Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 липня 2025 року Справа№640/19349/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючої судді: Буряк І.В. суддів: Олішевської В.В., Троянової О.В.,
секретаря судового засідання Сафронової Ю.Л.,
за участю:
представника позивача Ярошенко А.С.
представника відповідача Павленко О. В.
розглянувши у судовому засіданні справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Місто Банк» (65009, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 11, ЄДРПОУ 20966466) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, корп.30, ЄДРПОУ 37956207) про визнання протиправною та скасування постанови,
Публічне акціонерне товариство «Місто Банк» (далі - позивач, ПАТ «Місто Банк») звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач, Комісія) за змістом якої просить суд: визнати протиправною та скасувати Постанову № 177-ДП-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринках капіталу, яка винесена 07.06.2021.
В обґрунтування позову зазначено таке.
07 червня 2021 року відповідачем винесено постанову № 177-ДП-Е про накладення штрафу, оскільки позивачем не розкрита річна інформація за 2019 рік, не подана проміжна інформація за ІV квартал 2019 року та І, ІІ, ІІІ, ІV квартали 2020 року, чим порушено вимоги ст. 39 та п. 7 розділу VІІ Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
На думку позивача, спірна постанова прийнята у порушення вимог законодавства та з перевищенням повноважень. Зокрема, позивач стверджує, що відповідачу було достаменно відомо до винесення спірної постанови про перебування позивача у стадії ліквідації. При цьому згідно п. 2 розділу ІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Комісії № 1470 від 16.10.2012 справа про порушення не може бути розпочата, а розпочата підлягає закриттю у разі внесення до відповідного реєстру інформації про припинення юридичної особи.
На момент винесення спірної постанови позивач перебував у процедурі ліквідації, тобто був банкрутом.
Крім того, позивач посилається на абз.1 ч.3 ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», за змістом якої передбачено, що під час ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат безпосередньо пов'язаних зі здійсненням ліквідаційної процедури.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.08.2021 відкрито провадження у справі розгляд визначено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу №640/19349/21 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.05.2025 зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.05.2025 адміністративну справу №640/19349/21 прийнято до провадження. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження колегією у складі трьох суддів. Призначено підготовче засідання у справі на 28.05.2025 о 12 год. 00 хв. у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності (Добровольського), 1.
Наявний у матеріалах справи відзив на позовну заяву свідчить про незгоду відповідача із доводами позивача та містить прохання у позові відмовити, з огляду на таке.
11 травня 2021 року відповідачем відносно позивача складено акт про правопорушення на ринках капіталу від 11.05.2021 № 148-ДП-Е, де встановлено, що АТ «Місто Банк» 10.12.2020 проведено річні Загальні збори Акціонерів, у той же час станом на 20.04.2021 позивачем не розкрито річну інформацію за 2019 рік шляхом подання до Комісії розміщення у загальнодоступній базі даних Комісії.
Таким чином, позивачем порушено вимоги ст. 39 та п. 7 розділу VІІ Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Також за результатами базового моніторингу установлено, що станом на 20.04.2021 позивачем не подано Комісії проміжну інформацію за ІV квартал 2019 року та І, ІІ, ІІІ, ІV квартали 2020 року, що свідчить про порушення Товариством п. 3, глави 3 розділу ІІ Положення № 2826 та ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» у частині не розкриття проміжної інформації за ІV квартал 2019 року та І, ІІ, ІІІ, ІV квартали 2020 року шляхом подання до Комісії.
Крім того, відповідач вважає, що Товариством порушені вимоги пп. 1 п. 1 глави 3 розділу ІІІ Положення № 2826 та ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» у частині подання до Комісії недостовірної інформації.
Щодо аргументів, наведених у позові, то станом на момент винесення оскаржуваної постанови, позивач не був банкрутом, натомість з 29.01.2021 перебував в процесі припинення. Відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на момент оскаржуваної постанови не внесено.
Також, спростовуючи наведені позивачем доводи, відповідач звертає увагу суду, що санкція до Товариства застосована за період 2019 - 2020 років, тобто задовго до прийняття розпорядження від 04.06.2021 № 59-ДР-З, яким зупинено обіг акцій Товариства.
