Справа № 308/8650/25
1-кп/308/840/25
17 липня 2025 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суду Закарпатської області в особі головуючого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , у присутності: прокурора - ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 та її захисника - ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 72024071040000001 від 30.09.2024 року, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, -
19 червня 2025 року до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 72024071040000001 від 30.09.2024 року, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.06.2025 року справу було розподілено на суддю ОСОБА_1 .
За ухвалою 19.06.2025 року судом було призначено підготовче судове засідання задля розгляду зазначеного клопотання.
У судовому засіданні 16.07.2025 року прокурор клопотання підтримав та просив суд його задовольнити.
Обвинувачена надала згоду на закриття кримінального провадження.
Захисник обвинуваченої не заперечував проти такого закриття.
Заслухавши учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов до наступного висновку.
В ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ «Закарпатська будівельна компанія» (ЄДРПОУ 43220610) зареєстрована 09.09.2019, як платник податків, в ГУ ДПС у Закарпатській області, ДПІ м. Ужгород.
ТОВ «Закарпатська будівельна компанія» (ЄДРПОУ 43220610) з початку діяльності діє на основі Статуту, затвердженого загальним зборами членів ТОВ «ЗБК», протокол (нова редакція) від 29.02.2024, який являється типовим установчим документом, затвердженим Кабінетом Міністрів України та використовується для створення і провадження діяльності юридичних осіб.
У відповідності Розділу І Статуту Товариство діє на підставі Статуту, Конституції України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, іншого законодавства України, є юридичною особою приватного права, яка створена за рішенням його засновників та учасників (п. 1.1).
Товариство є господарським товариством, яке створене на невизначений термін (1.2.).
Товариство набуває права юридичної особи з дня його державної реєстрації. Товариство, з моменту набуття статусу юридичної особи має такі ж права та обов'язки як і фізична особа, за виключенням тих права та обов'язків, які за своєю природою (сутністю) можуть належати лише людині. Товариство, як юридична особа, володіє відповідним обсягом правосуб'єктності, а саме: правоздатності, дієздатності та деліктоздатності. Товариство здійснює свої права та обов'язки (реалізовує дієздатність) через органи Товариства. Товариство є вільним у виборі предмета договору, зобов'язання, правочину, інших умов господарських та цивільних правовідносин, за умови, що їх зміст не суперечить законодавству України. Товариство володіє, користується і розпоряджається грошовими коштами, валютою, речами, майном, майновими правами, іншими речовими правами, а також іншими об'єктами цивільних прав, які набуті ним на законних підставах, відповідно до мети створення Товариства, спільних інтересів його учасників, а також призначення таких активів (1.5.).
Товариство самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Товариство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями всім належним йому майном. (1.6.).
Товариство створено з метою одержання прибутку внаслідок господарської діяльності Товариства та з метою використання його в інтересах учасників Товариства (1.7.).
Товариство може створювати інші юридичні особи, брати участь у їх управлінні, в порядку визначеному законодавством України. Товариство може вступати (входити) до складу учасників (засновників), пайовиків, членів вже діючих юридичних осіб, в порядок та у спосіб визначений законодавством України (1.9.).
Згідно з Розділом 10 Статуту Товариства самостійно організовує та здійснює облік результатів власної фінансово-господарської діяльності, в порядку визначеному національним та міжнародними стандартами бухгалтерського обліку та законодавства України (10.2.)
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями, далі - Податковий кодекс України) встановлено, що поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Відповідно до підпункту 165.1.31 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.
Таким чином, у випадку дотримання вимог щодо безвідсотковості та визначеного терміну повернення, сума грошових коштів, отриманих підприємством у вигляді допомоги, не підлягає оподаткуванню. Також немає податкових різниць при отриманні та поверненні допомоги, тому база для нарахування податку на прибуток відсутня.
Відповідно до статті 605 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435- IV (зі змінами та доповненнями, далі - Цивільний кодекс України) зобов'язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов'язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора.
Згідно до статті 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Отже, якщо отримувачем поворотної фінансової допомоги така допомога не була повернута, а її надавачем - платником податку на прибуток прийнято рішення про її прощення, така поворотна фінансова допомога набуває статусу безповоротної у звітному періоді, коли прийнято рішення про її прощення.
