Постанова від 17.07.2025 по справі 295/3650/25

Справа №295/3650/25

3/295/1160/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.07.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Кузнецова Д.В.,

за участі: секретаря судового засідання Федоренко Ю.І.,

представника митниці Кондратюка А.В.,

представника особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі матеріли, які надійшли з Житомирської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Дніпропетровська обл., адреса місця реєстрації (проживання): АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , ( АДРЕСА_2 ), відомості про паспорт або інший документ, що посвідчує особу: паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 27.10.2017 органом 1201, РНОКПП: НОМЕР_2 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 483 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу Житомирською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, отримувачами яких є суб'єкти, розташовані (зареєстровані) на території Житомирської області, встановлено наступне.

Одним із таких отримувачів гуманітарної допомоги є військова частина НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 ). З метою встановлення законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги, отримувачем яких зазначено вказану військову частину, Житомирською митницею до військової частини було направлено запит про надання інформації за вих. від 02.10.2024 № 7.19-3/20-02/8.2/7942, на який 04.11.2024 отримано відповідь за вих. № 813/26185 від 01.11.2024 (вх. Житомирської митниці від 04.11.2024 № 10238/8.2-20) про те, що зазначена військова частина ряд транспортних засобів, вказаних у запиті, не отримувала та на обліку у військовій частині вони не перебувають.

Зокрема, у відповідності до баз даних АСМО «Інспектор», встановлено, що 03.10.2022 о 05 год. 32 хв. через міжнародний пункт пропуску «Краківець-Корчова» митного поста «Яворів» Львівської митниці громадянином України ОСОБА_2 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_5 , 2012 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2477 см3, тип двигуна - дизель, оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України.

З метою з'ясування обставин ввезення на митну територію України даного транспортного засобу Житомирською митницею направлено запит у Львівську митницю за вихідним від 04.10.2024 № 7.19-3/20-02/7/8069 з проханням надати копії документів, на підставі яких транспортні засоби, отримувачем яких зазначено військову частину НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 ), ввезено в Україну в якості гуманітарної допомоги. Факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги вищевказаного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться у АСМО «Інспектор» та копіями документів, які додані до відповіді Львівської митниці від 28.10.2024 № 7.4-5/20-01/7/29358. Так, згідно поданої громадянином України ОСОБА_2 до митного контролю та оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 03.10.2022, яку ним підписано особисто, отримувачем товару зазначено - військову частину НОМЕР_3 (Житомирська обл.). Також до митного оформлення громадянином України ОСОБА_2 було надано звернення військової частини НОМЕР_3 від 27.09.2022 за вих. № 7980 про те, що автомобіль марки «MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_5 , у якості гуманітарної допомоги ввозиться на територію України для потреб військової частини НОМЕР_3 .

Згідно вказаної відповіді військової частини НОМЕР_3 за вих. № 813/26185 від 01.11.2024 (вхідний Житомирської митниці від 04.11.2024 № 10238/8.2-20), зазначений транспортний засіб до військової частини НОМЕР_3 не надходив та не очікувався, листи-звернення військовою частиною стосовно зазначеного автомобіля не видавались.

На адреси місця реєстрації (проживання), наявні в електронних базах Державної митної служби, громадянина України ОСОБА_2 , направлено виклик від 04.10.2024 за № 7.19-3/20-02/10/8011 про необхідність прибуття до митного органу для дачі пояснень з приводу обставин ввезення транспортного засобу марки «MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_5 , на який отримано пояснення громадянина України ОСОБА_2 з долученням акту прийому-передачі гуманітарної допомоги від 2022 року, згідно якого транспортний засіб марки «MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 передано військовій частині НОМЕР_3 в особі командира

ОСОБА_3 митницею з метою підтвердження або спростування отримання військовою частиною вказаного транспортного засобу, 05.11.2024 було направлено запит до військової частини НОМЕР_3 з доданням копії акту прийому-передачі гуманітарної допомоги від 2022 року за вих. № 7.19-3/20-02/8.2/8944 про надання інформації щодо отримання військовою частиною зазначеного автомобіля, на який 08.11.2024 Житомирською митницею отримано відповідь за вих. № 813/27060 від 06.11.2024, згідно якої військова частина НОМЕР_3 не підтверджує отримання та замовлення (очікування) вказаного транспортного засобу та заперечує підписання акту приймання-передачі стосовно цього транспортного засобу.

