30 червня 2025 рокусправа № 380/17776/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд
у складі головуючої судді Андрусів У. Б.,
за участю:
секретаря судового засідання Карпенко Ю. В.
представника позивача Прокіпчука Л. І.,
представниці відповідача Кухар Н. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Волпекс-Захід» до Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Волпекс-Захід» (далі - позивач, ТОВ «Волпекс-Захід») пред'явило позов до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Львівській області), у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №33388/13-01-07-01 від 01.08.2024, винесене відповідачем щодо позивача,
- зобов'язати відповідача внести до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо суми бюджетного відшкодування.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ГУ ДПС у Львівській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Волпекс-Захід» з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, за результатами якої складено Акт №19312/13-01-07-01/40355375.
Відповідно до пп. 3.3.1. Акту відповідачем не встановлено завищення чи заниження суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту позивача за лютий 2024 року. 20.05.2024 ТОВ «Волпекс-Захід» подало Податкову декларацію з податку на додану вартість, відповідно до якої сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2024 року становить 4406559,00 гривень. Разом із Податковою декларацією з податку на додану вартість позивач подав Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, визначене у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2024 року у сумі 4406559,00 грн, а також скерував Розрахунок суми бюджетного відшкодування. На підставі наказу ГУ ДПС у Львівській області від 17.06.2024 № 3225-ПП «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Волпекс-Захід» проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Волпекс-Захід», за результатами якої відповідачем 11.07.2024 складено Акт №29714/13-01-07-01/40355375. На підставі цього Акту відповідач скерував позивачу податкове повідомлення-рішення від 01.08.2024 № 33388/13-01-07-01, яким ГУ ДПС у Львівській області повідомило ТОВ «Волпекс-Захід», що «на підставі відповідних положень Податкового кодексу України виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період квітень 2024 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у розмірі 4 406 559,00 гривень».
Позивач вважає висновки Акта перевірки від 11.07.2024 № 29714/13-01-07-01/40355375 такими, що не відповідають фактичним обставинам справи, невірно застосовано норми матеріального права. Стверджує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 01.08.2024 № 33388/13-01-07-01 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою судді від 26.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
13.09.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що перевіркою встановлено порушення платником податку п. 200.1, п. 200.4, п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України, внаслідок чого підприємству відмовлено в отриманні заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ, вказує на відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості. Відтак, на переконання ГУ ДПС у Львівській області, відсутні підстави для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
17.09.2024 позивач подав відповідь на відзив, у якій підтримав викладені у позовній заяві аргументи та доводи щодо протиправності податкового повідомлення-рішення №33388/13-01-07-01 від 01.08.2024.
19.09.2024 суд ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, керуючись ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), запропонував позивачу надати документи, що підтверджують господарські операції з контрагентами.
30.09.2024 представник позивача подав клопотання про долучення письмових доказів.
Ухвалою від 22.10.2024 суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі та призначив судовий розгляд справи по суті.
31.10.2024 представник позивача подав додаткові пояснення у справі та надав копію Акту Головного управління ДПС у Львівській області від 14.10.2024 № 43309/13-01-07-04/40355375.
09.01.2025 суд протокольною ухвалою запропонував позивачу надати переклади на українську мову доказів, які долучені до матеріалів справи.
03.02.2025 представник позивача подав клопотання про долучення письмових доказів, а саме перекладів документів.
30.06.2025 оголошено скорочене рішення.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав повністю.
У судовому засіданні представниця відповідача проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
ТОВ «Волпекс-Захід» з 21.03.2016 зареєстроване як юридична особа. Основний вид економічної діяльності товариства згідно з КВЕД: 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами.
08.05.2024 ГУ ДПС у Львівській області складено Акт №19312/13-01-07-01/40355375 про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Волпекс-Захід» з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету.
Відповідно до пп. 3.3.1. Акту №19312/13-01-07-01/40355375 перевіркою достовірності і правильності визначення ТОВ «Волпекс-Захід» суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду за лютий 2024 року не встановлено її завищення чи заниження.
20.05.2024 ТОВ «Волпекс-Захід» подало Податкову декларацію з податку на додану вартість, відповідно до якої сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за звітний (податковий) період - квітень 2024 року становить 4406559,00 грн. Разом із Податковою декларацією, ТОВ «Волпекс-Захід» подало Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та Розрахунок суми бюджетного відшкодування. Позивач згідно зі ст. 200 розділу V Податкового кодексу України просив перерахувати бюджетне відшкодування, визначене у податковій декларації за звітній (податковий) період з податку на додану вартість за квітень 2024 року у сумі 4406559,00 грн.
На підставі наказу ГУ ДПС у Львівській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Волпекс-Захід», за результатом якої відповідач 11.07.2024 склав Акт №29714/13-01-07-01/40355375.
Відповідно до пп. 3.3.1. Акту №29714/13-01-07-01/40355375 перевіркою достовірності і правильності визначення ТОВ «Волпекс-Захід» суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду за квітень 2024 року не встановлено її завищення чи заниження.
