18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
08 липня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/1553/24
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Костянтина ДОВГАНЯ, з секретарем судового засідання Тетяною ДЯЧЕНКО, за участю представників: позивача - не з'явився; відповідачів - не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Акціонерного товариства “Державний ощадний банк України» в особі філії - Головного управління по м.Києву та Київської області АТ “Ощадбанк» до Товариства з обмеженою відповідальністю “Альтаір-Агро2020» та ОСОБА_1 про стягнення 1438 515,46 грн,
Заявлено позов про солідарне стягнення з відповідачів на користь позивача 1438515,46 грн простроченої станом на 03.10.2023 заборгованості перед державою за кредитним договором від 29.04.2022 № 142/2022.
В обґрунтування позову позивач вказав на неналежне виконання відповідачами як солідарними боржниками зобов'язання за договором від 29.04.2022 № 142/2022 та договором поруки від 29.04.2022 №260 щодо повернення позивачу суми кредиту.
Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.
Відповідачі відзивів на позов до суду не подали.
Ухвалою суду від 13.05.2025 підготовче провадження закрито, призначено справу до судового розгляду по суті на 12 червня 2025 року.
Хід подальших процесуальних дій відображено в ухвалах суду, які містяться в матеріалах справи.
В судовому засіданні 01.07.2025 судом оголошувалась перерва до 08.07.2025.
Представник позивача та представники від відповідачів в судове засідання не з'явилися, про причини нез'явлення суд не повідомлений.
Про час, дату та місце розгляду справи сторони повідомлялись належним чином.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників сторін за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.
Суд, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 29.04.20220 між позивачем (Банком) та відповідачем-1 - Товариством з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Альтаір-Агро2020» (Позичальником) був укладений кредитний договір № 142/2022 (далі - Кредитний договір) за державною програмою фінансової державної підтримки суб'єктів малого, у тому числі мікропідприємства, та середнього підприємництва «Доступні кредити 5-7-9», реалізація якої здійснюється на підставі «Порядку падання державних гарантій на портфельній основі у 2021 році», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 723, Договору про співробітництво та Договору про надання державної гарантії на портфельної основі № 13110-05/560 від 03.12.2021 між Гарантом та Банком на виконання норм Порядку.
За умовами п.2.1 Договору Банк зобов'язався надати на умовах цього Договору, а Позичальник зобов'язався отримати, належним чином використати та повернути в передбачені цим Договором строки Кредит у розмірі, визначеному в ст.3 цього Договору і забезпечити своєчасну та в належному розмірі сплату процентів за користування Кредитом, комісійних винагород та інших платежів в порядку та на умовах, визначених цим Договором.
Кредит був наданий Позичальнику на покриття будь яких витрат, пов'язаних із провадженням сільськогосподарської діяльності в значенні Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» одноразово в розмірі 2 000 000,00 гри та з остаточним терміном повернення кредиту не пізніше 28.10.2022.
29.04.2022 між сторонами був укладений Додатковий договір №1 до Кредитного договору № 142/2022 відповідно до якого Сторони, приймаючи до уваги юридичний факт ініціювання Позичальником отримання забезпечення за Кредитом у вигляді Гарантії та з метою належного врегулювання взаємних правовідносин, які були породжені зазначеним юридичним фактом, дійшли згоди доповнити Умови Кредитного договору, а саме, що Позичальнику відомі, повністю зрозумілі умови надання Гарантії з якими він повністю погоджується та вважає їх прийнятими для себе. Позичальник визнає та підтверджує, що у разі виконання Гарантом гарантійних зобов'язань перед Банком шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного бюджету у Позичальника з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованість перед державою, а до держави переходять права кредитора та право вимагати від Позичальника погашення заборгованості у способи та згідно процедур, встановлених порядком та Договором про надання Гарантії (п. 2.2 «Додаткові запевнення і гарантії Позичальника).
Кредит відповідача-1 був включений АТ «Ощадбанк» до портфеля кредитів, зобов'язання за якими частково забезпечені гарантією, зі ставкою індивідуальної гарантії в розмірі 80% від суми кредиту.
