Рішення від 10.07.2025 по справі 925/160/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2025 року м.Черкаси Справа № 925/160/25

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, із секретарем судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду розглянув справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс", м.Київ, вул.Рейтарська,17, приміщ.14

до Мошнівської сільської ради, Черкаська область, Черкаський район, с.Мошни, вул.М.Преснякова,13

про визнання незаконним повідомлення про скасування земельних торгів, а земельних торів такими, що не відбулися; зобов'язання підписати протокол про результати земельних торгів та договір оренди земельної ділянки; визнання договору оренди земельної ділянки укладеним,

за участю повноважних представників:

від позивача: Коваленко О.І. - керівник, за посадою - в режимі ВКЗ;

від відповідача: участі не брав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс" звернулось в Господарський суд Черкаської області із позовом до Мошнівської сільської ради з вимогами:

визнати незаконним повідомлення №86/09-13 про скасування земельних торгів (LRE001-UA-20241211-71945) від 15.01.2025, видане Мошнівською сільською радою Черкаського району Черкаської області, а земельні торги - такими, що відбулися;

зобов'язати Мошнівську сільську раду Черкаського району Черкаської області протягом шести робочих днів з дня набрання рішенням суду законної сили підписати протокол про результати земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 від 13.01.2025;

зобов'язати Мошнівську сільську раду Черкаського району Черкаської області протягом двадцяти робочих днів з дня набрання законної сили рішенням суду підписати договір оренди землі щодо земельної ділянки кадастровий номер 7124980500:02:004:0073 площею 19.7564 га, розташованої в адміністративних межах Мошнівської сільської ради (за межами села Байбузи) на умовах, визначених протоколом про результати земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 від 13.01.2025;

а також відшкодувати понесені судові витрати.

Ухвалами суду: від 03.03.2025 - відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 01.04.2025; від 01.04.2025 - задоволено клопотання відповідача від 01.04.2025 (вх.суду №5068 від 01.04.2025) проведення підготовчого засідання відкладено на 23.04.2025; від 23.04.2025 - прийнято до розгляду заяву позивача про зміну предмету позову від 23.04.2025 (вх.суду №6338/25 від 23.04.2025) та постановлено надалі розглядати справу з наступними вимогами:

"визнати незаконним повідомлення №86/09-13 про скасування земельних торгів (LRE001-UA-20241211-71945) від 15.01.2025, видане Мошнівською сільською радою Черкаського району Черкаської області, а земельні торги - такими, що відбулися; зобов'язати Мошнівську сільську раду Черкаського району Черкаської області протягом шести робочих днів з дня набрання рішенням суду законної сили підписати протокол про результати земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 від 13.01.2025; зобов'язати Мошнівську сільську раду Черкаського району Черкаської області протягом двадцяти робочих днів з дня набрання законної сили рішенням суду підписати договір оренди землі щодо земельної ділянки кадастровий номер 7124980500:02:004:0073 площею 19.7564 га, розташованої в адміністративних межах Мошнівської сільської ради (за межами села Байбузи) на умовах, визначених протоколом про результати земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 від 13.01.2025; визнати укладеним між Мошнівською сільською радою в особі сільського голови Шкарбути Б.В., та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс" , в особі директора Коваленка О.І., який діє на підставі статуту, договір оренди землі в редакції додатку №7 до рішення Мошнівської сільської ради від 06.07.2023 №38-8/VIII та земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 (текст договору)"; задоволено клопотання відповідача від 23.04.205 (вх.суду №6342/25 від 23.04.2025), проведення підготовчого засідання відкладено на 21.05.2025; від 21.05.2025 - задоволено клопотання відповідача від 20.05.2025 (вх.суду №7898/25 від 20.05.2025), проведення підготовчого засідання відкладено на 05.06.2025; від 05.06.2025 - закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судове засідання 01.07.2025.

Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце цього засідання, однак участі повноважного представника не забезпечив.

До дня судового засідання 01.07.2025 від відповідача надійшло клопотання від 24.06.2025 (вх.суду №9709/25 від 25.06.2025) про відкладення проведення судового засідання, мотивоване неможливістю забезпечення явки представника - адвоката Горобця С.О., у зв'язку із його перебуванням у щорічній основній відпустці у період з 30.06.2025 до 11.07.2025.

Відповідно до п.2 ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Присутній у судовому засіданні представник позивача вказав на можливість розгляду справи по суті без участі представника відповідача.

Враховуючи, що явка представників сторін у судове засідання обов'язковою не визнавалась; що судом вже було задоволено три клопотання відповідача про відкладення проведення судових засідань у справі (від 01.04.2025 (вх.суду №5068 від 01.04.2025), від 23.04.205 (вх.суду №6342/25 від 23.04.2025), від 20.05.2025 (вх.суду №7898/25 від 20.05.2025)); що із врахуванням відповідного клопотання відповідача від 05.06.2025 (вх.суду №8685/25 від 05.06.2025) підготовче засідання також проведено без участі його представника, - суд, відповідно до п.2 ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України постановив здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача.

З огляду на викладене, клопотання відповідача від 24.06.2025 (вх.суду №9709/25 від 25.06.2025) про відкладення судового засідання - не підлягає до задоволення.

Відповідач у відзиві від 09.05.2025 (вх.суду №7368/25 від 12.05.2025, а.с.27), заяві від 26.03.2025 (вх.суду №4809/25 від 27.03.2025, а.с.44) проти задоволення позову заперечив, і вказав, що:

на момент публікації оголошення про проведення аукціону №LRE001-UA-20241211-71945 з продажу права оренди земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7124980500:02:004:0073, код КВЦП 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за межами с.Байбузи Черкаського району Черкаської області, її нормативна грошова оцінка становила 375458,21 грн (сума, визначена на основі витягу з технічної документації від 26.06.2023);

разом з тим, із врахуванням індексу інфляції за 2024 рік (12%), нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки станом на 17.03.2025 збільшилась (з урахуванням коефіцієнту індексації 1,12) і становить 441914,31 грн, що підтверджується витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9953219352025 від 17.03.2025;

крім того, в ході поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7124980500:02:004:0021 неправильно визначено склад угідь земельної ділянки з кадастровим номером 7124980500:02:004:0073 - зазначено КВЗУ 001.01 (рілля) замість правильного КВЗУ 001.1 та 005.01 (земельні лісові ділянки, вкриті лісовою рослинністю); також частина території припадає на польовий шлях (КВЗУ 009.02 - землі під дорогами, зокрема під ґрунтовими);

необхідність внесення змін до землеоціночної документації на земельну ділянку з кадастровим номером 7124980500:02:004:0073 стала причиною скасування Мошнівською сільською радою земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 з продажу права оренди останньої - після їх проведення. Після внесення відповідних змін, земельні торги будуть проведені повторно, про що Товариство з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс" повідомлено листом від 24.03.2025 №522/09-13 із пропозицією повторно взяти участь у земельних торгах з продажу права оренди земельної ділянки.

