Рішення від 11.07.2025 по справі 300/7870/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" липня 2025 р. справа № 300/7870/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гомельчука С.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ТОВ “Юридична компанія “Лекс Альянс»до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ “Юридична компанія “Лекс Альянс» (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі - відповідач), з урахуванням уточнень, в якому просить:

- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0388 площею 0.01 га з цільовим призначенням 02.05 для будівництва індивідуальних гаражів та земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0389 площею 0.01. га з цільовим призначенням 02.05 для будівництва індивідуальних гаражів.

Адміністративний позов обґрунтований тим, що рішенням суду від 27.01.2021 було визнано протиправним та скасовано п. 32.11 рішення 41 сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 19.06.2020 №198-41 та зобов'язано повторно розглянути заяву позивача та надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною пл. 0,0425 по вул. Софіївка, 12А, для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури. Проте таке рішення суду не виконується у зв'язку із наявністю сформованих земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0388 площею 0.01 га з цільовим призначенням 02.05 для будівництва індивідуальних гаражів та земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0389. Позивач зазначає, що згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-0002226382024 від 11.09.2024 державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0388 проведено 23.09.2020. Станом на 15.10.2024 речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 2610100000:08:005:0388 не зареєстровано. Також згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-0002226572024 від 11.09.2024 державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0389 проведено 05.10.2020. Станом на 15.10.2024 речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 2610100000:08:005:0389 не зареєстровано. Стверджує, що у відповідності до норм Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове майно на неї не зареєстровано з вини заявника. Однак Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області, до складу якого входять державні кадастрові реєстратори, всупереч вимогам закону, державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0388 та земельної ділянки 2610100000:08:005:0389 не скасовано. Вважає, що така обставина є самостійною та об'єктивною підставою для скасування державної реєстрації земельних ділянок.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.

Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скористалося правом подання відзиву на позовну заяву, в якому представник заперечив щодо задоволення позовних вимог. Вказав, що дотримуючись вимог чинного законодавства, державні кадастрові реєстратори, визначені за принципом випадковості, здійснили державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 2610100000:08:005:0388 від 23.09.2020 р. (державний реєстратор відділу у Лебединському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області) та 2610100000:08:005:0389 від 05.10.2020 р. (державний реєстратор відділу у Сарненському районі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області). При цьому державна реєстрація земельної ділянки може бути скасована державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника. Водночас обов'язок скасування державної реєстрації земельної ділянки з підстави, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника, виникає у Державного кадастрового реєстратора, який здійснює таку реєстрацію, за наявності сукупності таких умов: - з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки минуло не менше одного року; - у цей період часу речове право на таку земельну ділянку не зареєстровано; - відсутність реєстрації речових прав на земельну ділянку обумовлена наявністю вини з боку саме заявника, тобто особи, яка звернулась за здійсненням державної реєстрації земельної ділянки і якій за рішенням, зокрема органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Закон України «Про Державний земельний кадастр» та Порядок № 1051 не розкривають значення терміну «вина», вжитого у цих актах законодавства, однак загальнотеоретичне значення вини, як правової категорії, юридичною наукою охарактеризовано як психічне ставлення особи до своїх протиправних дій або до бездіяльності та їхніх наслідків у формі умислу чи необережності. Отже, підставою для скасування державної реєстрації спірних земельних ділянок у Державному земельному кадастрі є наявність вини з боку осіб, за заявою яких вносилися відомості до Державного земельного кадастру про земельні ділянки. Зазначено, що представник ТОВ «Юридична компанія «Лекс Альянс» не обґрунтував, яким чином відсутність в реєстрі речових прав реєстрації права на спірні земельні ділянки позбавляє можливості позивача реалізовувати свої права, не обґрунтував вимоги та не надав докази, яким чином державна реєстрація саме земельних ділянок з кадастровими номерами 2610100000:08:005:0388 (заявник ОСОБА_1 ) та 2610100000:08:005:0389 (заявник ОСОБА_2 ) порушили його права, хоча при цьому пунктом 3 рішення 41 сесії сьомого демократичного скликання Івано - Франківської міської ради від 19.06.2020, який позивач просить визнати протиправним та скасувати, надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва індивідуальних гаражів 44-м громадянам.

