Справа № 758/10932/24 Головуючий в суді І інстанції Войтенко Т.В.
Провадження № 33/824/2184/2025 Доповідач в суді ІІ інстанції Писана Т.О.
26 червня 2025 року м. Київ
Київський апеляційний суд у складі судді-доповідача Писаної Т.О.,
за участі секретаря судового засідання Лащевської Д.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника Енергетичної митниці - Швед Альони Олександрівни на постанову Подільського районного суду міста Києва від 4 березня 2025 року у адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , громадянина України, місце роботи: ТОВ «ВРС Ракета Груп», директор, код ЄДРПОУ 44667369, за ознаками порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України,-
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0354/90300/24, складеного 8 серпня 2024 року головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_2 , вбачається, що 29 квітня 2023 року через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортним засобом р.н. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 , підприємство перевізник ТОВ «Ю-С Груп» (код ЄДРПОУ 37713531), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369), директором якого є ОСОБА_1 , ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25,757 тон, 30,762 тис. л при 15° С, вартістю 20,090 тис. Євро.
Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:
- митної декларації типу «IM 40 EA», поданої до митного оформлення 28.04.2023 №23UA903070004388U9;
- товаротранспортної накладної CMR від 27.04.2023 №727;
- рахунку (invoice) від 27.04.2023 №EKO 7501;
- сертифікату якості від 27.04.2023 N? 164324_5027420;
- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 №2022/09/13.
Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».
29.04.2023 зазначений товар був випущений у вільний обіг на митній території України за митною декларацією типу «IM 40 EA» №23UA903070004388U9.
З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 27.04.2023 №164324_5027420, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначеної митної декларації.
Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.
Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.
Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.
З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 27.04.2023 №164324_5027420, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».
01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.
12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 27.04.2023 №164324_5027420.
14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості копії яких були направлені 20.02.2024 зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 27.04.2023 №164324_5027420.
За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 27.04.2023 №164324__5027420, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, Public Company «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які відповідали наданим номерам).
Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 27.04.2023 №164324_5027420, який компанією «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які відповідали наданим номерам).
Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 25,757 тон, 30,762 тис. л при 15° С, вартістю 20 090,46 Євро або 810 571,71 грн. (станом на 29.04.2023 курс становив 1 Євро = 40,3461 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0354/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 10 год. 51 хв. 29.04.2023 (перетин митного кордону України).
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0353/90300/24, складеного 8 серпня 2024 року головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_2 , 01.04.2023 та 13.04.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортними засобами р.н. НОМЕР_4 / НОМЕР_5 , підприємство перевізник ПП «ТБ Шини» (код ЄДРПОУ 41929038) та А09610H0/А08332ХР, підприємство перевізник ТОВ « 0-С Груп» (код ЄДРПОУ 37713531), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 51,542 тон, 61,875 тис. л при 15° С, вартістю 42,906 тис. Євро.
Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:
- митних декларацій типу «IM ЕЕ» від 31.03.2023 №23UA903000906364U0, типу «М 40 ЕА», поданої до митного оформлення 12.04.2023 №23UA903070003767U6;
- товаротранспортних накладних CMR від 30.03.2023 №683, від 11.04.2023 №703;
- рахунків (invoice) від 30.03.2023 №ЕКО 7423, від 11.04.2023 №EKO 7464;
- сертифікату якості від 30.03.2023 №163653;
- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 №2022/09/13.
Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».
01.04.2023 зазначений товар був випущений у заявлений митний режим за митною декларацією типу «ІМ 40 ТФ» №23UA903070003432US та в подальшому випущений у вільний оббіг на митній території України за митними деклараціями типу «ІМ 40 ДТ» від 02.05.2023 №23UA903070004493US та 13.04.2023 типу «IM 40 ЕА» №23UA903070003767U6 відповідно.
З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 N? 163653, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначених митних декларацій.
Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.
Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.
Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.
З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 №163653, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».
01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.
12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 30.03.2023 №163653.
14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 30.03.2023 №163653.