У судовому засіданні 01.07.2025 представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві (а.с.1) та відповіді на відзив (а.с.51), заяві від 28.03.2025 (вх.суду №4958/25 від 31.03.2025, а.с.58) і пояснив, що:

відповідач, отримавши підтверджуючі необхідність внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації документи, мав законне право відповідно до ч.3 ст.138 Земельного кодексу України скасувати земельні торги №LRE001-UA-20241211-71945 до їх проведення - тобто до 13.01.2025, проте своїм правом у встановленому законом порядку не скористався, чим підтвердив дійсність та відповідність законодавству усіх документів та чинність свого волевиявлення на проведення публічного конкурсу з продажу права;

Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) на офіційному вебпорталі щодо індексації нормативної грошової оцінки земель 2024 рік повідомила, що витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру в період з 01 січня до 16 січня 2025 року не містять коефіцієнтів індексації за 2024 рік; відповідно значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене в цих витягах, потребуватиме перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2024 рік;

підписання за результатами земельних торгів договору оренди земельної ділянки та її подальший обробіток не впливають на виправлення помилок в державному земельному кадастрі щодо складу угідь такої земельної ділянки. Крім того, проект договору, опублікований разом з іншими документами щодо проведення земельних, торгів жодної фіксації щодо складу угідь цієї земельної ділянки не містить;

публікуючи 15.01.2025 повідомлення №86/09-13 про скасування земельних торгів, відповідач не міг знати про застосування конкретного коефіцієнту індексації за 2024 рік, оскільки така індексація була проведена тільки після 16.01.2025.

У судовому засіданні 01.07.2025 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено учасників справи про час його проголошення - о 14:45 год. 10.07.2025.

Відповідно до ст.233, 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 10.07.2025 проголошено та приєднано до справи вступну та резолютивну частини судового рішення.

Судом установлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.

06.07.2023 Мошнівською сільською радою Черкаського району Черкаської області прийнято рішення №38-8/VІІІ "Про проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності" (а.с.10), на підставі якого вирішено: провести земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до класифікації видів цільового призначення земель, земельні ділянки віднесені до земель сільського господарства, секція А, розділ 01, підрозділ 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані в адміністративних межах Мошнівської сільської ради (за межами с.Байбузи): площею 19,7564 га кадастровий номер 7124980500:02:004:0073; площею 19,7564 га кадастровий номер 7124980500:02:004:0074; площею 19,6184 га кадастровий номер 7124980500:02:004:0075; площею 19,6184 га кадастровий номер 7124980500:02:004:0076; площею 19,6184 га кадастровий номер 7124980500:02:004:0077; площею 19,6184 га кадастровий номер 7124980500:02:004:0078 (п.14); продати право оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), що розташовані в адміністративних межах Мошнівської сільської ради (за межами с.Байбузи) на конкурентних засадах (на земельних торгах у формі електронного аукціону) (п.2); затвердити умови проведення земельних торгів у формі аукціону щодо продажу права оренди на земельні ділянки для проведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), розташовані в адмінмежах Мошнівської сільської ради (за межами с.Байбузи) згідно з додатками 1-6 (п.3); стартова ціна лоту з продажу права оренди на земельні ділянки дорівнює розміру річної орендної плати 12 (дванадцять відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.3.1); встановити строк користування земельними ділянками комунальної власності при укладенні договорів оренди з переможцями торгів на 15 (п'ятнадцять) років (п.3.4); торги провести у порядку визначеному ст.137-139 Земельного кодексу України (п.4); затвердити проект договорів оренди земель згідно з додатками 7-12 (п.7).

Згідно з додатком №1 до рішення Мошнівської сільської ради Черкаського району Черкаської області прийнято рішення від 06.07.2023 №38-8/VІІІ (а.с.11 зворот) лот №1 земельних торгів в електронній торговій системі: назва лота - земельна ділянка; право, яке виставляється на торги - оренда; місце знаходження - Черкаська область, Черкаський район, адмін.межі Мошнівської сільської ради (за межами с.Байбузи); кадастровий номер - 7124980500:02:004:0073; площа - 19,7564 га; цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01); тип власності - комунальна; строк оренди - 15 років; нормативна грошова оцінка - 375458,21 грн; стартова ціна - 45054,90 грн; розмір реєстраційного внеску - 670,00 грн; розмір гарантійного внеску - 13516,47 грн; крок земельних торгів - 4505,49 грн; період проведення торгів - серпень-жовтень 2023 року.

Земельні торги проведені на електронному майданчику ДП "Прозорро.Продажі" (є оператором електронного майданчика) Товариством з обмеженою відповідальністю "ГІСМАП". Організатором торгів виступає Мошнівська сільська рада (відповідач у справі).

13.01.2025 за результатами земельних торгів (протокол №LRE001-UA-20241211-71945, а.с.12) з продажу права оренди земельної ділянки (кадастровий номер 7124980500:02:004:0073) комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦП 01.01), розташованої за межами с.Байбузи, Черкаського району, Черкаської області, експлікація земель - 001.01 рілля (19,7564 га) переможцем за критерієм найвищої цінової пропозиції (320050,00 грн) визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс", код ЄДРПОУ 42259481.

Згідно із протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису від 17.01.2025 (а.с.14) сформований 13.01.2025 протокол про результати електронних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 підписано директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс" Коваленком Олександром Івановичем 14.01.2025.

14.01.2025 переможцем торгів - Товариством з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс" на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІСМАП" здійснено сплату суми витрат, понесених на підготовку лота для продажу, що підтверджується платіжною інструкцією від 14.01.2025 №118 на суму 3500,00 грн з призначенням платежу: "Сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу, які підлягає сплаті переможцем земельних торгів, без ПДВ" (а.с.15).

Організатором торгів протокол земельних торгів LRE001-UA-20241211-71945 у визначений ст.137 Земельного кодексу України строк не підписано та не оприлюднено, що має розцінюватися як процедурне порушення відповідачем правил проведення відкритих торгів чи зловживання правом (ст. 13 ЦК України).

15.01.2025 Виконавчим комітетом Мошнівської сільської ради на адресу ДП "Прозорро.Продажі" направлено повідомлення №86/09-13 (а.с.16) про скасування відповідно до ч.3 ст.138 Земельного кодексу України земельних торгів LRE001-UA-20241211-71945, мотивоване необхідністю внесення (із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік) змін до землеоціночної документації на земельну ділянку з кадастровим номером 7124980500:02:004:0073 комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦП 01.01), розташовану за межами с.Байбузи, Черкаського району, Черкаської області.