Ухвалою суду від 16.04.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків шляхом надання заяви про поновлення пропущеного строку із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду та підтверджуючих доказів.

Ухвалою суду від 24.04.2025 вирішено залишити без розгляду позовну заяву ТОВ “Юридична компанія “Лекс Альянс» в частині позовних вимог до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування п. 3 рішення 41 сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 19.06.2020 №197-41. Продовжено розгляд адміністративної справи №300/7870/24 в частині позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0388 площею 0.01 га з цільовим призначенням 02.05 для будівництва індивідуальних гаражів та земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0389 площею 0.01 га з цільовим призначенням 02.05 для будівництва індивідуальних гаражів.

Ухвалою суду від 27.05.2025 залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.07.2025 витребувано у Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області інформацію про те, чи площа земельної ділянки, наданої ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з кадастровими номерами 2610100000:08:005:0388, 2610100000:08:005:0389, накладається на земельну ділянку з кадастровим номером 2610100000:08:005:0372, або як співвідносяться межі зазначених земельних ділянок.

На виконання ухвали суду від 03.07.2025 Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області надіслано додаткові письмові пояснення, в яких представник вказує, що згідно НКС земельні ділянки з кадастровими номерами 2610100000:08:005:0388, 2610100000:08:005:0389 не накладаються на земельну ділянку з кадастровим номером 2610100000:08:005:0372, що підтверджується викопіюванням з планово-картографічного матеріалу з ведення ДЗК.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 правом подання письмових пояснень не скористалися.

Ухвала суду від 27.05.2025 направлялася третім особам за відомим місцем перебування осіб, а саме на адреси, зазначені в їх особистих заявах від 19.05.2020, від 29.05.2020 (а.с. 148, 157, т. 1). Однак кореспонденція повернулась на адресу суду з відміткою установи поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання» (а.с.1-44, т.2).

Згідно з ч.11 ст. 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Крім того, треті особи були повідомлені про розгляд даної справи у порядку ч.1 ст. 130 КАС України, а саме на офіційному веб-порталі судової влади України у встановлений строк було розміщено відповідне оголошення (а.с.45, т. 2).

Проте треті особи правом на подання пояснень у визначений судом строк не скористалися.

За таких обставин, справа належить до вирішення за наявними в ній матеріалами.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив таке.

Позивач є власником нежитлової будівлі загальною площею 83.1 кв.м за адресою АДРЕСА_1 та неодноразово звертався до Івано-Франківської міської ради із заявами та доданими до них документами про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0425 га на АДРЕСА_1 , проте відповідно до рішень Івано-Франківської міської ради №203-28 від 16.08.2019, №302-32 від 08.11.2019, №71-37 від 25.02.2020 та №198-41 від 19.06.2020 отримував відмову.

29.05.2020 ОСОБА_1 звернулася до міського голови Івано-Франківської міської ради із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1 для будівництва індивідуальних гаражів орієнтовною пл. 0,0100 га (а.с. 148, т. 1).

29.05.2020 ОСОБА_2 звернувся до міського голови Івано-Франківської міської ради із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1 для будівництва індивідуальних гаражів орієнтовною пл. 0,0100 га (а.с. 157, т. 1).

Рішенням Івано-Франківської міської ради від 19.06.2020 №197-41 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів громадянам, зокрема ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ( т.1, а.с.41-47).

