79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"08" липня 2025 р. Справа №914/527/24
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Бонк Т.Б.,
Суддів Бойко С.М.,
Якімець Г.Г.,
секретар судового засідання Шатан Т.О.,
представники сторін:
позивача: Остапенко С.Л.,
відповідача: Лозовицький М.С.,
розглянувши матеріали апеляційної скарги Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» б/н від 24.03.2025 (вх. суду від 21.03.2025 № 01-05/826/25)
на рішення Господарського суду Львівської області від 24.02.2025 (повний текст складено 04.03.2025, суддя О.Ю. Бортник)
у справі № 914/527/24
за позовом: Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м. Київ
до відповідача: Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго», м. Львів
про стягнення заборгованості за договором про участь в балансуючому ринку в сумі 166 170 760,06 грн,
Короткий зміст вимог позовної заяви і рішення суду першої інстанції:
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (надалі - Постачальник послуг з балансування/ППБ) звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» (надалі - Оператор системи передачі/ОСП) 166 170 760,06 грн заборгованості за балансуючу електричну енергію, з яких 164 949 872,78 грн основного боргу, 567 996,41 грн 3% річних та 652 890,87 грн інфляційних втрат.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем (постачальником послуг з балансування) умов Договору про участь в балансуючому ринку в частині оплати позивачу (оператору системи передачі) купленої балансуючої електричної енергії за період з 21.12.2023 до 10.01.2024.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 24.02.2025 позов задоволено частково. Присуджено до стягнення з Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» 164 949 872,78 грн основного боргу, 566 444,51 грн 3% річних, 652 890,87 грн інфляційних витрат та 1059790,10 грн судового збору, в задоволенні решти вимог відмовлено.
Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що встановленими судом обставинами та наявними у матеріалах справи доказами підтверджено порушення відповідачем умов договору в частині оплати 164 949 872,78 грн вартості балансуючої електричної енергії.
Врахувавши положення ст. 625 ЦК України, суд попередньої інстанції констатував, що задоволенню підлягають й позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 652890,87 грн інфляційних втрат та 566444,51 грн 3% річних, щодо решти суми нарахованих позивачем 3%, то суд відмовив, оскільки дійшов висновку, що позивачем при їх обчисленні допущено арифметичні помилки - не враховано, що у 2024 році було 366 днів.
Короткий зміст вимог та узагальнених доводів учасників справи:
Не погодившись з рішенням, Акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго» звернулось до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 24.02.2025 у справі №914/527/24 скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Апелянт зазначає, що суд попередньої інстанції дійшов помилкового висновку стосовно того, що відповідач пропустив строк на зауваження щодо Актів купівлі продажу, який встановлений пунктом 4.4 укладеного між сторонами договору.
Так, скаржник стверджує, що такі Акти він отримав не в день їх складення, як вважав суд, а акт за грудень 2023 був отриманий 11.01.2024, за січень 2024 - 11.02.2024, тому строк на зауваження не був пропущений відповідачем і суд не досліджував цю обставину.
Крім цього, апелянт вказує, що позивач має обов'язок маркувати та повідомляти про акцептовані пропозиції на балансуючу електроенергію, які йдуть по системних обмеженнях, саме в момент акцепту таких команд, однак позивач не надав доказів того, що в системі управління ринком спірні команди були з поміткою по системних обмеженнях та безпідставно здійснив розрахунок вартості отриманої відповідачем електроенергії в спірних актах за ціною РДН (на добу наперед).
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» подало відзив на апеляційну скаргу, у якому просить апеляційну скаргу АТ «ДТЕК Західенерго» на рішення Господарського суду Львівської області від 24.02.2025 у справі №914/527/24 залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Позивач стверджує, що що рахунки-фактури, відповідно до яких стягнуто суму заборгованості за придбану балансуючу електричну енергію були виставлені відповідачу 04.01.2024 р. та 16.01.2024, що підтверджується паперовими копіями електронних доказів.
Позивач зауважує, вказані рахунки виставлялись ще до отримання відповідачем актів купівлі- продажу балансуючої електричної енергії, тому на думку позивача, слід констатувати, що відповідач погодився із своїми фінансовими зобов'язаннями, які виникли на підставі спірних рахунків та повинні бути сплачені за умовами договору №0424-41013 від 27.05.2019 та п. п. 7.7.3 глави 7.7 розділу VII Правил ринку (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин).
