12.12.07
№ 10/246
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Жака В. В.розглянув справу № 10/246 від 30.10.2006 р.
за заявою кредитора - Державної податкової інспекції в Новоукраїнському районі, м. Новоукраїнка Кіровоградської області,
до боржника - Ново українського цегельного заводу, м. Новоукраїнка Кіровоградської області,
про визнання банкрутом відсутнього боржника
Від кредиторів: Новоукраїнський районний центр зайнятості - Косарецьков Володимир Михайлович, головний спеціаліст-юрисконсульт, довір. № 01-1313 від 30.11.2007 р.
Від банкрута: Савоніна Олена Євгеніївна, представник ліквідатора Заболотного Г. В., довір. № 2116 від 13.07.2005 р.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників кредитора та ліквідатора, господарський суд ,-
Ухвалою від 30.11.2006 року господарський суд порушив провадження у справі про банкрутство Новоукраїнського цегельного заводу як відсутнього боржника за скороченню процедурою банкрутства з врахуванням особливостей, передбачених ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у зв'язку з неспроможністю боржника сплатити податковий борг в сумі 85 520,35 грн.
За даними Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області (лист № 504-45 від 03.11.2006 року) частка державного майна у статутному фонді Новоукраїнського цегельного заводу становила 100%. За даними Ульяновського бюро технічної інвентаризації за банкрутом було зареєстровано майновий комплекс по вул. Тургенєва, 52. в м. Новоукраїнці (том справи 1, арк. справи 105, 113).
На виконання ухвали господарського суду від 14.11.2006 року Кіровоградський обласний сектор з питань банкрутства запропонував господарському суду (лист від 24.11.2006 р. № 586/15-27, том справи 1, арк. справи 118-121) призначити ліквідатором державного підприємства Новоукраїнського цегельного заводу арбітражного керуючого Заболотного Г. В.
З врахуванням статусу боржника як державного підприємства ухвалою від 30.01.2007 року господарський суд призначив експертизу фінансового становища Новоукраїнського цегельного заводу, організацію проведення якої доручив Кіровоградському обласному сектору з питань банкрутства; зобов'язав Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України до 12.03.2007 р. повідомити господарському суду про вжиті заходи для запобігання банкрутству Новоукраїнського цегельного заводу (ст. 3 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»), подальшого використання майнового комплексу заводу , та про позицію цього Міністерства щодо можливості здійснення ліквідаційної процедури банкрута з врахуванням приписів Закону України “ Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» від 29.11.2001 р. № 2864-3.
Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України листом від 28.02.2007 року (том справи 1, арк. справи 137) повідомило господарському суду про те, що Новоукраїнський цегельний завод не належить до сфери управління Мінбуду.
У поданому Кіровоградським обласним сектором з питань банкрутства висновку щодо проведення аналізу фінансово-господарської діяльності Новоукраїнського цегельного заводу (том справи 2, арк. справи 3-9) зазначено, що провести поглиблений аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства, базуючись на наданих колишнім керівником документах бухгалтерської та фінансової звітності, неможливо.
Листом від 12.03.2007 року (том справи 2, арк. справи 1, 2) Кіровоградський обласний сектор з питань банкрутства повідомив господарському суду, що сектором для визначення вартості основних засобів заводу, їх стану, придатності для здійснення виробничої діяльності та ліквідності залучено експерта будівельно-технічних експертиз Сухорукому Н. І., свідоцтво про реєстрацію в Державному реєстрі оцінювачів № 4266 від 21.12.2005 р. Згідно експертного висновку Н7-21 станом на 12.03.2007 року стан будівель Новоукраїнського цегельного заводу незадовільний, будівлі знаходяться в стані руйнації, відновленню не підлягають. Візуальним обстеженням встановлено, що залишки будівель не придатні до виробничої діяльності та можуть бути ліквідовані як залишки будівельних матеріалів та конструкцій. Їх вартість складає 33 560,00 грн.
Також судом встановлено, що востаннє податкова звітність подана боржником до ДПІ в Новоукраїнському районі 22.09.2003 року. Підприємницька та виробнича діяльність на заводі не здійснюється. Іншого майна (крім нерухомості) за підприємством не зареєстровано. Керівник підприємства звільнений із займаної посади більше, як три роки тому.
З врахуванням викладеного господарський суд постановою від 14.03.2007 року визнав відсутнього боржника Новоукраїнський цегельний завод банкрутом, відкрив щодо банкрута ліквідаційну процедуру, призначив ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Заболотного Г. В.
До господарського суду 07.11.2007 р. надійшов звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, який був призначений до розгляду у засідання господарського суду з повідомленням всіх кредиторів про час та місце засідання суду.
Із змісту звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу (том справи 2, арк. справи 85-87) вбачається, що при здійсненні ліквідаційних заходів адмінбудівля і будівлі цегельного заводу були продані на аукціоні за 5 087,80 грн. за ціною експертної оцінки, проведеної станом на 19.07.2007 року експертами-оцінювачами приватного підприємства «Експертне Агентство» (25012, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 22/12).
Одержані від продажу майна банкрута кошти направлені на відшкодування витрат , пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та здійсненням ліквідаційної процедури , на часткове задоволення вимог кредиторів другої черги (Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі та Новоукраїнського районного центру зайнятості).
Визнані судом та ліквідатором , але не задоволені в ході ліквідаційної процедури вимоги кредиторів ДПІ в Новоукраїнському районі сумі 85 605,35 грн., Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі в сумі 25 839,17 грн.; Новоукраїнського районного центру зайнятості в сумі 1 946,75 грн. вважаються погашеними із-за недостатності майна банкрута відповідно до ч.6 ст. 31 Закону України “Про відновлення платоспроможності або визнання його банкрутом».
Після завершення ліквідаційної процедури майно у банкрута відсутнє, продовження його підприємницької діяльності є неможливим.
Кредитори банкрута заперечень щодо можливості затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута суду не заявили.
На підставі ст. ст. 3-1, 32 Закону звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута підлягають затвердженню господарським судом, підприємство-банкрут має бути ліквідоване, а провадження у даній справі підлягає припиненню.
Враховуючи зміст ст.1 Закону України « Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» від 29.11.2001 р. № 2864-3, суд прийшов до висновку , що передбачений цим Законом мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств не розповсюджується на державні підприємства, ліквідаційна процедура яких здійснюється за ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 3-1, 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст.ст.4-1, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ,-
1. Звіт ліквідатора Заболотного Г. В. та ліквідаційний баланс банкрута Новоукраїнського цегельного заводу затвердити.
2. Ліквідувати юридичну особу банкрута Новоукраїнський цегельний завод , ідент. код ЄДРПОУ - 05402832 .
3. Провадження у справі припинити.
4. Примірники цієї ухвали направити кредиторам, зазначеним в реєстрі вимог кредиторів (том справи 2, арк. справи 138), Новоукраїнській районній державній адміністрації для державного реєстратора, Головному управлінню статистики у Кіровоградській області, арбітражному керуючому Заболотному Г. В., Кіровоградському обласному сектору з питань банкрутства.
Суддя Жак В. В.