Рішення від 17.07.2025 по справі 640/39641/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року Справа№640/39641/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 40224921; юридична адреса: 01044, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 32-А) до фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) про припинення права на початок виконання будівельних робіт та скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з позовом до фізичної особи ОСОБА_1 , в якому просить:

- припинити право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), на об'єкт будівництва «Реконструкція квартири під нежитлові торгівельні приміщення з окремою вхідною групою по АДРЕСА_2 » від 11.08.2021 №КВ 051210809905 та скасувати реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), на об'єкт будівництва «Реконструкція квартири під нежитлові торгівельні приміщення з окремою вхідною групою по АДРЕСА_2 » від 11.08.2021 №КВ 051210809905.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, на думку позивача, замовником будівництва, ОСОБА_1 не виконано вимоги розділу «Планувальні обмеження» містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва від 02.07.2021 № 742, чим порушено частину другу статті 26 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-VI), оскільки до початку проектування не отримано згоду балансоутримувача (управителя, ОСББ, тощо) житлового будинку, власників (співвласників) приміщень, інтереси яких зачіпаються, зазначений вище об'єкт будівництва будується без належно затвердженого проекту, а тому замовником будівництва, наведені недостовірні дані у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 11.08.2021 № КВ 051210809905 та у декларації про готовність до експлуатації об'єкта від 28.10.2021 № КВ 101211018692, чим порушено частину восьму статті 36 та частину десяту статті 39 Закону № 3038-VI.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 адміністративну справу №640/39641/21 передано за територіальною підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.10.2023 позовну заяву повернуто позивачеві.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 06.10.2023 залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 16.12.2024 ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 06.10.2023 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 скасовано, справу №640/39641/21 направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду (с. Ушенко С.В.) від 06 січня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до фізичної особи ОСОБА_1 про припинення права на початок виконання будівельних робіт та скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта та відкрито провадження в адміністративній справі №640/39641/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду (с. Галатіна О.О.) від 20.05.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Згідно даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт на об'єктах з незначними наслідками (СС1) від 11.08.2021 № 051210809905, зокрема:

в Департаменті містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), замовником ОСОБА_1 отримано містобудівні умови та обмеження забудов земельної ділянки для проектування об'єкта будівництва за певною адресою від 02.07.2021 № 742, реєстраційний номер Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - ЄДЕССБ) MU01:7376-2818-2175-9006 (далі - Містобудівні умови).

Департамент зареєстрував замовникові будівництва, ОСОБА_1 повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) від 11.08.2021 № КВ 051210809905 та декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС1) від 28.10.2021 № КВ 101211018692 на об'єкт будівництва «Реконструкція квартири під нежитлові торгівельні приміщення з окремою вхідною групою по АДРЕСА_2 ».

На підставі наказу від 19.11.2021 № 1273 Департаментом розпочато проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об'єкті будівництва «Реконструкція квартири під нежитлові торгівельні приміщення з окремою вхідною групою по АДРЕСА_2 ».

Замовником будівництва, ОСОБА_1 , у декларації про готовність до експлуатації об'єкта від 28.10.2021 № КВ 101211018692 наведені такі дані, зокрема:

документ, що дає право на виконання будівельних робіт від 11.08.2021 № КВ 051210809905;

проектна документація розроблена ПП «МАКРОПРОЕКТ» та затверджена замовником 26.07.2021;

Згідно даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт на об'єктах з незначними наслідками (СС1) від 11.08.2021 № 051210809905, замовником ОСОБА_1 отримано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для проектування об'єкта будівництва за цією адресою від 02.07.2021 № 742, реєстраційний номер Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - ЄДЕССБ) МІЮ1:7376-2818-2175-9006.

На підставі необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) від 11.08.2021 № 051210809905, посадовою особою позивача здійснено виїзд на вказаний об'єкт за адресою: АДРЕСА_2 .

Під час виїзду на місце, уповноважені особи замовника будівництва були відсутні, у зв'язку з чим позивачем було проведено фотофіксацію об'єкта будівництва, якою підтверджується виїзд посадової особи на об*єкт.

Департамент листом від 23.11.2021 № 073-10023 звернувся до КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» з проханням надати інформацію стосовно того, чи надавало зазначене комунальне підприємство, як обслуговуюча компанія, згоду на проектне рішення для влаштування вхідної групи та її елементів, на порушення благоустрою прибудинкової території для влаштування підходу до вхідної групи, щодо об'єкта «Реконструкція квартири під нежитлові торгівельні приміщення з окремою вхідною групою по АДРЕСА_2 ».

На лист Департаменту від 23.11.2021 № 073-10023 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» листом від 01.12.2021 № 38-4108/03 зазначило, що у останнього інформація стосовно надання згоди на влаштування вхідної групи та на порушення благоустрою прибудинкової території для влаштування підходу до неї під час реконструкції квартири АДРЕСА_3 у вищевказаному житловому будинку відсутня.

