Справа № 420/11995/25
17 липня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 21.04.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не продовження ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про продовження ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», видати ОСОБА_1 довідку згідно Додатку 6, постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року та внести відомості про відстрочку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Ухвалою від 28 квітня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження по справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначено, що у липні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 - надалі із заявою про надання відстрочки від призову на підставі абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особа, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. 22.07.2024 року відповідачем протоколом № 9 Рішення комісії позивачу було надано відстрочку терміном до 11.08.2024 року. 19.08.2024 року позивачем було направлено заяву на продовження відстрочки з додатками. 07.10.2024 року відповідачем протоколом № 21 Рішення комісії позивачу було надано відстрочку терміном до 09.11.2024 року. 01.11.2024 року позивачем було направлено заяву на продовження відстрочки з додатками. 12.11.2024 року відповідачем протоколом № 28 Рішення комісії позивачу було надано відстрочку терміном до 07.02.2025 року. 31.01.2025 року позивачем було направлено заяву на продовження відстрочки з додатками. 12.02.2025 року, за вихідним №1165, відповідач надав відповідь, що позивачу необхідно особисто з'явитись до відповідача для подачі документів та одержання відстрочки. 27.02.2025 року відповідач на заяву адвоката щодо продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаного ОСОБА_2 надав відповідь, у якій підтвердив автоматичний порядок продовження відстрочки, однак послався на абзац 27 п. 60 Постанови № 560 та повідомив що у відповідача відсутня технічна можливість здійснювати перевірку за допомогою державних реєстрів та, що для продовження відстрочки позивач має особисто з'явитись до відповідача із запитом на продовження відстрочки із військово-обліковим документом та документами що підтверджують відстрочку. Вважаємо такі дії відповідача протиправними, представник позивача звернувся до суду з позовною заявою.
19 травня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов відзив на адміністративний позов (Вхід. №48716/25), де зазначено, що відповідач з позовними вимогами позивача не погоджується повністю. Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення згідно 3 4.4. 7, 8 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік. Заяву для одержання відстрочки від призову можуть подавати особисто військовозобов'язані як електронно, так і власне прибуттям. Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 18.11.2020, військово-облікова спеціальність 879962А, ІІ категорії обліку рядового складу, військове звання солдат, являється порушником правил військового обліку з 04.03.2025. Позивача повідомлено про неможливість проведення перевірки наявності у нього підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших державних реєстрів або баз (банків) даних, у тому числі, у зв'язку з технічною неможливістю. Відповідно автоматичне продовження позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у тому числі технічно неможливе також. У зв'язку з чим, з метою недопущення створення штучних судових спорів, так як відповідач не відмовляє позивачу в реалізації права на відстрочку, а наголошує на необхідності дотримання процедури такої реалізації, останнього повідомлено про необхідність особистого подання документів. Проте до теперішнього часу позивач навіть уникає прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі повістки про виклик.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно військово-облікового документу № 290120200640429500003 від 27.11.2024 року, виданого ІНФОРМАЦІЯ_5 , військовозобов'язаного ОСОБА_1 взято на військовий облік військовозобов'язаних 18.11.2020 року (п.13), склад: рядовий склад (п.3); військове звання: солдат (п.4); військово-облікова спеціальність: 879 (п. 5); Рішення військово-лікарської комісії (результат медичного огляду): Придатний до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони на підставі довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 (2024 року) від 26.11.2024 № 289 гр. ІІІ ст. 23б, 46б, 75б, 77б (п.6); Підлягає повторному медичному огляду: 26.11.2025 (п.7) (а.с. 19).
В позовні заяві представником позивача зазначено, а відповідачем не спростовується, що 22.07.2024 року відповідачем протоколом № 9 Рішення комісії позивачу було надано відстрочку терміном до 11.08.2024 року. 19.08.2024 року позивачем було направлено заяву на продовження відстрочки з додатками. 07.10.2024 року відповідачем протоколом № 21 Рішення комісії позивачу було надано відстрочку терміном до 09.11.2024 року. 01.11.2024 року позивачем було направлено заяву на продовження відстрочки з додатками. 12.11.2024 року відповідачем протоколом № 28 Рішення комісії позивачу було надано відстрочку терміном до 07.02.2025 року.