Вказані обставини стали підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс" в Господарський суд Черкаської області із позовом до Мошнівської сільської ради за захистом порушеного права та визнання незаконним повідомлення №86/09-13 про скасування земельних торгів (LRE001-UA-20241211-71945) від 15.01.2025, видане Мошнівською сільською радою Черкаського району Черкаської області, а земельних торгів - такими, що відбулися; зобов'язання Мошнівської сільської ради Черкаського району Черкаської області протягом шести робочих днів з дня набрання рішенням суду законної сили підписати протокол про результати земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 від 13.01.2025 та протягом двадцяти робочих днів з дня набрання законної сили рішенням суду - підписати договір оренди землі щодо земельної ділянки кадастровий номер 7124980500:02:004:0073 площею 19.7564 га, розташованої в адміністративних межах Мошнівської сільської ради (за межами села Байбузи) на умовах, визначених протоколом про результати земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 від 13.01.2025; визнання укладеним між Мошнівською сільською радою в особі сільського голови Шкарбути Б.В., та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс", в особі директора Коваленка О.І., який діє на підставі статуту, договору оренди землі в редакції додатку №7 до рішення Мошнівської сільської ради від 06.07.2023 №38-8/VIII та земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945.

Відповідач у відзиві від 09.05.2025 (вх.суду №7368/25 від 12.05.2025, а.с.27) проти задоволення позову заперечив, причиною скасування земельних торгів LRE001-UA-20241211-71945 із посиланням на ч.3 ст.138 Земельного кодексу України вказав необхідність внесення (із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік) змін до землеоціночної документації на земельну ділянку з кадастровим номером 7124980500:02:004:0073 комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦП 01.01), розташовану за межами с.Байбузи, Черкаського району, Черкаської області.

Інших доказів та документів не подано.

Оцінюючи пояснення учасників та докази сторін у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення.

Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з положеннями Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Позивач є суб'єктом господарювання на ринку товарного сільськогосподарського виробництва, самостійною юридичною особою з присвоєнням ідентифікаційного коду, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.07.2025 №1544736.

Відповідач є органом місцевого самоврядування, діяльність якого регламентована Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", та може діяти лише в спосіб, визначений Законом - і не інакше - приписи ст.19 Конституції України.

Місце проведення господарської діяльності сторін відповідає місцю їх реєстрації згідно даних ЄДРПОУ - положення ст.93 Цивільного кодексу України.

Позивач звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом про захист порушеного права та господарського інтересу як учасника та переможця електронних земельних торгів LRE001-UA-20241211-71945, із врахуванням тих обставин, що: вказані земельні торги мають статус таких, що відбулися; позивач має право на укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7124980500:02:004:0073 комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦП 01.01), розташованої за межами с.Байбузи, Черкаського району, Черкаської області - об'єкту земельних торгів LRE001-UA-20241211-71945; відповідач/організатор земельних торгів із порушенням визначеного законом порядку ухиляється від укладення такого договору.

Застосування судом норм права до спірних відносин:

Згідно із ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Загальні положення щодо проведення земельних торгів закріплені в главі 21 Земельного кодексу України та Вимогах щодо підготовки та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 №1013.

Відповідно до Земельного кодексу України:

ч.1 ст.116. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону;

ч.1, 2 ст.122. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу;

ч.1 ст.134. Земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті;

п."а", "б" ч.1 ст.135. Порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються: продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування; продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення всіх форм власності;

ч.2 ст.135. Земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної (суборендної) плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція). Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, адміністратором якої є визначений Кабінетом Міністрів України суб'єкт господарювання державного сектору економіки. Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України.

Для цілей цього Кодексу терміни "адміністратор електронної торгової системи", "електронний майданчик", "електронна торгова система", "оператор електронного майданчика", "центральна база даних" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна" з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом.

Протокол про результати земельних торгів та договір, що укладається за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки), підписуються за допомогою кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".

Учасник земельних торгів - це фізична або юридична особа, яка розмістила в електронній торговій системі документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зробила закриту цінову пропозицію і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.

Переможець земельних торгів - це учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі якщо ним зроблено щонайменше один крок торгів (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу), у випадках, встановлених частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок торгів, а в разі однакових цінових пропозицій - учасник, який подав раніше цінову пропозицію, за умови відсутності його відмови від очікування.

Закрита цінова пропозиція - це сума коштів, про намір та можливість сплати якої учасник земельних торгів повідомляє у своєму особистому кабінеті через оператора електронного майданчика в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заяв про участь у земельних торгах. Закрита цінова пропозиція не може бути меншою, ніж розмір стартової ціни продажу лота.

Організатором земельних торгів є: у разі продажу земельної ділянки - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу; у разі укладення договору оренди земельної ділянки - особа, яка відповідно до закону може виступати орендодавцем такої земельної ділянки; /.../

Для проведення земельних торгів організатор земельних торгів укладає з оператором електронного майданчика, підключеного до електронної торгової системи, договір про організацію та проведення земельних торгів;

ч.6 ст.135. Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та оператором електронного майданчика. Розмір, порядок сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України;

ч.11 ст.135. Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав суперфіцію, емфітевзису, договорів оренди, суборенди земельної ділянки, суперфіцію, емфітевзису;

ч.1-4 ст.136. Підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки; е-1) встановлення стартового розміру плати за користування земельною ділянкою на умовах суборенди, що не може бути меншим за розмір орендної плати, визначений договором оренди земельної ділянки; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення дати проведення земельних торгів. Фінансування підготовки лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Один лот складається виключно з однієї земельної ділянки або прав на неї. Площа земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності, права оренди, емфітевзису якої виставляються на земельні торги, не може перевищувати 20 гектарів. Ціною лота на земельних торгах є ціна продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію та розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою. Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них (із зазначенням кадастрових номерів, площі та їх цільового призначення), які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк, інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування нею на земельних торгах, обмеження у використанні земельної ділянки; г) відомості про особу, уповноважену організатором земельних торгів на укладення (підписання) договору купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги; ґ) проект договору купівлі-продажу, оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки;

ч.14 ст.137. Земельні торги проводяться за процедурою визначення переможця, під час якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів торгів;

ч.15 ст.137. Протокол про результати земельних торгів формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів в електронній формі. У протоколі про результати земельних торгів обов'язково зазначаються: а) відомості про земельну ділянку; б) кількість та відомості про учасників земельних торгів; в) стартова ціна продажу земельної ділянки, права емфітевзису, суперфіцію або стартовий розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою; г) ціна за земельну ділянку, прав емфітевзису, суперфіцію або розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою, запропоновані переможцем земельних торгів та іншими учасниками, або інформація про те, що земельні торги закінчилися без визначення переможця; ґ) найменування (для юридичної особи), прізвище, власне ім'я, по батькові (для фізичної особи) переможця земельних торгів; д) інформація про авторизований електронний майданчик, через який переможцем земельних торгів придбано земельну ділянку або право на неї;

ч.16 ст.137. Протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Переможець земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою. Організатор земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом шести робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою. На вимогу переможця торгів протокол про результати земельних торгів та/або договір за результатами проведення земельних торгів, укладені шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів організатором та переможцем торгів, можуть бути підписані також у паперовій формі. Протокол про результати земельних торгів є підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договорів оренди, суборенди землі, емфітевзису, суперфіцію. Договір купівлі-продажу земельної ділянки укладається в паперовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Договір за результатами проведення земельних торгів укладається між організатором та переможцем земельних торгів протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати земельних торгів;

ч.17 ст.137. У разі якщо переможець торгів відмовився від підписання протоколу про результати земельних торгів, укладення договору за результатами проведення земельних торгів або організатор не підписав такий протокол, не уклав договір з підстав, визначених частиною дев'ятнадцятою цієї статті, а також у разі несплати переможцем торгів належної суми за придбаний лот та суми витрат підготовки лота до продажу, що підтверджується відповідним актом організатора земельних торгів, електронною торговою системою автоматично формується та оприлюднюється новий протокол про результати земельних торгів;

ч.19 ст.137. Організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; б) не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті. Не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в підписанні протоколу про результати земельних торгів та подальшому укладенні договору за результатами проведення земельних торгів технічні, орфографічні та інші помилки у заяві про участь у земельних торгах або в документах та матеріалах, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст відповідного документа;

ч.1-5 ст.138. 1. Земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після сплати переможцем торгів ціни продажу земельної ділянки або відповідної плати за користування земельною ділянкою та сплати витрат на підготовку лота до продажу. 2. Земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути визнані судом недійсними. 3. Земельні торги до їх проведення можуть бути скасовані організатором земельних торгів у разі отримання ним документів, що підтверджують необхідність внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку або встановлення заборони на її відчуження чи передачу в користування. Повідомлення про скасування торгів не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення підлягає оприлюдненню в тому самому порядку, що й оголошення про проведення земельних торгів. 4. Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, у разі: а) відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої цієї статті, за умови, що такий учасник у встановлений строк підписав протокол про проведення земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, сплатив належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу); б) якщо жоден з учасників не зробив кроку аукціону (торгів) на підвищення стартової ціни (плати), крім випадку, визначеного абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу; в) якщо електронною торговою системою автоматично сформовано та оприлюднено протокол про результати проведення земельних торгів з визначенням переможцем торгів учасника з наступною ціновою пропозицією та таким учасником або організатором земельних торгів у випадках, встановлених частиною дев'ятнадцятою статті 137 цього Кодексу, у встановлений строк не підписано протокол про результати земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, не сплачено належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу. 5. У разі якщо земельні торги були визнані такими, що не відбулися, повторні земельні торги можуть бути проведені не раніше ніж через один місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів;

ч.1 ст.139. Організатор земельних торгів після їх проведення публікує в електронній торговій системі підписаний протокол про результати земельних торгів, договір купівлі-продажу земельної ділянки або прав на неї та відомості про сплату переможцем торгів належної суми за придбаний лот та суми витрат на підготовку лота до продажу.

Згідно з Вимогами щодо підготовки та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 №1013 (далі - Вимоги):

п.1. Ці вимоги визначають: порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи; технічні вимоги до реалізації переважного права купівлі земельної ділянки у власність у разі продажу її через електронний аукціон; порядок відшкодування переможцем земельних торгів витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах; розміру, порядку сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика; строк повернення оператором електронного майданчика всім учасникам земельних торгів, які не визнані переможцями, сплачених сум гарантійних внесків; технічні вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика; форми документації щодо лота земельних торгів для розміщення в електронній торговій системі; перелік документів, що підтверджують відповідність особи, яка бажає взяти участь у земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, вимогам статті 130 Земельного кодексу України (далі - Кодекс); вимоги до заяви про участь у земельних торгах; порядок визначення статусу учасника земельних торгів; порядок реєстрації учасників для участі в земельних торгах; порядок підписання організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів протоколу про результати земельних торгів та договору за результатами проведення земельних торгів; строк перерахування суми гарантійного внеску оператором електронного майданчика, сплаченого на його рахунок переможцем, на відповідні бюджетні рахунки у разі продажу земельної ділянки державної чи комунальної власності, прав суперфіцію, емфітевзису на неї, проведення земельних торгів з набуття права оренди, суборенди (у випадках, визначених Кодексом) такої земельної ділянки; порядок та строк сплати переможцем земельних торгів ціни продажу земельної ділянки, плати за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на земельних торгах, а також суми витрат на підготовку лота до продажу відповідно до положень Кодексу;

п.4. Формування протоколів про результати земельних торгів та їх оприлюднення здійснюється в електронній торговій системі автоматично у день завершення земельних торгів. Протоколи формуються за формою, оприлюдненою на офіційному веб-сайті адміністратора електронної торгової системи (далі - адміністратор) та затвердженою ним, з урахуванням вимог частини п'ятнадцятої статті 137 Кодексу;

п.21. В оголошенні про проведення земельних торгів щодо кожного лота зазначаються: найменування організатора земельних торгів; місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер; цільове призначення земельної ділянки; умови договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договору оренди, суборенди землі, суперфіцію, емфітевзису, що укладається на земельних торгах; стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію, або стартовий розмір плати за користування земельною ділянкою; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов'язаних із забудовою; час проведення земельних торгів; розмір реєстраційного та гарантійного внесків, що сплачують учасники, порядок їх сплати; найменування, веб-сайти та номери рахунків операторів електронних майданчиків, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків; прізвище, власне ім'я та по батькові, посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами та матеріалами щодо лота; проект договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря, суборендаря, емфітевта, суперфіціарія), а в разі продажу на земельних торгах прав емфітевзису, суперфіцію за рішенням емфітевта, суперфіціарія - також копія договору емфітевзису, суперфіцію; сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів; фотографічні зображення земельної ділянки, копії документів та матеріалів на лот; особа, яка має переважне право на купівлю земельної ділянки (у разі проведення аукціону з продажу такої земельної ділянки); номери банківських рахунків для внесення плати за придбаний лот; інші відомості про лот, які організатор торгів вважає за необхідне розмістити в оголошенні про проведення земельних торгів;

п.44. Якщо земельні торги були скасовані згідно з частиною третьою статті 138 Кодексу, їх статус змінюється в електронній торговій системі на статус земельних торгів, що скасовані, із збереженням всієї інформації, раніше введеної учасником або організатором. Повідомлення про скасування земельних торгів оприлюднюється організатором в електронній торговій системі не пізніше ніж протягом робочого дня, що настає за днем прийняття відповідного рішення, та обов'язково повинне містити підстави та обґрунтування прийняття рішення про скасування земельних торгів;

п.45. Переможець земельних торгів визначається шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників та формування протоколу про результати земельних торгів з урахуванням положень абзацу сьомого частини другої статті 135 Кодексу;

п.46. Переможець земельних торгів: підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем його формування електронною торговою системою; підписує договір за результатами проведення земельних торгів з організатором протягом 20 робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу про результати земельних торгів;

п.49. Організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом;

п.50. Переможець земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів у строки, встановлені пунктом 46 цих вимог. Після підписання переможцем земельних торгів протоколу про результати земельних торгів організатор підписує протокол та оприлюднює підписаний протокол через особистий кабінет протягом шести робочих днів з дня, що настає за днем його формування в електронній торговій системі, та натискає електронну кнопку для підтвердження підписання протоколу в інтерфейсі особистого кабінету, після чого земельним торгам автоматично присвоюється статус очікування підписання договору. Зазначений строк закінчується о 18-й годині останнього дня строку, встановленого для оприлюднення протоколу;

п.54. Протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, у строки, встановлені пунктами 46, 50 та 53 цих вимог.

Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні":

ч.3 ст.24. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції;

ст.25. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до вищенаведених положень глави 21 Земельного кодексу України, що регулюють проведення земельних торгів, позивач, як учасник торгів, якого визнано переможцем земельних торгів, за відсутності фактів скасування у встановленому порядку торгів, визнання їх у встановленому порядку такими, що не відбулися чи визнання судом їх результатів недійсними має право на укладення договору оренди земельної ділянки із організатором торгів - відповідачем. Передумовою для укладення такого договору відповідно до ст.137 Земельного кодексу України є виконання обов'язку з підписання протоколу торгів переможцем та організатором торгів.

Згідно з ч.1 ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, елементом якого є принцип правової визначеності.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Рисовський проти України" (заява № 29979/04) відображено особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Так, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v.The Czech Republic), п.58.

Таким чином, з урахуванням зазначеної практики ЄСПЛ, поведінка державних органів повинна бути максимально прозорою, відкритою та зрозумілою для всіх учасників правовідносин, а порушення встановлених законами правил та невиконання покладених на державні органи обов'язків матиме наслідком покладення на такі органи відповідальності та спричинить необґрунтовані додаткові витрати. Відтак, державні органи, виконуючи покладені на них обов'язки, повинні здійснювати свою діяльність таким чином, щоб не допускати та уникати ситуацій, внаслідок яких держава нестиме додаткові як матеріальні, так і репутаційні ризики (правові позиції, викладені у п.67-70 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.06.2022 у справі №916/3626/20).

Отже, органи державної влади та місцевого самоврядування не можуть мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій, зокрема уникати виконання своїх обов'язків внаслідок порушення ними ж положень законодавства.

Зазначені вимоги застосовуються і при розгляді судових справ. Сторона не може покликатись на свої незаконні дії, як на підставу для прийняття судового рішення на її користь.

В контексті справи, що розглядається, це вказує на неспроможність доводів відповідача, викладених у листі-повідомленні від 15.01.2025 №86/09-13 на адресу ДП "Прозорро.Продажі" та у відзиві на позов, про скасування (із посиланням на ч.3 ст.138 Земельного кодексу України) земельних торгів, мотивованих необхідністю внесення змін до землеоціночної документації на земельну ділянку із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік, і не надає право останньому відмовитись від підписання протоколу, складеного на оформлення результатів проведених торгів. Протилежне означало б, що організатор торгів мав би можливість в непередбаченому законом порядку унеможливити проведення призначених земельних торгів та/або оформлення результатів відповідним протоколом, незважаючи на те, що право організатора не підписувати протокол та не укладати договір за результатами проведення земельних торгів обумовлене лише підставами, передбаченими ч.19 ст.137 Земельного кодексу України.

Одночасно, суд враховує, що відповідно до ч.1 ст.316 Земельного кодексу України обов'язок забезпечення підготовки лотів до проведення земельних торгів (що зокрема, включає і отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї - п."г" ч.1 ст.316) покладений саме на організатора торгів (відповідача), а у разі отримання останнім документів, що підтверджують необхідність внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку, земельні торги відповідно до ч.3 ст.138 Земельного кодексу України можуть бути скасовані лише до їх проведення.

Проведення земельних торгів щодо права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7124980500:02:004:0073 здійснювалось за рішенням організатора земельних торгів, Мошнівської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 06.07.2023 №38-8/VIII, яким затверджено: а) перелік земельних ділянок або прав на них (із зазначенням кадастрових номерів, площі та їх цільового призначення), які виставляються на земельні торги окремими лотами - зокрема "земельна ділянка площею 19,7564 га кадастровий номер 7124980500:02:004:0073 (п.1)"; "продати право оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), що розташовані в адміністративних межах Мошнівської сільської ради (за межами села Байбузи) на конкурентних засадах (на земельних торгах у формі електронного аукціону)" (п.2); "затвердити умови проведення земельних торгів у формі аукціону щодо продажу права оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), розташованих в адмінмежах Мошнівської сільської ради (за межами с.Байбузи) згідно з додатками 1-6" (п.3). Згідно з додатком №1 Лот №1 земельних торгів в електронній торговій системі: назва лота - земельна ділянка; право, яке виставляється на торги - оренда; місце знаходження - Черкаська область, Черкаський район, адмін.межі Мошнівської сільської ради (за межами с.Байбузи); кадастровий номер - 7124980500:02:004:0073; площа - 19,7564 га; цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01); тип власності - комунальна; строк оренди - 15 років; нормативна грошова оцінка - 375458,21 грн; стартова ціна - 45054,90 грн; розмір реєстраційного внеску - 670,00 грн; розмір гарантійного внеску - 13516,47 грн; крок земельних торгів - 4505,49 грн; період проведення торгів - серпень-жовтень 2023 року; б) стартова ціна лота - "дорівнює розміру річної орендної плати 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки" (п.3.1); в) строк, інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування нею на земельних торгах, обмеження у використанні земельної ділянки - "строк користування земельними ділянками комунальної власності при укладенні договорів оренди з переможцями торгів - 15 років" (п.3.4); г) відомості про особу, уповноважену організатором земельних торгів на укладення (підписання) договору оренди земельної ділянки, право на яку виставляється на земельні торги - "уповноважити сільського голову Богдана Шкарабуту від імені організатора підписати договір оренди земельної ділянки, право оренди якої виставляється на земельні торги та інші документи з питань проведення земельних торгів" (п.7); ґ) проект договору оренди земельної ділянки - "затвердити проект договір оренди земель, згідно з додатками 7-12" (п.8).

Оголошення про проведення земельних торгів LRE001-UA-20241211-7194 "Продаж права оренди земельної ділянки (з кадастровий номер 7124980500:02:004:0073) комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦП 01.01), розташованої за межами с.Байбузи, Черкаського району, Черкаської області" організатором аукціону опубліковано 11.11.2024 о 16:51 год. Проведення аукціону призначено на 13.01.2025 о 12:25 год.

Учасником аукціону Товариством з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс", дотримано процедуру реєстрації учасників для участі в земельних торгах, встановлену Кабінетом Міністрів України, в повній мірі виконано всі умови, необхідні для участі у земельних торгах, а також надано всі необхідні документи для цього.

До дати проведення земельних торгів LRE001-UA-20241211-7194 (13.01.2025) організатором аукціону документів, що підтверджують необхідність внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку, отримано не було; відповідно до ч.3 ст.138 Земельного кодексу України повідомлення про скасування торгів не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення в порядку, визначеному для оприлюднення оголошення про проведення земельних торгів, - не оприлюднено.

Земельні торги LRE001-UA-20241211-7194 проведено з процедурою визначення переможця - Товариства з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс", за критерієм найбільшої запропонованої цінової пропозиції - 320050,00 грн.

Протокол про результати земельних торгів LRE001-UA-20241211-7194 сформовано та оприлюднено електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів (13.01.2025 о 12:54:02) в електронній формі.

Позивачем, як переможцем аукціону, із дотриманням положень Земельного кодексу України та Вимог 14.01.2025 о 16:33 год. підписано кваліфікованим електронним підписом протокол про результати земельних торгів LRE001-UA-20241211-7194, направлено останній оператору електронного майданчика для подальшого підписання організатором торгів (відповідачем) та здійснено перерахунок грошових коштів (витрати /видатки/ здійснені на підготовку лоту для продажу) в розмірі 3500,00 грн.

Підстави, визначені п.19 ст.137 Земельного кодексу України, для прийняття організатором земельних торгів рішення про відмову в підписанні протоколу про результати земельних торгів та подальшому укладенні договору за результатами проведення земельних торгів, - відсутні.

Отже, у порушення приписів чинного законодавства відповідач не виконав (ухилився від виконання) свого обов'язку щодо підписання протоколу земельних торгів LRE001-UA-20241211-71945, яким оформлені їх результати, і з посиланням на ч.3 ст.138 Земельного кодексу України направив для оприлюднення повідомлення від 15.01.2025 №86/09-13 про скасування земельних торгів, мотивоване необхідністю внесення (із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік) змін до землеоціночної документації на земельну ділянку з кадастровим номером 7124980500:02:004:0073 комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦП 01.01), розташовану за межами с.Байбузи, Черкаського району, Черкаської області.

Суд особливо звертає увагу учасників справи, що організатором земельних торгів виступає власник спірної земельної ділянки - Мошнівська сільська рада (самостійна юридична особа за законом, орган місцевого самоврядування, код ЄДРПОУ 26357343), а повідомлення про визнання торгів такими, що не відбулися направлено виконкомом Мошнівської сільської ради (самостійна юридична особа, виконавчий орган місцевого самоврядування, код ЄДРПОУ 04408809) який не є стороною спірних відносин, стороною договору оренди землі та не уповноважувався радою на вчинення таких дій, що містить ознаки зловживання правом і є неприпустимим у господарських відносинах відповідно до вимог ст. 13 ЦК України.

З урахуванням встановлених обставин, зважаючи на підпорядкування виконкому Мошнівської сільської ради Мошнівській сільській раді, зважаючи на докази, надані сторонами в обґрунтування своїх позицій, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання незаконним повідомлення відповідача від 15.01.2025 №86/09-13 про скасування земельних торгів LRE001-UA-20241211-7194, а останніх - такими, що відбулися.

Згідно із ч.2, 3 ст.13 Цивільного кодексу України, при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб; не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

Відповідач, ухиляючись (із порушенням визначеного законом порядку) від підписання протоколу електронних торгів LRE001-UA-20241211-71945 (статус яких визначено як такі, що відбулися), діє очевидно недобросовісно та зловживає правами стосовно переможця торгів - позивача, який має легітимні очікування щодо укладення за результатами вказаних торгів договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7124980500:02:004:0073 - об'єкту земельних торгів LRE001-UA-20241211-71945, прийняття її в строкове платне користування та подальшого розпорядження нею.

Принцип легітимних очікувань означає, що особа, яка поводить себе відповідно до закону і встановлених процедур може розраховувати на те, що рішення державних органів та органів самоврядування є законними та легітимними, такими, що пройшли відповідну процедуру прийняття. Такий підхід демонструє ЄСПЛ, зокрема у справах "Стретч проти Сполученого Королівства", "Пайн Велі Девелопменте ЛТД та інші проти Ірландії", "Остапенко проти України", "Зеленчук та Цицюра проти України". Така позиція має поширюватися на правовідносини щодо оренди землі та порядку укладення договорів оренди, зокрема щодо укладення договорів оренди землі державної чи комунальної власності.

В даному випадку, втілення легітимних очікувань позивача на досягнення прогнозованого результату унеможливлюється внаслідок протиправних дій органу місцевого самоврядування, які полягають в униканні виконання останнім обов'язків внаслідок порушення ним же положень законодавства з метою отримання вигоди (адже відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 17.03.2025 /зробленого позивачем через два місяці після проведення торгів/ нормативна грошова оцінка об'єкта торгів збільшилась з 375458,21 грн до 441914,31 грн) від своїх протиправних дій.

Одночасно при прийнятті рішення у даній справі суд враховує концепцію Доктрини заборони суперечливої поведінки для відповідача (venire contra factum proprium) в практиці Європейського суду з прав людини та її застосування Верховним Судом (як джерело права).

Доктрина venire contra factum proprium в цивільному праві передбачає добросовісність (пункт 6 статті 3 ЦК України) та заборону суперечливої поведінки як певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Доктрина venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), базується ще на римській максимі - "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці). В основі доктрини venire contra factum proprium знаходиться принцип добросовісності.

Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них (постанова Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 10.04.2019 у справі №390/34/17). Вперше про застосування доктрини заборони суперечливої поведінки зазначала колегія КГС ВС у постанові від 17.11.2018 у справі №911/205/18, а саме у пунктах 60 та 61: "/…/ суд касаційної інстанції вважає, що встановлені судами попередніх інстанцій обставини приводять до переконливого висновку про необхідність застосування при розгляді даної справи доктрини venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), яка базується ще на римській максимі - "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці)".

Доктрина venire contra factum proprium базується на принципі добросовісності. Наприклад, у статті I.-1:103 Принципів, визначень і модельних правил європейського приватного права вказується, що поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.

Зважаючи на викладене вище, порушене право позивача, як переможця земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки, на укладення відповідного договору може бути поновлене тільки у спосіб, що передбачає зобов'язання відповідача виконати встановлений законом обов'язок з підписання протоколу торгів, як необхідну умову їх закінчення та юридичного підтвердження.

Відтак, позовна вимога про зобов'язання відповідача підписати протокол про результати земельних торгів LRE001-UA-20241211-7194 підлягає до задоволення.