Ухвалами суду від 16.05.2025 та від 22.05.2025 заяви представника позивача та відповідача про участь представників у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду та про участь у всіх наступних засіданнях у справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів задоволено.
Допущено до участі представників відповідача та позивача у підготовчому засіданні у справі №640/19349/21, призначеного на 28.05.2025 о 12:00 год. та у всіх наступних судових засіданнях у справі №640/19349/21 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в режимі відеоконференції за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку відповідно до Положення про ЄСІТС.
Призначене на 28 травня 2025 року о 12 год. 30 хв. підготовче засідання не відбулося у зв'язку із тим, що технічними роботами обмежено доступ до сервісів судової системи 28.05.2025 з 02:00 до 14:30 включно: відсутність або обмеження доступу до підсистеми відеоконференцзв'язку «vkz.court.gov.ua»; обмежено доступ до інтернет ресурсів спеціалізованого призначення; не відбувалася реплікація БД КП «ДСС» до серверів ДП «Інформаційні судові системи», був відсутній зв'язок з підсистемою "Електронний суд, про що складений акт від 28.05.2025
Відтак, суд відклав підготовче засідання у справі на 10.07.2025 о 9 год. 30 хв.
Протокольною ухвалою суду від 10.07.2025 підготовче провадження у справі закрито, проти чого сторони не заперечували та вирішено провести судове засідання у справі того ж дня.
У судовому засіданні від 10.07.2025 представниця позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити. Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив у задоволенні позові відмовити.
Судом установлено такі фактичні обставини у справі.
ПАТ «Місто Банк» адреса реєстрації: 04053, Україна, місто Київ, вулиця Січових Стрільців, будинок, 17, код ЄДРПОУ 20966466, на теперішній час перебуває у стані припинення.
26 січня 2021 року Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 85 «Про початок процедури ліквідації АТ «Місто Банк» та делегування повноважень ліквідатора банку», яким зокрема, вирішено припинити тимчасову адміністрацію в ПАТ «Місто Банк»; відкликати повноваження тимчасового адміністратора у начальника управління раннього реагування департаменту дистанційного та інспекційного моніторингу діяльності банків; розпочати процедуру ліквідації АТ «Місто Банк» строком на три роки з 27.01.2021 до 26.01.2024 включно; призначити уповноважену особу Фонду та делегувати всі повноваження ліквідатора АТ «Місто Банк», визначені Законом, зокрема ст.ст. 37, 38, 47-52, 52-1, 53, у тому числі з підписанням всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку - Паламарчука В. В. строком на три роки з 27.01.2021 до 26.01.2024 включно.
15 лютого 2021 року Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 159 «Про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію АТ «Місто Банк», з Паламарчука В. В. на Білу І. В.
Правлінням Національного банку України прийнято рішення «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Місто Банк» № 25-рш.
27 квітня 2021 року відповідачем прийнято постанову № 14/02/8860, якою вирішено порушити справу про правопорушення на ринках капіталу відносно АТ «МІСТО БАНК».
Позивачем до відповідача, у зв'язку із винесенням вказаної постанови, направлено пояснення вих.№ 1025 від 07.05.2021, де зазначено, що у зв'язку із особливим режимом функціонування Банку до останнього є застосовними норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Водночас вказаним Законом не передбачено повноважень Фонду проводити публікацію річної інформації про емітента, у даному випадку немплатоспроможного - АТ «Місто Банк», тому такі дії не є обов'язковими для Фонду.
Зважаючи на викладене, враховуючи запровадження в АТ «Місто Банк» процедури виведення з ринку, викладено прохання закрити справу про правопорушення на ринках капіталу, порушеного постановою від 27.04.2021 № 14/02/8860.
Комісією 11.05.2021 складено акт про порушення на ринках капіталу № 148-ДП-Е, яким установлено такі порушення.
Відповідно до наявної у Комісії інформації АТ «Місто Банк» 10.12.2020 проведено річні Загальні збори Акціонерів. У той же час станом на 20.04.2021 АТ «Місто Банк» не розкрито річну інформацію за 2019 рік шляхом подання до Комісії, розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті.
