Рішення від 14.07.2025 по справі 912/1047/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2025 рокуСправа № 912/1047/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кузьміної Б.М. за участю секретаря судового засідання Поступайло К.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу № 912/1047/25

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім 19/3" (25010, м. Кропивницький, вул. Державності, буд. 19, корпус 3)

до відповідача Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради" (25030, м. Кропивницький, вул. Незалежності, буд. 9, корпус 1)

за участю у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Кропивницької міської ради (25000, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41)

про зобов'язання вчинити певні дії,

представники учасників справи участі не брали,

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім 19/3" (далі - позивач) до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради" (далі - відповідач) з такими вимогами:

"1. Прийняти позовну заяву до розгляду.

2. Зобов'язати КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЖИТЛОВО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ № 4" КРОПИВНИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ" (код ЄДРПОУ 39318529, юридична адреса: місто Кропивницький, вулиця Незалежності, будинок 9, корпус 1) передати за актом приймання - передачі ОБ'ЄДНАННЮ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ 19/3" (код ЄДРПОУ 45400233, юридична адреса: місто Кропивницький, вулиця Державності, будинок 19, корпус 3) технічну документацію на багатоквартирний будинок, розташований за адресою: місто Кропивницький, вулиця Державності, будинок 19, корпус 3 а саме:

1. Паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва.

2. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем.

3. Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем.

4. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом

об'єктів.

5. План земельної ділянки.

6. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.

7. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

8. Описи робіт на поточний і капітальний (у випадку організації його проведення управителем за рішенням співвласників) ремонт.

9. Акти технічних оглядів будинку.

10. Журнали аварійних заявок співвласників.

11. Протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності).

12. Акти огляду димових та вентиляційних каналів.

13. Акти виконаних робіт з дезінсекції та дератизації (за наявності).

14. Документи про результати повірки засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку води на загальнобудинкові потреби, оформлені відповідно до законодавства про метрологію та метрологічну діяльність (за наявності).

15. Список співвласників будинку;

16. Інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту

конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем протягом

строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки.

17.Інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору управління, але не більше ніж три останні роки.

18. Дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки.

3. Стягнути з КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ЖИТЛОВО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ № 4" КРОПИВНИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ" (код ЄДРПОУ 39318529, юридична адреса: місто Кропивницький, вулиця Незалежності, будинок 9, корпус 1) на користь ОБ'ЄДНАННЮ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ 19/3" (код ЄДРПОУ 45400233, юридична адреса: місто Кропивницький, вулиця Державності, будинок 19, корпус 3) судові виграти зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.)."

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що між Комунальним підприємством "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради" та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності, буд. 19, корп. 3 було укладено договір № 518 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. 18.10.2023 співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою м. Кропивницький, вул. Державності, буд. 19, корп. 3, було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "НАШ ДІМ 19/3" та затверджено його статут. У зв'язку зі створенням ОСББ "НАШ ДІМ 19/3", позивач 05.02.2024 звернувся до відповідача з заявою, якою повідомив про утворення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та просив передати технічну документацію на багатоквартирний будинок, розташований за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності, буд. 19, корпус 3, а також технічну документацію на прибудинкову територію. Також іншою заявою від 05.02.2024 позивач повідомив відповідача про те, що відповідно до протоколу загальних зборів співвласників ОСББ "НАШ ДІМ 19/3", проведених 20.01.2024, співвласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності, буд. 19, корпус 3, вирішили, у зв'язку зі створенням ОСББ "НАШ ДІМ 19/3", визначити, що управління багатоквартирним будинком буде здійснюватися шляхом самозабезпечення, для чого відмовитися від послуги з управління багатоквартирним будинком, яку співвласникам багатоквартирного будинку надає відповідач, та розірвати договір №518 від 15.11.2019 про надання послуги з управління багатоквартирним житловим будинком, уповноважити голову правління ОСББ повідомити Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради" про відмову співвласників багатоквартирного будинку "НАШ ДІМ 19/3" від його послуг з управління багатоквартирним будинком та про розірвання договору. 08.04.2025 відповідач підписав акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, відповідно до якого позивачу було передано технічний паспорт на будинок та плани поверхів, проте всю іншу технічну документацію на багатоквартирні будинки відповідач позивачу не передав, з підстав чого позивач подав до суду позов про зобов'язання відповідача передати відповідну документацію.

