ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
15.07.2025Справа № 910/6147/25
За позовом Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
до Громадської спілки "Федерація органів самоорганізації населення міста Києва" м. Києва
третя особа Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація" м. Києва
про виселення
Суддя Паламар П.І.
Секретар судового засідання Григоряк М.С.
Представники:
від позивача: Тетерятник О.В.,
від відповідача: не з'явився,
від третьої особи: Цимбаліст В.В.
у травні 2025 року Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернувся в суд з указаним позовом.
Позивач зазначав, що на підставі укладеного між ним (орендодавцем), Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" (балансоутримувач, далі-третя особа) та відповідачем (орендарем) договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 2656 від 27 квітня 2018 р. останньому було передано в оренду нежиле приміщення площею загальною площею 105,4 м2, у т.ч. 1 поверх 105,4 м2 по вул. Солом'янській, 37А у м. Києві для розміщення громадської організації. Строк дії договору встановлений до 25 квітня 2021 р.
Також вказував, що відповідно до приписів Закону України № 157-ІХ від 3 жовтня 2019 р. "Про оренду державного та комунального майна" питання пролонгації договору сторонами не вирішувалось.
20 січня 2025 р. він листом № 062/05-17-332 просив відповідача звільнити орендоване приміщення та повернути вказане майно за актом приймання-передачі.
Посилаючись на те, що з часу припинення 25 квітня 2021 р. договору оренди відповідач передане йому в оренду майно не повернув, займає вищевказане приміщення безпідставно, позивач на підставі ст. 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст. 785 ЦК України просив задовольнити позов, виселити відповідача з вищевказаного приміщення.
Також просив покласти на відповідача понесені по справі судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав, його представник у судове засідання повторно не з'явився, про час і місце його проведення повідомлений у встановленому порядку.
Третя особа у судовому засіданні та письмових поясненнях на позовну заяву підтримала заявлені позивачем вимоги.
Суд вважає можливим розглянути справу відповідно до вимог ст.ст. 165, 202 ГПК України у відсутності представника відповідача за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Заслухавши поясненнями представника позивача, третьої особи, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що між позивачем (орендодавцем), Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" (балансоутримувач) та відповідачем (орендарем) було укладено договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 2656 від 27 квітня 2018 р., згідно з умовами якого позивач на підставі протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності № 11/87 від 10 квітня 2018 р. передав, а відповідач прийняв в оренду нерухоме майно (нежитлове приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва загальною площею 105,4 м2, у т.ч. 1 поверх 105,4 м2 по вул. Солом'янській, 37А у м. Києві для розміщення громадської організації та зобов'язався сплачувати орендну плату за користування указаним майном на умовах договору.
Строк дії договору відповідно до умов п. 9.1 договору встановлений з 27 квітня 2018 до 25 квітня 2021 року.
Згідно п. 9.7. для продовження дії договору на новий строк орендар звертається до орендодавця за три місяці до закінчення строку дії цього договору із заявою про продовження договору на новий строк. До заяви додається новий звіт з незалежної оцінки об'єкта, як передбачено пунктом 4.2.21 цього договору.
У разі неотримання орендодавцем заяви орендаря і звіту з незалежної оцінки об'єкта протягом двох місяців з дати закінчення граничного строку для їх надання орендодавець зобов'язаний направити орендарю повідомлення про припинення цього договору. Зазначене повідомлення повинно бути направлено не пізніше одного місяця після закінчення строку дії договору.
У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його дії протягом одного місяця договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих, які були передбачені цим договором.
Вказані обставини підтверджуються наявною у матеріалах копією вищезгаданого договору.
Наявним у матеріалах справи актом приймання-передачі нерухомого майна від 8 травня 2018 р., стверджується факт передачі позивачем відповідачці орендованого на підставі спірного договору приміщення.
Таким чином, між сторонами по справі виникли відносини з договору найму (оренди) комунального майна, врегульовані гл. 58 ЦК України, Законом України "Про оренду державного та комунального майна" в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин (далі-Закон 157-ІХ).
Згідно із абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його укладено.
За змістом п. 2 Перехідних та прикінцевих положень Закону № 157-IX договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.
Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом.
Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
Частиною першою статті 18 Закону № 157-IX передбачено, що продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
За змістом ч. 2 цієї статті без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону; укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону № 157-IX договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
Рішення про продовження договору оренди державного майна, передбаченого частиною другою цієї статті, і рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна приймаються орендодавцем (абзац перший частини четвертої статті 18 Закону № 157-IX)
Частиною 9 ст. 18 Закону № 157-IX встановлено, що після отримання заяви орендаря про продовження договору, який підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, орендодавець (або представницький орган місцевого самоврядування чи визначені ним органи) згідно з Порядком передачі майна в оренду приймає одне з таких рішень: про оголошення аукціону, за результатами якого чинний договір оренди може бути продовжений з існуючим орендарем або укладений з новим орендарем; про відмову у продовженні договору з підстав, передбачених статтею 19 цього Закону.
Отже, Закон № 157-IX, який є спеціальним актом і підлягає застосуванню до даних правовідносин, не передбачає автоматичної пролонгації договорів оренди державного та комунального майна, а встановлює певний порядок здійснення волевиявлення зі сторони, як орендаря так і орендодавця.
Всупереч вимог ст. 74 ГПК України доказів дотримання приписів Закону №157-IX в частині вирішення питання пролонгації дії договору оренди суду не надано.
Отже, договір оренди № 2656 від 27 квітня 2018 р. припинив свою дію 25 квітня 2021 р., у зв'язку з закінченням строку, на який його було укладено.
Факт припинення договору також було встановлено рішенням господарського суду міста Києва від 27 листопада 2023 р. у справі № 910/14635/23, яке набрало законної сили.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ч. 1. ст. 25 Закону № 157-IX у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.
20 січня 2025 р. позивач листом № 062/05-17-332 просив відповідача звільнити орендоване приміщення та повернути вказане майно по акту приймання-передачі.
Згідно п.п. 7.5., 4.2.20 договору у разі закінчення/припинення його дії або при його розірванні орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт підприємству - балансоутримувачу у стані, не гіршому, ніж в якому перебував об'єкт на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору.
Після припинення дії договору протягом 3 календарних днів орендодавець зобов'язаний передати майно по акту приймання-передачі підприємству - балансоутримувачу.
Оскільки договір оренди припинив свою дію 25 квітня 2021 р. у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено, у відповідача відсутні правові підстави користування спірним приміщенням.
Доказів повернення відповідачем нежилого приміщення суду не надано.
Враховуючи вищевикладене вимоги позивача про виселення відповідача зі спірного приміщення загальною площею 105,4 м2, у т.ч. 1 поверх 105,4 м2 по вул. Солом'янській, 37А у м. Києві відповідно до вимог ст. 785 ЦК України підлягають задоволенню.
Як вбачається з платіжної інструкції № 142 від 4 квітня 2025 р. позивачем за подачу даного позову сплачено судовий збір у загальному розмірі 3028 грн.
З урахуванням факту подачі позивачем до суду позовної заяви в електронній формі, пред'явлення ним однієї вимоги немайнового характеру належний розмір судового збору становить 2422,40 грн. (3028 х 0,8).
За таких обставин стосовно до вимог ст. 7 Закону України "Про судовий збір" зайво сплачена частина судового збору у розмірі 605,60 грн. підлягає поверненню платнику.
Оскільки позов задоволено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
позов Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) задовольнити.
Виселити Громадську спілку "Федерація органів самоорганізації населення міста Києва" (03169, м. Київ, вул. Комсомольська, 8, код 38746505) з нежитлових приміщень загальною площею 105,4 м2, в т.ч. 1 поверх - 105,4 м2 по вул. Солом'янській, 37 А у м. Києві.
Стягнути з Громадської спілки "Федерація органів самоорганізації населення міста Києва" (03169, м. Київ, вул. Комсомольська, 8, код 38746505) на користь Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 10, код 19020407) 2422,40 грн. витрат по оплаті судового збору.
Судовий збір у розмірі 605,60 грн., сплачений Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 10, код 19020407) на підставі платіжної інструкції № 142 від 4 квітня 2025 р., повернути платнику.
Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.
Повне судове рішення складене 17 липня 2025 р.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар