Постанова від 02.07.2025 по справі 916/3004/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2025 року

м. Київ

cправа № 916/3004/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Зуєва В.А. (головуючого), Берднік І.С., Міщенка І.С.

секретаря судового засідання - Дерлі І.І.

за участю представників учасників:

позивача - не з'явився

відповідача - Курлович О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 06.05.2025 (у складі колегії суддів: Філінюк І.Г. (головуючий), Аленін О.Ю., Принцевська Н.М.)

та рішення Господарського суду Одеської області від 02.12.2024 (суддя Волков Р.В.)

за позовом Громадської організації "Центр сприяння інвалідам "Надія"

до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст та підстави позовних вимог

1.1. 04.07.2024 Громадська організація "Центр сприяння інвалідам "Надія" (далі - ГО "Надія", Позивач) звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (далі - Департамент, Відповідач, Скаржник) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту комунальної власності Одеської міської ради Одеської міської ради щодо не розгляду звернення Громадського об'єднання "Центр Сприяння інвалідам "Надія" від 06.11.2023 про звільнення від орендної плати за користування нежилими приміщеннями першого поверху загальною площею 520,9 кв.м, які розташовані за адресою: місто Одеса, вулиця Пушкінська, 59;

- зобов'язати Департамент комунальної власності Одеської міської ради виконати рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 № 969-VIII "Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану" та від 28.09.2022 № 987-VIII "Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 № 969-VIII "Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану";

- зобов'язати Департамент комунальної власності Одеської міської ради звільнити Громадське об'єднання "Центр Сприяння інвалідам "Надія" від орендної плати за користування нежилими приміщеннями першого поверху, загальною площею 520,9 кв.м, які розташовані за адресою: місто Одеса, вулиця Пушкінська, 59, починаючи з 24.02.2022.

1.2. В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що використовує нерухоме майно комунальної власності за договором оренди від 23.10.2015 та водночас має право на звільнення від сплати орендної плати з 24.02.2022 року на підставі рішень власника майна (Одеської міської ради), у той час як Відповідач, проявляючи бездіяльність, не забезпечив їх виконання та упродовж 8 місяців (з 06.11.2023) не вживає жодних дій щодо розгляду звернення ГО "Надія" відносно перерахунку заборгованості. За її доводами, ці обставини є підставою для звернення до суду з позовом до Департаменту про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

2. Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

2.1. Рішенням Господарського суду Одеської області від 02.12.2024, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 06.05.2025, позов задоволено частково. Зобов'язано Департамент звільнити Громадську організацію "Центр сприяння інвалідам "Надія" від орендної плати за користування нежилими приміщеннями першого поверху загальною площею 520,9 кв. м, які розташовані за адресою: місто Одеса, вулиця Пушкінська, 59, починаючи з 24.02.2022 до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

2.2. Судові рішення мотивовані тим, що виходячи зі змісту рішень Одеської міської ради від 29.06.2022 № 969-VIII та від 28.09.2022 № 987-VIII, а також з урахуванням положень пункту 129-1 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 (далі - Порядок № 483), звільнення громадських організацій від орендної плати з 24.02.2022 до скасування воєнного стану є безумовним і, окрім надання орендодавцю відповідного звернення, не передбачає необхідності вжиття орендарем будь-яких додаткових заходів для застосування стосовно нього визначених рішеннями власника майна пільг щодо звільнення від орендної плати.

За таких обставин та оскільки Позивач виконав всі умови, необхідні для звільнення його від встановленої договором орендної плати на період воєнного стану та до його припинення (скасування), суди констатували, що Департамент як орендодавець комунального нерухомого майна мав лише один правомірний та законний варіант поведінки - видача відповідного наказу, оскільки жоден нормативно-правовий акт не передбачає права Департаменту діяти інакше, на власний розсуд та/або не розглядати звернення Позивача.

За таких обставин суди прийшли до висновку, що позов у частині зобов'язання Відповідача звільнити Позивача від орендної плати підлягає частковому задоволенню із зазначенням періоду такого звільнення: з 24.02.2022 (дата введення воєнного стану) до припинення (скасування) в Україні воєнного стану.