Ухвалою від 24.04.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 912/1047/25 за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 20.05.2025, установив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, зазначаючи, що 15.11.2019 з ним був укладений договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 19, корп. 3 по вул. Державності, який від імені співвласників цього будинку підписаний уповноваженою особою органу місцевого самоврядування (Головним управлінням житлово-комунального господарства Міської ради міста Кропивницького) з управителем КП «ЖЕО №4», обраним за результатами конкурсу. На порушення умов договору від 15.11.2019 та приписів рішення виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 12.11.2019 №627 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Кропивницькому», повний пакет технічної документації на багатоквартирний будинок відповідачу передано не було, що підтверджується актом передачі лише технічного паспорту на житловий будинок. Відповідач вказує, що позивач не довів належними та допустимими доказами, що відповідач як управитель за договором від 15.11.2019 отримав усю технічну та іншу документацію на багатоквартирний будинок. Відповідач звертає увагу, що договором від 15.11.2019 встановлено, що у разі припинення дії договору не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, управитель повинен передати новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками або об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, зокрема, лише наявну технічну документацію, що і було ним виконано. Посилаючись на пункт 8 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712, відповідач зазначає, що співвласники, в силу принципу обтяження власністю, не покладали на управителя обов'язку щодо виготовлення (відновлення) відсутньої технічної документації, витрати на які відшкодовуються співвласниками в порядку та на умовах, що погоджуються управителем та співвласниками. Натепер, вказує відповідач, коштів на відновлення технічної документації у відповідача немає, він постійно та безперервно здійснює обслуговування житлового фонду спочатку як балансоутримувач, а зараз як управитель виключно в межах кошторису витрат та не має додаткових надходжень, які можливо використати для відновлення необхідної технічної документації. З метою недопущення соціальної напруги серед мешканців житлових будинків, зазначає відповідач, він провів мінімальний розрахунок вартості та включив до послуг лише ті, які вкрай необхідні для проживання мешканців в будинках. Витрати на виготовлення технічної документації до кошторису не входить, а залучити інші немає можливості. Також відзив містить пояснення і заперечення відповідача щодо окремих видів спірного переліку документації.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що попереднім (до 15.11.219) виконавцем послуг з утримання багатоквартирного будинку по вулиці Державності, будинок 19, корпус 3 у місті Кропивницькому було Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація № 4 Міської ради міста Кропивницького», тобто сам відповідач, тому відповідач сам собі не передав технічну документацію. Позивач зазначає, що обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення цієї категорії спорів, оскільки відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» така документація повинна була бути передана замовником будівництва, колишнім балансоутримувачем багатоквартирного будинку або особою, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок відповідач, відповідно до вимог частини дев'ятнадцятої статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», зобов'язаний відновити її за власний рахунок. Позивач повідомляє, що жодних документів, крім зазначених в акті приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 08.04.2024, він не отримував.

Від відповідача заперечення не надходили.

Ухвалою від 20.05.2025 суд за клопотанням відповідача залучив до участі у справі в статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Кропивницьку міську раду; зобов'язав сторін у дводенний строк з дня вручення копії цієї ухвали надати до суду докази направлення позову, відзиву на позовну заяву та відповіді на відзив третій особі з дотриманням вимог статті 42 Господарського процесуального кодексу України; третій особі надав строк для подання суду пояснень щодо заяв сторін по суті справи; підготовче засідання, у зв'язку із залученням до участі у справі № 912/1047/25 третьої особи, відклав до 03.06.2025.

22.05.2025 відповідач надав до суду докази направлення третій особі відзиву на позовну заяву з додатками.

29.05.2025 позивач надав до суду докази направлення позовної заяви та відповіді на відзив третій особі.

Підготовче засідання 03.06.2025 о 14:30 не відбулося, оскільки у відведений для засідання час у Кіровоградській області тривала повітряна тривога.

Ухвалою від 03.06.2025 підготовче засідання у справі № 912/1047/25 призначено на 12.06.2025 о 10:40.

Пояснення третьої особи до суду не надходили.

Ухвалою від 12.06.2025 суд закрив підготовче провадження у справі № 912/1047/25; справу № 912/1047/25 призначив до розгляду по суті на 26.06.2025.

Протокольною ухвалою від 26.06.2025 суд за клопотанням представника відповідача відклав розгляд справи на 03.07.2025.