На підставі цього ОСОБА_2 ставиться у провину порушення митних правил, передбачених ст.483 МК України, а саме: вчинення дії, спрямованих на переміщення через митний кордон України товару - транспортного засобу марки «MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_5 , 2012 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2477 см3, тип двигуна - дизель, у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 03.10.2022, у якій отримувачем вказано військову частину НОМЕР_3 та звернення військової частини НОМЕР_3 від 27.09.2022 за вих. № 7980 стосовно даного транспортного засобу, одержаного незаконним шляхом.

В судовому засіданні представник митниці Кондратюк А.В. просив розглянути справу за наявними матеріалами, притягнути особу до відповідальності та застосувати до ОСОБА_2 санкцію, передбачену ст.483 Митного кодексу України.

Адвокат Лисов Є.М., який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 , в судовому засіданні просив закрити справу відносно його клієнта у зв'язку із відсутністю в діях її підзахисного складу адміністративного правопорушення. Вказував, що транспортний засіб марки MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_5 , 2012 року виготовлення, бувший у використанні, ввозився ОСОБА_2 , як гуманітарна допомога для військової частини НОМЕР_3 відповідно до поданої декларації ОСОБА_2 про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою від 03.10.2024 та листа військової частини НОМЕР_3 від 27.09.2022 за № 7980 та в подальшому був переданий представнику військової частини НОМЕР_3 за актом.

Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, допитавши свідків, дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини 1 статті 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Статтею 487 МК України встановлено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно зі статтею 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зазначені норми узгоджуються з нормами статтями 245, 280 КУпАП.

Статтею 491 МК України визначено підстави для порушення справи про порушення митних правил.

Відповідно до пунктів 1-3 частини 1 статті 491 МК України такими підставами є: безпосереднє виявлення посадовими особами митного органу порушення митних правил; офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині 1 статті 319 цього Кодексу; офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організації.

Згідно з диспозицією ст. 483 МК України, відповідальність за вказаною статтею настає у разі переміщення або дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару, згідно з УКТ ЗЕД, та його митної вартості.

Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, є - охоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, зокрема шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості, зокрема щодо товарів, їх ваги або кількості

Суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 483 МК України передбачає прямий умисел, тобто винна у скоєнні правопорушення особа чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України чи вивезти з України з порушенням встановленого порядку.

Таким чином, правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, - містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.

Відповідно до роз'яснень, які містяться в п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», для притягнення до відповідальності за ст. 483 МК України необхідна наявність умислу в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 дійсно 03.10.2022 ввозив транспортний засіб транспортний засіб марки MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_5 , 2012 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2477 см3, тип двигуна - дизель, у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосування заходів нетарифного регулювання. Отримувачем вказав військову частину НОМЕР_3 (Житомирська область) на підставі письмового клопотання (листа) даної частини від 27.09.2022 за вих. № 7980, де зазначено, що вказаний транспортний засіб надається в якості благодійної допомоги.

Згідно акту прийому-передачі від 17.10.2022 волонтер ОСОБА_4 передав представнику військової частини НОМЕР_3 автомобіль марки MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_5 , 2012 року виготовлення, бувший у використанні.

Крім цього, відповідно до відповіді військової частини НОМЕР_3 від 16.06.2025 за №7.19-4/20-04/8.2/4921 на запит Житомирської митниці повідомлено, що транспортний засіб транспортний засіб марки MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 на даний час перебуває у військовій частині НОМЕР_3 та виконує завдання за призначенням. Зазначений транспортний засіб був прийнятий актом прийому передачі 17.10.2022 у місті Слов'янськ на безоплатній основі та переданий військовій частині, як гуманітарна допомога волонтера ОСОБА_4 лист військової частини НОМЕР_3 від 01.11.2024 за № 813/26185 та лист військової частини НОМЕР_3 від 06.11.2024 за № 813/27060 містять помилкову інформацію.

Отже судом встановлено, що автомобіль MITSUBISHI», модель «L200», кузов № НОМЕР_4 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_5 , 2012 року виготовлення, бувший у використанні, був завезений на територію України та переданий представникам ЗСУ в якості гуманітарної допомоги, тобто судом не встановлено подання недостовірних відомостей про ввезений товар та використання його не за призначенням або отримання будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.

Таким чином, матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких доказів того, що ОСОБА_2 вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом надання в якості підстави для переміщення товарів до митного орану документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

В суді не знайшло підтвердження наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення.

Отже, з огляду на вищенаведене суд вважає, що в діях ОСОБА_2 відсутня вина та склад порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 485, 527, 528 Митного кодексу України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 483 МК України - закрити за відсутністю складу правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.

Суддя: Д.В.Кузнецов