Рішення від 15.07.2025 по справі 640/22678/20

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 р. №640/22678/20

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасечнік О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «УКРВТОРЧОРМЕТ» про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд стягнути з Публічного акціонерного товариства «УКРВТОРЧОРМЕТ» (код за ЄДРПОУ 00191483) штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. до державного бюджету України на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України для зарахування надходжень загального фонду державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ПАТ «УКРВТОРЧОРМЕТ» порушено вимоги Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме, відповідачем не виконано розпорядження про усунення порушень в частині не приведення статуту та внутрішніх положень. За вказані порушення контролюючим органом до ПАТ «УКРВТОРЧОРМЕТ» застосовано штрафні санкції. Сума штрафу відповідачем не сплачена у добровільному порядку, тому позивач звернувся до суду для стягнення штрафних санкцій у судовому порядку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі за вказаним позовом.

На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 до Харківського окружного адміністративного суду, згідно супровідного листа № 01-19/1430/25 від 31.01.2025 року передаємо 742 (сімсот сорок дві) судові справи згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025, зокрема адміністративну справу №640/22678/20 .

Відповідно до статті 31 КАС України здійснено повторний розподіл автоматизованою системою документообігу суду адміністративної справи.

Вказана адміністративна справа надійшла до провадження судді Харківського окружного адміністративного суду Пасечнік О.В.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 прийнято до розгляду адміністративну справу №640/22678/20 за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «УКРВТОРЧОРМЕТ» про стягнення штрафу.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідач відзив на позов разом з доказами на спростування доводів позивача до суду не надав, причин неможливості надання відзиву та доказів суду не повідомив.

Згідно з ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ПАТ «УКРВТОРЧОРМЕТ» з 01.05.2018 по 01.01.2019 відсутні записи щодо внесення змін до установчих документів Товариства, чим ПАТ «УКРВТОРЧОРМЕТ» порушено вимоги пункту 13 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2210, в частині не приведення статуту та внутрішніх положень у відповідність із цим Законом до 01.01.2019. Станом на 20.06.2019 інформація щодо приведення статуту та внутрішніх положень Товариства у відповідність із Законом №2210 в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) відсутня.

У відношенні до ПАТ «УКРВТОРЧОРМЕТ» 26.09.2019 уповноваженою особою Комісії складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №174-ДП-Е, відповідно до якого встановлено, що станом на 28.02.2020 до Комісії не надходили документи (інформація) від ПАТ «УКРВТОРЧОРМЕТ» щодо виконання розпорядження про усунення порушень законодавства № 189-ДП-Е.

Станом на 28.02.2020 до Комісії не надходили документи (інформація) від ПАТ «УКРВТОРЧОРМЕТ» щодо виконання розпорядження про усунення порушень законодавства № 189-ДП-Е. Таким чином, Товариство не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства, за що пунктом 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії за невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери у відношенні відповідача винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.06.2020 №111-ДП-Е, якою до ПАТ «УКРВТОРЧОРМЕТ» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000 грн.

На момент звернення до суду зазначена сума штрафу товариством не сплачена.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96-ВР.

Цей Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Відповідно до статті 1 цього Закону, державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до статті 6 України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Положеннями статті 7 України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно з статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 року № 3480-IV регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 4 вищезазначеної статті закону, річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття.

Згідно з пункту 4 глави 4 розділу 2 Положення №2826, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.

Як вже зазначалось вище, станом на 28.02.2020 до Комісії не надходили документи (інформація) від ПАТ «УКРВТОРЧОРМЕТ» щодо виконання розпорядження про усунення порушень законодавства № 189-ДП-Е. Таким чином, Товариство не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства, за що пунктом 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Згідно з пунктом 8 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ті самі дії, вчинені повторно протягом року, у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як встановлено судом, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів направлена на адресу відповідача разом із супровідним листом рекомендованим листом.

Доказів оскарження зазначеної постанови до суду не надано.

Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Доказів сплати відповідачем штрафу в розмірі 17000 грн, застосованого постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25.06.2020 №111-ДП-Е до суду не надано.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про те, що накладаючи на відповідача штрафні санкції та звертаючись до суду про їх стягнення, позивач діяв в межах повноважень, у порядку та у спосіб, що передбачені законодавством, яке регулює ринок цінних паперів в Україні.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем суду не надано.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Князів Острозьких, буд.8, корпус30, м. Київ, 01010, код ЄДРПОУ 37956207) до Публічного акціонерного товариства «УКРВТОРЧОРМЕТ» (вул. Каунаська, буд.27, м. Київ, 02155, код ЄДРПОУ 00191483) про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «УКРВТОРЧОРМЕТ» (код за ЄДРПОУ 00191483) штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. до державного бюджету України на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України для зарахування надходжень загального фонду державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 15.07.2025 року.

Суддя Пасечнік О.В.