Рішення від 17.07.2025 по справі 420/33524/24

Справа № 420/33524/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Зміст позовних вимог.

До суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/1673/24 з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 та 01 червня 2024 року з нарахуванням індексації базового ОСНП 2022 (5921,95*0,140) 1903,40 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/1673/24 з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 та 01 червня 2024 року з нарахуванням індексації базового ОСНП 2022 (5921,95*0,140) 1903.40 грн., з урахуванням раніше сплаченої пенсії.

II. Позиція сторін.

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, він є пенсіонером МОУ (пенсійна справа ЮО 101525). ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу ГУ ПФУ в Одеській області були направлені нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №100101525 від 17.11.2023 станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, складені на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024, яке було ухвалено по справі №420/1673/24. ГУ ПФУ в Одеській області на підставі вказаних довідок був здійснений перерахунок пенсії позивача, проте без урахування індексації базового ОСНП 2022(5921,95*0,140) 1903.40. Позивач 06.08.2024 звернувся до ГУПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок його пенсію з урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 100101525 від 17.11.2023 станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 з нарахуванням індексації базового ОСНП 2022 (5921,95*0,140) 1903.40 грн., яка була нарахована йому у 2022 році та була врахована 08 травня 2024 р. при перерахуванні пенсії з 01 березня 2024 року та 01 червня 2024 року. Проте, при перерахуванні 03 вересня 2024 р. пенсії з 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 року та 01 червня 2024 року індексація базового ОСНП 2022(5921,95*0,140) 1903.40 не була нарахована. Однак, відповідач протиправно відмовив у нарахуванні суми індексації пенсії відповідно до Постанови № 118, що стало підставою для звернення до суду.

11.11.2024 р. відповідач надав відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що Головним управлінням на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 по справі № 420/1673/24 позивачу проведено перерахунок пенсії та у зв'язку з підвищенням його грошового забезпечення, відсутні підстави для нарахування індексації пенсії за 2022 рік за постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсійних та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 01.11.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Цією ж ухвалою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області разом з відзивом на позов надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, докази вчинення або невчинення оскаржуваних дій з їх нормативно-правовим обґрунтуванням.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонер МОУ (пенсійна справа ЮО 101525) та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За даними програми «ДСС» рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року у справі № 420/1673/24, яке набрало законної сили 02 квітня 2024 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки №ЮО101525 від 17.11.2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, 01.01.2022 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум.

13.06.2024 р. ГУ ПФУ в Одеській області листом № 17925-15205/Т-02/8-1500/24 на заяву позивача надало копії порахунків пенсії за вказаним судовим рішенням.

03.09.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області листом № 24706-22085/Т-02/8-1500/24 на звернення позивача про перерахунок пенсії, повідомило його про те, що згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року у справі № 420/1673/24 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2020, з 01.02.2021 та з 01.02.2022 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та на 01.01.2022. У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, для нарахування суми індексації пенсії відповідно до Постанови №118 правові підстави відсутні, додавши копії перерахунків пенсії ОСОБА_1 .

Згідно сформованих пенсійним органом від 03.09.2024 року перерахунків пенсії позивача за пенсійною справою № ЮО101525-Міноборони з підстави « індексація БОСНП з 01.03.2022 за наявн. зміни ГЗ)

- з 01.03.2022 р. основний розмір пенсії з урахуванням 70% грошового забезпечення складає 13595,72 грн., підсумок пенсії з надбавками складає 13 595,72 грн. ( а.с. 7 зв)

- з 01.03.2023 р. основний розмір пенсії з урахуванням 70% грошового забезпечення складає 13595,72 грн., з урахуванням індексації 15095,72 грн., у т.ч. індексація базового ОСНП 2023 у розмірі 1500,00 грн., підсумок пенсії з надбавками складає 15095,72 грн. (а.с.8)

- з 01.03.2024 р. основний розмір пенсії з урахуванням 70% грошового забезпечення складає 13595,72 грн., з урахуванням індексації 16297,34 грн., у т.ч. індексація базового ОСНП 2023 у розмірі 1500,00 грн., індексація базового ОСНП 2024 у розмірі 1201,62 грн підсумок пенсії з надбавками складає 16297,34 грн. (а.с.8 зв.)