31.01.2025 року поштовим зв'язком що підтверджено описом вкладень кореспонденції, накладною Укрпошти та фіскальним чеком (а.с. 17зв.) на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 позивачем направлено заяву Голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 про продовження відстрочки від призову на військову службу відповідно до абзацу 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (а.с. 16 зв.-17). В додатку до заяви позивачем надано: оригінал довідки закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна № 28 від 21.01.2025 року; оригінал довідки закладу освіти про навчання на інтернатурі № 07-31/47 від 22.01.2025 року.
12.02.2025 року, за вихідним №1165 позивач отримав лист від ІНФОРМАЦІЯ_6 де з посиланням на приписи абз. 1, 2 п. 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 року, зазначено про необхідність позивачу особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_6 з військово-обліковими документами та документами, що підтверджують право на відстрочку (а.с. 19зв.).
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не продовження ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та звернувся з позовною заявою до суду.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами п.20 ч.1 ст.106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ)
Згідно ч.1 ст. 2 Закон № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
В ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі Закон №3543-ХІІ).
Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені в ст. 22 Закону № 3543-ХІІ.
В ст. 23 Закону № 3543-ХІІ (в редакції чинній станом на час виниклих правовідносин) визначено, що зокрема не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури (абз. 1 ч. 3)
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487)
Відповідно до п. 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 1, п. 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах (п.1). Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань направлення громадян України для проходження базової військової служби, служби у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від направлення для проходження базової військової служби, служби у військовому резерві (п.11).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, (далі Порядок №560), де визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». (п. 56). Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) (п.57).
В п. 58 Порядку №560 зазначено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 (абз 1). Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання (абз. 2).
Згідно з абз. 2 п. 62 Порядку №560 особи, зараховані на навчання до інтернатури, для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки документи (копії документів, засвідчених в установленому законодавством порядку), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
В п.п. 1 п. 2 додатку 5 Порядку №560 визначено, що військовозобов'язані, які мають право на відстрочку відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури: подають документи для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації: … для осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, - довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури, довідка закладу охорони здоров'я про прийняття на посаду лікаря (фармацевта/провізора) - інтерна певної спеціальності або довідка закладу охорони здоров'я про проходження практичної частини підготовки в інтернатурі як лікар (фармацевт/провізор) - інтерн за кошти фізичних (юридичних) осіб.
Приписами п.60 Порядку №560 передбачено, що Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання (абз 1). Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних (абз 2). Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів (абз 3). На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом (абз 4). У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі (абз 5). Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення (абз 6). У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6 (абз 7). Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку (абз 8). Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується автоматично,але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку (абз 10). Перевірка підстав у військовозобов'язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов'язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних (абз 11). Перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п'яти днів у разі: подання військовозобов'язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації); надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування; отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки (абз 12). У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки (абз 13). Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, зазначеним у підпункті 1 пункту 2 додатка 5, надається на семестр, але не більше ніж на шість місяців (абз 18). Довідка про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається військовозобов'язаним на строк дії відповідних законних підстав (абз 21). Відомості про надання або скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у день оформлення довідки про надання відстрочки (додаток 6) або в день надсилання повідомлення про скасування відстрочки (додаток 10) засобами поштового зв'язку на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (за умови її уточнення) або адресу електронної пошти, зазначеної у заяві про надання відстрочки (додаток 4), або повідомлення засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності) (абз. 22). У разі неможливості провести перевірку наявності у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших державних реєстрів або баз (банків) даних територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Центральне управління або регіональні органи СБУ чи відповідний підрозділ розвідувальних органів) повідомляє такому військовозобов'язаному засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку про необхідність надання ним відповідних підтвердних документів для продовження раніше наданої відстрочки (абз 23).
З аналізу наведених норм випливає, що прийняттю рішення комісією про надання або відмову у наданні відстрочки передує звернення військовозобов'язаного на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу із заявою за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 Порядку №560.
