Рішення від 17.07.2025 по справі 640/8752/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року Справа№640/8752/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку загального позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) до ОСОБА_1 про припинення права на виконання будівельних робіт, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову зазначено, що на виконання вимог Порядку № 466, позивачем здійснено реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на АДРЕСА_1 від 02.11.2021 № КВ 051211027859 (далі - об'єкт будівництва), яке надійшло від ОСОБА_1 .

Керуючись ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком № 553, відповідно до наказу від 02.11.2021 № 1210, на підставі звернення громадської організації «Стоп свавіллю» від 20.10.2021 № 3288 та відповідно до наказу від 03.12.2021 № 1305, з метою необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, Департаментом здійснено заходи державного архітектурно-будівельного контролю та виявлено, що проект будівництва об'єкту містить істотні порушення будівельних норм та правил, а відтак на підставі ст. 376 Цивільного кодексу України, є самочинним.

На підставі зазначених обставин, реалізуючи положення ч. 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» позивач просить суд:

припинити право на виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на вулиці Труханівська, 40 у Дніпровському районі м. Києва від 02.11.2021 № КВ 051211027859, замовник будівництва - ОСОБА_1 .

21 червня 2022 року Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) до ОСОБА_1 про припинення права на виконання будівельних робіт. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження. Призначено справу до підготовчого судового засідання.

22 квітня 2025 року розгляд справи відкладено на 20 травня 2025 року об 11 год 00 хв.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року продовжено строк розгляду підготовчого провадження. Відкладено розгляд справи.

Ухвалою суду від 18.06.2025 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 14.07.2025 року клопотання Громадської організації «ДАХ» та Громадської організації «ЧИСТИЙ ШЛЯХ» про надання дозволу на трансляцію судових засідань по адміністративній справі за позовом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) до ОСОБА_1 про припинення права на виконання будівельних робіт на YouTube канал «Судова влада України» - задоволено частково. Надано дозвіл здійснювати трансляцію перебігу судового засідання призначеного на 15 липня 2025 року о 10 год 30 хв в мережі інтернет на YouTube канал «Судова влада України». У задоволенні іншої частини клопотань - відмовлено.

15.07.2025 року суд протокольно ухвалив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Департамент зареєстрував замовникові будівництва, ОСОБА_1 , повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на вулиці Труханівська, 40 у Дніпровському районі м. Києва від 02.11.2021 № КВ 051211027859.

Керуючись ст. 41 Закону, Порядком № 553, відповідно до наказу від 02.11.2021 № 1210, на підставі звернення громадської організації «Стоп свавіллю» від 20.10.2021 № 3288 та відповідно до наказу та від 03.12.2021 № 1305, на підставі необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, Департаментом здійснено заходи державного архітектурно-будівельного контролю з метою проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об'єкті будівництва «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на АДРЕСА_1 від 02.11.2021 № КВ 051211027859.

Замовником будівництва, ОСОБА_1 , у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 02.11.2021 № КВ 051211027859, наведенні данні, зокрема:

містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не вимагаються згідно п. 25 переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.11.2017 № 289 (реконструкція житлових та нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації та функціонального призначення, розміщення в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення);

проектна документація на будівництво, розроблена товариством з обмеженою відповідальністю «Рітейл-актив» будівництва, яка затверджена ОСОБА_1 13.06.2021;

загальна площа об'єкта відповідно до проектної документації після реконструкції - 120 кв. м, в тому числі площа антресолі - 50 кв. м;

загальна площа об'єкта до реконструкції - 70,0 кв. м.;

висота приміщень до реконструкції - 5,9 м;

висота приміщень після реконструкції - 5,9 м, в тому числі: антресолі - 2,95 м; висота до антресолі - 2,95 м;

поверховість до реконструкції - 1 поверх;

поверховість після реконструкції - 1 поверх + антресоль.

