Рішення від 14.07.2025 по справі 380/2724/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2025 рокусправа № 380/2724/25

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправним і скасуванням рішення

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції код ЄДРПОУ 43316386, місцезнаходження: пл. Шашкевича, 1, м. Львів, 79000, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , у якій просить суд:

- скасувати постанову від 24.01.2025 ВП № 71035467 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Позов обґрунтований тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі №380/13308/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій - задоволено, а саме: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження максимальним розміром при проведенні виплати ОСОБА_1 проіндексованої з 01.03.2022 пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати з 01.03.2022 ОСОБА_1 пенсію після нарахування індексації без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату, з урахуванням раніше проведених виплат. Не погодившись із прийнятим рішенням, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано апеляційну скаргу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі № 380/13308/22. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2023 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі №380/13308/22 залишено без змін. Перерахунок пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі № 380/13308/22 здійснено 13.02.2023, тобто до відкриття виконавчого провадження. Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області у добровільному порядку виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі № 380/13308/22 в межах покладених судом зобов'язань. Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області у добровільному порядку виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі № 380/13308/22 в межах покладених судом зобов'язань. Розмір пенсії визначено на дату перерахунку, а саме з 01.03.2022. З 01.03.2022 підсумок пенсії з надбавками становить 22019,56 грн. Доплата з 01.03.2022 по 28.02.2023 становить 22734,72грн, виплата якої здійснюється за окремою бюджетною програмою. Отже, судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених судом зобов'язань, в межах компетенції та в порядку, визначеному чинним законодавством. Однак, вказане не взято до уваги державним виконавцем при винесенні постанови про накладення штрафу.

07.01.2025 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позову заперечує повністю. Відзив обґрунтований тим, що станом на 24.01.2025 у відділі відсутні відомості щодо виконання боржником рішення суду в повному обсязі, а також відсутні будь-які підстави для зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання. Вказані обставини свідчать про настання відповідальності, передбаченої статтею 75 Закону, за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії. Ураховуючи викладене, 24.01.2025 державним виконавцем, керуючись статтями 63, 75 Закону, винесено постанову про накладення штрафу на боржника в розмірі 5100 грн. Одночасно, зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення. В позовній заяві від 06.02.2025 за вихідним № 1300-5802-5/19821 боржником зазначається про проведення перерахунку за період з 01.03.2022 по 28.02.2023, та нарахування доплати 22734,72 грн. Як вбачається з долученого перерахунку за пенсійною справою № 1312008590 - МВС, з 01.03.2023 ОСОБА_1 виплачується пенсія з обмеженням 80% грошового забезпечення, що не відповідає рішенню суду в справі № 380/13308/22. Відсутність в судовому рішенні кінцевої дати виплати пенсії не породжує у відповідача права обмежувати розмір пенсії при зміні умов правового регулювання. Необхідно довічно здійснювати виплату пенсії в розмірі, встановленому судовим рішенням.

Третя особа правом на подання пояснень не скористалася.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 14.02.2025 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою від 25.02.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, призначив її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою від 08.05.2025 суддя залучив до участі у розгляді справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 .

Заходи забезпечення позову та доказів не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі №380/13308/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій задоволено, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження максимальним розміром при проведенні виплати ОСОБА_1 проіндексованої з 01.03.2022 пенсії;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати з 01.03.2022 ОСОБА_1 пенсію після нарахування індексації без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату, з урахуванням раніше проведених виплат.

Не погодившись із прийнятим рішенням, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано апеляційну скаргу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі № 380/13308/22.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2023 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі №380/13308/22 залишено без змін.

Перерахунок пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі № 380/13308/22 здійснено 13.02.2023, тобто до відкриття виконавчого провадження.

Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області у добровільному порядку виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі № 380/13308/22 в межах покладених судом зобов'язань. Розмір пенсії визначено на дату перерахунку, а саме з 01.03.2022. З 01.03.2022 підсумок пенсії з надбавками становить 22019,56 грн. Доплата з 01.03.2022 по 28.02.2023 становить 22734,72 грн, виплата якої здійснюється за окремою бюджетною програмою.

До Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 03.02.2025 за вхідним номером реєстрації № 2075/14 надійшла постанова Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.01.2025 ВП № 71035467 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн., винесеної при примусовому виконанні виконавчого листа № 380/13308/22, виданого Львівським окружним адміністративним судом 30.11.2022, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати 01.03.2022 ОСОБА_1 пенсію після нарахування індексації без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату, з урахуванням раніше проведених виплат.

Вважаючи постанову відповідача про накладення штрафу протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це сукупність дій визначених у вказаному Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, вказаним Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до вказаного Закону, а також рішеннями, які відповідно до вказаного Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених вказаним Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до вказаного Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 вказаного Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

Пункти 5, 7 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" визначають, що сторони зобов'язані протягом трьох робочих днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також письмово повідомляти державного виконавця про виникнення обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі про зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - про зміну місця роботи.

Згідно з положеннями статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 вказаного Закону №1404-VIII для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону України Про виконавче провадження).

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Суд встановив, що підставою для накладення штрафу на позивача стало відсутність у державного виконавця будь-яких документів щодо виконання в повному обсязі виконавчого документа.

Суд встановив, що Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області у добровільному порядку вжито заходів, спрямованих на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі № 380/13308/22 в межах покладених судом зобов'язань. Розмір пенсії визначено на дату перерахунку, а саме з 01.03.2022. З 01.03.2022 підсумок пенсії з надбавками становить 22019,56 грн. Доплата з 01.03.2022 по 28.02.2023 становить 22734,72 грн, виплата якої здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Перерахунок пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 у справі № 380/13308/22 здійснено 13.02.2023, тобто до відкриття виконавчого провадження.

Листом від 09.03.2023 за № 1300-5208-8/33744 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило ОСОБА_1 про виконання рішення суду у справі № 380/13308/22 з долученням підтверджуючих документів.

Тобто, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вжило заходів, спрямованих на виконання рішення суду.

Суд наголошує також на тому, що із змісту оскарженої постанови вбачається, що відповідач не здійснив аналізу повноти та належності виконання рішення суду, не вказав, з яких причин ним відхиляються аргументи відповідача про виконання рішення суду, у чомі полягає неповажність причин невиконання рішення суду. Натомість в оскарженій постанові відповідач обмежився лише посиланням на те, що вимоги виконавчого документа не виконано у повному обсязі та відсутні будь-які документальні підтвердження виконання рішення суду у повному обсязі. Таке рішення відповідача свідчить про невиконання ним завдань та обов'язків, покладених на нього положеннями Закону України "Про виконавче провадження".

З таких підстав, суд вважає, що висновки відповідача про невиконання позивачем судового рішення без поважних причин є передчасними.

З урахуванням викладеного, суд висновує про протиправність постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладення штрафу від 24.01.2025 ВП № 71035467, а тому таку необхідно скасувати.

Окрім цього, до позовної заяви позивачем долучено клопотання про поновлення пропущеного строку на звернення до адміністративного суду. Вказане клопотання мотивоване тим, що постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.01.2024 ВП № 71035467 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн, прийнята при примусовому виконанні виконавчого листа № 380/13308/22, виданого Львівським окружним адміністративним судом 30.11.2022 винесена 24.01.2025 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла 03.02.2025.

Згідно із статтею 287 КАС України, яка регулює особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця строк звернення до суду із відповідним позовом становить десять днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Суд встановив, що позивач звернувся до суду з позовом 07.02.2025, тобто у межах визначеного строку, а тому підстави для поновлення пропущеного строку звернення до суду відсутні.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

V. Судові витрати

Відповідно до положень статті 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245, 287 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечень примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.01.2025 ВП № 71035467 про накладення штрафу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції код ЄДРПОУ 43316386, місцезнаходження: пл. Шашкевича, 1, м. Львів, 79000 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Гулик Андрій Григорович