Також позивач зазначає про те, що відповідач звертався до Господарського суду міста Києва з позовом, у якому просив суд зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» здійснити перерахунок вартості балансуючої електричної енергії, у тому числі й за рахунком-фактурою № 0401202400252 від 04.01.2024 р. та рахунком-фактурою № № 1601202400027 від 16.01.2024 р.
Так, рішенням Господарського суду міста Києва від 07 жовтня 2024 року у справі №910/3910/24, яке залишене без зміни постановою Північного апеляційного господарського суду від 04 березня 2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Рух справи в суді апеляційної інстанції:
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.03.2025 справу № 914/52724 розподілено колегії суддів у складі: головуючого судді Бонк Т.Б., суддів Бойко С.М., Якімець Г.Г.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 14.04.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» б/н від 24.03.2025 (вх. суду від 21.03.2025 № 01-05/826/25) на рішення Господарського суду Львівської області від 24.02.2025 у справі № 914/527/24.
Процесуальний хід розгляду справи відображено у відповідних ухвалах суду та протоколах судового засідання.
Зокрема, у судовому засіданні 10.06.2025, за згодою представників сторін оголошено перерву до 08.07.2025.
У судовому засіданні скаржник підтримав доводи апеляційної скарги, позивач заперечив такі доводи з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, сторони надали суду пояснення.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) господарського судочинства відповідно до пункту 10 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним вважається строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.
При цьому, Європейський Суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (див. рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).
Таким чином, суд, враховуючи обставини справи, застосовує принцип розумного строку тривалості провадження відповідно до зазначеної вище практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з встановленими судами першої та апеляційної інстанцій обставин, і визначених відповідно до них правовідносин, вбачається, що:
Відповідно до вимог п. 4.2.1. гл. 4.2. розділу 4 Правил ринку, затверджених постановою від 14.03.2018 р. № 307 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Листом від 24.05.2019 р. № 02/6-453/2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Енерго» направило письмову згоду відповідача на його приєднання в цілому до Договору про участь в балансуючому ринку до ДП «НЕК «Укренерго».
ДП «НЕК «Укренерго» розглянуло письмову згоду відповідача на приєднання в цілому до Договору про участь в балансуючому ринку та приєднало відповідача до умов договору про участь у балансуючому ринку і долучило до реєстру постачальників послуг з балансування, дата акцептування 27.05.2019, ідентифікатор договору № 0424-04013.
Вказані обставини підтверджуються листом ДП «НЕК «Укренерго» від 27.05.2019 р. № 01/18993 та не заперечуються учасниками справи.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 р. № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 р. № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство» згадане державне підприємство перетворене у приватне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого належать державі.
Згідно з п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 р. № 802 та п. 3.2. Статуту, Акціонерне товариство є правонаступником підприємства з дня його державної реєстрації. Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань станом на 26.10.2023 р. підтверджується факт державної реєстрації такого акціонерного товариства.
На момент виникнення спірних правовідносин укладений між сторонами Договір про участь у балансуючому ринку діяв в редакції, затвердженій наказом НЕК «Укренерго» від 20.10.2023 р. № 598.
Відповідно до підпунктів 1.2., 4.1. - 4.4. цього Договору відповідач зобов'язався надавати балансуючу електричну енергію на завантаження або розвантаження для здійснення позивачем балансування об'єднаної енергетичної системи України. Позивач зобов'язувався продавати балансуючу електричну енергію відповідачу або купувати балансуючу електричну енергію у відповідача та отримувати оплату за продану відповідачу балансуючу електричну енергію або сплачувати кошти за куплену балансуючу електричну енергію у відповідача, відповідно до умов цього Договору та Правил ринку (п. 1.2. Договору).
Виставлення рахунків та оплата платежів здійснюються відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку (п. 4.1. Договору).
Подання платіжних документів здійснюється Сторонами відповідно до Правил ринку (п. 4.2. Договору).
Якщо відповідач має заперечення до інформації, що міститься у платіжному документі, то він повинен повідомити про це позивача не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед позивачем (п. 4.3. Договору).
Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу.
У разі незгоди із розрахунками позивача відповідно до Акта відповідач відповідач протягом двох робочих днів надсилає позивачу обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті.
