Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 липня 2025 року Справа №200/16781/21
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №200/16781/21 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 1348610) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
25.11.2021 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинти певні дії, в якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення № 87 від 19.07.2021 р. Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДР1ІОУ 13486010. 84122. Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про відмову мені, ОСОБА_2 , в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки № 33/25-1366 від 30 червня 2021 року, виготовленою Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРГЮУ 13486010, 84122. Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна. 3), здійснити мені, ОСОБА_2 , перерахунок пенсії за вислугу років з 1 грудня 2019 року, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-1366 від 30 червня 2021 року, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , з урахуванням виплачених раніше сум.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року по справі №200/16781/21 було визнано протиправним та скасовано рішення № 87 від 19.07.2021 р. Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_2 , в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки № 33/25-1366 від 30 червня 2021 року, виготовленою Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 1348610), здійснити ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ), перерахунок пенсії за вислугу років з 1 грудня 2019 року, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-1366 від 30 червня 2021 року, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , з урахуванням виплачених раніше сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 грн.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) судові витрати на правничу допомогу в розмірі 1500,00 грн.
Вказане рішення набрало законної сили 17.08.2022 року.
13.10.2022 роу Позивачу було видано виконавчі листи.
16.06.2025 року від представника позивача надійшла заява, в якій представник просив суд:
встановити судовий контроль за виконанням рішення суду у справі та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до суду звіт про виконання рішення суду у справі № 200/16781/21 в місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали засобами електронного зв'язку.
В обгрунтування вказаної заяви представником було зазначено, що постановою від 17.03.2025 про відкриття виконавчого провадження - відкрито виконавче провадження № 77535981 та зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 днів. Однак, станом на 13.06.2025 рішення суду не виконано. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року, та за підрахунком ГУ ПФУ заборгованість з її виплати за цей період склала 145 947,97 грн, однак, як повідомляє відповідач виплата коштів на виконання рішення суду здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат а оскільки кошти на ці виплати з Держбюджету не виділяються, то й виплатити заборгованість немає можливості, тобто фактично на теперішній час є рішення суду в повному обсязі не виконано.
Дослідивши доводи заяви представника позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відтак, у пункті 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 (справа щодо конституційності окремих положень Кримінально-процесуального кодексу України) Конституційний Суд України дійшов висновку, що відповідно до положень Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання; обов'язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства, яка гарантує ефективне здійснення правосуддя; виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової. З огляду на це, посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Аналіз зазначених норм свідчить, що є наступні види судового контролю за виконанням судового рішення, такі як зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (ст. 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України).
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звернув увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
В такому випадку застосування до відповідача такого заходу як зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, з огляду на можливе застосування заходів, визначених ч. 2 ст. 382 КАС України, спонукає відповідача до повного та фактичного виконання рішення суду без застосування заходів примусового виконання рішення.
Положеннями частини другої статті 14, частини першої статті 370 КАС України, передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною п'ятою статті 372 КАС України визначено, процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 1-3, 6 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Як встановлено судом, доказів виконання рішення суду від 28 січня 2022 року по справі №200/16781/21 відповідачем до суду надано не було.
Листом від 27.03.2025 року №0500-0310-5/27920 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було повідомлено Управління забезпечення примусового Виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,що Рішення виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. Рішенням зобов'язано Головне управління дійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за вислугу років з 1 грудня 2019 року, напідставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» №33/25-1366 від 30 червня 2021 року, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , з урахуванням виплачених раніше сум. Здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 у розмірі 10115.98 грн (розмір пенсії до перерахунку складав 6381.83 грн) з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30.06.2021 №33/25-1366. Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.12.2019 по 30.09.2022 склала 145947.97 грн. Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (підпункти 20, 24 пункту 1 статті 116 Бюджетного кодексу України № 2456-VI від 8 липня 2010 року). Таким чином, виплата доплати пенсії за Рішенням за період з 01.12.2019 по 30.09.2022 у загальній сумі 145947.97 грн буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, станом на дату розгляду заяви про встановлення судового контролю рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року по справі №200/16781/21, не є виконаним, та доказів протилежного відповідачами не надано, а зазначені вище обставини свідчать, що відповідач ухиляється від виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року по справі №200/16781/21, а тому суд дійшов висновку встановити контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до суду звіт про його повне виконання.
Стосовно строку подання звіту про виконання рішення у справі, суд зазначає наступне.
Законом України від 24 лютого 2022 року N2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і дотепер.
Суд звертає увагу, що введення на території України воєнного стану є перешкодою для нормального функціонування підприємств, установ та організацій у звичайному режимі, отже, суд дійшов висновку про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року по справі №200/16781/21 у тримісячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви представника Позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 28 січня 2022 року по справі №200/16781/21.
Керуючись ст.ст. 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року по справі №200/16781/21.
Попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає.
Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Є.В. Череповський