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій, визначаються згідно з вимогами статті 140 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 140.5.10 пункту 140.5 статті 140 Податкового кодексу України, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується: на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), платникам податку, які є пов'язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від'ємне значення об'єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 цього пункту.
Фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), наданої платникам податку на прибуток, які є пов'язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від'ємне значення об'єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування).
У разі, якщо отримувачем безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) виступають інші платники податку на прибуток, то коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України не здійснюється.
У разі списання дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам, встановленим п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, щодо якої не створено резерв сумнівних боргів, фінансовий результат до оподаткування згідно з п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 ПКУ підлягає збільшенню на всю суму списаної заборгованості.
Згідно підпункту 139.2.1 пункту 139.2 статті 139 Податкового кодексу України, фінансовий результат до оподаткування збільшується:
- на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
- на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів або понад резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів).
Відповідно до статті 1 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 996-XIV), первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію. Господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Згідно статті 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV (зі змінами та доповненнями, далі - Господарський кодекс України) підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Організація, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначаються Законом України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», із змінами та доповненнями.
Виходячи з вимог пункту 2 статті 3 Закону № 996-XIV, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Правила податкового обліку визначаються відповідними нормативними документами, що регламентують порядок оподаткування в Україні.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена пунктом 1.2 глави 1, пунктом 2.1 глави 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за №168/704, первинні документи - це документи, створені у паперовій або в електронній формі, які містять відомості про господарські операції, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).
Згідно абзацу першого пункту 2.3 глави 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.1995 № 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 №168/704, визначено, що первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Пунктами 1 та 2 статті 9 Закону № 996-XIV встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу і ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Отже, будь-які документи мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.
Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні і документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення бухгалтерського обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством. З урахуванням викладеного для підтвердження даних бухгалтерського обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Статтею 44 Податкового кодексу України, визначено вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, а також документального підтвердження виконання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до абзацу першого та другого пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України визначено, що:
для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством;
платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Оскільки первинний документ є інформаційним першоджерелом бухгалтерського обліку, в ході документування необхідно дотримуватися певних критеріїв, згідно з якими він у подальшому може бути визнаний доброякісним та юридично доказовим.
Відповідно підпункт 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 Податкового кодексу України, фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.
Великі платники податків зменшують фінансовий результат до оподаткування на частину суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років до повного його погашення у такому порядку.
Великі платники податків мають право зменшувати фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50 відсотків непогашеної суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
Сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашена позитивним значенням об'єкта оподаткування податкового (звітного) року, зменшує фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів у розмірі не більше 50 відсотків такої непогашеної суми до її повного погашення.
Якщо непогашена сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років становить не більше 10 відсотків позитивного значення об'єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, обрахованого відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу без урахування непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від'ємного значення зменшує фінансовий результат до оподаткування цього податкового (звітного) періоду в повному обсязі.
Положення цього підпункту застосовуються з урахуванням пунктів 3 та 4-2 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.
Для цілей цього підпункту погашеними вважаються суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, для яких одночасно виконуються дві такі умови:
а) ці суми були включені до розрахунку об'єкта оподаткування майбутніх податкових (звітних) періодів;
б) за рахунок цих сум було зменшено позитивне значення об'єкта оподаткування (прибуток) відповідних податкових (звітних) років, обраховане відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу без урахування непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.
Наказом № 4-к від 30.01.2020 на посаду головного бухгалтера ТОВ «Закарпатська будівельна компанія» (ЄДРГЮУ 43220610) призначено ОСОБА_4 .
Відповідно до посадових обов'язків, з якими 30.01.2020 ознайомлена ОСОБА_4 , на останню покладено обов'язки із забезпечення ведення бухгалтерського обліку з дотриманням методологічних засад встановлених законодавством про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, контролює відображення господарських операцій на рахунках бухгалтерського обліку, дотримання порядку оформлення та обліку первинних документів, належне проведення розрахунків, придбаних товарів чи наданих послуг, стан погашення та списання заборгованостей, на основі даних бухгалтерського обліку забезпечує складання фінансової звітності, контролює підготовку та подання звітів затверджених форм, у роботі керується законодавством у сфері бухгалтерського та податкового обліку, стежить за змінами у профільному законодавстві.