Якщо відповідач протягом двох робочих днів з дня направлення позивачем до відповідача Акта не ініціював спір та не направив позивачу підписаний зі сторони відповідача примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним відповідачем (п. 4.4. Договору).
Відповідно до п.п. 1.11.1.-1.11.6. Правил ринку за допомогою СУР (система управління ринком) здійснюється управління процесами, зокрема проведенням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами.
СУР забезпечує, зокрема проведення розрахунків на ринку (виконання всіх розрахункових процесів), включаючи адміністрування остаточних позицій СВБ та розрахунку розмірів дебетів/кредитів облікових рахунків учасників ринку; обмін інформацією з учасниками ринку і функціонування необхідних баз даних.
Позивач в якості відповідального оператора системи управління ринком вибирає, встановлює, експлуатує і підтримує систему відповідно до положень цих Правил. Система управління ринком повинна повністю відповідати операціям, передбаченим цими Правилами. Позивач забезпечує безперебійне функціонування системи управління ринком.
Учасники ринку мають право на доступ до інформації, яка міститься в СУР та стосується їх безпосередньо.
Відповідач, як учасник ринку електричної енергії має доступ до системи управління ринком (програмний комплекс Market Management System), інформація про роботу якої є доступною на офіційному вебсайті позивача.
Через систему управління ринком позивач виставив рахунок-фактуру № 0401202400252 від 04.01.2024 р. (том справи 1, а.с. 81-82) на суму 163222717,9 грн. за період з 21.12.2023 р. до 31.12.2023 р. та рахунок-фактуру № 1601202400027 від 16.01.2024 р. на суму 1727154,88 грн. за період з 01.01.2024 р. до 10.01.2024 р. (том справи 1, а.с. 84-85). Факт виставлення рахунків 04.01.2024 р. та 16.01.2024 р. підтверджується паперовими копіями електронних доказів (том справи 1, а.с. 83 та 86), які долучено до позову (роздруківки зображень екрану системи).
Позивач 31.12.2023 р. та 31.01.2024 р. надіслав відповідачу акти купівлі-продажу балансуючої електричної енергії згідно з Договором від 27.05.2019 р. № 0424-04013, що підтверджується наявними у матеріалах справи паперовими копіями електронних доказів (том справи 1, а.с. 89, 92).
Відповідач акти купівлі-продажу балансуючої електричної енергії згідно з Договором від 27.05.2019 р. № 0424-04013, які датовано 31.12.2023 р. та 31.01.2024 р., не підписав, надіслав позивачу засобами електронного зв'язку листи з назвою "заперечення щодо акту купівлі-продажу балансуючої енергії" від 12.01.2024 р. та від 12.02.2024 р. (том справи 1, а.с. 132, 133, текст листів щодо суті заперечень відсутній).
Крім цього, відповідач подав Заяву про досудове врегулювання спору від 22.01.2024 р. № 82/83 щодо рахунку-фактури № 0401202400252 від 04.01.2024 р. та акту купівлі-продажу балансуючої електричної енергії від 31.12.2023 р., яку залишено без розгляду Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг листом від 16.02.2024 р.
Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну правову оцінку доводам, які містяться в апеляційній скарзі, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, з огляду таке.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України "Про ринок електричної енергії".
Отже, спірні правовідносини між сторонами врегульовані спеціальними нормами права, оскільки договір про участь у балансуючому ринку укладено відповідно до цього Закону.
За змістом статті 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.
На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються: 1) купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; 2) купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.
Для надання послуг з балансування учасники ринку укладають з оператором системи передачі договір на основі типового договору про участь у балансуючому ринку. Постачальники послуг з балансування реєструються адміністратором розрахунків у порядку, визначеному Правилами ринку. Типовий договір про участь у балансуючому ринку затверджується Регулятором.
Команда оператора системи передачі постачальнику послуг з балансування на збільшення (зменшення) навантаження для відповідного постачальника послуг з балансування є прийняттям (акцептом) його відповідної пропозиції (заявки) на балансуючому ринку оператора системи передачі, зміною його акцептованого добового графіка електричної енергії та визначає взаємні зобов'язання оператора системи передачі та постачальника послуг з балансування з купівлі-продажу відповідного обсягу електричної енергії на балансуючому ринку за ціною, визначеною відповідно до Правил ринку.
За результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному Правилами ринку.