У судове засідання 03.07.2025 учасники справи представників не направили, про дату, час і місце його проведення були належно повідомлені доставленням ухвали від 26.06.2025 в електронні кабінети у підсистемі «Електронний суд». Позивач у клопотанні від 07.05.2025 просив розглядати справу за його відсутності. Відповідач 02.07.2025 подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, просив відмовити в позові. Третя особа причин неприбуття представника в судове засідання не повідомила.

У судовому засіданні 03.07.2025 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення, відклав ухвалення і проголошення судового рішення до 14.07.2025.

Ухвала-повідомлення від 03.07.2025 вручена учасникам справи доставленням у їхні електронні кабінети в підсистемі «Електронний суд».

У судовому засіданні 14.07.2025, в яке представники учасників справи не з'явились, суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення суду.

Ухвалюючи рішення у справі, суд виходив з повно і всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Зокрема, дослідивши пояснення сторін, наведені в заявах по суті справи, безпосередньо дослідивши надані сторонами докази та оцінивши їх як у сукупності, так і кожен окремо, суд установив такі обставини справи.

15.11.2019 між відповідачем та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: вулиця Державності (на той час - Генерала Жадова), будинок 19, корпус 3 в особі т.в.о. начальника Головного управління житлово-комунального господарства міської ради міста Кропивницького відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради міста Кропивницького від 25.04.2017 № 206 «Про визначення організатора конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку у місті Кропивницькому» було укладено договір № 518 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (а.с. 10-13).

Відповідно до пункту 1 вказаного договору, управитель зобов'язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: вулиця Генерала Жадова, 19, корп. 3, а співвласники зобов'язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.

За пунктом 2 договору, список співвласників та площа квартир та приміщень, що перебувають у їхній власності, станом на дату укладення договору зазначаються у додатку 1 до договору, що є невід'ємною його частиною. Загальні відомості про будинок зазначаються у додатку 2 до договору і є його невід'ємною частиною.

Згідно з пунктом 4 договору, технічна документація на будинок передається управителю згідно з актом приймання-передачі технічної документації відповідно до додатка 3 до цього договору не пізніше ніж протягом 15 днів з дня, наступного за днем набрання чинності цим договором.

За пунктами 30, 31, 33 договору, він набирає чинності з моменту його підписання та укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на один рік. Якщо протягом строку дії цього договору співвласники приймають рішення про зміну форми управління будинком або про обрання іншого управителя, цей договір достроково припиняється через два місяці з дати отримання управителем повідомлення від співвласників (уповноваженої ними особи) про таке рішення.

За пунктом 35 договору, у разі припинення дії договору не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, управитель передає новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноважній співвласниками або об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку: наявну технічну документацію на такий будинок; інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; інформацію про виникнення аварійних ситуацій та технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; майно, передане управителю будинку за рішенням співвласників.

За пунктом 39 договору, цей договір має додатки, що є невід'ємною його частиною:

додаток 1 "Список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності";

додаток 2 "Загальні відомості про будинок";.

додаток 3 "Акт приймання-передачі технічної документації на будинок";

додаток 4 «Вимоги до якості послуг з управління будинком»;

додаток 5 "Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території".

Рішенням установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності (кол. Генерала Жадова), 19, корп. 3 від 23.09.2023 затверджений статут Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ДІМ 19/3» (а.с. 15-20).

18.10.2023 Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ДІМ 19/3» зареєстровано як юридична особа, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 14).

Заявою від 05.02.2024 (а.с. 21) позивач повідомив відповідачу про те, що відповідно до протоколу загальних зборів співвласників об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ДІМ 19/3», проведених 20.01.2024 (дата складання протоколу - 02.02.2024), співвласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності (кол. Генерала Жадова), 19, корпус 3, вирішили, у зв'язку зі створенням Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ДІМ 19/3», визначити, що управління багатоквартирним будинком буде здійснюватися шляхом самозабезпечення, для чого відмовитися від послуги з управління багатоквартирним будинком, яку співвласникам багатоквартирного будинку надає Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація № 4» Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 39318529) та розірвати договір № 518 від 15.11.2019 «Про надання послуг з управління багатоквартирним житловим будинком», уповноважити голову правління об'єднання повідомити Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація №4» Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 39318529) про відмову співвласників багатоквартирного будинку об'єднання від його послуг з управління багатоквартирним будинком та про розірвання з ним договору про надання таких послуг.

Позивач повідомив відповідачу, що вищевказаний договір є розірваним з 06.04.2024, а термін дії повноважень Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 4» Кропивницької міської ради щодо управління багатоквартирним будинком розташованим за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності (кол. Генерала Жадова), будинок 19, корпус 3 спливає 06.04.2024 о 24 годині 00 хвилин.