ОСОБА_4 , являючись головним бухгалтером ТОВ «ЗБК», несе відповідальність відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 N996-XIV (із змінами та доповненнями) за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, а також, згідно ст. 36 Податкового кодексу України (далі за текстом-ПК України) від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), зобов'язаний обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді головного бухгалтера ТОВ «ЗБК», з 30.01.2020 здійснювала адміністративно-господарські функції, згідно з положеннями ч. З ст. 18 Кримінального кодексу України являється службовою особою, та відповідно є особою яка, у зв'язку з виконанням своїх прямих обов'язків, зобов'язана забезпечити належне нарахування та своєчасну сплату податків у встановленому законом порядку і розмірах.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ «ЗБК» за період 2019 - 2024 років отримало поворотні фінансові допомоги від засновників підприємства для поповнення обігових коштів, а саме від ОСОБА_7 підприємство отримало 2 286 000 гривень, відповідно до договору про надання поворотної фінансової допомоги від 13.09.2024 та від ОСОБА_8 підприємство отримало поворотну фінансову допомогу на загальну суму 19 691 877 гривень відповідно до договорів від 06.12.2019 на суму 239 670 гривень, від 16.12.2019 на суму 208 000 гривень, від 23.12.2019 на суму 250 000 гривень, від 23.12.2019 на суму 250 000 гривень, від 21.01.2020 на суму 300 000 гривень, від 24.01.2020 на суму 150 000 гривень, від 24.01.2020 на суму 150 000 гривень, від 04.02.2020 на суму 700 000 гривень, від 04.02.2020 на суму 300 000 гривень, від 14.02.2020 на суму 400 000 гривень, від 20.02.2020 на суму 600 000 гривень, від 25.02.2020 на суму 300 000 гривень, від 25.02.2020 на суму 300 000 гривень, від 20.03.2020 на суму 1 000 000 гривень, від 27.03.2020 на суму 1 300 000 гривень, від 23.04.2020 на суму 190 000 гривень, від 05.05.2020 на суму 340 000 гривень, від 08.05.2020 на суму 170 000 гривень, від 12.05.2020 на суму 50 000 гривень, від 25.05.2020 на суму 100 000 гривень, від 21.07.2020 на суму 500 000 гривень, від 07.08.2020 на суму 500 000 гривень, від 13.08.2020 на суму 500 000 гривень, від 15.10.2020 на суму 300 000 гривень, від 02.11.2020 на суму 300 000 гривень, від 17.11.2020 на суму 100 000 гривень, від 19.11.2020 на суму 300 000 гривень, від 25.11.2020 на суму 150 000 гривень, від 30.11.2020 на суму 686 475 гривень, від 10.12.2020 на суму 350 000 гривень, від 14.12.2020 на суму 420 000 гривень, від 18.12.2020 на суму 250 000 гривень, від 28.12.2020 на суму 719 232 гривень, від 24.02.2021 на суму 100 000 гривень, від 17.05.2021 на суму 200 000 гривень, від 01.06.2021 на суму 273 500 гривень, від 24.09.2021 на суму 140 000 гривень, від 26.10.2021 на суму 750 000 гривень, від 05.11.2021 на суму 2 000 000 гривень, від 03.12.2021 на суму 850 000 гривень, від 01.08.2022 на суму 200 000 гривень, від 02.08.2022 на суму 200 000 гривень, від 01.11.2022 на суму 199 000 гривень, від 11.11.2022 на суму 199 000 гривень, від 20.10.2023 на суму 500 000 гривень, від 25.10.2023 на суму 920 000 гривень, від 03.04.2024 на суму 787 000 гривень.
У грудні 2024 вказані суми фінансової допомоги були прощені позикодавцями підприємству для збереження платоспроможності та виведення підприємства із категорії збиткових у прибуткові підприємств міста Ужгороду.