Відповідно до Переліку документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (Додаток 5 до Порядку №560) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ч. 3 ст. 23 Закону, військовозобов'язані подають документи для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації:
- довідку закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури;
- довідка закладу охорони здоров'я про прийняття на посаду лікаря (фармацевта/провізора) - інтерна певної спеціальності або довідка закладу охорони здоров'я про проходження практичної частини підготовки в інтернатурі як лікар (фармацевт/провізор) - інтерн за кошти фізичних (юридичних) осіб.
Верховний Суд у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що право на відстрочку від призову на строкову військову службу, військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондує з обов'язком призовників, військовозобов'язаних, резервістів дотримуватися правил військового обліку. При цьому, право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом.
З досліджених матеріалів справи вбачається, що позивач особисто 31.01.2025 року подав засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» рекомендованим поштовим відправленням № 6504522222453 до ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 17зв.) заяву від 31 січня 2025 року про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу (а.с. 16 зв. - 17) з оригіналом довідки закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна № 28 від 21.01.2025 року та оригіналом довідки закладу освіти про навчання на інтернатурі № 07-31/47 від 22.01.2025 року. (а.с. 16 зв. - 17)
Щодо посилання відповідача у листі №1165 від 12.02.2025 року на абз. 2 п.58 Порядку № 560, щодо необхідності ОСОБА_1 особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 та пред'явити військово-обліковий документ та відповідні документи, що підтверджують право на відстрочку, суд зазначає наступне.
В абз .2 п. 58 Порядку № 560 зазначено, що під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
При цьому підстави особистого прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, призовників, резервістів та військовозобов'язаних визначено в Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Суд звертає увагу, що Законом № 2232, Порядком № 1487 та Порядком № 560 не передбачено обов'язку особистого прибуття військовозобов'язаних до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Суд зауважує, що обов'язок «особисто подати» та «особисто з'явитися чи прибути» не є тотожним у спірних правовідносинах. Водночас, відповідач у спірних відносинах не ставив під сумнів факт того, що заява про продовження строку дії відстрочки від 31.01.2025 року була подана військовозобов'язаним ОСОБА_3 особисто.
Таким чином, суд вважає, що позивачем дотримано процедуру особистого подання (направлення) документів, що підтверджують (на його думку) право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Належні докази прийняття ІНФОРМАЦІЯ_7 протокольного рішення за наслідком розгляду заяви позивача від 31.01.2025 року до суду не надано.
Отже з досліджених матеріалів справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 заява ОСОБА_4 від 31.01.2025 року про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу не розглянута та відповідно до абз. 4 п. 60 Порядку №560 не ухвалено протокольне рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
В абз 10 п. 60 Порядку №560 зазначено, що у разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Суд звертає увагу, що відповідач не надав доказів, що заява позивача розглянута у порядку визначеному приписами Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Також суд зазначає, що у спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, які суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в цьому випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу.
Оскільки відповідач в установленому прядку не розглянув заяву позивача про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв жодного з рішень, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки, то суд в контексті спірних правовідносин вважає за доцільне зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача від 31.01.2025 року та за результатами розгляду прийняти відповідне рішення.
Отже, для захисту порушеного права позивача належить зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 31.01.2025 року про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти рішення про продовження ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та видати ОСОБА_1 довідку згідно Додатку 6, постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року та внести відомості про відстрочку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, суд зауважує, що вказані вимоги є передчасними та у контексті вище зазначених приписів чинного законодавства та встановлених обставин справи, що заява позивача від 31.01.2025 року не розглянута у відповідності до Порядку № 560 суд, позбавлений можливості оцінювати наявність права позивача на відстрочку, оскільки розгляд документів та прийняття відповідного рішення відноситься до дискреційних повноважень відповідача.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначені норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
При цьому належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.
З урахуванням вище викладеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що у відповідності до приписів ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи приписи ст. 139 КАС України, суд дійшов висновку що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 968,96 грн., сплачений згідно квитанції від 21.04.2025 (а.с.8).
Керуючись ст. ст. 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 31.01.2025 року про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.01.2025 року про продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
В іншій частинні позовних вимог відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 968,96 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
Суддя O.A. Вовченко