- з 01.06.2024 р. основний розмір пенсії з урахуванням 70% грошового забезпечення складає 13595,72 грн., з урахуванням індексації 16297,34 грн., у т.ч. індексація базового ОСНП 2023 у розмірі 1500,00 грн., індексація базового ОСНП 2024 у розмірі 1201,62 грн підсумок пенсії з надбавками складає 16297,34 грн. (а.с.9.)

Вважаючи такі дії відповідача щодо перерахунків пенсії з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 та 01 червня 2024 року без нарахування індексації базового ОСНП 2022 (5921,95*0,140) 1903.40 грн. протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 01.01.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ), чинний на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. ( частина перша статті 1 цього Закону).

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону № 2262-ХІІ)

Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій, врегульовані статтею 43 Закону № 2262-ХІІ.

При настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". ( частина перша статті 51 Закону № 2262-ХІІ)

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. ( частина друга статті 51 Закону № 2262-ХІІ).

16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - постанова КМУ № 118), якою установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14 ( абзац другий пункту 1 постанови КМУ № 118)

VI. Оцінка суду.

З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19 та від 03.09.2020 у справі 553/3619/16-а.

Спірність питання у даній справі полягає у правомірності дій щодо не нарахування та виплати позивачу індексації пенсії за 2022 р відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 під час перерахунку його пенсії на підставі рішення суду.

Як зазначалось вище, спірні перерахунки пенсії позивача з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 та 01 червня 2024 року проведені на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 р. у справі № 420/1673/24.

З програми «ДСС» судом встановлено, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 р. у справі № 420/1673/24., яким зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 № ЮО101525 від 17.11.2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 р., на 01.01.2021 р., 01.01.2022 р., та виплату з урахуванням виплачених сум вмотивовано з-поміж іншого, висновком Верховного Суду у постанові по справі №440/6017/21 від 02.08.2022 , що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Тобто, перерахунки пенсії позивача за спірний період здійснені на підставі рішення суду з урахуванням довідок про розмір грошового забезпечення на відповідну дату, згідно яким розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2020, з 01.01.2021 року, 01.01.2022 р., 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.03.2025 року по зразковій справі № 400/6254/24 дійшла висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. та індексації за 2022, 2023 роки.

Суд звертає увагу, що у даному випадку вище перелічені перерахунки пенсії позивача здійснені на виконання рішення суду, призвели до встановлення розміру пенсії, обчисленого з урахуванням актуального (підвищеного порівняно з 2018 роком) розміру грошового забезпечення, визначеного через прожитковий мінімум станом на 01.01.2022 р., на 01.01.2023 р., на 01.01.2024 року.

Як зазначалось вище, з метою забезпечення проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку в межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Зокрема, у 2022 році цей показник становив 1,14 відповідно до постанови КМУ № 118.

Таким чином, враховуючи зазначені висновки, а також беручи до уваги те, що пенсія позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року у справі № 420/1673/24 перераховувалася у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, що зумовлене зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України про Державний бюджет на 2022, підстави для її індексації в силу приписів постанов КМУ № 118 відсутні.

Аналогічні правові позиції викладено у постановах Верховного Суду від 13 березня 2025 року у справі №400/6254/24 за результатами перегляду рішення Верховного Суду від 16 грудня 2024 року, а також висновками Верховного Суду у постановах від 10 квітня 2025 року у справі № 560/6475/24, від 10 квітня 2025 року у справі № 620/5314/24 та від 30 квітня 2025 року у справі № 620/12317/24.

VII. Висновок суду.

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

VIII. Розподіл судових витрат.

Оскільки судом відмовлено у задоволені позовних вимог, тому розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, -

вирішив:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська обл., 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

.