До вказаної заяви було додано витяг з протоколу загальних зборів, проведених 20.01.2024 (дата складання протоколу - 02.02.2024, а.с. 22).

05.02.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою (а.с. 23), у якій повідомив про те, що 18.10.2023 співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності (кол. Генерала Жадова), будинок 19, корпус 3, було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ДІМ 19/3», та просив передати ОСББ «НАШ ДІМ 19/3» технічну документацію на багатоквартирний будинок, а також технічну документацію на прибудинкову земельну ділянку, а саме:

1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок.

2. Паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва.

3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем.

4. Проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем.

5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

6. Технічну документацію обладнання котелень.

7. Технічну документацію на ліфти.

8. План земельної ділянки.

9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.

10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

11. Описи робіт на поточний і капітальний (у випадку організації його проведення управителем за рішенням співвласників) ремонт.

12. Акти технічних оглядів будинку.

13. Журнали аварійних заявок співвласників.

14. Протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності).

15. Акти огляду/повірки димових та вентиляційних каналів.

16. Акти огляду/експертизи ліфтів (за наявності ліфтів).

17. Акти виконаних робіт з дезінсекції та дератизації (за наявності).

18. Акти щодо повірки вузлів обліку води на загальнобудинкові потреби (за наявності).

19. Список співвласників будинків.

20. Наявну технічну документацію на такий будинок.

21. Інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки.

22. Інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору управління, але не більше ніж три останні роки.

23. Дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки.

24. Майно, передане управителю багатоквартирного будинку за рішенням співвласників.

08.04.2024 сторони підписали акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс (а.с. 24-25), відповідно до якого позивачу була передана така технічна документація на житловий будинок за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності (кол. Генерала Жадова), 19, корп.3, як технічний паспорт на будинок та плани поверхів.

Докази передання відповідачем позивачу іншої документації у справі відсутні.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.

Предметом розгляду у цій справі є вимога позивача про передання технічної та іншої передбаченої законодавством документації на багатоквартирний будинок.

За приписами статей 316, 319, 322 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку (частина друга статті 382 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 385 Цивільного кодексу України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносини, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласниками багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Відповідно до частин п'ятої, шостої статті 5 цього Закону, замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання, протягом 30 календарних днів з дня направлення відповідного звернення особою, уповноваженою співвласниками багатоквартирного будинку, забезпечує передачу співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку: одного комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства; інформації та документів щодо діючих гарантійних зобов'язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов'язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов'язань тощо. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Частиною першою статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", об'єднання співвласників багатоквартирного будинку це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Статтею 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" також передбачено, зокрема, що замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання до створення об'єднання, протягом 30 календарних днів з дня направлення об'єднанням відповідного звернення забезпечує передачу такому об'єднанню:

- одного комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

- інформації та документів щодо діючих гарантійних зобов'язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов'язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов'язань тощо.

У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, визначеної частиною тридцять першою цієї статті, замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання до створення об'єднання, протягом шести місяців з дня направлення об'єднанням відповідного звернення відновлює її за власний рахунок та передає об'єднанню.

Відповідач зазначає, що на порушення умов договору від 15.11.2019 № 518, йому не було передано повного пакету технічної документації на багатоквартирний будинок. На підтвердження сказаного відповідач посилається на акт приймання-передачі лише технічного паспорту на житловий будинок.

Суд дослідив копію відповідного акта приймання-передачі до договору від 15.11.2019 № 518 (а.с. 52) і установив, що він складений відповідачем, тобто відповідач зазначений в акті як особа, яка передає технічну документацію, і як особа, яка приймає технічну документацію. За такого суд погодився з доводами позивача про те, що фактично відповідач не передав технічну документацію сам собі.

При цьому, положеннями, зокрема, як статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" так і статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", передбачений обов'язок попереднього забудовника та/або особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено (аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.06.2023 у справі № 910/17109/21).

Тобто обов'язок забудовника та/або особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання з передачі технічної документації, визначений законодавчо та є безумовним і не ставиться в залежність від того, чи є відповідні документи в наявності. У свою чергу, невиконання ним такого обов'язку унеможливлює здійснення позивачем функцій з утримання житлового будинку.

