Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 липня 2025 року Справа№200/2877/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості ( 36022, Полтавська область, місто Полтава, вулиця Небесної Сотні 91 ЄДРПОУ 44908419) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому (з урахуванням уточнення) просить суд:
визнати дії Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості щодо не направлення за адресою листування відповіді на заяву від 24.06.2024 незаконними.
зобов'язати Полтавську філію Полтавського обласного центру зайнятості направити за адресою листування відповідь на заяву від 24.06.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 24.06.2024 на адресу Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості направлена заява про перенесення перевірки. Позивач зауважила, що згідно статті 20 Закону України «Про звернення громадян»: «Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів». Позивач наголосила на тому, що до теперішнього часу відповідну письмову відповідь на її звернення на адресу її листування не направив, що вважає порушенням своїх прав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.04.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху.
Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду, заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з доказами на підтвердження поважності пропуску строку звернення із даним позовом, уточненої позовної заяви згідно висновків суду викладених у цій ухвалі, та доказів в обґрунтування позовних вимог.
На виконання вимог ухвали суду позивачем надано копію паспорта позивача та заяву про поновлення процесуального строку звернення до суду, де зазначено, що позивач своєчасно звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з даною позовною заявою. Судом було відкрито провадження за цією адміністративною заявою. (Справа № 200/8955/24). Однак в телефонному режимі представники відповідача запевнили, що направлять добровільно відповідь за адресою листування. До теперішнього часу відповідач так і не направив відповідну письмову відповідь за адресою листування, у зв'язку з чим позивач повторно звертається з даною позовною заявою на адресу суду.
Ухвалою суду від 08.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено, що справа розглядатиметься у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами. Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду задоволено, поновлено строк звернення до суду із цим позовом.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, де висловлено прохання у позові відмовити з огляду, зокрема, на таке.
Звернення ФОП ОСОБА_1 від 24.06.2024 було отримане Полтавською філією 25.06.2024 р. про що свідчить вхідний реєстраційний номер філії (додаток 2).
В заяві від 24.06.2024 ФОП ОСОБА_1 зазначила місце своєї реєстрації: АДРЕСА_2 оф. 4. Відповідна інформація також була встановлена Донецьким окружним адміністративним судом у справах №200/8955/24, 200/5344/24 та підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, актуальним на момент звернення ОСОБА_1 з первісним позовом у справі №200/8955/24.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» (далі - Закон), звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження.
Згідно з ст. 18 Закону громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування. підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, медіа, посадових осіб, має право одержати письмову відповідь про результати розгляду заяв чи скарги.
Відповідно до ст. 15 Закону, і обов'язковому порядку дається тим Органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
При цьому Закон України «Про звернення громадян» не містить безумовних приписів щодо адреси саме за якою має бути надана така відповідь
24 липня 2024 року Полтавською філією у відповідності до вимог Закону, за зареєстрованою підприємцем адресою (на момент відповідних правовідносин) направлено відповідь на звернення ФОП ОСОБА_1 від 24.06.2024. Копія поштової квитанції з відповіддю на звернення від 24.06.2024 додається (додатки № 4, 5).
Фактичні обставини, встановлені судом у справі, такі.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 є громадянкою України, місце проживання якої зареєстроване за адресою - АДРЕСА_3 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією паспорту серії НОМЕР_2 виданим Новоазовським РВ УМВС України в Донецькій області від 16.12.1999 року.
Позивач є інвалідом 2 групи, що підтверджується наявною в матеріалах позовної заяви копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_3 , відповідно до якого їй призначена пенсія по інвалідності.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце проживання/перебування якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 03.01.2017 року №55372 виданою Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради.
На момент виникнення спірних правовідносин позивач була фізичною особою підприємцем - ФОП ОСОБА_1 , місцезнаходження якої - АДРЕСА_4 ; види діяльності - 41.10 Організація будівництва будівель (основний) 69.10 Діяльність у сфері права; інформація для здійснення зв'язку - телефон 1: НОМЕР_4 , адреса електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_2 , інші відомості: 23/05/1973 - дата народження. Дата та номер запису про проведення державної реєстрації - 12.02.2018, номер запису: 22690000000015475.
24.06.2024 на адресу Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості направлена заява про перенесення перевірки, яка зареєстрована відповідачем 25.06.2024 за Вх. №847/16/46/2-24. При цьому відповідь ОСОБА_1 просила направити за адресою: АДРЕСА_5 .
Відповідь на вказану заяву направлена відповідачем на адресу: 36000, м. Полтава, вул Європейська, 21, оф. 4, від 23.07.2024 за Вих. №1650/0310.
За встановлених фактичних обставин справи, правова позиція суду обґрунтована таким.
Стаття 40 Конституції України встановлює, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення врегульовано Законом України "Про звернення громадян".
Згідно із статтею 1 Закону «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про звернення громадян», звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань.
Згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про звернення громадян», якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Таким чином, вказаною нормою Закон України "Про звернення громадян" визначає з якими зверненнями може звертатись громадянин та встановлює ознаки кожного із звернень.