Згідно з пп. 3.3.2 Акту №29714/13-01-07-01/40355375 встановлено порушення підприємством вимог п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, унаслідок чого підприємству відмовлено в отриманні заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2024 року у сумі 4406559,00 грн. Перевіркою встановлено, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області прийнято Рішення від 09.01.2024 №530 про те, що ТОВ «Волпекс-Захід» відповідає критеріям ризиковості по причині «… у зв'язку з виявленням обставин та/або отримання отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності» та Рішення від 23.05.2024 №26530 з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 15.05.2024 №1 про те, що ТОВ «Волпекс-Захід» відповідає критеріям ризиковості по причині «… ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку».
Не погоджуючись з Актом №29714/13-01-07-01/40355375, позивач скерував відповідачу заперечення, в яких зазначено, що від'ємне значення ПДВ в сумі 4406559,00 грн сформовано вірно, підтверджено та підлягає відшкодуванню згідно п.200.4 ст.200 ПКУ, п.3.3.2 Акту перевірки суперечать п.3.3.1 цього Акту, а також п.200.1 та п.200.4 пункту (б) ст. 200 Податкового кодексу України. Крім того, наголосив, що Податковим кодексом України не встановлено жодних обмежень на отримання бюджетного відшкодування, перебуваючи в статусі ризиковості.
Відповідач надав позивачу відповідь від 01.08.2024 №23296/6/13-01-07-01-16, якою ГУ ДПУ у Львівській області вирішило висновки акта перевірки від 11.07.2024 №29714/13-01-07-01/40355375 вважати правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства, а заперечення Товариства з обмеженою відповідальністю «Волпекс-Захід» залишити без задоволення.
До відповіді від 01.08.2024 №23296/6/13-01-07-01-16 відповідач долучив податкове повідомлення-рішення від 01.08.2024 року №33388/13-01-07-01, яким ГУ ДПС у Львівській області повідомило ТОВ «Волпекс-Захід», що у позивача відсутнє право на отримання бюджетного відшкодування за період квітень 2024 року та відсутнє право на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у розмірі 4406559,00 грн.
Не погодившись із винесеним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд застосовує такі норми чинного законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України №2755-VІ від 02.12.2010 (далі - ПК України).
Спірні правовідносини регулюються ПК України у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до вимог п.п. а, б п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Пунктом 187.1. ст. 187 ПК України регламентовано, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
За змістом п. 188.1 ст. 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається, виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Згідно з п. 189.1 ст. 189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Відповідно до п.198.1. ст. 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Пунктом 198.2. ст. 198 ПК України унормовано, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Згідно з приписами п. 198.3. ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку, зокрема, з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
Пунктом 198.5. ст. 198 ПК України визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Згідно з п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
За правилами п. 200.4 ст. 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Системний аналіз наведених норм свідчить, що податковий кредит - це сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного на різниці, які виникають відповідно до положень ПК України. До податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг. Податковий кредит звітного періоду визначається, виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг. Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого періоду. При позитивному значенні суми, вона підлягає сплаті до бюджету у визначені строки.
У контексті спірних правовідносин суд зазначає таке.
В Акті перевірки від 11.07.2024 № 29714/13-01-07-01/4035537 вказано, що основним чинником виникнення у ТОВ «Волпекс-Захід» від'ємного значення з ПДВ є здійснення імпортних операцій (добрива мінеральні) в попередні звітні періоди (липень-жовтень 2023р., грудень 2023р.). Від'ємне значення ПДВ (рядок 16.1Б Декларації) у сумі 4406559,00 грн виникло внаслідок сплати підприємством ПДВ митним органам при імпорті мінеральних добрив згідно з вантажно-митними деклараціями. В охопленому перевіркою звітному періоді по ТОВ «Волпекс-Захід» в ГУ ДПС у Львівській області відсутня інформація щодо взаємовідносин із ризиковими контрагентами, відображення яких у бухгалтерському і податковому обліку вплинуло б визначення у Декларації від'ємного значення з ПДВ, в тому числі заявленого до відшкодування.
Таким чином, від'ємне значення ПДВ в сумі 4406559,00 грн сформовано вірно, підтверджено та підлягає відшкодуванню згідно п.200.4 ст.200 ПКУ.
Це свідчить про те, що документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлено достовірність від'ємного значення, відображеного у рядку 16.1 Б Декларації з Податку на додану вартість в сумі 4406559,00 грн.
Згідно з пп. 3.3.2 Акту від 11.07.2024 № 29714/13-01-07-01/4035537, перевіркою достовірності і правильності визначення ТОВ «Волпекс-Захід» суми від'ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (4406559 грн.) (показник рядка 20.2 Декларації за квітень 2024 року) встановлено порушення підприємством вимог п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу, в результаті чого підприємству відмовлено в отриманні заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2024 року у сумі 4406559 грн. Перевіркою встановлено, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області прийнято Рішення від 09.01.2024 №530 про те, що ТОВ «Волпекс-Захід» відповідає критеріям ризиковості по причині «… у зв'язку з виявленням обставин та/або отримання отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності» та Рішення від 23.05.2024 №26530 з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 15.05.2024 №1 про те, що ТОВ «Волпекс-Захід» відповідає критеріям ризиковості по причині «… ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку».