Таким чином, Товариством порушено вимоги ст. 39 та п. 7 розділу VII Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині не розкриття інформації за 2019 рік.
За результатами базового моніторингу встановлено, що станом на 20.04.2021 АТ «Місто Банк» не подано до Комісії проміжну інформацію за IV квартал 2019 року та І, ІІ, ІІІ, IV квартал 2020 року.
Таким чином, Товариством порушено вимоги п. 3 глави 3 розділу ІІ Положення № 2826 та ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині не розкриття інформації за IV квартал 2019 року та І, ІІ, ІІІ, IV квартал 2020 року шляхом подання її до Комісії.
За результатами базового моніторингу встановлено, що станом на 20.04.2021 АТ «Місто Банк» не розмістило проміжну інформацію за IV квартал 2019 року та IV квартал 2020 року на власному веб-сайті.
Таким чином Товариством порушено вимоги п. 3 глави 3 розділу ІІ Положення № 2826 та ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині не розміщення проміжної інформації за IV квартал 2019 року та за IV квартал 2020 року на власному веб-сайті.
Крім того встановлено, що АТ «Місто Банк» подано проміжну інформацію за 3 квартали 2018 року, однак зазначено недостовірну інформацію у частині адреси сторінки в мережі інтернет, де така розміщена.
Таким чином, АТ «Місто Банк» порушено вимоги пп. 1 п. 1 глави 3 розділу ІІІ Положення № 2826 та ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» в частині подання до Комісії недостовірної інформації.
Під час розгляду справи про правопорушення на ринках капіталу уповноваженою особою Комісії також установлено, що АТ «Місто Банк» не розкрито річну інформацію за 2020 рік та проміжну інформацію за І квартал 2021 року шляхом подання до Комісії, розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті.
На підставі вказаних висновків акта про порушення на ринках капіталу № 148-ДП-Е відповідачем 07.06.2021 прийнято постанову № 177-ДП-Е, якою до Товариства за порушення законодавства про цінні папери, нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, неподання, подання недостовірної інформації до Комісії застосовано у відношенні АТ «Місто Банк» санкцію у вигляді 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 15 300,00 грн.
Також Комісією 04.06.2021 прийнято розпорядження № 59-ДР-З, яким постановлено зупинити обіг акцій ПАТ «Місто Банк», дата з якої забороняється вчинення правочинів, пов'язаних із переходом прав власності на акції: 08.06.2021.
Правова позиція суду обґрунтована таким.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96 у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Стаття 1. Визначення термінів
Для цілей цього Закону наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері;
Стаття 2. Мета державного регулювання ринку цінних паперів
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою:
реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних;
створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства;
одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів;
забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів;
гарантування прав власності на цінні папери;
захисту прав учасників фондового ринку (у тому числі споживачів фінансових послуг) щодо фінансових послуг, які надаються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
інтеграції в європейський та світовий фондові ринки;
дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства;
запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів;
контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Стаття 3. Форми державного регулювання ринку цінних паперів
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
Стаття 5. Органи, що здійснюють державне регулювання ринку цінних паперів
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Стаття 7. Завдання Національної комісії України з цінних паперів та фондового ринку
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань:
15) встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів та діяльність у системі накопичувального пенсійного забезпечення, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства;
Стаття 8. Повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право:
8) здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що здійснюється емітентами, суб'єктами системи накопичувального пенсійного забезпечення (крім вкладників та учасників) та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.
Стаття 11. Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів та у системі накопичувального пенсійного забезпечення
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:
6) нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів -
у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, -
у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
7) неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку -
у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, -
у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV (далі - Закон № 3480, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Стаття 39. Розкриття регульованої інформації
1. Регульована інформація розкривається у встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, крім випадку, встановленого частиною четвертою цієї статті.