Під час виїзду на місце реконструкції посадової особи Департаменту з метою проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, відповідальні особи суб'єктів містобудування були відсутні, що унеможливило проведення перевірки, оскільки відповідно до п. 9 Порядку № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Разом з тим, керуючись п. 10 ч. 3 ст. 41 Закону та пп. 11 п. 11 Порядку № 553, посадовою особою Департаменту під час виїзду на місце, проведено фото фіксацію об'єкта будівництва, якою підтверджується, зокрема факт виїзду посадової особи Департаменту на об'єкт будівництва з метою проведення перевірки, у зв'язку з чим, замовника будівництва, ОСОБА_1 та генерального проектувальника ТОВ «Рітейл-актив» запрошено до Департаменту листами від 05.11.2021 № 073-9535 та від 13.12.2021 № 073-10580 з документами, необхідними для проведення перевірки.

На письмові запрошення суб'єкти містобудування до Департаменту не прибули.

Разом з тим на адресу позивача від уповноваженої особи ОСОБА_1 - Калюжної Олени Юріївни надійшли поштою:

копія договору дарування нежитлового будинку від 11.11.2018 зареєстрованого в реєстрі за номером: 2846, згідно якого дарувальник - ОСОБА_2 передав безоплатно у власність обдарованій - ОСОБА_1 нежитловий будинок літ. «К», загальною площею - 70, 2 кв. м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 ;

копія технічного паспорту на нежитловий будинок літ. «К» на вулиці Труханівська, буд. 40 у Дніпровському районі м. Києва, виготовленого ТОВ «БТІ-ЄВРОФАСП» станом на 13.03.2018 з інвентаризаційною справою № 2108-08. Згідно з інформацією, яка зазначена у технічному паспорті, нежитловий будинок літ. «К» на АДРЕСА_1 має загальну площу - 70, 2 кв. м (І поверх - 36 кв. м., II поверх - 34, 2 кв. м), поверховість - 2 поверхи; висота - 6, 0 м.;

копія кваліфікаційного сертифікату відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних зі створенням об'єктів архітектури, виданого ОСОБА_3 від 14.05.2015 серія АЕ № 003694;

копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 11.11.2019 № 188295613 на нежитловий будинок, літ. «К», загальною площею - 70, 2 кв. м, підстава виникнення права власності: договір дарування, серія та номер: 2846, виданий 11.11.2019, видавник: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Джуринська Л. В.

Відповідно до інформаційної довідки від 04.11.2021 № 282943753, сформованої з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна, нежитловий будинок літ. «К» на АДРЕСА_1 загальною площею - 70, 2 кв. м., на праві власності належить ОСОБА_1 .

Підставою для внесення запису приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Джуринською Л. В. до Державного реєстру став договір дарування, серія та номер: 2846, виданий 11.11.2019.

Листом КП «БТІ» від 10.11.2021 № 062/14-14757 (И-2021) (вх. Департаменту від 15.11.2021 № 073/7413) надано позивачу копії поверхового плану та журналу внутрішніх обмірів та розрахунків площ нежитлової будівлі літ. «К» з інвентаризаційної справи за адресою: вул. Труханівська, 40, виконані станом на 13.03.2009.

Департамент земельних ресурсів листом від 22.12,2021 № 05716-34843 (вх. Департаменту від 22.12.2021 № 073/8331) повідомив, що земельну ділянку площею 3, 9740 га (кадастровий номер 8000000000:66:040:0013) на вул. Труханівській, 40 у Дніпровському районі м. Києва на підставі рішення Київської міської ради передано в оренду на 15 років Учбово-спортивному комерційному клубу «Україна» для розміщення водно-спортивної бази (договір оренди від 22.04.1994 № 66-5-0001). Рішенням Київської міської ради від 20.11.2018 № 87/6138 поновлено на 15 років вищезазначений договір оренди, право користування у Департаменті земельних ресурсів не зареєстровано.