Суд зауважує, що положення п.3.3.2 Акту від 11.07.2024 № 29714/13-01-07-01/4035537 не узгоджуються з п.3.3.1 цього Акту, іншим його розділам.
Суд не бере до уваги покликання відповідача про віднесення позивача до ризикових платників податків, оскільки приписами ПК України, Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, не встановлено обмежень на отримання бюджетного відшкодування платникам, які органами податкової служби віднесено до ризикових, а тому прийняття рішення про відмову у відшкодуванні коштів на рахунок платника з цих підстав є необґрунтованим.
На підтвердження реальності здійснення господарських операцій ТОВ «Волпекс-Захід» з контрагентами позивач долучив до матеріалів справи первинні документи бухгалтерського обліку. Дослідженими під час розгляду справи письмовими доказами доведено, що господарські відносини між позивачем та його контрагентами були реальними, товарними, зумовили зміну майнового стану позивача та підтверджуються первинними документами, зауважень до яких не висловлено відповідачем ні в ході перевірки, ні під час судового розгляду.
Водночас сам розмір суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (4 406559 грн), заявлений позивачем у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2024 року, не заперечувався відповідачем у відповідному Акті про результати документальної позапланової виїзної перевірки і фактично визнавався ним під час судового розгляду.
Також суд акцентує увагу, що відповідач, виносячи оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 01.08.2024, наводив таке мотивування: «Згідно з п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20; п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75; п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78; п. 82. 2 ст. 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 № 27-VI (із змінами) та п. 54.3 ст. 54; п. 58.1 ст. 58; п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 № 27-VI (із змінами) на підставі акта перевірки від 11.07.2024 № 29714/13-01-07-01/40355375 та п. 200.1, 200.4, п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період квітень 2024 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у розмірі 4406 559, 00 грн.
Однак ст. 58, 75, 78, 82 ПК України містять загальні положення щодо податкового повідомлення-рішення, виду податкових перевірок, строків їх проведення, тобто не визначають умови повернення бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Щодо покликання на п. 200.14. ст. 200 ПК України, то ним унормовано, що якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення-рішення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення-рішення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Наведені норми не містять будь-яких прямих підстав чи вказівки щодо причин відмови в наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість загалом та з причини віднесення платника до ризикових зокрема.
З огляду на викладене податкове повідомлення-рішення №33388/13-01-07-01 від 01.08.2024 суд визнає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Стосовно вимоги зобов'язального характеру про внесення до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо суми бюджетного відшкодування, суд зазначає таке.
Приписами пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК України унормовано, що бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Відповідно до п. 200.12 ст. 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: ґ) з дня визнання протиправним та/ або скасування податкового повідомлення-рішення. У випадках, передбачених пп. «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку. Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Згідно з п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.
За змістом п. 200.15 ст. 200 ПК України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Виходячи з наведених норм, після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 №26, регламентовано, що формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДПС та Казначейства (п. 3 Порядку).
Відповідно до п. 4 Порядку №26 орган ДПС вносить до Реєстру певні дані: дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання); - суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; - дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); дату складення та вручення платнику податку акта перевірки; - дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДПС; - дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується; - дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження; - суму узгодженого органом ДПС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.
Згідно з п. 6 Порядку повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру.
Отже, Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків
Суд звертає увагу, що передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДПС в Реєстрі інформації про її узгодження. Тому порушене право позивача в повному обсязі буде відновлене шляхом внесення ТОВ «Волпекс-Захід» до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Таким чином вимога позивача щодо зобов'язання Головного управління ДПС у Львівській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо суми бюджетного відшкодування, заявленого Товариством з обмеженою відповідальністю «Волпекс-Захід» в податковій декларації з податку на додану вартість від 20.05.2024 за звітний (податковий) період квітень 2024 рік є похідною від вимоги щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №33588/13-01-07-01 від 01.08.2024, а тому також підлягає задоволенню.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
З огляду на викладене суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується таким.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Приписами ч. 1 ст. 139 КАС України регламентовано, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 26646,40 грн.
Отже, понесені позивачем документально підтверджені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 26646,40 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Львівській області.
Керуючись ст. 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Волпекс-Захід» до Головного управління ДПС у Львівській області задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №33588/13-01-07-01 від 01.08.2024 Головного управління ДПС у Львівській області.
3. Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленого Товариством з обмеженою відповідальністю «Волпекс-Захід» в податковій декларації з податку на додану вартість від 20.05.2024 за звітний (податковий) період квітень 2024 року.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Волпекс-Захід» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 26646 (двадцять шість тисяч шістсот сорок шість) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Волпекс-Захід» (місцезнаходження: вул. Наукова, буд. 68, кв. 74, м. Львів, 79060; ЄДРПОУ 40355375).
Відповідач - Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79026; ЄДРПОУ 43968090).
Повне рішення складено 10.07.2025.
СуддяАндрусів Уляна Богданівна