про залишення позовної заяви без руху
14 липня 2025 року м. ДніпроСправа № 160/17580/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув справу за адміністративним позовом військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної шкоди,
09 липня 2025 року на виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла справа за позовом військової частини до НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної шкоди в розмірі 33359,13 грн.
Оскільки справу передано з урахуванням вимог пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, Луганський окружний адміністративний суд вирішує питання відповідності позовної заяви вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.
За приписами пунктів 3 та 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Розглянув матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
Частиною 6 статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Строки звернення до адміністративного суду визначені статтею 122 КАС України.
Так, частиною 1 зазначеної статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Тобто, нормами КАС України встановлені присічні строки звернення до суду для суб'єкта владниї повноважень - три місяці, якщо не встановлено інше, з дня виникнення підстав.
Оглядом матеріалів справи суд встановив, що позивачем, як суб'єктом владних повновадень, заявлено вимогу про стягнення матеріальної шкоди з відповідача (фізичної особи) на виконання наказу військової частини НОМЕР_1 від 05.07.2018 № 204.
Позивач при зверненні до суду подав клопотання про поновлення строку звернення до суду, а обгрунтування якого зазначив, що в Україні Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення юго стану в Україні» запроваджено воєнний стан, який було продовжено і по теперішній час.
Військова частина НОМЕР_2 в період з початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну приймає активну участі в операції із захисту незалежності та територіальної цілісності України в різних регіонах країни. До оборонної операції залучено весь особовий склад частини, що унеможливило підготувати та подати своєчасно позовну заяву до суду.
Розглянув клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, суд дійшов висновку його необгрунтованості з наступних підстав.
Законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно-правових відносин, призначенням якої є забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду, забезпечення стабільної діяльності суб'єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, дисциплінування учасників адміністративного судочинства. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого публічно-правові відносини можуть вважатися спірними. Тому, якщо протягом законодавчо встановлено строку особа не звернулася до суду за вирішенням спору, відповідні відносини набувають ознаки стабільності.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Таку правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду при розгляді справи №360/4485/19 (постанова від 23 грудня 2020 року).
Позивач в клопотанні про поновлення строку звернення до суду лише посилається на запровадження воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення юго стану в Україні».
При цьому позивач не зазначив поважні причини пропуску строку звернення до суду з даним позовом, починаючи з 06.10.2018 (три місяці з дня видання наказу з урахуванням вимог ч. 1 ст. 122 КАС України).
Отже, суду не наведено поважних причин пропуску строку звернення до суду у період з 06.10.2018 по 24.02.2022 та відповідних доказів на підтвердження поважності причин.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, враховуючи те, що позивачем пропущений встановлений законом строк звернення до суду та належних обґрунтувань обставин та доказів, на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду з цим позовом є законні підстави для залишення позову без руху.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 171, 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної шкоди - залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 10 (десяти) календарних днів з дати отримання ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:
- клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним позовом із наведенням причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом у період з 06.10.2018 по 24.02.2022 та відповідних доказів на підтвердження поважності причин.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачеві та вважатиметься неподаною.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати представнику позивача.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяО.В. Ірметова