З матеріалів справи вбачається, що 28.10.2022 між Банком та Позичальником був укладений додатковий Договір про реструктуризацію № 2 до Кредитного договору №142/2022 від 29.10.2022, відповідно до умов якого сторони досягли згоди внести зміни в п.3.2 «Строк кредитування» статті 3 «Умови кредитування» Договору та викласти його в наступній редакції, а саме: Сторони досягли згоди, що кредит надається одноразово з остаточним терміном повернення Кредиту не пізніше 28.04.2023.
З урахуванням внесених змін відповідно до додаткового Договору про реструктуризацію № 1 до Договору, Сторони досягли згоди про те, що:
- протягом періоду часткової компенсації Процентів, Позичальник самостійно (за власні кошти) сплачує нараховані за Договором проценти в розмірі Компенсаційної процентної ставки, яка з урахуванням умов Програми становить 5 (п'ять цілих) процентів річних;
- Позичальник сплачує банку комісійну винагороду за обслуговування Кредиту в розмірі 0,49% (нуль цілих сорок дев'ять сотих) відсотків річних від суми Кредиту, щомісячно. Сплачується з 10-го по 15-те (включно) число місяця, наступного за звітним місяцем. Метод нарахування 30/360;
- Позичальник здійснює повернення Кредиту відповідно до Графіку платежів, якій є Додатком 2 до цього Договору, та забезпечує сплату процентів за користування Кредитом відповідно до умов цього Договору. У випадках, визначених Договором, графік платежів підлягає корегуванню Банком;
- несплачені Позичальником на дату укладання цього Додаткового договору про реструктуризацію №1 штрафні санкції (неустойки, штрафи, пені тощо) пов'язані із простроченням погашення заборгованості за Договором, не стягуються. Комісія за зміну умов Договору за ініціативою Позичальника у зв'язку з укладання цього Додаткового договору про реструктуризацію №1, не стягується.
Станом на 28.10.2022 основна сума боргу по кредиту становила 2 000 000,00 (два мільйони гривень 00 копійок) гривень. Сторони узгодили внести зміни та викласти Додаток 2 до Договору в новій редакції, а саме Графік платежів за Кредитним договором було погоджено із визначеними «датою погашення» та «сумою основної заборгованості до погашення»:
15.11.2022 (включно) - 200 000,00 грн;
15.12.2022 (включно) - 200 000,00 грн;
15.01.2023 (включно) - 200 000,00 грн;
15.02.2023 (включно) - 460 000,00 грн;
15.03.2023 (включно) - 460 000,00 грн;
28.04.2023 (включно) - 480 000,00 грн.
Також, 03.03.2023 між Банком та Позичальником був укладений додатковий Договір про реструктуризацію № 3 до Кредитного договору №142/2022 від 29.04.2022, відповідно до умов якого сторони досягли згоди внести зміни в п.3.10 ст.3 «Умови кредитування» Договору та викласти його в такій редакції: Сторони досягли згоди внести зміни та викласти Графік платежів Додатку 2 до Договору в новій редакції, а саме - Графік платежів за Кредитним договором був погоджено із вказаною «датою погашення» та «сумою основної заборгованості до погашення»:
15.03.2023 (включно) - 0,00 грн;
28.04.2023 (включно) - 179836,66 грн.
З урахуванням внесених змін відповідно до додаткового Договору про реструктуризацію №3 до Договору, Сторони досягли згоди про те, що Терміни, що вживаються в Додатковому договорі про реструктуризацію № 3, але їх визначення не містяться в ньому, вживаються у тих самих значеннях, які вони мають згідно з Договором. Цей Додатковий договір про реструктуризацію № 3 є невід'ємною частиною Договору.
Додатковий договір про реструктуризацію № 3 набирає чинності з моменту підписання його уповноваженими представниками Сторін та скріплення печатками Сторін (за наявності) та діє до повного виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань за Договором.
Умови Договору, що не суперечать цьому Договору про реструктуризацію № 3, є незмінними та Сторони підтверджують свої зобов'язання за ними.
Цей Додатковий договір про реструктуризацію № 3 укладений у 2 оригінальних примірниках, що мають однакову юридичну силу та є однаковими за змістом, по одному для кожної Сторони.
Додатковий договір про реструктуризацію № 3 Сторонами прочитаний, відповідає їх намірами та досягнутими домовленостям, що засвідчується власними підписами Сторін, які діють у повній відповідності з наданими їм повноваженнями та з повним розумінням предмета та змісту цього Додаткового договору про реструктуризацію № 3. У відносинах із Банком обмеження повноважень щодо представництва Позичальника не має юридичної сили, оскільки Позичальником надані всі документи, необхідні для укладення цього Додаткового договору про реструктуризацію № 3.
Позивач зазначив, що не зважаючи на нові домовленості та внесені зміни до Договору щодо порядку та строків погашення кредитної заборгованості, погашення заборгованості зі сторони відповідача-1не було здійснено.
З метою забезпечення належного виконання позичальником зобов'язань за Кредитним договором, між АТ «Ощадбанк» та ОСОБА_1 (далі - Поручитель) був укладений договір поруки № 260 від 29.04.2022 (далі - Договір поруки), відповідно до умов якого Поручитель безумовно, безвідклично та безоплатно зобов'язався відповідати перед кредитором солідарно з боржником за виконання в повному обсязі зобов'язання, у тому числі того, що виникне у майбутньому відповідно до умов Кредитного договору.
За умовами п.2.2 Договору поруки Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язання у тому ж обсязі, що і боржник в порядку, визначеному кредитним договором, у т.ч., але не виключно у разі повного чи часткового невиконання боржником зобов'язання, зокрема, щодо сплати процентів за користування кредитом та/або повернення частини кредиту.
У випадку повного або часткового невиконання (неналежного виконання) боржником зобов'язання в порядку та строки, встановлені кредитним договором, кредитор набуває права вимоги до боржника і Поручителя щодо сплати заборгованості за порушеним зобов'язанням, а Поручитель та боржник з моменту порушення боржником зобов'язання відповідають перед кредитором як солідарні боржники (пп. 3.2.2 Договору поруки).
Підпунктом 3.2.3 Договору поруки встановлено, що кредитор має право вимагати виконання зобов'язання за кредитним договором на власний вибір, як від боржника і поручителя спільно, так від будь-кого з них окремо, причому як в повному обсязі, так і частково.
Порука на підставі цього договору діє незалежно від інших способів виконання зобов'язання боржника перед кредитором за кредитним договором (пп. 3.2.6 Договору поруки).
З метою реалізації відповідно до умов цього договору права вимоги до Поручителя кредитор має право, але не зобов'язаний пред'явити (направити) Поручителю вимогу (пп. 3.2.4 Договору поруки).
У випадку направлення кредитором Поручителю, Поручитель зобов'язується здійснити виконання порушеного зобов'язання протягом 10 календарних днів з дати направлення вимоги кредитором та в обсязі, зазначеному у вимозі. Якщо кредитор скористався своїм правом та направив Поручителю вимогу, остання є єдиним та достатнім доказом настання підстав для виконання Поручителем зобов'язання в розмірі, визначеному кредитором у вимозі. Єдиною підставою для визначення кредитором у вимозі розміру зобов'язання, що підлягає виконанню Поручителем, є дані аналітичного обліку та рахунки, що ведуться установою кредитора для визначення грошових зобов'язань боржника перед кредитором за кредитним договором (підпункти 3.2.7 - 3.2.8 Договору поруки).
За умовами п.3.3.5 Договору поруки виконання зобов'язання здійснюється Поручителем шляхом переказу грошових коштів на рахунок кредитора, визначений кредитним договором для погашення заборгованості або у вимозі, направленої кредитором відповідно до умов цього договору.
Підпунктами 10.1.1, 10.1.2, 10.3.1 Договору поруки сторони узгодили,що:
- до всіх правовідносин, пов'язаних з укладанням та виконанням цього договору, застосовується строк позовної давності тривалістю 10 років;
- дія поруки за цим договором для цілей застосування ч. 4 ст. 559 Цивільного кодексу України становить 10 років з моменту підписання цього договору сторонами.
28.10.2022 між Банком та Поручителем був укладений Додатковий договір № 1 до Договору поруки № 260 від 29.10.2022, відповідно до умов якого Сторони досягли згоди про внесення змін до Договору поруки, а саме:
Поручитель зобов'язувався повернути Кредитору кредитні кошти у розмірі 2 000 000,00 (два мільйони гривень 00 копійок) гривень із терміном повернення не пізніше 28.03.2023 відповідно до графіку сплати, а також оплатити проценти, комісійні винагороди, штрафні санкції у строки та на умовах зазначених у Кредитних договорах.