Стаття 6 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачає, що державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать, зокрема, затвердження типових та примірних договорів, визначених цим Законом. Регулятор має право, серед іншого, видавати обов'язкові для виконання учасниками ринку рішення.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики щодо діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
Згідно з абзацом 2 частини п'ятої статті 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.
Правила ринку, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307, як рішення Регулятора є актом законодавства України, що забезпечує правове регулювання функціонування ринку електричної енергії.
Правила ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до цих Правил, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в об'єднаній енергетичній системі України.
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються види договорів, серед яких, зокрема, про участь у балансуючому ринку (пункт 5 частини першої статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Оскільки Типовий договір про участь у балансуючому ринку є додатком до Правил ринку, затверджених постановою (як формою рішення) Регулятора, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики щодо діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії, то він є нормативним актом, який є обов'язковим для застосування учасниками ринку електричної енергії.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Судами встановлено, що відповідно до пункту 4.1 Договору виставлення рахунків та оплата платежів здійснюються відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку.
Згідно з пунктом 4.2 Договору подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку.
Відповідно до пункту 4.3 Договору якщо ППБ має заперечення до інформації, що міститься у платіжному документі, то він повинен повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП.
Відповідно до пункту 1.11.1 Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 307, за допомогою Системи управління ринком здійснюється управління всіма процесами, зокрема, проведенням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами.
Пунктом 1.11.8 Правил ринку передбачено, що АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком.
Згідно з пунктом 7.3.1 Правил ринку АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов'язана сплатити АР, або суми, що АР зобов'язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.
У пункті 7.7.4 Правил ринку встановлено, що оплата платіжного документа з банківського рахунку АР на банківський рахунок учасника ринку здійснюється протягом чотирьох робочих днів з дати направлення рахунка.
Враховуючи викладене, направлення (надсилання, виставлення) рахунків на оплату учасникам ринку здійснюється АР через систему управління ринком. Іншого порядку та способу направлення рахунків ані Правилами ринку, ані умовами Договору не передбачено, а тому належним є їх направлення (формування) АР у системі управління ринком.
Як слідує з матеріалів справи, рахунки-фактури, відповідно до яких стягнуто суму заборгованості за придбану балансуючу електричну енергію, саме №0401202400252 від 04.01.2024 р. на суму 163222717,9 грн. за період з 21.12.2023 р. до 31.12.2023 р. та рахунок-фактуру № 1601202400027 від 16.01.2024 р. на суму 1727154,88 грн. за період з 01.01.2024 р. до 10.01.2024 р., були виставлені відповідачу 04.01.2024 р. та 16.01.2024 р. відповідно, що підтверджується паперовими копіями електронних доказів.
Таким чином, вказані рахунки виставлялись ще до отримання відповідачем актів купівлі-продажу балансуючої електричної енергії.
Суд зауважує, що підставою для стягнення коштів у справі є саме виставлені спірні рахунки-фактури, інформація щодо яких не була оспорена відповідачем у порядку, визначеному умовами Договору, що не заперечується відповідачем.
Згідно з 4.19.1 гл. 4.19 розд. ІV Правил ринку у разі акцепту пропозиції на балансуючу електричну енергію з метою врегулювання небалансу електричної енергії, спричиненого системними обмеженнями або обмеженнями на перетинах, що виникли після подання остаточних повідомлень імпорту/експорту, або іншими обмеженнями по режиму роботи, ОСП маркує такий акцепт (акцепт з поміткою) та повідомляє відповідного ППБ про таку помітку. Пропозиції, що акцептовані з поміткою, не використовуються в розрахунках маржинальної ціни балансуючої електричної енергії.
Пунктом 3 гл. 4.16 розд. ІV Правил ринку маржинальна ціна на балансуючу електричну енергію на розвантаження (у грн/МВт·г) по кожній ОРЧ визначається на рівні найнижчої ціни у пропозиції на балансуючу електричну енергію, що акцептована для забезпечення зниження балансуючої електричної енергії.
Відповідно до п. 4.17.2 гл. 4.17 розд. VІІ Правил ринку для кожної ОРЧ усі акцептовані пропозиції на балансуючу електричну енергію для зниження балансуючої електричної енергії отримують маржинальну ціну на балансуючу електричну енергію на розвантаження відповідно до глави 4.16 цього розділу.
