17 липня 2025 рокусправа № 380/11147/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Рест Девелопмент» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Грін Рест Девелопмент» (далі - позивач, ТОВ «ГУД МІТ ЛЮКС») з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач 1, ГУ ДПС у Львівській області), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС України), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.03.2024 №10670259/44601423 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 07.12.2023 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 07.12.2023 №3 за датою її подання;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.03.2024 №10671635/44601423 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 11.12.2023 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 11.12.2023 №4 за датою її подання;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.03.2024 №10671634/44601423 про відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 13.12.2023 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 13.12.2023 №5 за датою її подання.
Ухвалою суду від 27.05.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що не зважаючи на дотримання усіх вимог щодо формування та реєстрації податкових накладних, такі не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних з незалежних від позивача обставин. Вказане свідчить про протиправність рішення відповідача 1 про відмову в її реєстрації, та необхідність відновлення прав позивача шляхом зобов'язання відповідача 2 зареєструвати податкову накладну, складену позивачем.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Зазначив, що відповідно до квитанції про зупинення податкових накладних позивача №3 від 07.12.2023, №4 від 11.12.2023 та №5 від 13.12.2023 зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація спірних ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Зміст господарської операції, у зв'язку з виконанням якої відбувається реєстрація податкових накладних, податковому органу невідомий. Тобто, сам платник податку має визначити які первинні документи необхідно надати податковому органу на підтвердження реальності господарської операції. У квитанціях чітко визначено критерій, передбачений пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, за яким здійснено моніторинг податкових накладних та зупинено їх реєстрацію. Позивач як активний учасник господарської діяльності на певному сегменті ринку, обізнаний з тонкощами роботи на цьому ринку, а відтак має розуміння сутності та тонкощів певних операцій, має усвідомлення не тільки щодо базових документів, які супроводжують певні операції, а й щодо інших документів, які зазвичай супроводжують такого роду операції. Отже, саме позивач має можливість визначити конкретний перелік документів, який наявний у нього та супроводжує певні операції з тим, щоб подати ці документи для реєстрації податкових накладних.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзивів, відповіді на відзив, а також долучених письмових доказів,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Грін Рест Девелопмент» є юридичною особою; створене 13.12.2021; є платником податку на додану вартість.
Видами діяльності є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний); 10.85 Виробництво готової їжі та страв; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування; 56.30 Обслуговування напоями; 93.29 Організування інших видів відпочинку та розваг.
Під час здійснення господарської діяльності 04.12.2023 позивач (відповідно до умов договору - Замовник) та Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ» (відповідно до умов договору - Пайовик) уклали Договір про пайову участь у будівництві №423 (далі - Договір).
Відповідно до пункту 1.1. Договору сторони за договором зобов'язуються шляхом об'єднання майна і зусиль (внесків) спільно діяти в сфері будівництва з метою Нового будівництва готельного комплексу з окремо розташованими котеджами за адресою: с. Нижня Рожанка, Львівської області згідно проєкту ФОП ОСОБА_1 26-2023.
ТОВ «Грін Рест Девелопмент» виступає замовником будівництва вказаного об'єкту на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2648815746100 від 18.10.2022). Після будівництва та введення в експлуатацію об'єкту між сторонами цього договору відбувається розподіл у власність площ збудованого об'єкту пропорційно внеску сторін на умовах визначених цим договором.
Згідно з пунктом 2.2 Договору вкладом пайовика є грошові кошти або виконання будівельних робіт.
Відповідно до пункту 2.3 Договору внесок пайовика здійснюється шляхом оплати грошових коштів зазначених в п. 2.2 або безпосереднє виконання певних обсягів робіт з будівництва будинку.
Згідно з пунктом 2.4.2 договору, пайовик по закінченню будівництва об'єкту отримає у власність майнове право нежитлове приміщення №423 на 4 поверсі виділене на викопіюванні з проекту забудови, погоджену обома сторонами, яке є невід'ємною частиною даної угоди (Додаток №1), загальною площею 24,7 кв.м.
Відповідно до пункту 3.1 Договору умови участі у співпраці, фінансування та порядок розрахунків пайовика на момент укладення договору є договірними і визначаються Додатком №3 до цього договору.