За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 №163653, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, є модифікованою версією первинного сертифікату якості Public Company «Orlen Lietuva», який був виданий терміналу після змішування продуктів в їх цистерні. Коли UAB «Ekoenergija» продає свій продукт із зазначеної цистерни, вона повинна видати новий сертифікат якості з новим номером, вказавши номери товаросупровідних документів і номеру рахунку-фактури.
Також, Public Company «Orlen Lietuva» повідомила, що клієнт UAB «Ekoenergija» зобов'язаний видати власний сертифікат якості на відповідний товар, який був складений з декількох партій і категорично заборонено вносити зміни до сертифікатів якості компанії, і компанія ніколи не давала такого дозволу і не приймала їх.
Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 №163653, який компанією «Orlen Lietuva» видавався на іншу партію товару.
Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 51,542 тон, 61,875 тис. л при 15° С, вартістю 42 905,85 Євро або 1 710 236,40 грн. (станом на 01.04.2023 курс становив 1 Євро = 39,7812 грн., станом на 13.04.2023 курс становив 1 Євро = 39,9421 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0353/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 06 год. 46 хв. 01.04.2023; 08 год.17 хв. 13.04.2023 (перетин митного кордону України).
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0352/90300/24, складеного 8 серпня 2024 року головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_2 , 11.03.2023 та 16.03.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишне Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортними засобами р.н. НОМЕР_6 / НОМЕР_7 , підприємство перевізник ПП «ТБ Шини» (код ЄДРПОУ 41929038) та А09610H0/А08332ХР, підприємство перевізник ТОВ «Ю-С Груп» (код ЄДРПОУ 37713531), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 52,857 тон, 63,187 тис. л при 15° С, вартістю 46,406 тис. Євро.
Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:
- митних декларацій типу «ІМ ЕЕ» від 10.03.2023 №23UA903000905348U3, від 15.03.2023 N? 23UA903000905538U3;
- товаротранспортних накладних CMR від 09.03.2023 №621, від 14.03.2023 №636;
- рахунків (invoice) від 09.03.2023 №EKO 7343, від 14.03.2023 № ЕКО 7362;
- сертифікату якості від 03.03.2023 №163169;
- зовнішньоекономічного контракту від 13 09.2022 №2022/09/13.
Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».
11.03.2023 та 16.03.2023 зазначений товар був випущений у заявлений митний режим та за митними деклараціями типу «ІМ 40ТФ» №№ 23UA903070002628U6, 23UA903070002797U6,відповідно та в подальшому випущений у вільний обіг на митній території України за митними деклараціями типу «ІМ 40 ДТ» від 02.05.2023 NN? 23UA903070004490U8, 23UA903070004492U6.
З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 30.03.2023 N? 163653, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначених митних декларацій.
Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.
Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.
Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.
З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 03.03.2023 №163169, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».
01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.
12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 03.03.2023 №163169.
14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 03.03.2023 №163169.
За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 03.03.2023 №163169, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, є модифікованою версією первинного сертифікату якості Public Company «Orlen Lietuva», та є внутрішнім документом компанії в не призначений для зовнішнього використання. Крім того, зазначений сертифікат відрізняється від оригінального, а саме індекс 3 сертифікату (густина за температури 15 С, кг/м3, у межах) були змінені та видалено підпис співробітника.
Також, Public Company «Orlen Lietuva» повідомила, що клієнт UAB «Ekoenergija» зобов'язаний видати власний сертифікат якості на відповідний товар, який був складений з декількох партій і категорично заборонено вносити зміни до сертифікатів якості компанії, і компанія ніколи не давала такого дозволу і не приймала їх.
Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 03.03.2023 №163169, який є внутрішнім документом компанії та не призначений для зовнішнього використання, а саме при продажу товару третім особам.
Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості52,857 тон, 63,187 тис. л при 15° С, вартістю 46 405,91 Євро або 1 792 160,02 грн. (станом на 11.03.2023 курс становив 1 Євро = 38,6201 грн., станом на 16.03.2023 курс становив 1 Євро = 38,6183 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0352/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 07 год. 20 хв. 11.03.2023; 06 год.30 хв. 16.03.2023 (перетин митного кордону України).
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0356/90300/24, складеного 8 серпня 2024 року головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_2 , 24.03.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишне Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортними засобами р.н. НОМЕР_8 / НОМЕР_5 , підприємство перевізник ПП «ТБ Шини» (код ЄДРПОУ 41929038), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25,809 тон, 30,836 тис. л при 15° С, вартістю 20,647 тис. євро.
Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:
- митної декларації типу «IM ЕЕ» від 23.03.2023 №23UA903000905884U1;
- товаротранспортної накладної CMR від 23.03.2023 № 662;
- рахунку (invoice) від 23.03.2023 №EKO 7396;
- сертифікату якості від 20.03.2023 №163461;
- зовнішньоекономічного контракту від 13 09.2022 №2022/09/13.
Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».
24.03.2023 зазначений товар був випущений у заявлений митний режим за митною декларацією типу «ІМ 40 ТФ» №23UA903070003093U2 та в подальшому випущений у вільний оббіг на митній території України за митною декларацією типу «М 40 ДТ» від 02 05.2023 №23UA903070004491U7.
З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 20.03.2023 №163461, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначених митних декларацій.
Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.
Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.
Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.
З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 20.03.2023 №163461, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».
01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.
12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 20.03.2023 №163461.
14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 20.03.2023 №163461.
За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 20.03.2023 №163461, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, є модифікованою версією первинного сертифікату якості Public Company «Orlen Lietuva», який був виданий терміналу після змішування продуктів в їх цистерні. Коли UAB «Ekoenergija» продає свій продукт із зазначеної цистерни, вона повинна видати новий сертифікат якості з новим номером, вказавши номери товаросупровідних документів і номеру рахунку-фактури.
Також, Public Company «Orlen Lietuva» повідомила, що клієнт UAB «Ekoenergija» зобов'язаний видати власний сертифікат якості на відповідний товар, який був складений з декількох партій і категорично заборонено вносити зміни до сертифікатів якості компанії, і компанія ніколи не давала такого дозволу і не приймала їх.
Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 20.03.2023 №163461, який компанією «Orlen Lietuva» видавався на іншу партію товару.
Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 25,809 тон, 30,836 тис. л при 15° С, вартістю 20 647,20 Євро або 821 066,88 грн. (станом на 24.03.2023 курс становив 1 Євро. = 39,7665 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0356/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 14 год. 34 хв. 24.03.2023 (перетин митного кордону України).
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0355/90300/24, складеного 8 серпня 2024 року головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_2 , 05.05.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортним засобом р.н. НОМЕР_9 / НОМЕР_10 , підприємство перевізник ТОВ «Ю-С Груп» (код ЄДРПОУ 37713531), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, код ЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25,772 тон, 30,757 тис. л при 15° С, вартістю 18,556 тис. Євро.
Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:
- митної декларації типу «IM 40 EA» поданої до митного оформлення 03.05.2023 №23UA903070004549U4;
- товаротранспортної накладної CMR від 03.05.2023 №740;
- рахунку (invoice) від 03.05.2023 №EKO 7521;
- сертифікату якості від 02.05.2023 №164418_5027420;
- зовнішньоекономічного контракту від 13 09.2022 №2022/09/13.
Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».
05.05.2023 зазначений товар був випущений у вільний оббіг на митній території України за митною декларацією типу «IM 40 EA» N? 23UA903070004549U4.
З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 02.05.2023 №164418_5027420, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначеної митної декларації.
Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.
Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.
Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.
З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 02.05.2023 №164418_5027420, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».
01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.
12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 02.05.2023 №164418_5027420.
14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 02.05.2023 №164418_5027420.
За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 02.05.2023 №164418_5027420, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, Public Company «Orlen Lietuva» не видавався.
Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 02.05.2023 №164418_5027420, який компанією «Orlen Lietuva» не видавався.
Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 25,772 тон, 30,757 тис. л при 15° С, вартістю 18 555,84 Євро або 751 403,90 грн. (станом на 05.05.2023 курс становив 1 Євро = 40,4942 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0355/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 04 год. 51 хв. 05.05.2023 (перетин митного кордону України).
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0357/90300/24, складеного 8 серпня 2024 року головним державним інспектором оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_2 , 29.04.2023 через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортним засобом р.н. НОМЕР_11 / НОМЕР_5 , підприємство перевізник ПП «ТБ Шини» (код ЄДРПОУ 41929038), на митну територію України на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп» (Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Берегівська, буд. 41А-7, кв. 4, кодЄДРПОУ 44667369) ввезено товар «паливо дизельне» у кількості 25,627 тон, 30,662 тис.л при 15° С, вартістю 19,989 тис. євро.
Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:
- митної декларації типу «IM 40 ЕА» поданої до митного оформлення 27.04.2023 № 23UA903070004371U0;
- товаротранспортної накладної CMR від 27.04.2023 №726;
- рахунку (invoice) від 27.04.2023 №ЕКО 7498;
- сертифікату якості від 21.04.2023 №164191_5027420;
- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 №2022/09/13.
Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».
29.04.2023 зазначений товар був випущений у вільний обіг на митній території України за митною декларацією типу «IM 40 EA» N? 23UA903070004371U0.
З метою підтвердження фізико-хімічних характеристик товару до митних органів надано сертифікат (паспорт) якості від 21.04.2023 №164191_5027420, відповідно до якого товар виготовлений підприємством Public Company «Orlen Lietuva» та відповідає стандарту LST EN 590:2022, відомості про який внесені до гр. 44 зазначеної митної декларації.
Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами У країни.
Постановами Кабінету Міністрів. України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 №426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з російської федерації.
Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива». Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.
З метою дотримання вищезазначених норм та заборон, посадовими особами ТОВ «ВРС Ракета Груп» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів для підтвердження відомостей про фізико-хімічні характеристики товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 590:2022 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.04.2023 №164191_5027420, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orlen Lietuva».
01 березня 2023 року листом №20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orlen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 15.01.2024 №7.6/7.6-20.3/13/240 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.
12.02.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 09.02.2024 №D2 (12.11-9)-339) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva». З метою уточнення наданих Public Company «Orlen Lietuva» відомостей, Енергетичною митницею на адресу зазначеної компанії був направлений лист від 20.02.2024 № 7.6/7.6-20/13/895 в тому числі стосовно сертифіката (паспорта) якості від 21.04.2023 №164191_5027420.
14.03.2024 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 13.03.2024 N? D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, копії яких були направлені 20.02.2024, зокрема стосовно сертифіката (паспорта) якості від 21.04.2023 №164191_5027420.
За результатами опрацювання відповідей, наданих Public Company «Orlen Lietuva» встановлено, що сертифікат (паспорт) якості від 21.04.2023 №164191_5027420, наданий митним органам України під час перетину митного кордону України та митного оформлення товару, Public Company «Orlen Lietuva» не видавався. (компанія не має записів, які відповідали наданим номерам).
Тобто директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 до митних органів України був наданий сертифікат (паспорт) якості від 21.04.2023 №164191_5027420, який компанією «Orlen Lietuva» не видавався.
Таким чином директором ТОВ «ВРС Ракета Груп» вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон у країни товару «паливо дизельне» у кількості 35,627 тон, 30,662 тис. л при 15° С, вартістю 19 989, 06 Євро або 806 480,61 грн. (станом на 29.04.2023 курс становив 1 Євро = 40,3461 грн.) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно протоколу від 08.08.2024 про порушення митних правил №0357/90300/24 в діях директора ТОВ «ВРС Ракета Груп» гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Місце вчинення порушення митних правил: пункт пропуску «Ужгород-Вишнє» митний пост «Нємецьке» Закарпатська митниця. Час вчинення порушення митних правил: 04 год. 02 хв. 29.04.2023 (перетин митного кордону України).
До Подільського районного суду міста Києва від Енергетичної митниці надійшли протоколи про порушення митних правил №0354/90300/24, №0353/90300/24, №0352/90300/24, №0356/90300/24, №0355/90300/24, №0357/90300/24 (справи №758/10932/24, №758/10933/24, №758/10934/24, №758/10940/24, №758/10941/24, №758/10942/24), складені стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України.
Постановою Подільського районного суду міста Києва від 2 вересня 2024 року вказані справи об'єднані в одне провадження, об'єднаним справам присвоєно №758/10932/24.
Постановою Подільського районного суду міста Києва від 4 березня 2025 року провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, - закрито на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Приймаючи рішення про закриття провадження в справі стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, суддя суду першої інстанції зазначив, що вина ОСОБА_1 поза розумним сумнівом не доведена, що вказує на відсутність у діях особи порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а тому Подільський районний суд міста Києва дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
Не погоджуючись з такою постановою, представник Енергетичної митниці - Швед А.О. 14 березня 2025 року подала апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про визнання ОСОБА_1 винною в порушені митних правил за ст. 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
Представниця Енергетичної митниці вважає, що суд першої інстанції при прийнятті постанови не з'ясував всі обставини справи, що призвело до невірних висновків, внаслідок чого зазначене судове рішення підлягає скасуванню у порядку, передбаченому п. 3 ч. 8 ст. 294 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги обгрунтовувала тим, що в матеріалах справи наявні належні та допустимі докази, які беззаперечно вказують на вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил.
Вказувала, що саме директор ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП» ОСОБА_1 вчиняла активні дії щодо ввезення товару та у подальшому введення в обіг на ринку України продукції походженням з іншої держави від виробника до споживача та несе відповідальність за її відповідність вимогам Технічного регламенту, а тому саме ОСОБА_1 є суб'єктом даного правопорушення та підлягає притягненню до відповідальності за порушення митних правил.
Вказувала також на те, що продавець товару не є виробником товару. Так як, Public Company «Оrlen Lietuva» не підтверджено видачу сертифікату якості, то фактично і країна походження не підтверджена.
Зазначала, що справи №0352/90300/24, 0353/90300/24, 0354/90300/24, 0355/90300/24, 0356/90300/24, 0357/90300/24 були об'єднані в одне провадження суддею першої інстанції без відома Енергетичної митниці, що є порушенням прав Енергетичної митниці, передбачених ст. 501 МК України.
15 квітня 2025 року від захисника ОСОБА_1 - адвоката Кононенко О.С. надійшло заперечення на апеляційну скаргу, за змістом якого просила апеляційну скаргу Енергетичної митниці на постанову Подільського районного суду міста Києва від 4 березня 2025 року залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
У судовому засіданні представники Енергетичної митниці - Герега К.М., Холодкова О.С., доводи апеляційної скарги підтримували та просили задовольнити апеляційну скаргу.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Кононенко О.С. у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечувала, просила залишити оскаржувану постанову без змін. Надали пояснення аналогічно викладеним у письмових запереченнях.
Суд першої інстанції, закриваючи провадження по справі, виходив з того, що за наявною сукупністю доказів у справі не доведена наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Будь-яких інших доказів, які б беззаперечно вказували на те, що дії ОСОБА_1 спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару, документів, що одержані незаконним шляхом, митними органами не зібрано.
Суд апеляційної інстанції в повній мірі погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Частиною першою статті 458 МК встановлено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке є протиправними, винними (умисними або з необережності) діями чи бездіяльністю, що посягають на встановлений Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій із товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи Кодексом чи іншими законами України, і за які Кодексом установлено адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтею 487 МК провадження у справах про порушення митних правил здійснюють відповідно до Кодексу, а в частині, що її не регулює Кодекс, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Приписами КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (частина перша статті 9)
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням" (частина перша статті 486 МК).
Посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 489 МК ).
Частиною 1 ст. 483 МК встановлено адміністративну відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України. Об'єктивною стороною даного правопорушення є безпосередньо переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи. Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві відомості.
При цьому, незаконно одержаними визнаються документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Таким чином, правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу як підставу для переміщення товару є підробленими чи одержані незаконним шляхом або містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.
Згідно зі статтею 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 29.04.2023 (протокол 1), 01.04.2023 та 13.04.2023 (протокол 2), 11.03.2023 та 16.03.2023 (протокол 3), 24.03.2023 (протокол 4), 05.05.2023 (протокол 5) та 29.04.2023 (протокол 6) через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці з Литовської Республіки транспортними засобами підприємств перевізників на адресу ТОВ «ВРС Ракета Груп», директором якого є ОСОБА_1 , було ввезено товар «паливо дизельне» у різній кількості різною вартістю.
В усіх випадках переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів:
- митної декларації типу «IM 40 EA»;
- товаротранспортної накладної CMR;
- рахунку (invoice);
- сертифікату якості;
- зовнішньоекономічного контракту від 13.09.2022 №2022/09/13.
Відповідно до умов зазначеного зовнішньоекономічного контракту, продавцем та відправником товару є литовське підприємство UAB «Ekoenergija» (Granito 11, Vilnius, 02241, Lithuania), одержувачем та покупцем є ТОВ «ВРС Ракета Груп».
Відповідно до пункту 2.1. контракту від 13.09.2022 №2022/09/13 товар, що поставляється, за своєю якістю відповідає стандартам. Якість товару підтверджується паспортом якості/сертифікатом відповідності, що видаються заводами-виробниками або терміналом, розміщеними в країнах-членах ЄС.
Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення об'єктивна сторона правопорушення ОСОБА_1 , полягає у поданні до митного органу, як підстави для переміщення, документів, одержаних незаконним шляхом, а саме сертифікатів (паспортів) якості від 03.03.2023 №163169, 30.03.2023 №163653, 27.04.2023 №164324_5027420, 02.05.2023 N? 164418_5027420, 20.02.2023 №163461, 21.04.2023 №164191_5027420.
Як слідує із змісту протоколів, незаконність одержання сертифікатів (паспортів) якості від 03.03.2023 №163169, 30.03.2023 №163653, 27.04.2023 №164324_5027420, 02.05.2023 N? 164418_5027420, 20.02.2023 №163461, 21.04.2023 №164191_5027420 полягає у тім, що зазначені у них відомості про фізико-хімічні показники вказані на підставах сертифікатів виробника товару, факт видачі яких, виробником «Orlen Lietuva» не підтверджено.
Оскільки відповідно до отриманих відповідей Public Company «Orlen Lietuva» - Лист від 13.03.2024 №D2 (12.11-9)-555) щодо сертифікатів якості, згідно якого:
1) сертифікат якості від 03.03.2023 №163169 є внутрішнім документом компанії і не призначений для зовнішнього використання. Цей сертифікат якості від 03.03.2023 №163169 є модифікованим первинним сертифікатом якості Компанії, в якому крім видаленого підпису співробітника Компанії, змінено індекс 3.
2) сертифікат якості від 30.03.2023 №163653 є модифікованою версією оригінального сертифікату якості Компанії, який був виданий терміналу після змішування продуктів в їх цистерні. Також повідомлено, що коли UAB «Ekoenergija» продає свій продукт після змішування із своєї цистерни, вона повинна видати новий сертифікат якості з новим номером, вказавши номери товаросупровідних документів і номер рахунку-фактури.
3) сертифікат якості від 27.04.2023 №164324_5027420 литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які б відповідали наданому номеру).
4) сертифікат якості від 02.05.2023 N? 164418_5027420 Литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які відповідали наданому номеру).
5) сертифікат якості від 20.02.2023 №163461 є модифікованою версією оригінального сертифікату якості Компанії, який був виданий терміналу після змішування продуктів в їх цистерні. Також повідомлено, що коли UAB «Ekoenergija» продає свій продукт після змішування із своєї цистерни, вона повинна видати новий сертифікат якості з новим номером, вказавши номери товаросупровідних документів і номер рахунку-фактури.
6) сертифікат якості від 21.04.2023 №164191_5027420 Литовським підприємством «Orlen Lietuva» не видавався (компанія не має записів, які б відповідали наданому номеру).
Поставка товару «паливо дизельне» в усіх випадках здійснювалась на виконання умов Контракту від 13.09.2023 №2022/09/13, укладеного між ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП» в особі директора ОСОБА_1 (Покупець) та литовським підприємством UAB EKOENERGIJA (Granito 11, Vilnius 02241, Lithuania) в особі директора Julijus Srage (Продавець). Відповідно до підпункту 4.1.2. пункту 4.1. Контракту, Продавець зобов'язаний одночасно з передачею Товару передати Покупцю наступні документи: міжнародну товаро- транспортну накладну (CMR); AAD документ; паспорти якості/сертифікати відповідності Товару, що постачається; інвойс (рахунок-фактура).
Отже, відповідно до умов Контракту обов'язок надати сертифікат якості та інвойс на партію товару покладений саме на компанію UAB EKOENERGIJA, як продавця товару.
ОСОБА_1 як керівник компанії-покупця або як фізична особа 6 сертифікатів якості в компетентних органах/організаціях не отримувала та не мала права/обов'язку їх отримувати.
За таких обставин об'єктивна сторона правопорушення, на якій ґрунтується звинувачення у порушенні митних правил, а саме надання митному органу як підстави для переміщення товару документів, що одержані незаконним шляхом - відсутня.
Крім того, захисником ОСОБА_1 з метою встановлення обставин митного оформлення пропуску товару на митну територію України та обсягу документів, на підставі яких Закарпатською митницею здійснено пропуск товарів на митну територію України, до Закарпатської митниці був направлений адвокатський запит №3/48 від 14.09.2024 року.
У відповідь на адвокатський запит Закарпатською митницею Листом надано копії документів, що слугували підставою для пропуску 11.03.2023, 16.03.2023, 24.03.2023, 01.04.2023, 13.04.2023, 29.04.2023, 05.05.2023 року на митну територію України через пункт пропуску «Ужгород-Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці товару, який слідував на адресу ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП», а саме: копії інвойсів та міжнародних автотранспортних накладних (CMR). Згідно Листа Закарпатської митниці сертифікати якості на товар не подавалися у пункті пропуску на кордоні - пункті пропуску «Ужгород-Вишнє Немецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці як підстава для переміщення товарів через митний кордон України.
Посилання на такі сертифікати в міжнародних автотранспортних накладних (CMR) не свідчить про те, що такі сертифікати були підставою для ввезення товару на митну територію, та недостовірність відомостей в них може вказувати на склад правопорушення за ч.1 ст. 483 МК України.
Крім того, захистом надано листа компанії UAB EKOENERGIJ від 03.12.2024 №20241203 (т.3, а.с. 77), відповідно до якого дана компанія купує продукцію лище в компанії «Orlen Lietuva» (Литва) та потім перепродує її третім особам. У листі компанія UAB EKOENERGIJ підтвердила, що вона надала 6 сертифікатів якості, до яких є претензії у Митниці.
Даний лист спростовує доводи Енергетичної митниці, що було ввезено паливо з Російської Федерації, а ОСОБА_1 надала сертифікати якості невідомого змісту, на підставі яких було неможливо встановити походження товару.
Таким чином, при переміщенні товарів через митний кордон ТОВ «ВРС РАКЕТА ГРУП» надало усі документи, необхідні для ввезення на митну територію України палива, а отже, переміщення товарів здійснювалось у відповідності до вимог чинного митного законодавства України, з наданням митному органу належних документів про товар, який ввозиться.
Згідно з ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або необережні) дії чи бездіяльність, що законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУПАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, підлягає встановленню чи було вчинено адміністративне правопорушення і чи винна дана особа в його вчиненні.
3rідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на зазначене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновок суду першої інстанції про те, що ОСОБА_1 не вчиняла дій щодо переміщення вантажу через митний кордон України з приховуванням від митного контролю та, що в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 483 МК України. Тому апеляційну скаргу Енергетичної митниці необхідно залишити без задоволення, а постанову Подільського районного суду м. Києва від 4 березня 2025 року - без змін.
Керуючись ст.294 КУпАП, ст. 458, 483 МК України,
Апеляційну скаргу Енергетичної митниці залишити без задоволення.
Постанову Подільського районного суду м. Києва від 4 березня 2025 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.О. Писана