Суд зауважує, що відповідно до пункту 1.8.1 Правил ринку АР, зокрема: реєструє учасників ринку, СВБ, ПДП і ППБ, отримує від ОСП, реєструє та зберігає дані щодо резервів, остаточні повідомлення фізичного відпуску та остаточні повідомлення фізичного відбору учасників ринку і позиції СВБ, обчислює обсяги небалансів та наданих послуг на ринку електричної енергії, виставляє рахунки та стягує та оплачує платежі, передбачені цими Правилами, і здійснює всі фінансові розрахунки відповідно до розділу V цих Правил.
Система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління.
Враховуючи наведені приписи, апеляційний суд зазначає, що позивач як оператор системи передачі з урахуванням п. 4.19.1 Правил ринку проінформував відповідача про акцепт його пропозиції з поміткою та такі дані відображені у доступних кожному рахунках-фактурах, сформованих безпосередньо в системі управління ринком.
Слід також зазначити, шо згідно з пп. 2 п. 1 постанови НКРЕКП від 26.03.2022 № 349 «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури» встановлено, що під час дії воєнного стану в Україні та до останнього дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану на вебсайтах ліцензіатів та/або учасників оптового енергетичного ринку повинен бути закритий доступ до інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури, зокрема щодо місцезнаходження, стану та режимів роботи енергетичного обладнання виробників електричної енергії, системи передачі та розподілу електричної енергії; диспетчерського управління та передачі електроенергії.
Тобто, з урахуванням вимог НКРЕКП, позивач під час воєнного стану не оприлюднює відповідну інформацію на офіційному вебсайті, в тому числі про диспетчерські команди (акцепт пропозицій), проте, відповідну інформацію постачальники послуг з балансування продовжують отримувати від НЕК «Укренерго» у рахунку-фактурі за балансуючу електричну енергію.
Також колегія суддів додатково враховує те, що Акціонерне товариство "ДТЕК Західенерго" звертався до Господарського суду міста Києва із позовом до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про зобов'язання здійснити перерахунок вартості балансуючої енергії, у тому числі й за рахунком-фактурою № 0401202400252 від 04.01.2024 р. та рахунком-фактурою № № 1601202400027 від 16.01.2024 р.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.10.2024, яке у встановленому законом порядку набрало законної сили, у справі № 910/3910/24 відмовлено у задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» повністю.
Відповідно до положень статей 525, 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо порушення відповідачем умов договору в частині оплати за придбану балансуючу енергію.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Апеляційний суд перевіривши наявні у матеріалах справи розрахунки, зазначає, що суд першої інстанції, на підставі ст. 625 ЦК України правильно вказав, що задоволенню підлягають й позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 652890,87 грн інфляційних та 566444,51 грн. 3% річних, в частині решти 3% річних позивачем при їх обчисленні допущено арифметичні помилки - не враховано, що у 2024 р. було 366 днів.
Водночас відповідач контррозрахунку не надав та в доводах апеляційної скарги не вказував про помилковість нарахування позивачем інфляційних втрат та 3% річних.
Враховуючи наведене, розглянувши апеляційну скаргу в межах її доводів, колегія констатує, що доводи скаржника не спростовують обґрунтованих висновків суду першої інстанції про задоволення позову у цій справі.
Висновок апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За приписами ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ч. 1 ст. 276 ГПК України).
На підставі викладеного колегія суддів Західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 24.02.2025 у справі № 914/527/24 ґрунтується на матеріалах справи та чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, а зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не визнаються такими, що можуть бути підставою для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення.
Судові витрати в суді апеляційної інстанції:
Оскільки у цьому випадку суд апеляційної інстанції не змінює рішення, та не ухвалює нового рішення, розподіл судових витрат судом апеляційної інстанції не здійснюється (частина 14 статті 129 ГПК України). Відтак, згідно з ст. 129 ГПК України сплачений апелянтом судовий збір за подання апеляційної скарги слід залишити за скаржником.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236, 255, 269, 270, 275, 276, 281, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд
1. Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» бн від 24.03.2025 (вх. суду від 21.03.2025 № 01-05/826/25)- залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Львівської області від 24.02.2025 у справі № 914/527/24 - залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі ст.ст. 286-289 ГПК України.
4. Матеріали справи повернути до суду першої інстанції.
Головуючий суддя Т.Б. Бонк
суддя С.М. Бойко
суддя Г.Г. Якімець