Справа № 240/16628/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Капинос О.В.
Суддя-доповідач - Біла Л.М.
11 липня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Моніча Б.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДМагро» до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДМагро" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року позов задоволено частково.
Суд визнав протиправною бездіяльність Державної податкової служби України щодо автоматичної не реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "ДМагро" № 3 від 27.02.2024 та зобов'язав Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ДМагро" податкову накладну № 3 від 27.02.2024 датою 28.06.2024.
В іншій частині позову судом першої інстанції відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням в частині задоволених вимог, відповідач - ГУ ДПС у Житомирській області, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Апеляційну скаргу відповідач обґрунтовує тим, що рішення суду першої інстанції постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Разом з тим, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не в повній мірі надано оцінку матеріалам справи та доводам відповідачів.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДМагро" (код ЄДРПОУ 38284295) є платником податків, в тому числі й податку на додану вартість, та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Житомирській області.
08.08.2023 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області було прийнято рішення №44300 про відповідність Товариства обмеженою відповідальністю "ДМагро" критеріям ризиковості платника податку. У рішенні вказано, що підставою для включення Товариства обмеженою відповідальністю "ДМагро" до переліку ризикових платників податків є його відповідність пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі № 240/24938/23 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області від 08.08.2023 №44300 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "ДМагро" критеріям ризиковості платника податку та зобов'язано ГУ ДПС у Житомирській області в особі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних виключити платника податку на додану вартість Товариство з обмеженою відповідальністю "ДМагро" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
Рішення набрало законної сили 19.06.2024.
Судовим розглядом встановлено, що позивачем за наслідками здійснення господарських операцій було сформовано та направлено до контролюючого органу податкову накладну №3 від 27.02.2024.
За наслідками розгляду податкової накладної, позивачу надійшла квитанція від 15.03.2024 щодо податкової накладної . Відповідно до зазначеної квитанції, платника податків було повідомлено, що документи прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Підставою для зупинення в реєстрації податкових накладних зазначено, що платник відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 .
21.06.2024 позивач звернувся до відповідача - ГУ ДПС в Житомирській області, із заявою про виконання рішення суду та вчинення похідних дій, передбачених приписами Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 ( далі - Порядок 1165), а саме:
- виключення товариства з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку;
- виключення з переліку ризикових контрагентів товариства;
- реєстрації податкових накладних/розрахунки коригування.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року, 27 червня 2024 року ГУ ДПС у Житомирській області виключило ТОВ "ДМагро" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
Листом від 05.07.2024 ГУДПСУ в Житомирській області повідомило, що рішення суду виконано в межах компетенції.
26.06.2024 та 09.07.2024 позивач повторно звернувся до відповідача з листом про реєстрацію податкової накладної №3 від 27.02.2024 у зв'язку з набранням законної сили рішенням суду про виключення товариства з реєстру ризикових платників.
Листом від 17.07.2024 відповідач повідомив позивача, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної платник податків має право подати документи та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у накладній для розгляду питання прийняття Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної. Перелік документів визначений пунктом 5 Порядку №520.
Листом від 07.08.2024 відповідач повторно повідомив позивача, що на виконання рішення суду товариство виключено з переліку платників податку, що відповідають критеріям ризиковості.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів, що полягає у автоматичній не реєстрації податкової накладної №3 від 27.02.2024 після набрання законної сили рішенням суду про виключення товариства з переліку платників податку, що відповідають критеріям ризиковості, звернувся до суду для захисту порушеного права.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про часткову обгрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів виходить із наступного.
У відповідності до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно з абзацом другим п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
За приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до п.6-1 Порядку (у редакції на момент виключення позивача з переліку ризиквих) у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, поданих платником податку для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку, або прийняття комісією центрального рівня рішення про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, наступного робочого дня після дати прийняття такого рішення підлягають автоматичній реєстрації податкові накладні/розрахунки коригування, якщо одночасно виконуються такі умови:
реєстрацію таких податкових накладних/розрахунків коригування зупинено на підставі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з рішеннями, прийнятими починаючи з дати останнього включення платника податку в перелік платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, до дати подання інформації та копій документів, за результатами розгляду яких прийняте рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника податку;
дата подання для реєстрації в Реєстрі таких податкових накладних/розрахунків коригування припадає на період, що не перевищує 180 днів до дати подання інформації та копій документів, за результатами розгляду яких прийняте рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника податку або рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якщо щодо такого рішення комісією центрального рівня задоволено скаргу та скасовано рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
на початок операційного дня, протягом якого здійснюється така автоматична реєстрація в Реєстрі, операції в таких податкових накладних/розрахунках коригування не відповідають критеріям ризиковості здійснення операцій згідно з додатком 3 та стосовно платника податку відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
щодо таких податкових накладних/розрахунків коригування платника податку комісією регіонального рівня не прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520;
у день такої автоматичної реєстрації в Реєстрі наявна сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати такі податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 або 200-1.9 статті 200-1 Кодексу.
Відтак, пункт 6 та 6-1 Порядку 1165 містить імперативну норму, яка прямо передбачає обов'язок комісії наступного робочого дня після виключення платника податку з ризикових автоматично зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування, тобто 28.06.2024 року відповідач мав автоматично, самостійно, без надання пояснень та/чи додаткових документів зареєструвати податкові накладні.
Як достеменно встановлено судом першої інстанції, позивачем подано на реєстрацію податкову накладну №3 від 27.02.2024. Проте, реєстрацію такої накладної було зупинено. Підставою для зупинення в реєстрації податкових накладних зазначено, що платник відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі № 240/24938/23 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області від 08.08.2023 №44300 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "ДМагро" критеріям ризиковості платника податку та зобов'язано ГУ ДПС у Житомирській області в особі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних виключити платника податку на додану вартість Товариство з обмеженою відповідальністю "ДМагро" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
Рішення набрало законної сили 19.06.2024.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року, 27 червня 2024 року ГУ ДПС у Житомирській області виключило ТОВ "ДМагро" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
Таким чином, наступного робочого дня після виключення платника податку з ризикових, тобто 28.06.2024, контролюючий орган повинен був автоматично зареєструвати податкову накладну №3 від 27.02.2024 без надання пояснень та/чи додаткових документів.
В контексті викладених обставин, суд першої інстанції вірно відхилив доводи відповідача про те, що платник податків після зупинення реєстрації податкової накладної не звертався до контролюючого органу з вимогою прийняти відповідне рішення та наданням необхідних документів на виконання вимог квитанції, оскільки за відсутності порушень вимог, передбачених п.201.1 ст.201 ПКУ, а також у разі відсутності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ або визнання протиправним та скасування рішення контролюючого органу про визнання ризиковим платника податку, така податкова накладна/розрахунок коригування підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН. Податкове законодавство не містить норми, за якою платник, що не відповідає критеріям ризиковості згідно Порядку №1165 після відповідного рішення суду, повинен звертатися до контролюючого органу з вимогою про реєстрацію оспорюваної податкової накладної в ЄРПН з урахуванням судових рішень, зокрема у справі №520/16879/21.
Оскільки територіальним управлінням ДПС протиправно зупинена реєстрація податкової накладної, судова колегія погоджується з обраним судом першої інстанції способом поновлення порушеного права позивача шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну № 3 від 27.02.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з 28.06.2024.
В розрізі встановлених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Гонтарук В. М. Моніч Б.С.