2. Якщо інше не передбачено законодавством, регульована інформація також розкривається шляхом:
1) розміщення її на власному веб-сайті учасника фондового ринку;
2) подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Учасники фондового ринку зобов'язані розкривати регульовану інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Учасники фондового ринку (крім інвесторів у цінні папери) зобов'язані мати власний веб-сайт. Учасник фондового ринку не може обмежувати доступ або встановлювати плату за доступ до інформації, що підлягає обов'язковому розкриттю на такому веб-сайті.
Додаткові вимоги до розкриття регульованої інформації емітентами, цінні папери яких допущені до торгів на фондовій біржі, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
4. Регульована інформація розкривається приватними акціонерними товариствами (у разі якщо щодо цінних паперів такого товариства не здійснювалася публічна пропозиція) виключно шляхом її розміщення на власному веб-сайті та шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Стаття 40. Регулярна інформація про емітента
1.Регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
2. Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється для емітентів (крім іноземних) з дня державної реєстрації такого емітента як юридичної особи до 31 грудня звітного року включно.
3.Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості:
1) найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу;
2) інформацію про орган управління емітента, його посадових осіб та засновників;
3) інформацію про господарську та фінансову діяльність емітента;
4) інформацію про цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), наявність публічної пропозиції та/або допуску до торгів на фондовій біржі;
5) річну фінансову звітність, підтверджену аудитором (аудиторською фірмою). При цьому, якщо відповідно до вимог законодавства емітент зобов'язаний підготувати консолідовану фінансову звітність, то річна фінансова звітність повинна містити консолідовану фінансову звітність, підтверджену аудитором (аудиторською фірмою), та окремо свою власну фінансову звітність, підтверджену аудитором (аудиторською фірмою);
6) аудиторський висновок (звіт) незалежного аудитора, наданий за результатами аудиту фінансової звітності емітента аудитором (аудиторською фірмою);
7) інформацію про вчинення значних правочинів або правочинів, щодо вчинення яких є заінтересованість, або про попереднє надання згоди на вчинення таких правочинів;
8) відомості про осіб, заінтересованих у вчиненні товариством правочинів із заінтересованістю, та обставини, існування яких створює заінтересованість;
9) перелік власників пакетів 5 і більше відсотків акцій із зазначенням відсотка, кількості, типу та/або класу належних їм акцій та інформацію про зміну акціонерів, яким належать голосуючі акції, розмір пакета яких стає більшим, меншим або рівним пороговому значенню пакета акцій;
10) інформацію про зміну осіб, яким належить право голосу за акціями, сумарна кількість прав за якими стає більшою, меншою або рівною пороговому значенню пакета акцій;
11) інформацію про зміну осіб, які є власниками фінансових інструментів, пов'язаних з голосуючими акціями акціонерного товариства, сумарна кількість прав за якими стає більшою, меншою або рівною пороговому значенню пакета акцій;
12) звіт керівництва;
13) твердження щодо річної інформації, а саме - офіційна позиція осіб, які здійснюють управлінські функції та підписують річну інформацію емітента, про те, що, наскільки це їм відомо, річна фінансова звітність, підготовлена відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що вимагаються згідно із Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", містить достовірне та об'єктивне подання інформації про стан активів, пасивів, фінансовий стан, прибутки та збитки емітента і юридичних осіб, які перебувають під його контролем, у рамках консолідованої фінансової звітності, а також про те, що звіт керівництва включає достовірне та об'єктивне подання інформації про розвиток і здійснення господарської діяльності і стан емітента і юридичних осіб, які перебувають під його контролем, у рамках консолідованої звітності, разом з описом основних ризиків та невизначеностей, з якими вони стикаються у своїй господарській діяльності;
14) відомості про участь емітента в інших юридичних особах;
15) інформацію про структуру капіталу, в тому числі із зазначенням типів та класів акцій, а також прав та обов'язків акціонерів (учасників);
16) інформацію про будь-які обмеження щодо обігу цінних паперів емітента, в тому числі необхідність отримання від емітента або інших власників цінних паперів згоди на відчуження таких цінних паперів;
17) інформацію про наявність у власності працівників емітента цінних паперів (крім акцій) такого емітента, а щодо акцій - у кожного у розмірі понад 0,1 відсотка розміру статутного капіталу такого емітента;
18) інформацію про корпоративні договори, укладені акціонерами (учасниками) такого емітента, яка наявна в емітента;
19) інформацію про будь-які договори та/або правочини, умовою чинності яких є незмінність осіб, які здійснюють контроль над емітентом;
20) інформацію про будь-які винагороди або компенсації, які мають бути виплачені посадовим особам емітента в разі їх звільнення;
21) інформацію про загальну кількість голосуючих акцій та кількість голосуючих акцій, права голосу за якими обмежено, а також кількість голосуючих акцій, права голосу за якими за результатами обмеження таких прав передано іншій особі;
22) інформацію про виплату дивідендів та інших доходів за цінними паперами у звітному періоді;
23) інформацію про придбання власних акцій емітентом;
24) інформацію про наявність філіалів або інших відокремлених структурних підрозділів емітента.