Достовірно знаючи все викладене, ОСОБА_4 , в порушення вимог п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14, п. 165.1.31 п. 165.1 статті 165, п. 134.1.1 п. 134.1, ст. 134, ст. 140, п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140, 140.5.10 п. 140.5 ст. 140, п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14, п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 Податкового кодексу України, будучи головним бухгалтером ТОВ «ЗБК» та відповідальною за формування, ведення бухгалтерського та податкового обліків, подачу податкової, фінансової, та статистичної звітності, умисно, протиправно, ігноруючи покладені на неї обов'язки щодо подання податкових декларацій та відповідно нарахування і сплати податків, для збереження обігових коштів на рахунках товариства, знаходячись на своєму робочому місці в офісному приміщенні на другому поверсі за адресою: м. Ужгород, вул. площа Богдана Хмельницького, буд. 2А офіс 6, у період грудня 2024 року, підготувала декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «ЗБК» за 2024 рік, де зазначила у рядку 04 «об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ) (+,-)» Податкової декларації з податку на прибуток підприємства «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності» за звітний період 2024 року збиток у розмірі 4 579 405 гривень, нарахований податок на прибуток у сумі 824 293 гривень, таким чином занизила показник на загальну суму 21 977 877 грн., що призвело до заниження податкових зобов'язань зі сплати податку на прибуток підприємства на загальну суму 3 956 018 гривень.
Крім цього, ОСОБА_4 , діючи в порушенні вимог ст. 44, абзацу першого та другого пункту 44.1 Податкового кодексу України та ст. ст. 1, 2, та п.2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» у розділі 2 «Звіту про фінансові результати згідно Фінансової звітності мікропідприємства станом на 31.12.2024 року у рядку 2285 «Разом витрати (2050+2165)» фінансової звітності підприємства задекларувала витрати на загальну суму 43 369,10 грн., в результаті чого до витрат підприємства безпідставно були включено суми коштів пов'язаних із реконструкцією основних засобів на загальну суму 2 603 794,44 грн., які не підтвердженні первинними документами, внаслідок чого завищено показник рядку 2285 «Разом витрати (2050+2165)» фінансової звітності підприємства, що призвело до заниження рядка 2290 «Фінансовий результат до оподаткування (2280-2285)», чим самим занижено податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємства за звітний податковий період 2024 року на суму 468 683 гривень.
Крім цього, ОСОБА_4 , діючи в порушення норм п. 140.4.4, п. 140.4 ст. 140 Податкового кодексу України, 24 лютого 2025 року подала до Головного управління ДПС у Закарпатській області податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (код форми документу J0100126) за звітний (податковий) період 2024 рік, реєстраційний номер № 9426515098, де у рядку 04 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства «Об'єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ)» зазначила завищене від'ємне значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) періодів на суму 973 335 грн., що призвело до заниження податкових зобов'язань зі сплати податку на прибуток підприємства на загальну суму 175 200 грн..
Таким чином, ОСОБА_4 , будучи службовою особою товариства, діючи умисно, усупереч вимог пункту 44.1, пункту 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 136.1 статті 136, підпунктів 139.2.1, 139.2.2. пункту 139.2 статті 139, підпункту 140.5.10 пункту 140.5 статті 140 Податкового кодексу України, пункту 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 р. № 318, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» при заповненні фінансової звітності товариства за 2024 рік умисно вказала недостовірні відомості, наслідком чого стала несплата ТОВ «ЗБК» податку на прибуток підприємств на загальну суму 4 599 901 грн., що становить 3038 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та є значним розміром.
Відповідно до норм абз. 18 пп. 69.2 п. 69 підр. 10 розд. XX Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пц. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПКУ (вчинення діяння (дії або бездіяльність) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності.
Своїми діями, які виразились в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою товариства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в значних розмірах, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 212 КК України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Частина 1 статті 212 КК України (у редакції, яка діяла станом на дату вчинення кримінального правопорушення) встановлює кримінальну відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, - у вигляді штрафу від п'яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
При цьому частина 4 статті 212 КК України передбачає, що особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Стаття 44 КК України передбачає, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Згідно ч. 8 ст. 284 КПК України закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом.
Сплата завданих державі збитків у вигляді ненадходження до державного бюджету податків та інших обов'язкових платежів на суму - 4 599 901 гривень підтверджується:
- платіжною інструкцією № 330 від 19.05.2025 про сплату ТОВ «ЗБК» податку на прибуток підприємства за 2024 рік в сумі 1 880 000, 00 гривень;
- платіжною інструкцією № 1751 від 19.05.2025 про сплату ТОВ «ЗБК» податку на прибуток підприємства за 2024 рік в сумі 720000, 00 гривень;
- платіжною інструкцією № 1752 від 23.05.2025 про сплату ТОВ «ЗБК» податку на прибуток підприємства за 2024 рік в сумі 1000000, 00 гривень;
- платіжною інструкцією № 331 від 26.05.2025 про сплату ТОВ «ЗБК» податку на прибуток підприємства за 2024 рік в сумі 500 000, 00 гривень;
- платіжною інструкцією № 1755 від 28.05.2025 про сплату ТОВ «ЗБК» податку на прибуток підприємства за 2024 рік в сумі 499001, 00 гривень;
- платіжною інструкцією № 1756 від 28.05.2025 про сплату ТОВ «ЗБК» податку на прибуток підприємства за 2024 рік в сумі 900,00 гривень.