Пунктом 3.2 Договору передбачено, що загальна площа приміщення підлягає уточненню за даними організації, яка має ліцензію та буде проводити технічну інвентаризацію в цілому по об'єкту.
Згідно з пунктом 3.3 Договору в разі відхилення початкової площі, зазначено в п. 2.4.2 цього договору, від даних технічної інвентаризації, проводиться перерахунок вартості приміщення. Результати та реєстрація перерахунку площі приміщення оформлюється сторонами, шляхом письмового укладення додаткової угоди протягом 10 робочих банківських днів після оформлення відповідною організацією результатів технічної інвентаризації.
Відповідно до Додатку №3 до договору №423 від 04.12.2023 сторонами узгоджено викласти розділ в такій редакції: « 3.1 Вартість участі у співпраці (вартість паю) пайовика на момент укладення договору є договірною і визначена відповідно з чинними, в період його укладення, ринковими цінами і становить 2562810,00 грн, еквівалент - 67925,00 доларів США, що складає 2750,00 доларів США за один квадратний метр. Валюта платежу гривня за комерційним курсом.
Дана сума включає в себе: вартість будівництва об'єкту, вартість нежитлового приміщення, вартість внутрішніх робіт у приміщенні та меблювання».
Пунктом 3.2 визначено порядок фінансування будівництва.
Відповідно до пункту 3.2.1 протягом 3-х банківських днів з дня підписання договору Пайовик сплачує внесок 30% у розмірі - 769692,00 грн, у тому числі ПДВ 128282,00 грн, еквівалент 20400,00 дол США. Валюта платежу гривня за комерційним курсом на день розрахунку.
ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ» здійснило 07.12.2023 платіж на суму 350000,00 грн, 11.12.2023 на суму 200000,00 грн, 13.12.2023 на суму 220000,00 грн, що підтверджується випискою з картки рахунку 361 по контрагенту ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ».
ТОВ «Грін Рест Девелопмент» за фактом отримання оплат від ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ», оформлено податкові накладні:
№3 від 07.12.2023 на суму 350000,00 грн., в т.ч. ПДВ 58333,33 грн.; опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - «Нежитлове приміщення згідно договору 423 від 04.12.2023»;
№4 від 11.12.2023 на суму 200000,00 грн., в т.ч. ПДВ 33333,33 грн.; опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - «Нежитлове приміщення згідно договору 319 від 04.12.2023»;
№5 від 13.12.2023 на суму 220000,00 грн., в т.ч. ПДВ 36666,67 грн.; опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - «Нежитлове приміщення згідно договору 423 від 04.12.2023».
Вказані накладні надіслало до контролюючого органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Платник податку отримав квитанції від 04.01.2024 та 05.01.2024 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до тексту якої документ (податкову накладну) збережено, однак реєстрація зазначених податкових накладних зупинена.
Підставою зупинення в Квитанціях зазначено: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.01.2025 №16 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 00115, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.000%, "Рпоточ"=0».
Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою розблокування податкових накладних позивач сформував та подав до ГУ ДПС у Львівській області в електронному вигляді повідомлення:
№2 від 28.02.2024 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено, до якого долучив документи, що підтверджують господарські взаємовідносини із ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ», у кількості 53 додатки, серед яких копії: пояснень №2 від 28.02.2024; договору про пайову участь в будівництві; платіжної інструкції ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ»; договір поставок, купівлі-продажу із іншими контрагентами ( «Кераміка», «Бетон Центр», «Прушинські») та складених відповідно до цих договорів ТТН, рахунків-фактур, актів звірок;
№3 від 29.02.2024 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено, до якого долучив документи, що підтверджують господарські взаємовідносини із ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ», у кількості 53 додатки, серед яких копії: пояснень №3 від 28.02.2024; договору про пайову участь в будівництві; платіжної інструкції ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ»; договір поставок, купівлі-продажу із іншими контрагентами ( «Кераміка», «Бетон Центр», «Прушинські») та складених відповідно до цих договорів ТТН, рахунків-фактур, актів звірок;
№4 від 29.02.2024 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено, до якого долучив документи, що підтверджують господарські взаємовідносини із ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ», у кількості 53 додатки, серед яких копії: пояснень №2 від 28.02.2024; договору про пайову участь в будівництві; платіжної інструкції ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ»; договір поставок, купівлі-продажу із іншими контрагентами ( «Кераміка», «Бетон Центр», «Прушинські») та складених відповідно до цих договорів ТТН, рахунків-фактур, актів звірок.
У поясненнях позивачем зазначено, що на підставі рахунків-фактур №СФ-0000004 від 07.12.2023, №СФ-0000005 від 11.12.2023 та №СФ-0000006 від 13.12.2023 ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ» перерахувало на розрахунковий рахунок грошові кошти у сумі 350000,00 грн «згідно платіжки» №8 від 07.12.2023, у сумі 200000,00 грн «згідно платіжки» №9 від 11.12.2023, у сумі 220000,00 грн «згідно платіжки» №10 від 13.12.2023.
За правилом перших подій позивачем складено та надіслано на реєстрацію податкові накладні №3 від 07.12.2023, №4 від 11.12.2023 та №5 від 13.12.2023 на загальну суму 770000,00 грн.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.03.2024 №10670259/44601423, №10671635/44601423, №10671634/44601423, якими відмовлено у реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податку документів, а саме: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства та вказано конкретні документи: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг. Первинних документів щодо постачання/придбання/виробництва товарів/послуг.
Позивач подав скарги до ДПС України на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до яких повторно додав копії вже поданих документів.
Згідно з рішеннями за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, ДПС України вирішено залишити скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін, з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання i транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Вважаючи протиправним рішення про відмову в реєстрації податкових накладних позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Вирішуючи справу суд застосовує такі норми права.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За правилами підпунктів “а» та “б» пункту 185.1. статті 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.
Відповідно до підпунктів “а» та “б» пункту 187.1. статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно з пунктом 74.2 статті 74 ПК України, в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165 (набрання чинності з 01.02.2020), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку №1165).
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 11.12.2019 №1165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі - Порядок №1165).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з абзацом 1 пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пунктів 7, 10, 11 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Відповідно до абзацу 2 пункту 25, абзацу 1 пункту 26 Порядку №1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Суд встановив, що реєстрацію податкових накладних позивача зупинено з тих підстав, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних суд встановив, що підставами для такого зупинення вказано відповідність платника пунктом 1 Критеріїв ризиковості.
Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток №3 до Порядку №1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, встановлено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).
Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статті 42 Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», Законів України «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 №959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 №261) (пункти 6, 7 Порядку №520).
Згідно з вимогами пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II ПК України, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II ПК України, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Згідно з пунктом 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Суд зауважує, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання контролюючого органу зареєструвати податкову накладну мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації. Тобто позивач має довести, що ним подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної.
Відповідно до змісту оскаржених рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, підставою відмови зазначено: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства та вказано конкретні документи: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг.
З метою встановлення та з'ясування підстав та обставин складання податкових накладних ДПС у Львівській області надіслало позивачу повідомлення про необхідність надання платником податку письмових пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у таких податкових накладних.
Позивач сформував та подав до ГУ ДПС у Львівській області в електронному вигляді повідомлення №2 від 28.02.2024, №3 від 29.02.204, №4 від 29.02.2024 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено, до якого долучив документи, що підтверджують господарські взаємовідносини із ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ», у кількості 53 додатки до кожного такого повідомлення.
Судом встановлено, що 04.12.2023 ТОВ «Грін Рест Девелопмент» (Замовник) та ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ» (Пайовик) уклали Договір про пайову участь у будівництві №423 (далі - Договір), відповідно до пункту 1.1. якого сторони за договором зобов'язуються шляхом об'єднання майна і зусиль (внесків) спільно діяти в сфері будівництва з метою Нового будівництва готельного комплексу з окремо розташованими котеджами за адресою: с. Нижня Рожанка, Львівської області згідно проєкту ФОП ОСОБА_1 . 26-2023.
Як зазначає позивач, на виконання умов договору ТОВ «Грін Рест Девелопмент» за фактом отримання оплат від ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ», оформлено податкові накладні: №3 від 07.12.2023 на суму 350000,00 грн., в т.ч. ПДВ 58333,33 грн.; №4 від 11.12.2023 на суму 200000,00 грн., в т.ч. ПДВ 33333,33 грн.; №5 від 13.12.2023 на суму 220000,00 грн., в т.ч. ПДВ 36666,67 грн.