Стаття 5 визначає вимоги до звернення.
Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 23-1 цього Закону.
Звернення може бути усним чи письмовим.
Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Згідно з ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Таким чином, надання відповіді на звернення громадян є обов'язком відповідача.
Згідно з статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, серед іншого: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.
Статтею 20 того ж Закону передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому, загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
При цьому, ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» визначено, які саме звернення не підлягають розгляду та вирішенню, а саме, письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.
Не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними. Рішення про припинення розгляду такого звернення приймає керівник органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення.
Суд, дослідивши заяву позивача від 24.06.2024, зазначає, що позивач у своєму зверненні вказала адресою листування: АДРЕСА_5 , та окремо зазначила прохання направити відповідь на вищевказану адресу.
Відповідачем в межах компетенції та надано відповідь, яка направлена за адресою фактичної реєстрації фізичної особи-підприємця (на момент спірних правовідносин): 36000, м. Полтава, вул. Європейська, б.21, оф. 4.
Суд наголошує, що фізична особа-підприємець (ФОП) розглядається як фізична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність. Це означає, що звернення ФОП підпадають під дію закону про звернення громадян, як і звернення звичайних громадян.
Отже, ФОП може звертатися до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій з заявами, скаргами, пропозиціями та клопотаннями, і ці звернення повинні розглядатися відповідно до закону.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлені обставини дають суду підстави для висновку, що відповідь позивачу на її звернення надана відповідачем без урахування належної адреси для листування вказаної запитувачем.
До того ж суд наголошує, що норма ст. 5 Закону України "Про звернення громадян" передбачає зазначення прізвища, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, посилання на необхідність зазначення саме місця реєстрації заявника відсутнє.
Зважаючи на встановлені обставини справи в їх сукупності, суд констатує, що належних доказів на підтвердження дотримання вимог Закону України "Про звернення громадян" в частині належного направлення позивачу відповіді на її звернення від 24.06.2024, відповідачем суду не надано.
Суд не приймає посилання відповідача, на не відповідність позовної заяви вимогам ст. 161, та пропуск позивачем звернення до суду із даним позовом, вирішення питання щодо відкриття провадження у справі є дискреційним повноваженням суду. Згідно ухвали від 08.05.2025 суд дійшов висновку про відповідність заяви вимогам статей 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), одночасно судом задоволено клопотання про поновлення строку звернення із даним позовом.
Вищевказані обставини не можуть бути підставою для відмови у задоволені позову.
За правилами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій (бездіяльності) та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини спростовують позицію відповідача, покладену в основу заперечень, позаяк відповідач не довів обставин, які б свідчили про відсутність порушення ним прав, свобод та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин щодо своєчасного отримання відповіді на своє звернення, а отже у суду наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Відтак, аналізуючи зміст вищенаведених норм Закону України "Про звернення громадян", суд вважає, що право особи на об'єктивний, всебічний і вчасний розгляд його звернення включає в себе право на отримання відповіді на звернення.
Разом із тим, суд ураховує інформацію викладену в листі Акціонерного товариства «Укрпошта», що відповідно до наказу № 376 від 28.02.2025, яким керується АТ «Укрпошта» на сьогодні: Костянтинівська міська територіальна громада Краматорського району Донецької області знаходиться на межі проведення активних бойових дій.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 березня 2022 року № 305 «Про особливості роботи акціонерного товариства «Укрпошта» в умовах воєнного стану», на виконання вимог статей 2, 3,6, 13 Закону України «Про охорону праці» та статей 2, З, 6 Закону України «Про поштовий в'язок» у зв'язку із складкою безпековою ситуацією викликаною збройною агресією Російської федерації проти України на території населеного пункту - місто Костянтинівка Донецької області 3.1.
Тимчасово, до покращення безпекової ситуації у місті Костянтинівка Донецької області обмежено перелік послуг які надаються, в тому числі щодо доставки письмової кореспонденції.
Разом із тим, суд враховує, що копію відповіді направлено відповідачем на адресу електронної пошти, яка власноруч зазначена позивачем для листування у позовній заяві - sagtamara68@gmail.com, також позивач є користувачем системи «Електронний суд», отже має можливість ознайомитись із відповіддю на свою заяву подану відповідачу 24.06.2024, оскільки копія відповіді наявна в матеріалах справи.
Враховуючи характер спірних правовідносин у цій справі та зважаючи на неможливість відновити своєчасність надання відповіді на звернення позивача, суд, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає, що належним способом захисту порушеного позивача є визнання бездіяльності відповідача протиправною.
За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльності Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості щодо не направлення за адресою листування відповіді на заяву від 24.06.2024.
Підстави для розподілу судового збору - відсутні.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (Донецька обл., м. Костянтинівка, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості ( 36022, Полтавська область, місто Полтава, вулиця Небесної Сотні 91 ЄДРПОУ 44908419) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості щодо не направлення ОСОБА_1 за адресою листування відповіді на заяву від 24.06.2024.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене 08 липня 2025 року.
Суддя І.В. Буряк