Згідно п.2.1 Додаткового договору Поручитель підтверджує, що на момент укладання цього Додаткового договору № 1 до Договору поруки він згоден та ознайомлений з усіма умовами Кредитного Договору, всіх додаткових договорів до нього.
Окрім цього, виконання Позичальником зобов'язання за Договором частково, згідно ставки індивідуальної гарантії в розмірі 80% від суми кредиту, забезпечено гарантією держави.
Так, на підставі Закону України «Про Державний бюджет на 2022 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 723 «Про надання державних гарантій на портфельній основі у 2022 році» (далі - Постанова №723) в Україні запроваджена державна підтримка позичальників - суб'єктів господарювання у формі державних гарантій на портфельній основі.
Учасниками Програми надання державних гарантій на портфельній основі у 2022 році є:
- агент - АТ «Укрсксімбанк», що надає агентські, консультаційні та інші послуги відповідно до умов агентської угоди між гарантом та агентом та договору про надання державної гарантії на портфельній основі, який укладається між гарантом та банком- кредитором;
- банки-кредитори - банки, відібрані на умовах, визначених Порядком №723, перелік яких визначається рішенням Кабінету Міністрів України щодо надання державних гарантій на портфельній основі;
- гарант - Кабінет Міністрів України, що діє від імені держави, в особі Міністра фінансів;
- позичальники - суб'єкти господарювання мікропідприємництва, малого та/або середнього підприємництва, визначені Господарським кодексом України, що отримують кредити від банків-кредиторів, часткове виконання боргових зобов'язань за якими забезпечується державними гарантіями на портфельній основі.
Для забезпечення співпраці сторін, пов'язаної з наданням державної підтримки, між Міністром фінансів України Марченко С.М., який діє від імені держави за дорученням Кабінету Міністрів України, на підставі Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014р. №375 (далі - Гарант) та АТ «Ощадбанк» (далі - Бенефіціар) укладено договір про надання державної гарантії на портфельній основі №13110-05/560 від 03.12.2021 (далі - Договір гарантії).
За умовами пунктів 6,7 Договору гарантії Гарант на умовах цього договору та в межах ліміту гарантії надає на користь банку-кредитора безвідкличну гарантію з метою гарантування виконання позичальниками частини своїх грошових зобов'язань перед банком-кредитором за кредитними договорами, включеними до портфеля.
Відповідно до положень пункту 8 Договору гарантії, гарантія вважається наданою на користь банку-кредитора з дати укладання цього договору.
Відповідно до пункту 9 Договору гарантії, обов'язковою умовою надання гарантії є надання майнового або іншого забезпечення виконання боргових зобов'язань позичальника за кредитним договором перед банком-кредитором та Гарантом.
Згідно з пункту 10 Договору гарантії ставка індивідуальної гарантії визначається на власний розсуд банку-кредитора для кожного окремого кредиту та не може перевищувати 70% за кожним окремим кредитом.
Пункт 12 Договору гарантії встановлює, що у разі настання гарантійного випадку Гарант зобов'язаний сплатити на користь банку-кредитора суму сплати за гарантією згідно з вимогами розділу “Сплата за гарантією» цього договору.
Пунктами 16-18 Договору гарантії передбачено, що з мстою включення кредитів до портфеля банк-кредитор формує реєстр, до якого включаються всі кредити, які Бенефіціар визначив як такі, що включені до портфеля. Банк-кредитор формує реєстр з кредитів, які відповідають під час першого включення таких кредитів до реєстру критеріям прийнятності. Включення кредитів до реєстру свідчить про те, що зобов'язання за такими кредитами є такими, що частково забезпечені гарантією з дати першого включення таких кредитів до реєстру.
У п. 31 Договору гарантії визначено, що у разі настання гарантійного випадку банк - кредитор направляє Гаранту вимогу, а Агенту - копію вимоги разом з інформацією щодо сум, що належать до сплати гарантом, та підтверджувальними документами не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому виник гарантійний випадок.
Відповідно до Договору гарантії Гарант на підставі вимог, отриманих від банку - кредитора, з урахуванням інформації Агента щодо перевірки вимог сплачує на рахунок банку - кредитора суму сплати за гарантією згідно з вимогою.
Згідно з п. 38 Договору гарантії, у разі здійснення гарантом виплати суми сплати за гарантією за будь-яким проблемним кредитом банк-кредитор зобов'язується відобразити в обліку виникнення заборгованості Позичальника перед бюджетом на суму здійсненої Гарантом виплати суми сплати за гарантією та застосувати інструменти врегулювання заборгованості за таким проблемним кредитом. Такс звернення стягнення повинно бути здійснено банком-кредитором у найкоротші строки.
Пунктом 40 Договору гарантії врегульовано, що Кошти, отримані внаслідок застосування інструментів врегулювання заборгованості (в тому числі за рахунок реалізації предмета забезпечення) за проблемним кредитом, перераховуються на рахунок Гаранта в сумі, пропорційній ставці індивідуальної гарантії за таким проблемним кредитом (але не більше загальної суми всіх сум сплати за гарантією, яка сплачена за таким проблемним кредитом, та пені, нарахованої відповідно до пункту 45 цього договору), та зараховуються Гарантом насамперед у рахунок погашення простроченої заборгованості перед бюджетом, у зв'язку з чим банк-кредитор робить відповідний бухгалтерський запис та зменшує заборгованість позичальника перед державним бюджетом.
Робота зі стягнення з Позичальника простроченої заборгованості перед державою проводиться банком-кредитором на підставі Порядку, ст. 17 Бюджетного кодексу України та цього договору (п.43 Договору гарантії).
Відповідно пунктів 45 Договору гарантії, на суму простроченої заборгованості позичальника перед бюджетом банк-кредитор нараховує пеню згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом.
У пунктах 79-80 Договору гарантії сторони передбачили, що Договір гарантії вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, а діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за ним.
На момент укладення Договору Позичальник повністю відповідав критеріям прийнятності та ініціював шляхом надання до Банку письмової заяви отримання забезпечення за кредитом у вигляді гарантії на умовах, визначених Порядком та Договором гарантії.
За таких обставин, кредит був включений АТ «Ощадбанк» до портфелю кредитів, зобов'язання за якими частково забезпечені гарантією, та з метою виконання вимог Договору гарантії, 29.04.2022 АТ «Ощадбанк» уклав з Позичальником додатковий договір № 1 (далі - Додатковий договір) до Договору, в якому сторони доповнили останній наступними положеннями:
- Позичальнику відомі, повністю зрозумілі умови надання гарантії, з якими він повністю погоджується та вважає їх прийнятними для себе (п. 2.2.1.2 Додаткового договору);
- Позичальник визнає та підтверджує, що у разі виконання Гарантом гарантійних зобов'язань перед Банком шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного бюджету у Позичальника з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованість перед державою, а до держави переходять права кредитора та право вимагати від Позичальника погашення заборгованості у способи та згідно процедур, встановлених Порядком та Договором про надання гарантії (п. 2.2.1.3 Додаткового договору);
- Позичальнику відомо, що на суму простроченої заборгованості Позичальника перед державою нараховується за кожен календарний день прострочення пеня у розмірі 120% річної облікової ставки Національного банку України (п. 2.2.1.4 Додаткового договору);
- Позичальник визнає та підтверджує, що Банк у відповідності до норм Порядку та положень Договору про надання гарантії має всі повноваження стягувати прострочену заборгованість перед державою та застосовувати інші інструменти врегулювання заборгованості за Кредитом з метою погашення простроченої заборгованості Позичальника перед бюджетом та зобов'язань Позичальника зі сплати пені (п. 2.2.1.5 Додаткового договору);
- Позичальнику відомо, що грошові кошти, отримані від звернення стягнення на забезпечення або в результаті інших заходів щодо стягнення з Позичальника простроченої заборгованості, направляються, в тому числі в рахунок відшкодування (в порядку регресу) сплачених за Гарантією сум та нарахованої пені (п. 2.2.1.6 Додаткового договору).
Враховуючи невиконання Позичальником своїх договірних зобов'язань, а також з огляду на вищевказані положення закону та умови Договору поруки, позивач вважає наявним у нього також права вимоги до Поручителя щодо погашення заборгованості, а у Поручителя - виникнення солідарного з Позичальником обов'язку повернути суму заборгованості за Договором у повному обсязі.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, акти цивільного законодавства, органів державної влади тощо. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або нснастання певної події.