Листом Головного управління ДПС у Закарпатській області від 30.05.2025 № /5461/5/07-16-04-01-07 щодо повного погашення єдиних податкових зобов'язань відповідно до поданої 29.05.2025 податкової декларації податку на прибуток підприємства ТОВ «Закарпатська будівельна компанія» за 2024 рік в сумі 4 599 901 гривень, (чотири мільйона п'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч дев'ятсот одна) гривня.
12.06.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, а саме в: умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою товариства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в значних розмірах - на загальну суму 4 599 901 грн.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі встановлення судом необґрунтованості клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд своєю ухвалою відмовляє у його задоволенні та повертає клопотання прокурору для здійснення кримінального провадження в загальному порядку або продовжує судове провадження в загальному порядку, якщо таке клопотання надійшло після направлення обвинувального акта до суду.
Потерпілі у цьому кримінальному провадженні відсутні, оскільки шкоду завдано інтересам Держави.
Судом було роз'яснено підозрюваній ОСОБА_4 суть обвинувачення за ч. 1 ст. 212 КК України та положення ст. 63 Конституції України і ст. 18 КПК України, після чого вона пояснила, що суть підозри їй зрозуміла та визнала свою вину у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення за обставин зазначених у повідомленні про підозру, а також роз'яснено, що у відповідності до ч. 8 ст. 284 КПК України закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 284 КПК України, не допускається, якщо підозрюваний проти цього заперечує. В цьому разі кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому КПК України. Крім того, судом роз'яснено, що закриття кримінального провадження з цієї підстави є закриттям з нереабілітуючих підстав. Проте, підозрювана ОСОБА_4 пояснила, що ці вимоги законодавства їй зрозумілі та просила суд звільнити її від кримінальної відповідальності та закрити кримінальне провадження.
Захисник ОСОБА_5 також наполягав на звільненні підозрюваної ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності та закритті кримінального провадження судом.
При постановленні цього рішення, суд також враховує, що відповідно до норм абз. 18 пп. 69.2 п. 69 підр. 10 розд. XX Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пц. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПКУ (вчинення діяння (дії або бездіяльність) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності.
З урахуванням викладеного та того факту, що ОСОБА_4 12.06.2025 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, а саме в: умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою товариства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в значних розмірах - на загальну суму 4 599 901 грн. При цьому, до притягнення її до кримінальної відповідальності, тобто до 12.06.2025 року: у період з 19.05.2025 року по 28.05.2025 ТОВ «ЗБК» повністю сплачено податок на прибуток підприємства за 2024 рік у загальній сумі 4 599 901 грн., що підтверджено платіжними інструкціями та листом Головного управління ДПС у Закарпатській області від 30.05.2025 № /5461/5/07-16-04-01-07. Відтак суд дійшов висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню, слід звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 212 КК України - на підставі ч. 4 ст. 212, ст. 44 КК України, оскільки до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, а кримінальне провадження № 1-кп/308/840/25 (провадження № 308/8650/25), відомості про яке внесено 30.09.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024071040000001, - закрити.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні. Арешт на майно не накладався.
Судові витрати у кримінальному провадженні відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 284, 288, 369, 372, 376, 392 - 395 КПК України, ст. 44, ч. 4 ст. 212 КК України, суд, -
Клопотання прокурора задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 212 КК України - на підставі ч. 4 ст. 212, ст. 44 КК України, оскільки до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, а кримінальне провадження № 1-кп/308/840/25 (провадження № 308/8650/25), відомості про яке внесено 30.09.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024071040000001, - закрити.
Ухвала суду про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається на судові рішення, ухвалені судом першої інстанції, - через суд, який ухвалив судове рішення, тобто через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області. Апеляційна скарга може бути подана на інші ухвали суду першої інстанції - протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1