2.3. Щодо інших обраних Позивачем способів захисту, а саме визнання протиправною бездіяльності Департаменту щодо не розгляду звернення ГО "Надія" від 06.11.2023, зобов'язання Департаменту виконати рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 та від 28.09.2022, суди зазначили, що такі є неефективними, оскільки не призведуть до дійсного захисту інтересу Позивача, який полягає фактично у реалізації права на звільнення від орендної плати, та, як наслідок, у задоволенні позову в цій частині відмовили.

2.4. Департамент з такими судовими рішеннями не погодився та оскаржив їх у касаційному порядку.

3. Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги, позиція інших учасників справи

3.1. Касаційне провадження у справі відкрито 16.06.2025 на підставі пункту 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України.

3.2. У своїй касаційній скарзі Департамент просить Суд скасувати постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 06.05.2025 та рішення Господарського суду Одеської області від 02.12.2024 в частині задоволеної позовної вимоги та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити повністю.

3.3. Підставами касаційного оскарження Відповідач визначив відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, які пов'язані зі звільненням від сплати орендної плати на період дії воєнного стану та використанням приміщення не за профілем, з передачею його у користування третім особам або суборендарям без дозволу орендодавця, враховуючи Постанову від 27.05.2022 № 634 щодо звільнення від орендної плати орендарів на період дії воєнного стану та рішень Одеської міської ради 29.06.2022 № 969-VIII та від 28.09.2022 № 987-VIII, Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та Порядку № 483.

Скаржник вважає, що законодавством не врегульовано питання про звільнення орендаря від сплати орендної плати у випадку використання приміщення орендарем саме як Громадською організацією, яка під прикриттям неприбутковості отримує дохід від інших осіб або сприяє отриманню доходу іншими особами від діяльності у орендованих приміщеннях.

Також Відповідач зазначає, що ця справа становить значний суспільний інтерес та має виняткове значення для нього як орендодавця, враховуючи широке коло осіб, на яких поширюються положення вказаних вище нормативних актів, та необхідність уникнення різного правозастосування у спірних відносинах судами першої та апеляційної інстанцій.

3.4. У відзиві на касаційну скаргу ГО "Надія" просить Суд залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін. При цьому Позивач зазначає, що він добросовісно виконує свої зобов'язання за договором, на момент початку повномасштабного вторгнення не мав заборгованості з орендної плати, а орендоване майно використовує для задоволення інтересів осіб з інвалідністю.

4. Обставини, встановлені судами попередніх інстанцій

4.1. 23.10.2015 між Департаментом (орендодавець) та ГО "Надія" (орендар) укладено договір оренди нежилих приміщень, відповідно до умов якого орендодавець зобов'язався передати, а орендар зобов'язався прийняти у строкове платне користування нерухоме майно, а саме нежилі приміщення першого поверху загальною площею 520,9 кв. м за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, 59. Зазначені приміщення першого поверху належать територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради на праві комунальної власності на підставі свідоцтва про право власності від 01.02.2007. При цьому право власності на нежилі приміщення зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно Комунальним підприємством "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" 02.02.2007.

Ринкова вартість об'єкта оренди станом на 25.08.2015 становить 6 922 415,00 грн (без урахування податку на додану вартість) (пункт 1.1 договору).

Згідно пункту 1.2. договору оренди термін його дії становить 20 років, а саме з 23.10.2015 до 23.10.2035.

Орендна плата визначається на підставі статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 з наступними змінами і доповненнями (пункт 2.1 договору).

За орендовані нежилі приміщення першого поверху орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить 41 090,56 грн з урахуванням податку на додану вартість 6 848,43 грн та є базовою ставкою орендної плати за місяць. Розмір орендної плати за кожен наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства (пункт 2.2 договору).

При цьому за пунктом 2.3. договору оренди до орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, плата за користування земельною ділянкою та інші послуги, які надаються спеціалізованими організаціями.

Орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця незалежно від результатів його господарської діяльності (пункт 2.4 договору). Розмір орендної плати може бути змінений у випадках зміни методики її розрахунку, цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями міської ради, що набрали чинності в порядку, передбаченому чинним законодавством (пункт 2.5 договору).

За змістом пункту 4.1 договору оренди зазначені у пункті 1.1 нежилі приміщення передані орендарю під розміщення громадської організації.

За умовами пункту 4.8 договору орендар має право передавати частину орендованих нежилих приміщень в суборенду іншим особам чи організаціям лише за письмовим погодженням орендодавця та з подальшим (у 5-денний термін з дати отримання дозволу на суборенду) наданням до Департаменту копії договору суборенди. В іншому разі дозвіл втрачає силу.

Орендар не має права без згоди орендодавця передавати нежилі приміщення у користування третім особам за цивільно-правовими правочинами, укладати відносно об'єкта оренди будь-які цивільно-правові правочини, в тому числі попередні договори, та передавати будь-яким шляхом право оренди іншим особам (пункт 4.9 договору).

За несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Нарахування пені за прострочення виконання обов'язку припиняється через один рік з дня, коли обов'язок повинен був бути виконаний (пункт 5.2 договору).

Відповідно до пункту 6.1 договору оренди сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань за цим договором, якщо це невиконання було наслідком форс-мажорних обставин, за умови повідомлення стороною, для якої створилася неможливість виконання зобов'язань за договором, протилежну сторону у триденний термін.

4.2. У подальшому 02.01.2019 між Департаментом та ГО "Надія" укладено Додатковий договір № 2 про внесення змін до договору оренди нежитлового приміщення від 23.10.2015, яким сторонами узгоджено новий розрахунок орендної плати та порядок розрахунків.

4.3. Згідно з вказаним Додатковим договором № 2 пункт 2.2 розділу 2 "Порядок розрахунків" договору викладено в новій редакції: "2.2. За орендоване приміщення орендар зобов'язується сплачувати орендну плату з 02.01.2019 в розмірі 65 530,93 грн, що розрахована на 01.12.2018 (без ПДВ та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати на місяць. ПДВ розраховується відповідно до вимог чинного законодавства".

При цьому, згідно з умовами Додаткового договору № 2 орендна плата обчислюється з урахуванням видів діяльності, а саме:

- під розміщення організації, 1 поверх, 5,0 кв. м, 79,29 грн в місяць (без ПДВ);

- кафе без реалізації підакцизного товару (с/а), 1 поверх, 515,9 кв. м, 65 451,64 грн в місяць (без ПДВ).

4.4. 29.06.2022 Одеська міська рада прийняла рішення № 969-VІІІ "Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану", згідно з п. 1 якого на період воєнного стану та до його припинення (скасування) за договорами оренди комунального майна територіальної громади м. Одеси, укладеними до 24.02.2022, звільнено від орендної плати орендарів, які, зокрема:

- за погодженням з орендодавцем використовують орендоване майно для розміщення гуманітарних штабів, складів, центрів волонтерської допомоги;

- є громадськими об'єднаннями та благодійними організаціями;

- орендують нерухоме комунальне майно закладів освіти комунальної власності територіальної громади м. Одеси, але не користуються ним у зв'язку із обмеженням доступу;

- є суб'єктами господарювання, що надають освітні послуги та не здійснюють діяльність у зв'язку з введенням воєнного стану;

- використовують нерухоме комунальне майно, що перебуває в управлінні Виконавчого комітету Одеської міської ради, та не здійснюють діяльність в орендованому об'єкті у зв'язку з введенням воєнного стану.

4.5. 28.09.2022 Одеська міська рада прийняла рішення № 987-VІІІ "Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 № 969-VІІІ "Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану", згідно з підпунктом 1.1. пункту 1 якого рішення № 969-VІІІ від 29.06.2022 доповнено пунктом 3 наступного змісту: "3. Орендодавцям комунального майна територіальної громади м. Одеси забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з цим рішенням, починаючи з 24.02.2022, за виключенням орендарів, зазначених в другому абзаці пункту 1 цього рішення, яким нарахування орендної плати відповідно до цього рішення забезпечити з дня погодження орендодавцем використання майна для розміщення гуманітарних штабів, складів, центрів волонтерської допомоги".

4.6. Як встановили суди, ГО "Надія" є громадською організацією відповідно до положень Закону України "Про громадські об'єднання", заснована в 2014 році, її основним видом діяльності згідно КВЕД 94.99 є "діяльність інших громадських організацій".

Згідно пункту 2.1. Статуту ГО "Надія", затвердженого рішенням позачергових загальних зборів членів громадської організації № 9 від 22.03.2021, основною метою діяльності організації є здійснення заходів щодо соціального захисту і реабілітації інвалідів-членів організації та залучення інвалідів-членів організації до суспільно корисної діяльності, занять фізичною культурою і спортом, задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих, вікових та інших спільних інтересів інвалідів-членів організації; сприяння працевлаштуванню та підвищенню творчого, трудового, інтелектуального потенціалу інвалідів-членів організації.

4.7. З посиланням на рішення Одеської міської ради № 969-VІІІ від 29.06.2022, зазначаючи про звільнення на підставі цього рішення громадських організацій від сплати орендної плати за укладеними договорами оренди, Позивач 06.11.2023 звернувся до Департаменту з листом № 56 та просив здійснити відповідний перерахунок заборгованості за Договором.

4.8. Оскільки таке звернення Позивача (орендаря) залишилося без реагування, ГО "Надія" звернулося до суду з позовом у цій справі.

4.9. Під час розгляду справи судом Відповідач зазначив, що підставою для відмови від розгляду листа Позивача щодо звільнення його від сплати орендної плати є наявність судового спору між сторонами у справі № 916/3587/22. Проте суди відхилили ці доводи як такі, що не свідчать про зміну мети діяльності Відповідача, а суборендар здійснює у орендованому приміщенні таку ж діяльність, яка передбачалася сторонами при укладенні договору оренди. Суди також зазначили, що законодавство не встановлює конкретного строку такого звернення, достатнім є лише факт його подачі орендодавцю. Суди також зауважили, що провадження у справі № 916/3587/22 зупинено 06.08.2024 до набрання законної сили рішенням у цій справі № 916/3004/24.

5. Позиція Верховного Суду

5.1. Заслухавши суддю-доповідача, присутнього у судовому засіданні представника Відповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі та відзиві на неї доводи, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм матеріального і дотримання норм процесуального права, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

5.2. Однією з підстав виникнення зобов'язань є, зокрема, договори та інші правочини (стаття 11 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до статті 526 цього ж кодексу зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні положення містяться у статті 193 Господарського кодексу України.

5.3. Згідно з частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

5.4. За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (частина перша статті 759 Цивільного кодексу України, частина перша статті 283 Господарського кодексу України).

5.5. Згідно з частиною першою статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. У частині п'ятій цієї статті встановлено, що плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

5.6. У відповідності до частини першої статті 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

5.7. В силу положень частини третьої статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

5.8. Як встановлено судами, між сторонами у цій справі згідно Договору оренди нежилих приміщень від 23.10.2015 виникли правовідносини оренди. Договір є чинним та є підставою для виникнення у сторін прав та обов'язків, передбачених його змістом. Так розділом 2 Договору сторони узгодили порядок розрахунків, встановили розмір орендної плати, методику її обчислення, термін внесення тощо.

5.9. За змістом частини другої статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією. Особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, додатково можуть визначатися рішенням представницьких органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом, і встановленим порядком передачі майна в оренду.

5.10. Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією росії проти України в Україні введено воєнний стан. На даний час правовий режим воєнного стану не припинено (не скасовано).

5.11. Законом України від 01.04.2022 № 2181-IX (набрав чинності 13.04.2022, діє під час воєнного стану та протягом одного року з дня припинення чи скасування воєнного стану) розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" доповнено пунктом 6-1, за змістом якого під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, щодо, зокрема, можливості застосування пільгової орендної плати на строк, що не перевищує шість місяців, для орендарів, які беруть участь в аукціоні з оренди державного майна з метою переміщення виробництв, активів і потужностей для здійснення господарської діяльності, розміщених на території, визначеній Кабінетом Міністрів України, а також механізму підтвердження права на застосування пільгової орендної плати.

5.12. У пункті 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" встановлено, що на період воєнного стану за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене на територіях Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей. Звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Пунктом 12 зазначеної Постанови визначено, що органи місцевого самоврядування можуть додатково приймати рішення з питань, визначених пунктом 1 цієї постанови, відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

В такий спосіб у пункті 1 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України чітко визначено коло орендарів, яким надаються орендні знижки або звільнення на період воєнного стану за договорами оренди державного та комунального майна, а також визначено дати, з яких у відповідних випадках надаються такі орендні знижки або звільнення. При цьому урегульовано, що питання звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту постанови здійснюється без окремого рішення орендодавця.

5.13. У подальшому 29.06.2022 відповідно до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про правовий режим воєнного стану", з урахуванням Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" з метою підтримки орендарів комунального майна територіальної громади м. Одеси шляхом зниження фінансового навантаження, враховуючи необхідність врегулювання питання внесення орендної плати у період воєнного стану, Одеська міська рада прийняла рішення від 29.06.2022 № 969-VIII "Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану", відповідно до пункту 1 якого вирішено на період воєнного стану та до його припинення (скасування) за договорами оренди комунального майна територіальної громади м. Одеси, укладеними до 24.02.2022, звільнити від орендної плати, зокрема, громадські організації.

5.14. Згідно з рішенням Одеської міської ради від 28.09.2022 № 987-VIII "Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 № 969-VIII "Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану" доповнено пунктом 3 наступного змісту: "3. Орендодавцям комунального майна територіальної громади м. Одеси забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з цим рішенням, починаючи з 24.02.2022, за виключенням орендарів, зазначених в другому абзаці пункту 1 цього рішення, яким нарахування орендної плати відповідно до цього рішення забезпечити з дня погодження орендодавцем використання майна для розміщення гуманітарних штабів, складів, центрів волонтерської допомоги.".

5.15. З урахуванням викладеного суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку, що з огляду на зміст вказаного рішення органу місцевого самоврядування від 29.06.2022 №969-VIII за договорами оренди комунального майна територіальної громади м. Одеси, укладеними до 24.02.2022, зокрема орендарі такого майна - громадські об'єднаннями та благодійні організації на період до припинення (скасування) воєнного стану звільняються від орендної плати.

5.16. Відповідно до норм Закону України "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи має право бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства; здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об'єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об'єднання та сприяє її досягненню. Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об'єднанням включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

5.17. Як вбачається з рішення Одеської міськради, при звільненні від орендної плати орендарів комунального майна не обумовлено виду їх діяльності, а зазначено виключно суб'єктний критерій - громадські об'єднання та благодійні організації.

5.18. Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій та додатково звертає увагу, що оспорюване рішення Одеської міськради не містить положень щодо порядку, за яким здійснюється звільнення від орендної плати, натомість бере до уваги, що знижки або звільнення застосовуються без окремого рішення орендодавця, а також без визначення дат, з яких у відповідних випадках надаються такі орендні знижки або звільнення.

5.19. За таких обставин суди попередніх інстанцій правомірно застосували до спірних правовідносин Порядок № 483, яким передбачено механізм реалізації надання орендних знижок або звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, у зв'язку з подіями, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди комунального майна.

5.20. Так за змістом пункту 129-1 Порядку № 483 (з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України № 1026 від 13.09.2022), якщо у зв'язку зі змінами у соціально-економічному становищі в країні або в окремих її регіонах внаслідок економічної кризи, стихійного лиха, запровадження карантинних обмежень або інших подій, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди, Кабінет Міністрів України або представницький орган місцевого самоврядування ухвалили рішення про надання орендних знижок, звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, визначеними у такому рішенні, то підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються, крім випадків, коли у рішенні Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування зазначається про те, що знижки або звільнення застосовуються без окремого рішення орендодавця. Орендні знижки або звільнення у таких випадках надаються з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування), а якщо у відповідному рішенні дата початку застосування знижки або звільнення не визначена - то з дати, визначеної у наказі орендодавця. Припинення застосування знижки або звільнення відбувається з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування) або в наказі орендодавця. Зміни до договору оренди про початок або припинення застосування знижки або звільнення у такому випадку не вносяться.

5.21. Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Позивачем дотримано процедуру (порядок) звільнення від орендної плати, оскільки, виходячи зі змісту рішень Одеської міськради від 29.06.2022 № 969-VIII та від 28.09.2022 № 987-VIII, а також з урахуванням положень пункту 129-1 Порядку № 483, звільнення громадських організацій від орендної плати з 24.02.2022 до скасування воєнного стану є безумовним і, окрім надання орендодавцю відповідного звернення, не передбачає необхідності вжиття орендарем будь-яких додаткових заходів для отримання визначених рішеннями власника майна пільг щодо звільнення від орендної плати.

5.22. В такий спосіб, оскільки Позивач виконав умови, необхідні для звільнення його від встановленої договором орендної плати на період воєнного стану та до його припинення (скасування), його очікування на таке звільнення є правомірним та кореспондується з обов'язком Департаменту як орендодавця комунального нерухомого майна видати відповідний наказу. Тобто ГО "Надія" на підставі рішень Одеської міської ради від 29.06.2022 № 969-VIII та від 28.09.2022 № 987-VIII має право на звільнення від орендної плати за договором оренди, а саме з 24.02.2022 до припинення (скасування) воєнного стану.

5.23. Щодо доводів Скаржника про використання частини орендованих Відповідачем приміщень на умовах суборенди суди попередніх інстанцій підставно виснували, що рішення Одеської міськради від 29.06.2022 № 969-VIII та від 28.09.2022 № 987-VIII не містять жодних застережень щодо позбавлення права на пільги орендарів, які передають орендоване майно в суборенду. Тобто Одеська міськрада в межах своїх дискреційних повноважень добровільно прийняла рішення про звільнення орендарів (у цьому випадку - громадських організацій) від сплати орендної плати за користування комунальним нерухомим майном, тому у подальшому з огляду на дотримання принципу належного врядування не вправі позбавляти такого права окремих орендарів з огляду на, зокрема, наявність суборенди, наявність судових спорів у інших справах тощо.

Тобто вказані норми законодавчих актів є чіткими, зрозумілими та не потребують додаткового тлумачення.

5.24. В такий спосіб у Верховного Суду відсутні підстави для формування висновку щодо застосування цих норм права у подібних правовідносинах, оскільки право орендаря нерухомого комунального майна на звільнення від орендної плати у період дії воєнного стану не передбачає додаткових умов та обставин.

5.25. Як наслідок, за наявності недотримання орендодавцем такого права орендаря останній має право на його судовий захист, чим і скористався Позивач у цій справі, за обставинами якої обраний спосіб захисту у вигляді зобов'язання Департаменту звільнити ГО "Надія" від орендної плати за користування об'єктом оренди починаючи з 24.02.2022 є таким, що належним чином захистить порушене право.

5.26. Верховний Суд звертає увагу, що Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання Відповідача звільнити від орендної плати саме починаючи з 24.02.2022, не зазначаючи при цьому кінцевої дати дії такого звільнення. Проте місцевий господарський суд зазначив, що рішеннями Одеської міськради від 29.06.2022 № 969-VIII та від 28.09.2022 № 987-VIII передбачено звільнення від орендної плати на період воєнного стану та до його припинення (скасування), та задовольнив позов частково, а саме визначив період такого звільнення: з 24.02.2022 (дата введення воєнного стану Указом Президента України) до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.

Зазначене безпідставно залишилося поза увагою апеляційного господарського суду, який залишив рішення суду першої інстанції без змін.

5.27. Проте Верховний Суд з наведеним не погоджується, оскільки право Одеської міськради на зміну свого рішення чи навіть на його скасування є беззаперечним. Тобто Відповідач як власник орендованого майна не позбавлений права змінити порядок надання пільг з орендної плати або скасувати їх ще до закінчення (скасування) режиму воєнного стану. У такому разі наявність рішення суду про звільнення Позивача від орендної плати на період "до припинення (скасування) воєнного стану в Україні" поставить інших орендарів у нерівні умови та призведе до порушення права орендодавця як власника майна на отримання орендної плати за користування своїм майном. Крім того, за встановлених обставин справи вбачається вихід суду за межі позовних вимог.

5.28. Колегія суддів звертає увагу на необхідності дотримання визначеної Європейським судом з прав людини вимоги "якості закону", яка у розумінні пункту 1 статті 5 Конвенції означає, що закон має бути достатньо доступним, чітко сформульованим і передбачуваним у своєму застосуванні для убезпечення від будь-якого ризику свавілля (зокрема справа "Новік проти України" (заява № 48068/06). Так само уніфіковано ЄСПЛ інтерпретував "якість законодавства" і в рішенні у справі "Сєрков проти України" (заява № 39766/05): якість законодавства - доступне для зацікавлених осіб, чітке і передбачуване у застосуванні. Відсутність необхідної передбачуваності та чіткості національного законодавства з важливого питання, що призводило до його суперечливого тлумачення судом, є причиною порушення вимог положень Конвенції щодо "якості закону". Як зазначено у пункті 186 рішення ЄСПЛ у справі "Промислово-фінансовий Консорціум "Інвестиційно-металургійний Союз" проти України" (заява № 10640/05) принцип законності передбачає, що чинні положення національного законодавства є достатньо доступними, чіткими та передбачуваними у своєму застосуванні (рішення у справі "Беєлер проти Італії", заява № 33202/96). Аналогічно національне законодавство має надавати засіб юридичного захисту від свавільного втручання державних органів влади у права, захищені Конвенцією (рішення у справі "Хасан і Чауш проти Болгарії", заява № 30985/96).

5.29. Відповідно до вимог статті 9 Закону України "Про правотворчу діяльність" законодавство України - це взаємопов'язана та упорядкована система нормативно-правових актів України і чинних міжнародних договорів. Законодавство України структурується від актів вищої юридичної сили до актів нижчої юридичної сили з урахуванням засад конституційного ладу в Україні, компетенції та територіальної юрисдикції суб'єкта правотворчої діяльності, визначеної Конституцією України та (або) законом, інших особливостей, визначених Конституцією України та (або) законом.

Стаття 19 Закону України "Про правотворчу діяльність" визначає юридичну силу та ієрархію нормативно-правових актів та регламентує, що юридична сила - це властивість нормативно-правових актів та встановлених ними норм права, що є основою для визначення співвідношення їх взаємної ієрархічної підпорядкованості у системі нормативно-правових актів, зумовленого сукупністю ознак, що випливають із засад конституційного ладу в Україні, компетенції та територіальної юрисдикції суб'єкта правотворчої діяльності, визначених Конституцією України та (або) законом та інших особливостей, визначених Конституцією України та (або) законом.

Частина друга зазначеної статті встановлює ієрархію нормативно-правових актів та відносить до їх числа, зокрема, акти органів місцевого самоврядування, при цьому зазначаючи про їх обов'язковість до виконання на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (територіальної громади).

5.30. В такий спосіб Одеська міська рада при прийнятті рішення самостійно припустилася такого формулювання правового припису, який чітко передбачає право конкретного суб'єкта (громадського об'єднання) на звільнення від сплати орендної плати без зазначення інших особливостей. Однак, при цьому, наділена повноваженнями в установлені законом спосіб та порядку змінити та скасувати таке рішення, а також з урахуванням виходу судами за межі позовних вимог, колегія суддів вважає за необхідне відповідно змінити резолютивну частину судового рішення у справі та виключити з неї зазначене застереження.

5.31. Інші доводи касаційної скарги Відповідача зводяться виключно до незгоди з оскаржуваними судовими рішеннями та не можуть слугувати підставами для їх скасування.

6. Висновки Верховного Суду

6.1. Відповідно до частин першої, другої, п'ятої статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

6.2. Згідно зі статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

6.3. За змістом пункту 1 частини першої статті 308 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

6.4. Згідно з частиною першою статті 309 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. При цьому частина друга вказаної статті забороняє скасовувати правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.

6.5. За таких обставин колегія суддів вважає, що оскаржувані судові рішення у справі є законними, підлягають залишенню в силі, а для поновлення порушеного права Позивача достатньо задоволення його позову про зобов'язання Департаменту звільнити його від сплати орендної плати починаючи з 24.02.2022.

7. Розподіл судових витрат

7.1. Судовий збір за подання касаційної скарги відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на заявника.

Керуючись статтями 240, 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради задовольнити частково.

2. Змінити пункт 2 резолютивної частини рішення Господарського суду Одеської області від 02.12.2024 у справі № 916/3004/24, виключивши з нього слова "до припинення (скасування) воєнного стану в Україні".

3. В іншій частині постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 06.05.2025 та рішення Господарського суду Одеської області від 02.12.2024 у справі № 916/3004/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий В. Зуєв

Судді І. Берднік

І. Міщенко