Емітент має право додатково розкривати інші відомості у річній інформації.
Річна інформація повинна бути затверджена наглядовою радою емітента до її розкриття відповідно до вимог цього Закону.
4. Річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття.
5. Звітним періодом для складання проміжної інформації про емітента є квартал. Проміжна інформація про емітента складається станом на кінець останнього дня кварталу.
Проміжна інформація про емітента повинна містити такі відомості:
1) найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу;
2) інформацію про орган управління емітента, його посадових осіб та засновників;
3) інформацію про господарську та фінансову діяльність емітента;
4) інформацію про цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість);
5) проміжну фінансову звітність разом з висновком про огляд цієї звітності, підготовленим аудитором (аудиторською фірмою);
6) проміжний звіт керівництва;
7) твердження щодо проміжної інформації, а саме - офіційна позиція осіб, які здійснюють управлінські функції, про те, що, наскільки це їм відомо, проміжна фінансова звітність, підготовлена відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, згідно із Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", містить достовірне та об'єктивне подання інформації про стан активів, пасивів, фінансовий стан, прибутки та збитки емітента і юридичних осіб, які перебувають під його контролем, у рамках консолідованої фінансової звітності, і що проміжний звіт керівництва включає достовірне та об'єктивне подання інформації відповідно до частини четвертої статті 40-1 цього Закону;
8) відомості про участь емітента в інших юридичних особах;
9) інформацію про вчинення значних правочинів або правочинів, щодо вчинення яких є заінтересованість, осіб, заінтересованих у вчиненні товариством правочинів із заінтересованістю, та обставини, існування яких створює заінтересованість;
10) інформацію про загальну кількість голосуючих акцій та кількість голосуючих акцій, права голосу за якими обмежено, а також кількість голосуючих акцій, права голосу за якими за результатами обмеження таких прав передано іншій особі.
Емітент має право додатково розкривати інші відомості у проміжній інформації.
У разі якщо емітент відповідно до законодавства зобов'язаний складати фінансову звітність відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, проміжна фінансова звітність емітента складається відповідно до таких стандартів.
У разі якщо емітент відповідно до законодавства зобов'язаний складати окрему власну фінансову звітність відповідно до національних стандартів фінансової звітності та не зобов'язаний готувати консолідовану фінансову звітність, скорочений перелік фінансових звітів повинен містити принаймні стислий баланс, короткий звіт про прибутки та збитки та примітки до цих звітів. Готуючи стислий баланс та короткий звіт про прибутки та збитки, емітент повинен додержуватися тих самих принципів, як при підготовці річної фінансової звітності.
Якщо проміжна фінансова звітність була у будь-який спосіб перевірена аудитором (аудиторською фірмою), то відповідні документи аудитора (аудиторської фірми) мають бути включені у повному обсязі до такої звітності. Якщо проміжна фінансова звітність не була перевірена аудитором (аудиторською фірмою), емітент повинен про це окремо зазначити у своїй проміжній фінансовій інформації.
Особливості проміжної фінансової звітності емітентів, які ведуть бухгалтерський облік та складають фінансову звітність за національними стандартами, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової і бюджетної політики.
6. Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.
8. Публічне акціонерне товариство, щодо акцій якого здійснено публічну пропозицію та/або акції якого допущені до торгів на фондовій біржі, а також банк зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті.
Стаття 47. Регулювання ринку цінних паперів
1. Регулювання фондового ринку здійснює держава та саморегулівні організації.
2. Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також інші державні органи у межах своїх повноважень, визначених законом.
Розділ VII «Прикінцеві положення»
7. Тимчасово, у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), положення статті 40 цього Закону щодо строків розкриття річної інформації про емітента за 2019 рік не застосовуються у 2020 році. Така річна інформація може бути розкрита емітентами цінних паперів до 30 квітня 2020 року, а після зазначеної дати розкривається протягом п'яти робочих днів після:
проведення загальних зборів акціонерів в порядку, встановленому пунктом 10 розділу XVII Закону України "Про акціонерні товариства";
Розкриття проміжної інформації про емітента, в тому числі проміжної фінансової звітності, за перший квартал 2020 року відбувається не пізніше дати розкриття річної інформації за 2019 рік.
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826 затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (Рішення втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 608 від 06.06.2023, застосовується судом у редакції, чинній на момент спірних правовідносин, далі - Положення № 2826)
I. Загальні положення
1. Це Положення регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регульованої інформації (далі - Інформація), до якої належать:
регулярна (проміжна, річна) інформація;
Це Положення також регулює питання розміщення акціонерними товариствами інформації на власному веб-сайті, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства.
3. Інформація на фондовому ринку розкривається шляхами, передбаченими статтею 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", крім випадку розміщення приватним акціонерним товариством повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.
8. Емітенти зобов'язані мати власний веб-сайт.
У випадку зміни власного веб-сайту, емітент зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після зміни власного веб-сайту забезпечити розміщення на новому власному веб-сайті всієї інформації, яка була ним розміщена раніше та строк розміщення якої не минув.
9. Розкриття Інформації емітентом здійснюється за такими етапами та послідовністю:
1) складення Інформації емітентом;
2) розміщення Інформації емітентом на власному веб-сайті;
3) надання емітентом Інформації особі, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку;
4) у разі відповідності Інформації емітента встановленим Комісією вимогам, здійснення оприлюднення Інформації особою, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, із наданням емітенту довідки про оприлюднення інформації;
5) у разі невідповідності Інформації емітента встановленим Комісією вимогам або у разі неможливості оприлюднення інформації з інших причин із наданням емітенту особою, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, довідки про неможливість оприлюднення інформації;
6) у разі оприлюднення Інформації особою, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, якщо така особа також надає емітентові інформаційні послуги на фондовому ринку з подання звітності та/або адміністративних даних до Комісії, така особа самостійно подає Інформацію до Комісії та здійснює підтвердження такого подання;
10. У разі якщо емітент несвоєчасно розкриває Інформацію, розкриття якої є обов'язковим відповідно до цього Положення, емітент повинен письмово повідомити Комісію листом з обґрунтуванням причин, що призвели до несвоєчасного розкриття Інформації, складеним у довільній формі та засвідченим підписом керівника емітента.
Про несвоєчасне розкриття Інформації емітент повідомляє акціонерів або інвесторів шляхом оприлюднення Інформації та відповідного повідомлення на власному веб-сайті протягом двох днів, але не пізніше 10:00 третього дня після дня виявлення емітентом факту несвоєчасного розкриття.
11. Якщо емітентом розкрито недостовірну Інформацію, він зобов'язаний вжити заходів щодо спростування такої Інформації та розкрити виправлену Інформацію у той (ті) самий (самі) спосіб (способи), яким (якими) було розкрито таку недостовірну Інформацію.
Спростування розкритої недостовірної Інформації та розкриття виправленої Інформації здійснюються якнайшвидше, але не пізніше 10:00 наступного робочого дня після дня, коли емітент дізнався про розкриття недостовірної Інформації.
Про виявлення недостовірної Інформації та розкриття виправленої Інформації емітент повідомляє акціонерів або інвесторів шляхом оприлюднення Інформації та відповідного повідомлення на власному веб-сайті не пізніше 10:00 наступного робочого дня після дня, коли емітент дізнався про розкриття недостовірної Інформації.
Емітент зобов'язаний одночасно з розкриттям виправленої Інформації повідомити Комісію листом про факт оприлюднення недостовірної Інформації, надати обґрунтовані пояснення щодо причин оприлюднення недостовірної Інформації із обов'язковим зазначенням, що саме в Інформації було виправлено.
Розкриття виправленої Інформації здійснюється шляхом розміщення нового файлу із виправленою інформацією з обов'язковим зазначенням, що саме в ній було виправлено, а також збереженням файлу із недостовірною інформацією з поміткою на ньому про його недостовірність.
12. Інформація подається до Комісії у формі електронних документів відповідно до нормативно-правового акта Комісії, що регулює порядок подання адміністративних даних, та інформації у формі електронних документів.
II. Порядок та строки розкриття інформації емітентами цінних паперів
3. Порядок та строки розкриття проміжної інформації емітентами цінних паперів
1. Обов'язок здійснювати розкриття проміжної інформації в порядку, передбаченому цим Положенням, поширюється на:
2) банки;
2. Проміжна інформація складається за підсумками кожного кварталу та відповідно до вимог цього Положення.
3. Проміжна інформація розкривається за кожний квартал.
Проміжна інформація за перший, другий, третій та четвертий квартали згідно з цим Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.07.2020 №405 затверджено Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, застосування санкцій або інших заходів впливу (Рішення втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 639 від 22.05.2024, застосовується судом у редакції, чинній на момент спірних правовідносин, далі - Правила № 405)
4. Завданням провадження у справах про правопорушення є своєчасне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законодавством, забезпечення виконання винесеного рішення, а також виявлення причин та умов, що сприяють учиненню правопорушень, і запобігання правопорушенням.
5. Уповноважені особи НКЦПФР (далі - уповноважені особи) в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення всебічно, повно та об'єктивно проаналізувати дані та інформацію стосовно порушення, вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції або інші заходи впливу.
Рішення у справі повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи.
Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку уповноважені особи встановлюють наявність чи відсутність правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
III. Провадження у справах про правопорушення на ринках капіталу щодо юридичних осіб
2. Справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю: … у разі внесення до ЄДРПОУ запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, щодо якої порушено справу про правопорушення, або визнання її банкрутом; внесення до ЄДРПОУ запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи;
3. Уповноважена особа розглядає справу про правопорушення та виносить рішення за справою у точній відповідності із законодавством та оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
VII. Постанова у справі про правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках щодо юридичних осіб
1. Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі.
Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови.
3. У справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень:
1) про застосування санкції або іншого заходу впливу за правопорушення;
XV. Санкції або інші заходи впливу, які застосовуються за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках
1. За правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках, до юридичних осіб застосовуються санкції або інші заходи впливу, передбачені чинним законодавством.
Закон України «Про банки і банківську діяльність» 07.12.2000 № 2121-III (у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)
Стаття 77. Відкликання банківської ліцензії та ліквідація банку
Банк може бути ліквідований:
2) у разі відкликання Національним банком України банківської ліцензії з власної ініціативи або за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у день отримання рішення Національного банку України про ліквідацію банку набуває прав ліквідатора банку та розпочинає процедуру його ліквідації відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Процедура ліквідації банку вважається завершеною, а банк як юридична особа ліквідованим з дня внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 № 4452-VI (далі - Закон № 4452, у редакції, чинній на момент, чинних правовідносин)
Стаття 36. Наслідки запровадження тимчасової адміністрації
5. Під час тимчасової адміністрації не здійснюється:
3) нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також зобов'язань перед кредиторами, у тому числі не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку;
9. Дія Кодексу України з процедур банкрутства на банки не поширюється.
Розділ VIII Ліквідація Банків.
Стаття 44. Ліквідація банку і призначення уповноваженої особи Фонду
4. Фонд розпочинає процедуру ліквідації банку не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, крім випадку, коли ліквідація здійснюється за ініціативою власників банку.
5. Фонд з дня початку процедури ліквідації банку протягом трьох років (у разі ліквідації системно важливого банку - протягом п'яти років) забезпечує виконання заходів щодо управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів.