Матеріали справи свідчать, що обслуговування/утримання будинку за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності (кол. Генерала Жадова), 19, корп.3 здійснював відповідач на підставі договору від 15.11.2019 № 518.

Позивач 05.02.2024 звернувся до відповідача із заявою про передачу технічної документації на будинок за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності (кол. Генерала Жадова), 19, корп.3.

Станом на день звернення позивача з позовом до суду відповідачем не була передана позивачу документація на будинок за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності (кол. Генерала Жадова), 19, корп.3 (крім технічного паспорта на будинок та планів поверхів, про що зазначається в акті приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, а.с. 25).

Ураховуючи зазначене та проведення 18.10.2023 державної реєстрації ОСББ "НАШ ДІМ 19/3", суд дійшов висновку, що з дня державної реєстрації ОСББ "НАШ ДІМ" у позивача виникло право витребувати у відповідача як в особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання, документацію на будинок, а у відповідача - обов'язок у 30-денний строк передати документацію на будинок.

Щодо переліку витребуваної документації, слід зазначити таке.

Відповідно до пункту 1 частини восьмої статті 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", у разі припинення дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, передати новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками або об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку наявну технічну документацію на такий будинок за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

До переліку технічної документації на багатоквартирний будинок, який затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 17.07.2018 № 176, включені: технічний паспорт на багатоквартирний будинок; паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва; енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; технічна документація обладнання котелень; технічна документація на ліфти; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

При цьому, як зазначено у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.01.2023 у справі № 925/1147/21, перелік такої документації, визначений наказом від 17.07.2018, не є вичерпним.

Відповідно до пункту 35 Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712, у разі припинення дії договору не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, управитель передає новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками або об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку: наявну технічну документацію на такий будинок; інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; майно, передане управителю будинку за рішенням співвласників.

За пунктами 14, 15 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712, управитель зберігає та веде технічну документацію на будинок, а також забезпечує внесення змін до неї у випадку зміни технічного стану будинку, зокрема в результаті проведення його капітального ремонту або реконструкції, переобладнання, перепланування тощо.

До складу документації, яка ведеться управителем, крім тієї, що передана йому за актом приймання-передачі, входять: описи робіт на поточний і капітальний (у випадку організації його проведення управителем за рішенням співвласників) ремонт; акти технічних оглядів будинку; журнали аварійних заявок співвласників; протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності); акти огляду димових та вентиляційних каналів; акти огляду/експертизи ліфтів (за наявності ліфтів); акти виконаних робіт з дезінсекції та дератизації (за наявності); документи про результати повірки засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку води на загальнобудинкові потреби, оформлені відповідно до законодавства про метрологію та метрологічну діяльність (за наявності); список співвласників будинку; інша документація, передбачена цими Правилами та законодавством.

Відповідно до статей 13, 14, 526 Цивільного кодексу України, цивільні права і обов'язки здійснюються та виконуються у межах, наданих договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватись від дій, які могли б порушити права інших осіб, не допускається зловживання правами. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як вже зазначалось, відповідно до статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено обов'язок попереднього забудовника та/або особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання з передачі ОСББ документації на будинки, який виникає у нього з дня державної реєстрації ОСББ та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від управителя багатоквартирних будинків до створення ОСББ вказаним Законом не визначено.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджуються зверненням позивача до відповідача із вимогами передати усю необхідну документацію. Відповідно до статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", у відповідача як управителя будинком до моменту створення ОСББ, розташованого за адресою м. Кропивницький, вул. Державності (кол. Генерала Жадова), 19, корп.3, виник обов'язок в установлений законом строк передати об'єднанню всю технічну та іншу документацію на будинок, який не був виконаний відповідачем.

У відзиві на позовну заяву відповідач, серед іншого, зазначає щодо паспорту об'єкта, складеного за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, що паспорт на будинок був переданий позивачу відповідно до акта приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 08.04.2024. Суд вказує, що паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, визначений наказом від 17.07.2018 № 176 як самостійний вид документації на будинок, а не як складова частина технічного паспорту (який був переданий позивачу за актом від 08.04.2024). У справі відсутні докази передання відповідачем позивачу паспорту об'єкта, складеного за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва.

Відповідач стверджує про відсутність у нього проектної документації зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем та звернення до Кропивницької міської ради з листом про надання фінансування щодо виготовлення проектної документації зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем на всі житлові будинки. Суд зазначає, що відповідно до приписів статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», відповідач зобов'язаний відновити таку документацію за власний рахунок та передати позивачу.