При цьому, суд зазначає, що у графі «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» у податковій накладній №4 від 11.12.2023 вказано «Нежитлове приміщення згідно договору 319 від 04.12.2023».
Також, у графі «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» у податкових накладних №3 та №5 вказано «Нежитлове приміщення згідно договору 423 від 04.12.2023».
Суд зауважує, що відповідно до отриманих позивачем квитанцій податкові накладні №3 від 07.12.2023, №4 від 11.12.2023 та №5 від 13.12.2023 прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Також зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 00115, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідно пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково вказано: показник D=0%,=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Отже, відповідач чітко визначив підставу зупинення реєстрації податкових накладних позивача, а не вжив загальне посилання на пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а саме: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 00115, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару/послуги що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Додатково повідомлено: показник «D»= 0%, «Р»=0.
При цьому, відповідно до вимог пунктів 4, 5 Порядку №520 платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних.
Позивач подав повідомлення про надання пояснень, до яких долучив пояснення і документи в кількості 53 документа до кожного з повідомлень, серед яких копії: договору про пайову участь в будівництві; платіжних інструкцій ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ»; договорів поставок, купівлі-продажу із іншими контрагентами ( «Кераміка», «Бетон Центр», «Прушинські») та складених відповідно до цих договорів ТТН, рахунків-фактур, актів звірок; видаткових накладних, платіжних інструкцій.
Окрім цього, позивач вказує, що податкові накладні складені на виконання умов договору від 04.12.2023 №423, однак слід звернути увагу, що у податковій накладній №№4 від 11.12.2023 опис товарі/послуг продавця містить посилання на інший договір (« 319 від 04.12.2023») ніж той, що укладено із ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ» та виконання умов якого, як вказує позивач, контрагент здійснив оплату на суму 200000,00 грн, а позивач склав відповідну податкову накладу.
При цьому, договір №319 від 04.12.2023 укладеного із ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ» позивач не надав ні до податкового органу, ні до суду.
Також, позивач у поясненнях вказував, що податкові накладі складено у зв'язку із отриманням оплати від ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ» на підставі рахунків-фактур №СФ-0000004 від 07.12.2023, №СФ-0000005 від 11.12.2023 та №СФ-0000006 від 13.12.2023, однак такі також е надав ні до податкового органу, ні до суду.
Водночас саме позивач зобов'язаний подати визначені пунктом 5 Порядку №520 документи, які стосуються інформації, зазначеній у податковій накладній, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг.
З огляду на встановлені обставини контролюючий орган не мав можливості достеменно встановити зміст господарських операцій із контрагентом ТОВ «ЛОТРАН ІНВЕСТМЕНТ», їх фактичне здійснення та настання правових наслідків, обумовлених ними.
При цьому, як стверджує представник позивача, податкові накладні складені ним на виконання договору №423 від 04.12.2023, однак в податковій накладній №4 зазначено «нежитлове приміщення згідно договору 319 від 04.12.2023».
Також, суд зазначає, що укладення договорів часткової (пайової) участі в будівництві (у даному випадку «договір про пайову участь у будівництві») ґрунтується на принципі свободи договору, передбаченому у статтях 3, 627 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), де передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
З юридичної точки зору, договір пайової участі в будівництві містить елементи одного чи кількох цивільно-правових договорів і відповідно в останньому випадку може бути кваліфікований як змішаний договір. Згідно з статтею 628 ЦК України сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
Частково такі договори мають ознаки декількох видів угод, наприклад договорів про спільну діяльність; інвестиційних контрактів; договорів підряду; договорів доручення та/або комісії; договорів купівлі-продажу майна тощо.
Сторонами по договору часткової (пайової) участі в будівництві виступають житлово-будівельний кооператив та асоційований член кооперативу (інвестор, який бажає в майбутньому отримати житло), якими можуть бути громадяни і юридичні особи України та іноземних держав, а також держави (статті 5 Закону України «Про інвестиційну діяльність»)
Договори часткової (пайової) участі в будівництві регулюють відносини щодо членства в кооперативі та порядок набуття права власності на об'єкт в будинку, який планує побудувати або будує кооператив.
Предметом договору є не тільки інвестиції, а також і житло, яке планує одержати інвестор, тобто те, що становить інтерес для сторін договору (вказується вид інвестицій та їх розмір). Предмет повинен бути детально прописаний у договорі.