7. У двомісячний строк з дня затвердження ліквідаційного балансу та звіту про виконання ліквідаційної процедури Фонд подає документи для внесення запису про припинення банку до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Стаття 46. Наслідки початку процедури ліквідації банку
2. З дня початку процедури ліквідації банку:
3) строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав;
3. Під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Вимоги за зобов'язаннями банку із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.
Висновки суду.
Предметом спору у цій справі є Постанова відповідача від 07.06.2021 № 177-ДП-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринках капіталу, у розмірі 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 15 300,00 грн, яка винесена у зв'язку із не розкриття річної інформація за 2019 рік, не поданням проміжної інформації за ІV квартал 2019 року та І, ІІ, ІІІ, ІV квартали 2020 року, річної інформації за 2020 рік, проміжної інформації за І квартал 2021 року, чим порушено вимоги ст. 39 та п. 7 розділу VІІ Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Лейтмотивом доводів позивача, якими обґрунтовується протиправність постанови від 07.06.2021 № 177-ДП-Е, є посилання на абз. 1 ч. 3 ст. 43 Закону № 4452.
Суд, оцінюючи відповідні покликання, зазначає таке.
Законом № 4452 встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Разом з правовим регулюванням питань тимчасової адміністрації банку, означеним Законом врегульовано особливості ліквідації банку.
Положеннями абз. 1 ч. 3 ст. 46 Закону № 4452 передбачено, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Суд констатує, що зазначена норма права не передбачає звільнення банку, який перебуває на стадії ліквідації, від відповідальності за вчинення порушення, у тому числі на ринку цінних паперів.
В зазначеній позиції судом також враховано приписи п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 2 р. Х Положення щодо відповідальності емітентів цінних паперів, а тому абз. 1 ч. 3 ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не є перешкодою для накладення на банк санкцій, передбачених Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (попередження, штраф, зупинення або анулювання ліцензії на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, анулювання свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації фондового ринку та інші).
Зважаючи на акцентовані тези стосовно відповідальності емітентів цінних паперів, судом відхиляються, як невмотивовані, доводи позивача щодо прийняття Комісією спірної постанови всупереч абз. 1 ч. 3 ст. 46 Закону № 4452.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2019 у справі № 826/881/18.
Щодо твердження позивача про перебування АТ «Місто Банк» у процесі ліквідації, тобто у статусі банкрута, що унеможливлює накладення відповідних санкцій, то суд вказані доводи теж відхиляє, з огляду на п. 8 ст. 77 Закону №2121, відповідно до якої процедура ліквідації банку вважається завершеною, а банк, як юридична особа ліквідованим з дня з дня внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідач обґрунтовано зазначає, що станом на момент винесення спірної постанови АТ «Місто Банк» не був остаточно припинений як юридична особа, натомість знаходився у процесі ліквідації.
Щодо суті винесених порушень, то суд звертає увагу, що установлені порушення мали місце за період 2019 - 2020 років, тобто до початку процедури ліквідації АТ «Місто Банк».
Жодних контраргументів з цього приводу позивачем не надано.
Щодо відображеного у спірній постанові порушення за І квартал 2021 року, то суд звертає увагу, що розпорядженням Комісії від 04.06.2021 № 59-ДП-З обіг акцій позивача зупинено з 08.06.2021, отже до цієї дати АТ «Місто Банк» мало виконувати обов'язки, передбачені для емітентів Законом № 3480, зокрема, ст. ст. 39, 40.
Натомість, відповідно п. 8 ст. 40 Закону № 3480 публічне акціонерне товариство, щодо акцій якого здійснено публічну пропозицію та/або акції якого допущені до торгів на фондовій біржі, а також банк зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті.
Ураховуючи викладене, суд вважає, що за установлених фактичних обставин та відповідно їм правового регулювання у позові належить відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Місто Банк» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.
Вступну та резолютивну частини рішення проголошено у судовому засіданні 10.07.2025, повний текст виготовлений 15.07.2025.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Головуючий суддя І.В. Буряк
Судді В.В. Олішевська
О.В. Троянова