Рішення від 22.05.2025 по справі 160/6961/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2025 рокуСправа №160/6961/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

05.03.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо внесення до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити виправлення відомостей, що містяться у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме, про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є особою, яка знаходиться на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 має електронний військово-обліковий документ та здійснив усі дії по уточненню персональних даних через систему Резерв+ до 17.07.2024. Відповідно до відомостей електронного військово-облікового документа, згенерованого через застосунок Резерв+, Позивач уточнив персональні дані вчасно та має відстрочку від призову на військову службу на підставі п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як заброньована особа строком до 29.11.2025. Однак, 29.12.2024 у електронному військово-обліковому документі Позивача Резерв+, з'явилась інформація "Порушення правил військового обліку". Представником позивача, 18.01.2024 та 28.02.2025 направлено адвокатські запити до ІНФОРМАЦІЯ_4 , з вимогою надати надати обґрунтовану відповідь, за яких підстав в електронному військово-обліковому документі Резерв+ Позивача з'явилось повідомлення «порушення правил військового обліку». На момент подання даної позовної заяви, відповіді на жоден з запитів стороною позивача не отримана. Позивач не погоджується з діями відповідача, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовною заявою.

18.03.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Однак відповідач своїм правом на надання відзиву на позовну заяву у встановлений строк не скористався.

20.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення по справі (вх. №20333/25), в яких позивач підтримав позовні вимоги.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено наступне, що ОСОБА_1 є особою, є яка знаходиться на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - Відповідач), має електронний військово-обліковий документ та здійснив усі дії по уточненню персональних даних через систему Резерв+ до 17.07.2024. Відповідно до відомостей електронного військово- облікового документа, згенерованого через застосунок Резерв+, позивач уточнив персональні дані вчасно та має відстрочку від призову на військову службу на підставі п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як заброньована особа строком до 29.11.2025.

Однак, 29.12.2024 у електронному військово-обліковому документі позивача Резерв+, з'явилась інформація "Порушення правил військового обліку". Також позивач зазначає, що був заброньований з 19.12.2024, дані щодо нього були у системі «Оберіг», то станом на момент внесення вказаних порушень відповідач володів всією актуальною інформацією щодо позивача, у тому числі щодо фактичного місця його мешкання. Разом з тим, залишається незрозумілим, за яких саме підстав, 29.12.2024 відповідач вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервистів повідомлення про порушення позивачем правил військового обліку.

Позивач вважає протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Резерв+) відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII Про військовий обов'язок і військову службу (далі Закон №2232-ХІІ).

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами ч.ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У свою чергу, п. 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення)

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Як встановлено судом та не спростовано відповідачем, ОСОБА_1 не притягнутий до адміністративної відповідальності.

Диспозиція ст. 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Відповідно до ч. 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Доказів притягнення відповідача до адміністративної відповідальності на підставі ч.3 ст.210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів суду не надано.

Разом з тим, представником позивача Мовмигою Олегом Вадимовичем було направлено адвокатський запит від 28.02.2025 року до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , у якому просив:

- надати законодавчо обгрунтовану відповідь стосовно підстав внесення відомостей відносно позивача про порушення правил військового обліку в системі "Резерв+";

- чи викликався ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 дл уточнення даних або проходження медичного огляду;

- чи було притягнуто ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 та/або будь яким іншим ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- якщо ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_3 за порушення правил військового обліку, надати повну та вичерпну інформацію щодо такої адміністративної справи з копіями підтвердних документів.

У подальшому ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 15.04.2025 року № 5085 було надано відповідь на адвокатський запит, у якому зазначається, що ОСОБА_1 було надіслано повістку № 1442728 для явки до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних. Повістка сформована 04.10.2024 року, підписана 27.11.2024 року з вимогою з'явитися 07.12.2024 року. В зв'язку з тим, що громадянин ОСОБА_1 не з'явився за повісткою, його автоматично було визнано порушником військового обліку 17.12.2024 року та направлено звернення до Національної поліції України в автоматичному режимі тією ж датою.

Суд зазначає, що саме складання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності є підставою для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Резерв+) про порушення позивачем правил військового обліку.

Правила військового обліку передбачені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.

Після виявлення одного з передбачених Порядком №1487 правопорушень працівники ТЦК та СП вправі звернутись до органів поліції з повідомленням про необхідність здійснити розшук та адміністративне затримання порушника правил військового обліку з метою притягнення до адміністративної відповідальності. Відомості про фіксацію такого правопорушення вносяться в Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних. Відповідно в електронному військово-обліковому документі таких громадян наявна відмітка "виявлені порушення правил військового обліку".

Так, відповідно до абз. 2 п. 56 Порядку №1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

Відтак, військовозобов'язані, які перебувають в розшуку підлягають адміністративному затриманню працівниками поліції та доставленню до районного ТЦК та СП. Останній складає протокол та виписує постанову про притягнення до адміністративної відповідальності.

Юридичною підставою для звернення до поліції для розшуку порушника є вчинення військовозобов'язаним правопорушення, яке передбачено ст. 210 або 210-1 КУпАП, тобто порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Однак, відповідачем зазначено, що звернення ТЦК та СП було направлено до Національної поліції України 17.12.2024. У листі № 43.4/1-2354 відділу поліції № 4 Дніпровського РУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області зазначено, що відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", абзацу другого пункту 56 та абзацу 15 пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2022 № 1487, органи Національної поліції України за зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих органів осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП. Разом з тим, станом на 05.03.2025 за даними системи ІПНП звернення ІНФОРМАЦІЯ_4 , щодо порушення позивачем, зареєстровано за № 54484 від 20.12.2024, та внесено до ІПНП ініціатором розшуку.

Таким чином, суд зазначає, що факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ст. 210 Кодексу України про адміністративне правопорушення», не доведено, оскільки протокол не складався, факт притягнення до відповідальності відсутній.

Оскільки за приписами ч.ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Резерв+) відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, сплачений позивачем відповідно до квитанції від 04.03.2025 судовий збір у розмірі встановленої ставки судового збору на суму 968,96 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 77, 90, 139, 241-246, 250, 251, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо внесення до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити виправлення відомостей, що містяться у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме, про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) понесені судові витрати з оплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 22.05.2025.

Суддя О.В. Царікова