Щодо документа, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відповідач вказує, що відомості про підтвердження прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів вносяться до технічного паспорта на житловий будинок, який був переданий разом з технічною документацією відповідно до акта приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 08.04.2024. Суд зазначає, що відповідний документ наказом від 17.07.2018 № 176 визначений як самостійний вид документації на будинок, а не як складова частина технічного паспорту (який був переданий позивачу за актом від 08.04.2024). У справі відсутні докази передання відповідачем позивачу відповідного документа.

Щодо плану земельної ділянки відповідач зазначає, що такий план є складовою частиною технічної документації та був переданий разом з нею відповідно до акта приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 08.04.2024. Суд зазначає, що план земельної ділянки наказом від 17.07.2018 № 176 визначений як самостійний вид документації на будинок, а не як складова частина технічного паспорту (який був переданий позивачу за актом від 08.04.2024). У справі відсутні докази передання відповідачем позивачу плану земельної ділянки.

Відповідач зазначив щодо актів приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок, що додає до матеріалів справи акти приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс. Суд зазначає, що до відзиву додана копія акта приймання-передачі технічної документації на будинок, щодо якого немає доказів його надання позивачу; акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс не належить до переліку спірної документації, позовних вимог про його передання не пред'явлено.

Щодо описів робіт на поточний і капітальний ремонт (у випадку організації його проведення управителем за рішенням співвласників) відповідач повідомив, що не може їх надати, повідомивши, що такого рішення співвласників немає. Суд не приймає зазначені пояснення, оскільки додатки № 4, 5 до договору від 15.11.2019 № 518 передбачають проведення поточного ремонту та закладення його вартості в структуру тарифу (вартості) на послугу з управління будинком.

Щодо журналів аварійних заявок співвласників відповідач повідомляє, що їх надати неможливо, оскільки цей журнал ведеться ним на всі житлові будинки. Суд зазначає, що відповідач не подав доказів на підтвердження такої обставини. Крім того, суд погоджується з доводами позивача про те, що неправильно організована робота з ведення відповідного журналу не є підставою для відмови у передачі необхідної документації.

Відповідач зазначає, що акти огляду димових та вентиляційних каналів направлені до компанії з газопостачання, але не подає доказів на підтвердження такої обставини.

Відповідач стверджує про відсутність документів про результати повірки засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку води на загальнобудинкові потреби, оформлених відповідно до законодавства про метрологію та метрологічну діяльність, що, на переконання суду, є підставою для відновлення їх відповідачем та передання позивачу.

Відповідач зазначає, що список співвласників будинку неможливо надати, оскільки вся інформація, в тому числі поквартирні картки форми Ф-16 та Ф-17 були передані до Центру надання адміністративних послуг міста Кропивницького "Прозорий офіс", відповідно до рішення виконавчого комітету № 123 від 22.02.2016 «Про створення робочої групи з прийняття-передачі картотек з питань реєстрації фізичних осіб. Суд зазначає, що доказів на підтвердження таких обставин відповідач не подав. Крім того, як вказано у договорі від 15.11.2019 № 518, такий список є додатком 1 до договору.

Відзив містить інформацію про те, що протягом останніх років аварійних ситуацій у розрізі конструктивних елементів не було, разом з тим, зазначення певної інформації у відзиві не є тотожним виконанню обов'язку з її передачі позивачу в установленому порядку.

Щодо даних бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки, відповідач зазначив, що їх неможливо надати з причини встановленої ліцензійної програми, не пояснюючи, в чому саме полягають труднощі та які заходи вжиті з метою їх подолання.

З огляду на викладене, враховуючи те, що відповідач не виконав передбаченого законом обов'язку щодо передачі ОСББ "НАШ ДІМ 19/3" в тридцятиденний строк з дня державної реєстрації об'єднання технічної та іншої документації на будинок, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у частині зобов'язання відповідача передати таку документацію на багатоквартирний будинок: паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва; проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку; описи робіт на поточний і капітальний ремонт; акти технічних оглядів будинку; журнали аварійних заявок співвласників; протоколи вимірювань опору електромереж; акти огляду димових та вентиляційних каналів; акти виконаних робіт з дезінсекції та дератизації; документи про результати повірки засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку води на загальнобудинкові потреби, оформлені відповідно до законодавства про метрологію та метрологічну діяльність; список співвласників будинку; інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки; інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору управління, але не більше ніж три останні роки; дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки.

