604/725/25
3/604/351/25
16 липня 2025 року сел. Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сіянко В.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Головного управління ДПС України у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , працюючого на посаді головного бухгалтера ТОВ «Будівельна компанія Люксбудквартал», реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
26 червня 2026 року на адресу Підволочиського районного суду Тернопільської області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-2 КУпАП, який був складений головним державним інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузях переробної промисловості та будівництва управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Тернопільській області Ковальчук О.В.
Відповідно до п.2 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне повернути зазначені матеріали для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд. З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення №662/19-00-04-07/43388183 вбачається, що він складений 29 травня 2025 року особою, яка притягається до адміністративної відповідальності визначено ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ), за порушення ч.1 ст. 163-2 КУпАП.
Проте, до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
В порушення наведеної норми у протоколі про адміністративне правопорушення №662/19-00-04-07/ НОМЕР_2 від 29.05.2025 не зазначені повні анкетні дані особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме відсутня дата народження та інші паспортні дані, не зазначено ані адресу місця реєстрації, ані адресу фактичного проживання. Вказане позбавляє суд можливості ідентифікувати особу, відносно якої складений протокол та викликати її в судове засідання для розгляду вказаного вище протоколу про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення є актом обвинувачення і повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення відповідно до вимог КУпАП. При цьому суд не має права брати на себе функцію обвинувачення та у будь-який спосіб конкретизувати зміст обвинувачення, вказаного у протоколі, виходячи з загальних засад судочинства, визначених у ст. 129 Конституції України.
Виходячи із аналізу змісту ст. 256, 278 КУпАП при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі для належного оформлення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за № 14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З огляду на наведене, суддя приходить до висновку про те, що протокол про адміністративне правопорушення слід повернути до Головного управління ДПС у Тернопільській області, для належного дооформлення, як такий, що складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256, 278 п.2 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч.1 ст.163-2 КУпАП (протокол адміністративне правопорушення №662/19-00-04-07/43388183 від 29.05.2025) повернути до Головного управління ДПС у Тернопільській області для їх належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Сіянко