Згідно з ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За положеннями ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у т.ч. боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у т.ч. кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
У відповідності до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтями 525, 526 ЦК України, що кореспондуються за змістом з положеннями ст. 193 ГК України, передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписами ст. 510, частин 1, 2 ст. 512, ч. 1 ст. 516 ЦК України у зобов'язанні на стороні боржника або кредитора можуть бути одна або одночасно кілька осіб; кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок псрсдання ним своїх прав іншій особі за правочином, а також в інших випадках, встановлених законом. Заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
В силу ст. ст. 599, 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до положень ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання, або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
За змістом ст. 612 цього Кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ст. 611 ЦК України).
Виконання зобов'язання може забезпечуватися порукою (ст. 546 ЦК України).
Так, відповідно до ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Згідно з ст. 554 ЦК України, в разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Приписами ст. 543 ЦК України передбачено, що у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов'язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників.
Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі.
Отже, порука є спеціальним додатковим заходом майнового характеру, спрямованим на забезпечення виконання основного зобов'язання. Підставою для поруки є договір, що встановлює зобов'язальні правовідносини між особою, яка забезпечує виконання зобов'язання боржника, та кредитором боржника.
Правове регулювання відносин щодо надання гарантій за кредитами здійснюється нормами як фінансового, так і цивільного, господарського та бюджетного права.
Відповідно до ч. 2 ст. 346 ГК України, для зниження ступеня ризику банк надає кредит позичальникові за наявності гарантії платоспроможного суб'єкта господарювання чи поручительства іншого банку, під заставу належного позичальникові майна, під інші гарантії, прийняті у банківській практиці.
У п. 15-1 ч. 1 ст. 2 БК України закріплено визначення поняття «гарантійне зобов'язання», яке становить собою зобов'язання гаранта повністю або частково виконати боргові зобов'язання суб'єкта господарювання - резидента України перед кредитором у разі невиконання таким суб'єктом його зобов'язань за кредитом, залученим під державну гарантію.
Згідно з п. 4 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України розробляє і здійснює загальнодержавні програми економічного розвитку України.
Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання (ч. 1 ст. 117 Конституції України).
Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», зокрема, передбачено, що Кабінет Міністрів України у сфері економіки, фінансів, трудових відносин, зайнятості населення, трудової міграції, оплати та охорони праці забезпечує проведення державної економічної політики, здійснює прогнозування та державне регулювання національної економіки; забезпечує розроблення і виконання загальнодержавних програм економічного та соціального розвитку.
Відповідно до ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» (далі - Закон) Кабінет Міністрів України забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері розвитку підприємництва, розроблення та виконання загальнодержавних програм розвитку малого і середнього підприємництва з урахуванням загальнодержавних пріоритетів, здійснює заходи щодо розвитку інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва, спрямовує, координує та контролює діяльність органів виконавчої влади, які забезпечують надання державної підтримки.
Статтею 12 Закону передбачено, що державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Згідно з ст. 16 Закону, фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. Основними видами фінансової державної підтримки є, зокрема, надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва. Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 17 БК України державні гарантії можуть надаватися виключно у межах і за напрямами, що визначені законом про Державний бюджет України. Державні гарантії надаються на умовах платності, строковості, а також забезпечення виконання зобов'язань у спосіб, передбачений законом.
У разі виконання державою гарантійних зобов'язань перед кредиторами шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного бюджету, у суб'єктів господарювання з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованість перед державою за кредитами, залученими під державні гарантії, в обсязі фактичних витрат державного бюджету, а до держави переходять права кредитора та право вимагати від таких суб'єктів господарювання погашення заборгованості в установленому законом порядку (ч. 8 ст. 17 БК України).
При цьому прострочена заборгованість суб'єктів господарювання перед державою та перед банком-кредитором за кредитами, залученими під державну гарантію на портфельній основі, стягується банком-кредитором у порядку, встановленому законодавством щодо управління проблемними активами в банках України та відповідним правочином щодо надання державної гарантії на портфельній основі, з подальшим перерахуванням пропорційної частки в рахунок погашення заборгованості перед державою (ч. 9 ст. 17 БК України).
Статтею 6 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» передбачено аналогічні положення та установлено, що у 2022 році державні гарантії для забезпечення часткового виконання боргових зобов'язань суб'єктів господарювання - резидентів України за кредитами (позиками), що залучаються для фінансування інвестиційних проектів, у тому числі за внутрішніми кредитами (позиками), що залучаються суб'єктом господарювання, який належить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, для реалізації інвестиційних проектів з реконструкції і модернізації інженерної інфраструктури державних меліоративних систем із створення цілісних технологічних комплексів можуть надаватися за рішенням Кабінету Міністрів України.
З огляду на вищевказане, Кабінет Міністрів України визначив умови, критерії, механізм надання фінансової державної підтримки за рахунок коштів державного бюджету за Програмою надання державних гарантій на портфельній основі, яку надає Міністерство фінансів України на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №723 «Деякі питання надання державних гарантій на портфельній основі» на рівні агента в особі акціонерного товариства «Державний експортно-імпортний банк України» та банків-кредиторів, у формі державних гарантій та в обсязі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 497 «Про надання державних гарантій на портфельній основі у 2022 році».
Постановою №497 АТ «Ощадбанк» включено до переліку банків-кредиторів за вищевказаною програмою з граничним обсягом надання у 2022 році державних гарантій на портфельній основі у розмірі 425 000 000грн.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» та пунктів 1, 37, 45 Статуту акціонерного товариства «Державний ощадний банк», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2003 №261, АТ «Ощадбанк» є державним банком, який має право надавати банківські та інші фінансові послуги, а також провадити інші види діяльності в національній та іноземній валюті. Банк має право здійснювати банківську діяльність на підставі банківської ліцензії шляхом надання банківських послуг та вчиняти будь-які правочини, необхідні для надання ним банківських та інших фінансових послуг та здійснення іншої діяльності.
Правочин щодо надання державної гарантії на портфельній основі між Міністерством фінансів України та АТ «Ощадбанк» оформлений шляхом укладення договору №13110-05/74 від 05.05.2022 та визначає обсяг гарантійних зобов'язань та порядок їх виконання; права, обов'язки та відповідальність гаранта і кредитора; умови настання гарантійного випадку; строк здійснення виплат у разі настання гарантійного випадку; розмір та порядок сплати до державного бюджету плати за надання такої гарантії; порядок погашення заборгованості перед державою за виконання гарантійних зобов'язань.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
Спірні правовідносини між сторонами виникли внаслідок невиконання відповідачами зобов'язання як за кредитним договором, так і за укладеним у забезпечення виконання основного договору договором поруки, щодо повернення заборгованості за кредитним договором № 142/2022 від 29.04.2022, Договором поруки № 260 від 29.04.2022.
Позивач просить солідарно стягнути з відповідачів заборгованість перед державою за кредитом, залученим під державну гарантію на портфельній основі.
Судом встановлено, що на виконання умов пунктів 1.1, 2.1 Договору Банк надав Позичальнику 29.04.2022 кредитні кошти в розмірі 2 000 000,00 грн. шляхом перерахування на поточний рахунок Позичальника НОМЕР_1 , відкритий в Банку для отримання кредитних коштів.
Однак, Позичальником, в порушення умов додаткового Договір про реструктуризацію № 3 до Кредитного договору № 142/2022 від 29.04.2022, не здійснено погашення основної суми боргу в розмірі 1 798 366,66 грн. Відповідних погашень у вказаних сумах згідно з графіком Позичальник не здійснив, внаслідок чого виникла прострочена заборгованість за основним боргом в сумі 1 798 144,33 грн.
У зв'язку із настанням гарантійного випадку (а саме - Позичальник у строк до 28.04.2023 згідно з графіком не здійснив платіж за основним боргом в розмірі 1 798 366,66 грн та такий платіж залишався нt сплачtним протягом 90 календарних днів), АТ «Ощадбанк» направив Гаранту вимогу № 21 від 07.11.2023 про сплату за гарантією суми в розмірі 1 438 515,46 грн.
За результатами розгляду зазначеної вимоги 11.12.2023 Гарант перерахував Банку суму у розмірі 1 438 515,46 грн для відшкодування за кредитною операцією, які Банк спрямував у рахунок часткового погашення заборгованості за основним боргом.
Станом на 28.11.2024 загальна заборгованість за боргом (кредитором) перед державою (гарантом) згідно з кредитним Договором № 142/2022 від 29.04.2022 становить 1 438 515,46 грн.
Факт повного виконання Банком своїх зобов'язань та факт невиконання Позичальником зобов'язань за Договором підтверджується розрахунками заборгованості за Договором.
У пунктах 38 - 40 вказаного Договору гарантії передбачено, що з метою реалізації зворотної вимоги (регресу) Гаранта до позичальника та на виконання ст. 17 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та вимог, передбачених пунктами 38 та 40 цього договору, банк-кредитор, виступаючи на підставі Порядку №723 та цього договору, зобов'язується:
- застосувати інструменти врегулювання заборгованості (в тому числі за рахунок реалізації предмета забезпечення) за проблемним кредитом з метою погашення простроченої заборгованості перед бюджетом та зобов'язань позичальника із сплати пені, нарахованої відповідно до пункту 45 цього договору, за таким проблемним кредитом;
- здійснювати заходи щодо стягнення суми, сплаченої Гарантом, з усіма процесуальними правами, що надаються позивачу (крім права підпису заяви про повну або часткову відмову від заяви про порушення (відкриття) провадження у справі про банкрутство, підпису заяви про відмову від заяви з грошовими вимогами до боржника; підпису заяви про повне або часткове визнання позову, про повну або часткову відмову від позову, про зменшення розміру позовних вимог), в судах, а також органах нотаріату, органах державної виконавчої служби, з приватними виконавцями, арбітражними керуючими, адвокатами.
Кошти, отримані внаслідок застосування інструментів врегулювання заборгованості за проблемним кредитом, перераховуються на рахунок Гаранта в сумі, пропорційній ставці індивідуальної гарантії за таким проблемним кредитом (але не більше загальної суми всіх сум сплати за гарантією, яка сплачена за таким проблемним кредитом, та пені, нарахованої відповідно до пункту 45 цього договору), та зараховуються Гарантом насамперед у рахунок погашення простроченої заборгованості перед бюджетом, у зв'язку з чим банк-кредитор робить відповідний бухгалтерський запис та зменшує заборгованість позичальника перед державним бюджетом.
За таких обставин, повноваження АТ «Ощадбанк» щодо солідарного стягнення з відповідачів простроченої заборгованості перед державою за Договором відповідають закону, актам Кабінету Міністрів України, договору про надання державної гарантії на портфельній основі та статутній діяльності АТ «Ощадбанк».
Суд, дослідивши вищевказаний розрахунок заборгованості, вважає його обґрунтованим, арифметично і методологічно правильним.
Доказів перерахування заборгованості по кредиту за вказаними вище договорами ні відповідач-1 (Позичальник), ні відповідачі-2, (як поручитель за договором), до суду не подали.
Згідно частин 3 та 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Крім того, згідно із статтею 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на викладене, суд, оцінивши докази у сукупності, приходить до переконання, позовні вимоги про солідарне стягнення з відповідачів 1 438 515,46 грн заборгованості є обґрунтованими, які підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідачів на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст. 236-241 ГПК України суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТАІР- АГР02020», код ЄДРПОУ 43460877, юридична адреса: 18001, м. Черкаси, вулиця Святотроїцька, буд. 55, офіс 23) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Головного управління по м. Києву та Київські області АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 09322277, 01001, м. Київ, вул. Володимирська, 27) прострочену заборгованість перед державою за кредитним договором № 142/2022 від 29.04.2022, що станом па 03.10.2023 року становить 1 438 515,46 грн (один мільйон чотириста тридцять вісім тисяч п'ятсот п'ятнадцять грн 46 коп.).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬТАІР- АГР02020», код ЄДРПОУ 43460877, юридична адреса: 18001, м. Черкаси, вулиця Святотроїцька, буд. 55, офіс 23) на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Головного управління по м. Києву та Київські області АТ «Ощадбанк (код ЄДРПОУ 09322277, 01001, м. Київ, вул. Володимирська, 27) витрати по сплаті судового збору в розмірі 10 788,86 грн (десять тисяч сімсот вісімдесят вісім грн 86 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Головного управління по м. Києву та Київські області АТ «Ощадбанк (код ЄДРПОУ 09322277, 01001, м. Київ, вул. Володимирська, 27) витрати по сплаті судового збору в розмірі 10 788,86 грн (десять тисяч сімсот вісімдесят вісім грн 86 коп.).
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 11.07.2025.
Суддя Костянтин ДОВГАНЬ