Пайовий внесок дорівнює вартості об'єкту нерухомості, який набуде у власність інвестор (член кооперативу). Пай - майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки; (стаття 2 Закону України «Про кооперацію»).
Водночас суд звертає увагу на те, що майном як особливим об'єктом вважаються окремі речі, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (частина 1 статті 190 ЦК України).
Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (частина 1 статті 179 ЦК України).
До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без знецінення та зміни їх призначення (частина 1 статті 181 ЦК України).
Частиною 1 статті 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За правилами, встановленими статтями 331, 182 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації прав на нерухоме майно після завершення будівництва та прийняття його в експлуатацію.
Отже, із змісту вказаних положень цивільного законодавства висновується, що об'єкт цивільних прав набуває статусу нерухомого майна при існуванні таких обставин: завершення будівництва; прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації; здійснення державної реєстрації права власності на нього у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до податкової накладної №4 від 11.12.2023 у графи «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» значиться «Нежитлове приміщення згідно договору 319 від 04.12.2023», у податкових накладних №3 від 07.12.2023 та №5 від 13.12.2023 - «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - «Нежитлове приміщення згідно договору 423 від 04.12.2023», однак будь-яких доказів на підтвердження здійснення операції щодо продажу/передачі, наявності такого нежитлового приміщення, позивачем ні до контролюючого органу, ні до суду не надано.
З викладеного та встановлених обставин справи суд висновує, що у справі відсутні належні та допустимі докази, що підтверджують надання позивачем на момент вирішення контролюючим органом питання про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідачу повного пакету первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, достатнього для прийняття рішення.
Таким чином, слід виснувати про відсутність документального підтвердження позивачем господарських операцій, що були підставами для формування податкових накладних, та відповідно наявності у відповідачів підстав та обов'язку зареєструвати такі в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Беручи до уваги, що обсяг поданих контролюючому органу документів та їх зміст не дозволяв однозначно з'ясувати фактичні обставини господарської операції, суд вважає обґрунтованим висновок комісії регіонального рівня про те, що надані позивачем документи були недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Слід зазначити, що при дослідженні правомірності оскарженого рішення про відмову в реєстрації податкової накладної підлягають оцінці та дослідженню лише ті документи, що подавались платником податків безпосередньо суб'єкту владних повноважень, який приймав відповідне рішення. Тобто, суд повинен враховувати факт відсутності або дефектності окремих первинних документів саме на час винесення оскарженого рішення комісією податкового органу.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 21.02.2023 у справі №2240/3271/18 наголосив, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації. Крім того, обов'язок суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін випливає з офіційного з'ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства, закріпленого нормами КАС України.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 02.06.2024 у справі №440/5004/23.
Також, у постанові від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 Верховний Суд зазначив, що судами здійснено дослідження первинних документів, які не були підставами для прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної та подальшої відмови у реєстрації податкової накладної, що є порушенням вимог принципу офіційного з'ясування обставин справи та безпідставне розширення предмету доказування.
В даному випадку, податковий орган прийняв рішення за одних обставин та документів, однак позивач просить суд скасувати вказане рішення обґрунтовуючи іншими (додатковими) обставинами та документами, які не були предметом розгляду відповідача на час прийняття оспорюваного рішення.
Таким чином, позивач фактично просить суд, перебрати на себе функції контролюючого органу в частині дослідження документів та визначення права на складення податкової накладної/розрахунку коригування, що не може бути задоволено в судовому порядку.
Водночас саме позивач зобов'язаний подати визначені пунктом 5 Порядку №520 документи, які стосуються інформації, зазначеній у податковій накладній, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг.
Оскільки позивач не спростував висновків податкового органу та не надав суду доказів протиправності оскаржених рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН та наявності підстав для їх скасування, суд висновує про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Крім того, позовна вимога про зобов'язання відповідача 2 зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні є похідною від першої позовної вимоги в задоволенні якої суд відмовив, така задоволенню також не підлягає.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладена суд дійшов висновку, про необґрунтованість позовних вимог. Тому, в задоволенні позову слід відмовити повністю.
За правилами статті 139 КАС України стягнення судових витрат на користь позивача, якому у задоволенні позову відмовлено повністю не передбачено.
Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судовий збір покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців Олег Романович