При цьому рішенням суду від 27.01.2021 у справі №300/2874/20 зобов'язано Івано-Франківську міську раду повторно розглянути заяву ТОВ "Юридична компанія "Лекс Альянс" щодо надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 0,0425 га для будівництва і обслуговування будівель ринкової інфраструктури.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0002226382024, сформованого ТОВ “Юридична компанія “Лекс Альянс», відділом у Лебединському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області 23.09.2020 здійснено державну реєстрацію земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,0100 га, з цільовим призначенням для будівництва індивідуальних гаражів, якій присвоєно кадастровий номер 2610100000:08:005:0388 (на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 27.06.2020, ТОВ НВП «ГІС», Марковський Роман) (а.с. 70, т.1).

З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0002226572024, сформованого позивачем, слідує, що 05.10.2020 Відділом у Сарненському районі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області здійснено реєстрацію земельної ділянки, площею 0,0100 га, з цільовим призначенням для будівництва індивідуальних гаражів, якій присвоєно кадастровий номер 2610100000:08:005:0389. Інформація про документацію, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 26.06.2020, ТзОВ НВП «ГІС», ОСОБА_3 (а.с.74, т.1).

Позивач, з метою захисту свого права на оспорювані земельні ділянки, вважаючи, що за відсутності речових прав на них наявні підстави для скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельних ділянок, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (ч.1-9), державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:

- особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

- власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

- органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);

- замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву);

- замовника документації із землеустрою, за якою здійснюється формування земельної ділянки державної, комунальної власності, у випадках, коли розроблення такої документації відбувається без дозволу органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування;

- власника земельної частки (паю) або його спадкоємця (у разі формування земельної ділянки в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв);

- особи, визначені частиною першою статті 118 Земельного кодексу України, у тому числі власника нерухомого майна (будівлі, споруди), розташованої на земельній ділянці, що надається (передається) із земель державної чи комунальної власності, або його спадкоємця.

Для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

- заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;

- документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі та формі електронного документа.

У разі якщо відповідно до закону поділ, об'єднання земельних ділянок здійснюються за погодженням з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, фізичними чи юридичними особами, до заяви про державну реєстрацію земельної ділянки, сформованої в результаті поділу або об'єднання земельних ділянок, також додаються документи, що належним чином підтверджують таку згоду.

Заява з доданими документами надсилається заявником засобами телекомунікаційного зв'язку.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви:

перевіряє відповідність документів вимогам законодавства;

за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

- подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;

- невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Зміна найменування акціонерного товариства у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.

Відмова в державній реєстрації земельної ділянки з підстав, не передбачених цією частиною, заборонена.

Державний кадастровий реєстратор зазначає вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.

У разі повторного подання заяви про державну реєстрацію земельної ділянки не допускається відмова у здійсненні державної реєстрації з підстав, не зазначених у раніше наданій відмові (крім неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови, або якщо підстави для відмови у державній реєстрації виникли після попередньої відмови).

У разі надання відмови з підстави, визначеної абзацом другим частини шостої цієї статті, заявнику повідомляється найменування та адреса органу, до повноважень якого належить здійснення державної реєстрації земельної ділянки.

На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.

За частиною 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

- поділу чи об'єднання земельних ділянок;

- якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;

- ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Підпунктом 2 п.114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, який корелюється з нормами ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.

Отже, однією із підстав для скасування реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі є відсутність реєстрації речового права на земельну ділянку протягом року з дня здійснення її державної реєстрації з вини заявника. При цьому джерелом для встановлення такого факту є інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч. 11 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" у разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених в абзацах третьому і четвертому частини десятої, державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельної ділянки, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно" ідентифікатором реєстрації, припинення, переходу чи скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав та їх речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень є кадастровий номер земельної ділянки.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено,при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, у постанові Верховного Суду від 08 грудня 2020 року у справі № 826/1772/18 сформовано висновок щодо застосування норм матеріального права, згідно з яким наведені у частині десятій статті 24 Закону №3613-VI та пункті 114 Порядку №1051 випадки скасування державної реєстрації земельної ділянки розраховані на відсутність спірних правовідносин та не можуть обмежувати право особи на захист своїх земельних прав та інтересів у разі неправомірної реєстрації земельної ділянки за іншою особою.

Скасування державної реєстрації земельної ділянки з цієї підстави має на меті припинення існування земельної ділянки як об'єкту, речові права на який відсутні, і щодо якої не існує речових прав.

У постанові Верховного Суду від 27 жовтня 2021 року у справі № 809/1493/17 зроблено правовий висновок про те, що обов'язок скасування державної реєстрації земельної ділянки виникає у Державного кадастрового реєстратора, який здійснює таку реєстрацію, за наявності сукупності таких умов:

- з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки минуло не менше одного року;

- у цей період часу речове право на таку земельну ділянку не зареєстровано;

- відсутність реєстрації речових прав на земельну ділянку обумовлена наявністю вини з боку саме заявника, тобто особи, яка звернулась за здійсненням державної реєстрації земельної ділянки і якій за рішенням, зокрема, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Також Верховний Суд вказав, що Закон України «Про Державний земельний кадастр» та Порядок ведення Державного земельного кадастру не розкривають значення терміну «вина», вжитого у цих актах законодавства, однак загальнотеоретичне значення вини, як правової категорії, юридичною наукою охарактеризовано як психічне ставлення особи до своїх протиправних дій або до бездіяльності та їхніх наслідків у формі умислу чи необережності.

У справі, яка розглядається судом встановлено, що державна реєстрація земельних ділянок з кадастровими номерами 2610100000:08:005:0388, 2610100000:08:005:0389 була здійснена у Державному земельному кадастрі 23.09.2020 та 05.10.2020, однак у встановлений законом річний строк реєстрації речового права на такі земельні ділянки з вини заявників, які звернулись за здійсненням державної реєстрації земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , здійснено не було та не повідомлено орган Держгеокадастру про відповідні причини. Належні та допустимі докази на підтвердження даного факту у матеріалах справи відсутні.

До того ж, на запити суду щодо отримання відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами 2610100000:08:005:0388, 2610100000:08:005:0389 відповідно до приписів п.114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, отримано відповіді про відсутність інформації щодо реєстрації речових прав на такі ділянки (а.с.56-60, т.2).

За таких обставин, починаючи з 23.09.2021 та 05.10.2021 відповідно, виникли передбачені статтею 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та пунктом 114 вищевказаного Порядку підстави для скасування державної реєстрації спірних земельних ділянок і у відповідача виник обов'язок вчинити відповідні дії щодо їх скасування.

Підсумовуючи викладене, суд виснує, що у зв'язку з відсутністю з боку третіх осіб активної поведінки (дій) щодо реєстрації речового права на земельні ділянки з кадастровими номерами 2610100000:08:005:0388, 2610100000:08:005:0389 протягом одного року з дня здійснення їх державної реєстрації у Державному земельному кадастрі, наявні підстави для скасування такої реєстрації.

Також суд враховує ту обставину, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 у справі №300/2874/20, яке набрало законної сили 07.04.2021, зобов'язано Івано-Франківську міську раду повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична компанія "Лекс Альянс" та надати дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: вул. Софіївка, 12А у м. Івано-Франківськ, орієнтовною площею 0,0425 га для будівництва і обслуговування будівель ринкової інфраструктури.

Разом з тим, на переконання суду, наявність земельних ділянок з кадастровими номерами 2610100000:08:005:0388, 2610100000:08:005:0389 ускладнює виконання рішення суду від 27.01.2021 у справі №300/2874/20 та порушує права позивача.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява належить до задоволення.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, до стягнення з Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ТОВ «Юридична компанія «Лекс Альянс» належать судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 6056 грн, понесення яких підтверджується квитанцією від 17.03.2025, яка міститься серед матеріалів справи.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0388 площею 0.01 га з цільовим призначенням 02.05 для будівництва індивідуальних гаражів та земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:005:0389 площею 0.01. га з цільовим призначенням 02.05 для будівництва індивідуальних гаражів.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гомельчук С.В.