Ухвала від 16.07.2025 по справі 640/6401/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття справи до провадження та залишення без руху

16 липня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/6401/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул.Академіка Богомольця, 10), Головного управління внутрішніх справ України в Донецькій області - ліквідаційної комісії (87517, м. Маріуполь, проспект Нахімова, 86), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Національна поліції України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

23 лютого 2022 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач І), Головного управління внутрішніх справ України в Донецькій області - ліквідаційної комісії (далі - відповідач ІІ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Національна Поліції України (далі - відповідачі), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 10.01.2022 №1 о/с лк, яким позивача звільнено зі служби з органів внутрішніх справ з посади старшого слідчого слідчого відділення Авдіївського міського відділу Донецької області у запас Збройних Сил України за п.64 «г» через скорочення штатів;

- зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області звільнити капітана міліції ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ за пунктом 64 «з» (за переведенням у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи організації);

- зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Донецької області прийняти рішення щодо результату розгляду рапортів від 02.11.2015 та 04.11.2021, в яких позивач виявив бажання проходити службу, шляхом видання наказу про призначення за згодою позивача;

-зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Донецької області вирішити питання щодо прийняття на службу до Національної поліції України відповідно до пункту 9 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліції»;

- визнати період вимушеного прогулу з 10.01.2022 по дату ухвалення судом рішення;

- стягнути з Міністерства Внутрішніх справ України, як головного розпорядника коштів державного бюджету та відповідальних виконавців бюджетних програм на всіх стадіях бюджетного процесу, грошові кошти за період вимушеного прогулу з 10.01.2022 по дату ухвалення судом рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу №640/6401/22 передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Автоматизованою системою документообігу Луганського окружного адміністративного суду для розгляду цієї адміністративної справи визначена суддя Захарова О.В.

З огляду на викладене, вважаю за необхідне вказану адміністративну справу прийняти до провадження.

16.05.2022 представник МВС України звернувся з клопотанням про зупинення провадження у справі № 640/6401/22 до припинення на території України воєнного стану.

Клопотання обґрунтовано введенням на території України воєнного стану з 24 лютого 2022 року відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Розглянувши клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Суд звертає увагу, що введення воєнного стану не є обставиною, яка зумовлює зупинення провадження відповідно до статті 236 КАС України, відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху після відкриття провадження у справі з таких підстав.

Згідно з пунктами 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Суд зазначає, що позивачем визначено відповідачів по справі: Міністерство внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул.Академіка Богомольця, 10) та Головне управління внутрішніх справ України в Донецькій області - ліквідаційна комісія, однак в прохальній частині позову вимоги сформовані до Головного управління Національної поліції України в Донецької області.

Таким чином, у розумінні вимог статей 9, 43, 47 КАС України, позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад відповідачів у справі та зміст позовних вимог до кожного з відповідачів.

Крім того, позовні заява не містить не містить викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до Головного управління Національної поліції України в Донецької області.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).

Згідно з частинами першою та другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (частина 5 статті 122 КАС України).

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач оскаржує наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 10.01.2022 №1 о/с лк, до суду звернувся 23.02.2022, тобто з пропуском місячного строку звернення до суду.

У позовній заяві позивач зазначає, що з листа відповідача №7лк від 10.01.2022, який він отримав 22.01.2022, позивачу стало відомо про прийняття наказу про звільнення від 10.01.2022 №1 о/с лк.

Однак, жодних доказів на підтвердження вказаних обставин матеріали справи не містять.

Позивач просить зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Донецької області прийняти рішення щодо результату розгляду рапортів від 02.11.2015 та 04.11.2021, в яких позивач виявив бажання проходити службу, шляхом видання наказу про призначення за згодою позивача. Отже, до суду звернувся з пропуском строку звернення до суду.

Позивачем не зазначено про поновлення строку звернення до суду.

Для усунення вказаного недоліку позивачу необхідно надати заяву про поновлення строку звернення до суду.

Таким чином позовна заява не відповідає приписам статті 160 КАС України.

Відповідно до частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160,161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Оскільки факт невідповідності позовної заяви вимогам статті 160 КАС України встановлено після відкриття провадження, суд вважає за необхідне застосувати положення частини 13 статті 171 КАС України.

Керуючись статтями 122, 123, 160, 169, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти адміністративну справу до провадження.

У задоволенні клопотання представника МВС України про зупинення провадження у справі відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління внутрішніх справ України в Донецькій області - ліквідаційна комісія, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Національна поліціїя України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 5-ти (п'яти) календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:

- уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України;

- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.

В разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява буде залишена без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Захарова