Вважаючи, що будівельні роботи, які проводяться замовником, мають одну із ознак самочинного будівництва, на підставі частини другої статті 39-1 Закону № 3038-VI Департамент звернувся до суду із цим позовом.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Згідно статті 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Відповідно до підпунктів 4.3, 4.6, 4.7, 4.8 пункту 4 Положення про Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01 жовтня 2015 року № 978, Департамент, зокрема:

надає, отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт з підстав, визначених законом;

приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає та відмовляє у видачі сертифікатів, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків);

у разі виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень Департамент звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.

здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням:

вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;

порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт, виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;

інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Питання отримання документів, які надають право виконувати будівельні роботи, визначено Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі також - Закон) та Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 (далі також - Порядок № 466), а механізм прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта визначено Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 (далі також - Порядок № 461).

Відповідно до вимог статті 34 Закону, замовник має право виконувати будівельні роботи після, зокрема подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1). Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 466, повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 21 подається замовником (його уповноваженою особою) до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п'яти робочих днів з дня надходження повідомлення: вносить інформацію, зазначену у повідомленні, до Реєстру будівельної діяльності згідно з цим Порядком; під час внесення інформації, зазначеної у повідомленні, до Реєстру будівельної діяльності проставляє відмітку про місцезнаходження об'єкта будівництва на картографічній основі (у разі коли така відмітка не проставлена на картографічній основі до внесення інформації, зазначеної у повідомленні).

При цьому, згідно з частиною восьмою статті 36, частиною десятою статті 39 Закону, пунктом 11 Порядку № 466, пунктом 16 Порядку № 461, замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні/декларації.

Як вже було зазначено вище, посадові особи позивача звернулися до компетентних органів та установ із запитами про надання необхідних документів.

Так, на лист Департаменту від 23.11.2021 № 073-10023 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» листом від 01.12.2021 № 38-4108/03 зазначило, що у останнього інформація стосовно надання згоди на влаштування вхідної групи та на порушення благоустрою прибудинкової території для влаштування підходу до неї під час реконструкції квартири АДРЕСА_3 у вищевказаному житловому будинку відсутня.

У ст.5 Закону України «Про основи містобудування» зазначено, що при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; інформування через медіа громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об'єктів; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій; захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.

Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав (ч.2 ст.382 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч.2 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Відповідно до ч.5 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 4-1) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об'єктів (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об'єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування); 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Як зазначено у ч.1 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

За п.8 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

У ст.23 Закону України «Про архітектурну діяльність» замовники на проектування і будівництво об'єктів архітектури мають право: обирати архітектора - розробника проекту або залучати його за результатами архітектурного чи містобудівного конкурсу, обирати підрядника на будівництво або залучати його за результатами будівельного тендера; затверджувати проект, якщо він не суперечить законодавству, містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки; здійснювати контроль і технічний нагляд за додержанням вимог містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки під час проектування об'єкта архітектури, затвердженого проекту під час будівництва; залучати осіб, які мають кваліфікаційний сертифікат, для здійснення функцій замовника та інжинірингу.

Проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм і правил та затверджується замовником. (…) (ч.1 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Відповідно до ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Як зазначено у ч.7 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі: 1) подання замовником заяви про припинення права, набутого на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт; 2) отримання відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником; 3) на підставі судового рішення, що набрало законної сили.

За ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення. Відомості про набрання законної сили судовим рішенням про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, вносяться до Реєстру будівельної діяльності.

Згідно з ч.3 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник будівництва після припинення права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, або скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації може повторно надіслати повідомлення або подати декларацію згідно з вимогами, встановленими законодавством.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

З огляду на матеріали справи, суд погоджується твердженням позивача з приводу того, що замовником будівництва, ОСОБА_1 , наведені недостовірні дані у декларації про готовність до експлуатації об'єкта від 28.10.2021 № КВ 101211018692, в частині належним чином розробленої та затвердженої проектної документації.

Відповідачем не спростовано наведене у позовній заяві.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ЄДРПОУ 40224921; юридична адреса: 01044, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 32-А) до фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) про припинення права на початок виконання будівельних робіт та скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта, - задовольнити.

Припинити право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), на об'єкт будівництва «Реконструкція квартири під нежитлові торгівельні приміщення з окремою вхідною групою по АДРЕСА_2 » від 11.08.2021 №КВ 051210809905 та скасувати реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), на об'єкт будівництва «Реконструкція квартири під нежитлові торгівельні приміщення з окремою вхідною групою по АДРЕСА_2 » від 11.08.2021 №КВ 051210809905.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.О. Галатіна