Департамент містобудування листом від 14.12.2021 № 055-29424 (вх. Департаменту від 15.12.2021 № 073/8169) повідомив, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на об'єкт реконструкції приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на вулиці Труханівська, 40 у Дніпровському районі міста Києва не надавались.

Відповідно до наданого листом КП «БТІ» від 10.11.2021 № 062/14-14757 (И-2021) копії поверхового плану, будівля літера «К» на вулиці Труханівська, 40 у Дніпровському районі м. Києва має загальна площу - 77, 4 кв. м, поверховість -1 поверх: висота (Н) - 2, 71 м.

Відповідно до Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відсутня інформація щодо реєстрації документів, що дають право на виконання будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта загальною площею - 120 кв. м. за цією адресою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно статті 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Відповідно до підпунктів 4.3, 4.6, 4.7, 4.8 пункту 4 Положення про Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі-Департамент), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.10.2015 № 978 (зі змінами), Департамент, зокрема:

надає, отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт з підстав, визначених законом;

приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає та відмовляє у видачі сертифікатів, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків);

у разі виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень Департамент звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.

Здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;

порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт, виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;

інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва

Департамент здійснює повноваження щодо державного архітектурно - будівельного контролю в місті Києві та дозвільно-реєстраційних функцій стосовно об'єктів незначного (СС1) та середнього (СС2) класу наслідків (відповідальності) на території міста Києва, з 12.10.2016.

Питання отримання документів, які надають право виконувати будівельні роботи, визначено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) та Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (далі - Порядок № 466).

Відповідно до статті 34 Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після:

подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».

Відповідно до пункту 13 Порядку № 466, повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2(1) подається замовником (його уповноваженою особою) до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п'яти робочих днів з дня надходження повідомлення:

вносить інформацію, зазначену у повідомленні, до Реєстру будівельної діяльності згідно з цим Порядком;

під час внесення інформації, зазначеної у повідомленні, до Реєстру будівельної діяльності проставляє відмітку про місцезнаходження об'єкта будівництва на картографічній основі (у разі коли така відмітка не проставлена на картографічній основі до внесення інформації, зазначеної у повідомленні).

У випадках, встановлених у Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 681, у разі подання повідомлення через електронний кабінет внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації, зазначеної у повідомленні, та проставлення відмітки про місцезнаходження об'єкта будівництва на картографічній основі здійснюються в режимі реального часу автоматично програмними засобами Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

При цьому, згідно з ч. 8 ст. 36 Закону, п. 11 Порядку № 466, замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні.

Статтею 41 Закону визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Процедура здійснення заходів, спрямованих замовниками, проектувальниками, підрядниками, сертифікованими відповідальними виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта будівництва, та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, визначена Порядком здійснення державного архітектурно- будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до п. 8 Порядку № 466 контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 553 підставами для проведення позапланової перевірки, зокрема є звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів.

Пунктом 7(1) визначено, що з метою розгляду отриманих звернень фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - звернення) при органі державного архітектурно-будівельного контролю утворюється комісія щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності.

Як зазначено вище, реалізуючи надані законом повноваження позивачем здійснено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил на об'єкті будівництва - реконструкції приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на вулиці Труханівській, № 40 у Дніпровському районі м. Києва.

За результатами перевірки встановлено, що відповідно договору дарування від 11.11.2018 року № 2846 та технічного паспорту площа нежитлового будинку - 70, 2 кв.м., згідно змісту листа КП «БТІ» від 10.11.2021 - 77, 4 кв. м. Відповідно до Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відсутня інформація щодо реєстрації документів, що дають право на виконання будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта загальною площею - 120 кв. м. за цією ж адресою.

Відповідно до п. 3.2.22 ДБН А.2.2-3;2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» визначено, що реконструкція - це перебудова прийнятого експлуатацію існуючого об'єкта, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність, тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг.

Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих та призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Враховуючи вищезазначене суд вважає, що, оскільки ОСОБА_1 не володіє на законних підставах нежитловою будівлею літ. «К» загальною площею - 120 кв. м за цією адресою, вона не може бути замовником її реконструкції та не може затверджувати проектну документацію на об'єкт будівництва «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на АДРЕСА_1 , оскільки остання розроблена з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

При цьому, замовник будівництва, ОСОБА_1 , у повідомленні про початок виконання будівельних робіт на об'єктах з незначними наслідками (СС1) від 02.11.2021 № КВ 051211027859 зазначає, що здійснює реконструкцію приміщень нежитлової будівлі літ, «К» з влаштуванням антресолі на АДРЕСА_1 , а фактично збільшується загальна площа з 70 кв. м до 120 кв. м, що є неможливим з урахуванням влаштування антресолі за рахунок внутрішнього простору, оскільки зміна таких техніко-економічних показників потребує отримання містобудівних умов та обмежень, а відтак застосування в даному випадку замовником будівництва, ОСОБА_1 , у повідомлені про початок виконання будівельних робіт на об'єктах з незначними наслідкам (СС1) від 02.11.2021 № КВ 051211027859 приписів п. 25 Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.11.2017 № 289 є безпідставними та необґрунтованими.

Таким чином, замовник будівництва повинен був отримати містобудівні умови та обмеження, оскільки фактично проведені будівельні роботи не підпадають під ознаки реконструкції, визначені пунктом 25 зазначеного Переліку.

Оскільки здійснюється реконструкція об'єкта будівництва зі зміною його функціонального призначення, що потребує отримання вихідних даних, зокрема, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки відповідно до ч. 5 ст. 26 та ч. 1 ст. 29 Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону, основними складовими вихідних даних є:

1) містобудівні умови та обмеження;

2) технічні умови;

3) завдання на проектування.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону, проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

4(1)) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об'єктів (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об'єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування);

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 29 Закону, містобудівні умови та обмеження є однією із основних складових вихідних даних, і відповідно до статті 31 цього Закону, повинні враховуватись при розробленні проектної документації на будівництво.

Містобудівні умови та (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що проектна документація на будівельні роботи «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ, «К» з влаштуванням антресолі на вулиці Труханівська, 40 у Дніпровському районі м. Києва від 02.11.2021 № КВ 051211027859 передана замовникові, розроблена з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, чим порушено абз. 1 ч. 1 ст. 31 Закону.

Таким чином суд наголошує, що замовник будівництва не мав права затверджувати проектну документацію, оскільки остання розроблена з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

А відтак, замовником будівництва, ОСОБА_1 , наведені недостовірні дані у повідомленні про початок виконання будівельних робіт на об'єктах з незначними наслідками (СС1) від 02.11.2021 № КВ 051211027859 на об'єкт «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на АДРЕСА_1 в частині затвердження проектної документації, необхідності отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та основних показників об'єкта, чим порушено ч. 8 ст. 36 Закону.

Статтею 31 Закону встановлено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність», проект - документація для будівництва об'єктів архітектури, що складається з креслень, графічних і текстових матеріалів, інженерних і кошторисних розрахунків, які визначають містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні та технологічні рішення, вартісні показники конкретного об'єкта архітектури, та відповідає будівельним нормам і правилам.

Частиною 1 ст. 26 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов'язані, зокрема, додержуватися державних норм і правил, вимог вихідних даних на проектування.

Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що замовники на проектування і будівництво об'єктів архітектури мають право, зокрема затверджувати проект, якщо він не суперечить законодавству, містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки.

Статтею 1 Закону України «Про будівельні норми» визначено, що будівельні норми - нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері будівництва.

З наведеного у свою чергу вбачається, що стадії виконання будівельних робіт на підставі зареєстрованих повідомлення/декларації передують стадії, зокрема, розроблення та затвердження проектної документації, яка має відповідати вимогам містобудівної документації та вихідним даним дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних правил.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 16.05.2011 № 45 затверджено Порядок розроблення проектної документації на будівництво об'єктів (зі змінами), який визначає процедуру розроблення проектної документації на будівництво об'єктів та поширюється на суб'єктів містобудування.

Наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 04.06.2014 № 163 затверджено ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» (далі - ДБН А.2.2-3-2014), норми якого встановлюють склад проектної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або їх частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до пункту 3.17 ДБН А.2.2.-3-2014, проектна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, а також кошториси об'єктів будівництва.

Пунктом 4.2 ДБН А.2.2-3:2014 визначено, що оформлення проектної документації здійснюється згідно з нормативним документами комплексу А.2.4 «Система проектної документації для будівництва».

Відповідно до статті 7 Закону України «Про архітектурну діяльність» проект об'єкта архітектури розробляється під керівництвом або з обов'язковою участю головного архітектора проекту та/або головного інженера проекту, як і мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. Проект об'єкта архітектури завіряється підписом і скріплюється особистою печаткою головного архітектора проекту та/або головного кваліфікаційний сертифікат.

За приписами пункту 4.8 ДБНА.2.2-3:2014, проектна документація має бути розроблена з урахуванням усіх документів будівельних норм та стандартів, чинних на час її передачі у виробництво. Проектна документація, затверджена відповідно до чинного законодавства, не підлягає коригуванню у зв'язку з введенням нових будівельних норм, за винятком випадків, коли це коригування обумовлене підвищенням у нових будівельних нормах вимог безпеки, у тому числі щодо забезпечення механічного опору та стійкості (міцності), електро-, вибухо- та пожежобезпечності об'єкта та доступності для мало мобільних груп населення, для забезпечення яких повинні бути виконані необхідні будівельні роботи.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, щодо замовника та проектувальника висуваються вимоги щодо добросовісного виконання ними проектних робіт щодо об'єкта будівництва, які, зокрема, полягають і в обов'язковому врахуванні будівельних норм, стандартів і правил, вимог вихідних даних на проектування.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.01.2020 у справі 809/772/16, від 02.04.2020 у справі № 809/998/16 та від 28.04.2020 № 808/3616/16.

Проект може вважатися юридично значимим документом, який має юридичну силу та створює правові наслідки, за умови його відповідності встановленим вимогам і лише у разі дотримання таких вимог проект може бути затверджений замовником.

Такий висновок викладений, зокрема у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 815/5987/16.

Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Самочинним також вважається будівництво, яке здійснюється хоча і на підставі проекту, але за наявності істотних порушень зазначених норм та правил як у самому проекті, так і при будівництві, за наявності рішень спеціально уповноважених органів про усунення порушень.

Таким чином суд приходить до висновку, що будівельні роботи із реконструкції приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на вулиці Труханівська, 40 у Дніпровському районі м. Києва на підставі проекту, затвердженого замовником, однак, розробленого з порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності, тобто без належно розробленого та відповідно затвердженого проекту, що є однією з ознак вважати об'єкт самочинним, про що прямо зазначено у частині першій статті 376 Цивільного кодексу України.

Частиною 7 статті 36 Закону визначено, що право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на підставі судового рішення, що набрало законної сили.

Відповідно до частини 2 статті 39(1) Закону, у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.

На підставі викладених норм законодавства та враховуючи виявлені за результатами проведення позапланової перевірки істотні порушення будівельних норм та правил, суд приходить до висновку про припинення права на виконання будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на вулиці Труханівська, 40 у Дніпровському районі м. Києва від 02.11.2021 № КВ 051211027859, замовник будівництва - ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви.

Оскільки, відповідно до приписів ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) до ОСОБА_1 про припинення права на виконання будівельних робіт, - задовольнити.

Припинити право на виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) «Реконструкція приміщень нежитлової будівлі літ. «К» з влаштуванням антресолі на АДРЕСА_1 від 02.11.2021 № КВ 051211027859, замовник будівництва - ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.О. Галатіна