Щодо енергетичного сертифікату та звіту про обстеження інженерних систем суд зазначає таке.

Позивач наполягає, що наявність енергетичного сертифікату та звіту про обстеження енергетичних систем є обов'язковою у силу вимог наказу від 17.07.2018 № 176 і у разі їх відсутності у відповідача, він (відповідач) має відновити їх за власний рахунок і передати позивачу.

Відповідач заперечує проти цієї частини позовних вимог, вказуючи, що сертифікація енергетичної ефективності багатоквартирного будинку не є обов'язковою.

Суд вказує, що відповідні вимоги наказу від 17.07.2018 № 176 у спірних правовідносинах мають застосовуватися сукупно з нормами Закону України "Про енергетичну ефективність будівель".

Зокрема, енергетична сертифікація будівель запроваджена Законом України від 22.06.2017 № 2118-VIII "Про енергетичну ефективність будівель", який визначає правові, соціально-економічні та організаційні засади діяльності у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель і спрямований на зменшення споживання енергії у будівлях.

За частиною першою статті 18 цього Закону, він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом, крім частини першої та абзацу другого частини сьомої статті 7, абзацу четвертого частини першої статті 13 та частини четвертої статті 16 цього Закону, які вводяться в дію з 1 липня 2019 року. Закон опублікований в офіційному виданні 22.07.2017.

За частиною першою статті 1 Закону України "Про енергетичну ефективність будівель", сертифікація енергетичної ефективності - вид енергетичного аудиту будівель, під час якого здійснюється аналіз використання енергії в будівлі, інформації про характеристики огороджувальних конструкцій та інженерних систем, оцінюється відповідність енергетичної ефективності встановленим мінімальним вимогам до енергетичної ефективності будівель та надаються рекомендації щодо підвищення рівня енергетичної ефективності будівлі, що враховують місцеві кліматичні умови, є технічно та економічно обґрунтованими; енергетичний сертифікат - електронний документ встановленої форми, в якому зазначено показники та клас енергетичної ефективності будівлі, наведено сформовані у встановленому законодавством порядку рекомендації щодо його підвищення, а також інші відомості, визначені законодавством; звіт про результати обстеження технічних установок - документ встановленої форми, в якому визначено показники енергетичної ефективності технічних установок, рекомендації щодо їх підвищення, а також інші відомості, визначені законодавством; інженерні системи - комплекс технічних установок та внутрішніх інженерних мереж будівлі (її відокремлених частин), призначених для опалення, охолодження, кондиціонування, вентиляції, постачання гарячої води, освітлення, автоматизації, управління енергоспоживанням чи для поєднання цих функцій; обстеження технічних установок - проведення збору та аналізу інформації про фактичний стан технічних установок, за результатами якого встановлюються фактичні показники енергетичної ефективності таких установок та визначається їх відповідність встановленим вимогам.

Частина перша статті 7 цього Закону передбачає перелік будівель, сертифікація енергетичної ефективності яких є обов'язковою: 1) об'єкти будівництва (нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, крім об'єктів, на яких здійснюється виконання робіт, визначених абзацом другим частини першої статті 6 цього Закону), що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, які визначаються відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; 2) будівлі, у яких мають намір здійснювати термомодернізацію та/або енергоефективні заходи, спрямовані на підвищення теплотехнічних характеристик огороджувальних конструкцій, для здійснення яких надається державна підтримка; 3) будівлі державної власності, у яких розміщені органи виконавчої влади, що займають понад 250 квадратних метрів опалюваної площі; 4) будівлі комунальної власності, у яких розміщені органи місцевого самоврядування, які займають понад 250 квадратних метрів опалюваної площі; 5) будівель комунальної власності з опалюваною площею понад 250 квадратних метрів, які часто відвідують громадяни.

За змістом частин другої, третьої статті 7 Закону України "Про енергетичну ефективність будівель", показники та клас енергетичної ефективності будівель, визначених пунктом 1 частини першої цієї статті, визначені відповідно до Порядку, передбаченого частиною першою статті 5 цього Закону, зазначаються у проектній документації на будівництво такого об'єкта. Форма показників та класу енергетичної ефективності об'єкта будівництва, що зазначаються у проектній документації, визначається порядком розроблення проектної документації на будівництво об'єктів. Показники та клас енергетичної ефективності об'єкта будівництва, що зазначаються у проектній документації, визначаються відповідно до Порядку проведення сертифікації енергетичної ефективності та енергетичного аудиту будівель. Сертифікація енергетичної ефективності будівель, визначених пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється після завершення будівництва перед прийняттям об'єкта в експлуатацію.

Як зазначено в акті приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 08.04.2024 (а.с. 24), рік введення багатоквартирного будинку в експлуатацію - 1989 рік. Зазначене не заперечується сторонами. Отже, будинок не є об'єктом нового будівництва в період чинності Закону України "Про енергетичну ефективність будівель".

У справі також відсутні відомості та будь-які докази того, що після набрання чинності Законом України "Про енергетичну ефективність будівель" у будинку здійснювалися реконструкція або капітальний ремонт, так само як і ознаки та докази належності будинку до інших наведених вище категорій будівель, що підлягають обов'язковій енергетичній сертифікації.

Інакше кажучи, матеріалами справи не підтверджена належність будинку за адресою: м. Кропивницький, вул. Державності, 19, корп.3 до переліку будівель, сертифікація енергетичної ефективності яких була або є обов'язковою відповідно до Закону України "Про енергетичну ефективність будівель", що виключає обов'язок відповідача проводити сертифікацію енергетичної ефективності та енергетичний аудит будівлі та, відповідно, мати в своєму розпорядженні енергетичний сертифікат та звіт про обстеження інженерних систем.

У справі також відсутні будь-які відомості про те, що сертифікація енергетичної ефективності та енергетичний аудит будівлі проводилися до укладення договору з відповідачем.

Стаття 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та стаття 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачають обов'язок особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання, у разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, відновити її за власний рахунок.

Відновлювати означає надавати чому-небудь попереднього вигляду. Тобто обов'язок відновити відсутню документацію випливає з обов'язку мати таку документацію. Зазначені вище норми Закону України "Про енергетичну ефективність будівель" та фактичні обставини дають підстави для висновку, що відповідач не зобов'язаний мати в своєму розпорядженні енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем, зокрема проводити сертифікацію енергетичної ефективності та енергетичний аудит будівлі.

За такого обов'язок із передання таких документів відсутній, а позовна вимога в цій частині не підлягає задоволенню.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до пункту 2 частини першої, пункту 1 частини четвертої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За змістом частини дев'ятої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Оскільки спір виник з неправильних дій відповідача, який не передав позивачу всієї належної документації на будинок, сплачений позивачем судовий збір у сумі 3 028,00 грн покладається на відповідача в повному обсязі.

Керуючись статтями 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім 19/3" (25010, м. Кропивницький, вул. Державності, буд. 19, корпус 3, код ЄДРПОУ 45400233) до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради" (25030, м. Кропивницький, вул. Незалежності, буд. 9, корпус 1, код ЄДРПОУ 39318529) за участю у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Кропивницької міської ради (25000, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, код ЄДРПОУ 26241020) задовольнити частково.

Зобов'язати Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради" (код ЄДРПОУ 39318529, юридична адреса: місто Кропивницький, вулиця Незалежності, будинок 9, корпус 1) передати за актом приймання-передачі Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім 19/3" (код ЄДРПОУ 45400233, юридична адреса: місто Кропивницький, вулиця Державності, будинок 19, корпус 3) технічну документацію на багатоквартирний будинок, розташований за адресою: місто Кропивницький, вулиця Державності, будинок 19, корпус 3, а саме:

- паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва;

- проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем;

- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

- план земельної ділянки;

- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;

- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку;

- описи робіт на поточний і капітальний ремонт;

- акти технічних оглядів будинку;

- журнали аварійних заявок співвласників;

- протоколи вимірювань опору електромереж;

- акти огляду димових та вентиляційних каналів;

- акти виконаних робіт з дезінсекції та дератизації;

- документи про результати повірки засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку води на загальнобудинкові потреби, оформлені відповідно до законодавства про метрологію та метрологічну діяльність;

- список співвласників будинку;

- інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки;

- інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору управління, але не більше ніж три останні роки;

- дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради" (25030, м. Кропивницький, вул. Незалежності, буд. 9, корпус 1, код ЄДРПОУ 39318529) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім 19/3" (25010, м. Кропивницький, вул. Державності, буд. 19, корпус 3, код ЄДРПОУ 45400233) судовий збір у сумі 3 028,00 грн.

Накази видати після набрання рішення законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати учасникам справи до Електронних кабінетів.

Повне рішення складено 17.07.2025.

Суддя Б.М. Кузьміна