Суд також погоджується з доводами позивача про те, що саме лише зобов'язання відповідача підписати протокол земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки не призведе до повного захисту порушених прав та інтересів позивача. Як вбачається з обставин справи, майновий інтерес позивача полягає саме в укладенні за результатами проведеного аукціону договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до Цивільного кодексу України:

ст.618. 1. Договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. 2. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною;

ч.1 ст.641. Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.

Згідно із Господарським кодексом України:

ч.3, 4 ст.179. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту;

ч.7 ст.179. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів;

ст.181. Господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;

ст.184. 1. При укладенні господарського договору на основі вільного волевиявлення сторін проект договору може бути розроблений за ініціативою будь-якої із сторін у строки, погоджені самими сторонами. 2. Укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого статтею 181 цього Кодексу. 3. Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору;

ч.1 ст.187. Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Переддоговірним є спір, який виникає у разі, якщо сторона ухиляється або відмовляється від укладення договору в цілому або не погоджує окремі його умови. При цьому передати переддоговірний спір на вирішення суду можливо лише тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов'язаною його укласти через пряму вказівку закону або таке укладення передбачено будь-якою іншою угодою сторін.

У справі про визнання укладеним договору (зобов'язання укласти договір) позивачем є особа, яка бажає укласти договір, а відповідачем має бути сторона договору, яка відмовляється укласти договір, чим порушує права позивача (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 18.12.2024 у справі №907/825/22).

З огляду на безпідставне ухилення відповідача від укладення договору, суд вважає вимоги позивача про визнання договору оренди землі укладеним правомірними та такими, що належать до задоволення.

Разом з тим, позивачем у даній справі одночасно заявлено, як вимогу про визнання укладеним між сторонами договору оренди землі в редакції додатку №7 до рішення Мошнівської сільської ради від 06.07.2023 №38-8/VIII та земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945, так і вимогу про зобов'язання відповідача підписати договір оренди землі щодо спірної земельної ділянки на умовах, визначених протоколом про результати земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 від 13.01.2025.

Відповідно до ст.14, 46 Господарського процесуального кодексу України позивач самостійно визначає предмет й підстави позову, зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права та на власний розсуд розпоряджається своїми правами щодо предмета позову.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що визначення предмета, підстав позову та відповідача у спорі - це право, яке належить позивачу; натомість установлення обґрунтованості та доведеності позову - це обов'язок суду, який здійснюється під час розгляду справи.

Згідно з положеннями ст.16 Цивільного кодексу України та ст.20 Господарського кодексу України права та законні інтереси позивача можуть бути захищені у передбачений ними спосіб, а також іншими способами, передбаченими законом.

Позивачем не наведено положень законодавства, які б передбачали такий спосіб захисту порушеного права як одночасне зобов'язання відповідача укласти договір оренди землі за результатами земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 та визнати договір оренди укладеним.

Суд розцінює вимогу позивача про зобов'язання укласти договір оренди землі щодо спірної земельної ділянки, як вимогу про визнання укладеним такого договору в судовому порядку у запропонованій позивачем редакції, що не суперечить способам захисту, визначеним п.1 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України та відповідає способам захисту, визначеним ст.20 Господарського кодексу України.

З огляду на викладене, позовна вимога про зобов'язання відповідача підписати договір оренди землі щодо спірної земельної ділянки на умовах, визначених протоколом про результати земельних торгів №LRE001-UA-20241211-71945 від 13.01.2025 - не підлягає до задоволення, оскільки не призведе до реального захисту права позивача.

Відповідно до ст.ст.74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права.

За вказаних обставин суд вважає, що позивачем використано належний спосіб захисту свого порушеного права, передбачений приписами ст.ст.15-16 Цивільного кодексу України, тому позов підлягає до часткового задоволення.

Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.

Згідно із ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

Відповідно до п.3 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у разі часткового задоволення позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Відтак, належить покласти на відповідача та стягнути на користь позивача 7872,80 грн судового збору. Решту судового збору покласти на позивача та не стягувати.

Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

1.1. Визнати повідомлення від 15.01.2025 №86/09-13 про скасування земельних торгів від 13.01.2025 №LRE001-UA-20241211-7194, видане Виконавчим комітетом Мошнівської сільської ради - незаконним.

1.2. Визнати земельні торги від 13.01.2025 №LRE001-UA-20241211-7194 з продажу права оренди земельної (ділянки кадастровий номер 7124980500:02:004:0073) комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦП 01.01), розташованої за межами с.Байбузи Черкаського району Черкаської області, - такими, що відбулися.

1.3. Зобов'язати Мошнівську сільську раду (Черкаська область, Черкаський район, с.Мошни, вул.Максима Преснякова,13, код ЄДРПОУ 26357343) підписати протокол про результати земельних торгів від 13.01.2025 №LRE001-UA-20241211-7194, сформований електронною торговою системою 13.01.2025, склад лота: Продаж права оренди земельної ділянки (кадастровий номер 7124980500:02:004:0073) комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦП 01.01), розташованої за межами с.Байбузи Черкаського району Черкаської області.

1.3. Визнати укладеним між Мошнівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс" договір оренди землі - з дати набрання рішенням суду законної сили - в такій редакції:

ДОГОВІР

оренди землі

с.Мошни, Черкаський район "__"______________ року

Мошнівська сільська рада, ідентифікаційний код юридичної особи 26357343, зареєстрована у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 21.05.1997, номер запису: 0171200000000629, місцезнаходження: Черкаська область, Черкаський район, с.Мошни, вул.Максима Преснякова, будинок 13, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", в особі сільського голови Шкарбути Богдана Вікторовича, далі - "Орендодавець", з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс", ідентифікаційний код юридичної особи 42259481, місцезнаходження: м.Київ, вул.Рейтарська, будинок 17, приміщення 14, в особі директора Коваленка Олександра Івановича, який діє на підставі Статуту, далі - "Орендар", з другої сторони, (разом - "Сторони"), уклали цей договір, надалі - "Договір", про наступне:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі рішення Мошнівської сільської ради від 06.07.2023 №38-3/VІІІ "Про проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності" та протоколу земельних торгів від 13.01.2025 №LRE001-UA-20241211-7194 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель: землі сільськогосподарського призначення (код 100), що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, адміністративні межі Мошнівської сільської ради (за межами с.Байбузи).

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка площею 19,7564 га (кадастровий номер 7124980500:02:004:0073). Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01).

3. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 за №1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" обтяжень та обмежень у використанні земельної ділянки не встановлено.

4. На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна та інфраструктури.

5. Правовий статус нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці, яка є предметом договору, не регулюється даним договором.

6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку від 28.06.2023 становить 375458,21 грн (триста сімдесят п'ять тисяч чотириста п'ятдесят вісім гривень 21 коп).

7. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладено на 15 років (з дати затвердження протоколу земельних торгів від 13.01.2025 №LRE001-UA-20241211-7194).

Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі.

Річна орендна плата за користування земельною ділянкою визначається за результатами проведення земельних торгів і становить 320050,00 (триста двадцять тисяч п'ятдесят гривень 00 коп.), що становить 85,24% від її нормативної грошової оцінки.

Орендар протягом трьох банківських днів після підписання цього договору оренди землі сплачує розмір орендної плати за перший рік оренди земельної ділянки в сумі 320050,00 грн (триста двадцять тисяч п'ятдесят гривень 00 коп.), в тому числі з урахуванням попередньо сплаченого гарантійного внеску, які зараховуються на відповідних рахунок.

10. Обчислення розміру грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

11. Орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним в розмірі 1/12 річної орендної плати шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на р/р НОМЕР_1 .

Орендодавець бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові податкові органи на місцях.

12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не допускається.

13. Умови цього договору про розмір орендної плати переглядаються у разі:

- зміни умов господарювання, що тягне за собою зміну цільового призначення земельної ділянки або її частини;

- зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- невиконання орендодавцем обов'язків щодо повідомлення орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, якщо це спричинило перешкоди в користуванні орендованою земельною ділянкою;

- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

В інших випадках у встановленому порядку вносяться зміни до цього договору.

14. За несвоєчасне внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, але не більше визначеної законом ставки пені за несвоєчасну сплату орендної плати.

Нарахування пені здійснюється протягом усього строку прострочення сплати орендних платежів.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

16. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01).

17. Умови збереження стану об'єкта оренди:

- орендар відповідно до ст.164 Земельного кодексу України забезпечує досягнення раціонального землекористування, поліпшення корисних властивостей землі, захист земельної ділянки від водної та вітрової ерозії, негативного впливу хімічними і радіоактивними речовинами, від інших процесів руйнування;

- орендар забезпечує знімання, використання і збереження родючого шару ґрунту при проведенні робіт, пов'язаних із порушенням земель.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі розробленої землевпорядної документації із землеустрою.

19. Інші умови надання земельної ділянки в оренду: відсутні.

20. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється з моменту державної реєстрації права оренди.

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

У випадку, коли з вини орендаря земельна ділянка буде деградована, виснажена, що призведе до погіршення її якості, у тому числі техногенного забруднення, орендар у встановленому законодавством порядку відшкодовує збитки у повному обсязі.

22. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. Орендодавець стверджує, що на момент укладення цього договору земельна ділянка не відчужена будь-яким способом, не знаходиться у заставі, під арештом, не є предметом судового розгляду, не передана у користування, не обмежена будь-якими правами інших фізичних, юридичних осіб або будь-яким іншим чином.

27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

28. Орендодавець має право вимагати від орендаря:

а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням та згідно з умовами надання, визначеними в договорі;

б) додержання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів;

в) своєчасного і повного внесення орендної плати;

г) припинення або розірвання договору в разі порушення земельного законодавства та умов договору.

29. Орендодавець зобов'язаний:

а) передати у користування орендареві земельну ділянку у стані, придатному для використання за цільовим призначенням, визначеним в умовах цього договору;

б) не вчиняти дій, які перешкоджали б орендареві користуватися земельною ділянкою;

в) у разі дострокового припинення або розірвання договору за ініціативою орендодавця компенсувати витрати, понесені орендарем на освоєння території;

г) попередити про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку.

30. Орендар має право:

а) самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору, ініціювати зміну цільового призначення земельної ділянки;

б) зводити на орендованій земельній ділянці будівлі виробничого і невиробничого призначення (постійні або тимчасові);

в) передавати земельну ділянку в суборенду без згоди орендодавця.

31. Орендар зобов'язаний:

а) приступити до використання земельної ділянки з моменту державної реєстрації права оренди;

б) своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату;

в) виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження та обтяження в обсязі, передбаченому цим договором;

г) у разі відчуження будівель та споруд (або їх часток), розташованих на земельній ділянці, наданій в оренду, орендар зобов'язаний повідомити про це орендодавця в 10-денний термін з дня відчуження, а також повідомити нового власника про необхідність оформлення правових документів на землю. До державної реєстрації прав третіх осіб на користування земельною ділянкою орендна плата вноситься орендарем у повному обсязі з урахуванням фактичного цільового використання земельної ділянки новим власником майна;

д) не менше ніж за місяць до закінчення терміну дії договору звернутись до орендаря з клопотанням про поновлення договору оренди земельної ділянки без зміни цільового призначення (в разі зацікавленості в поновленні договору оренди). Ненадходження такого клопотання у вказаний термін є рівноцінним відмові орендаря від поновлення договору оренди. В цьому разі орендар зобов'язаний у місячний термін з дня закінчення дії договору привести земельну ділянку у придатний для використання стан. При цьому орендна плата за земельну ділянку вноситься за весь час фактичного використання земельної ділянки до моменту державної реєстрації припинення права користування земельною ділянкою орендарем;

е) не утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до орендодавця (стаття 34 Закону України "Про оренду землі");

є) забезпечити користування земельною ділянкою відповідно до умов договору та законодавства, згідно з правилами благоустрою сіл Мошнівської територіальної громади;

ж) у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренда надати копію договору відповідному органу доходів і зборів та Мошнівській сільській раді;

з) в разі поновлення договору оренди земельної ділянки після закінчення терміну його дії продовжує сплачувати орендну плату в розмірі, передбаченому цим договором, до моменту державної реєстрації права користування земельною ділянкою на новий строк.

Ризик випадкового знищення або пошкодження

об'єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини не з вини орендаря несе орендодавець.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди може бути застрахований за згодою сторін.

Зміна умов договору і припинення його дії

36. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

37. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено, але не раніше моменту державної реєстрації припинення права оренди;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

39. Дія договору припиняється шляхом його розірвання в односторонньому порядку, в разі:

- систематичної несплати орендної плати (протягом трьох і більше місяців підряд) або внесення її в неповному обсязі;

40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або

неналежне виконання договору

41. За порушення умов договору та земельного законодавства сторони несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.

42. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду

права оренди земельної ділянки

43. Право на оренду земельної ділянки комунальної власності не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.

Прикінцеві положення

44. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однокову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.

Невід'ємною частиною договору оренд землі є:

- протокол земельних торгів від 13.01.2025 №LRE001-UA-20241211-7194;

- витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Реквізити сторін

Орендодавець Орендар

Мошнівська сільська рада Товариство з обмеженою

в особі сільського голови Шкарбути Б.В. відповідальністю "Мошниагроплюс"

в особі директора Коваленка О.І.

Місцезнаходження: Місцезнаходження:

19615, Черкаська область, м.Київ, вул.Рейтарська, будинок17,

Черкаський район, с.Мошни, приміщення 14

вул.Максима Преснякова будинок 13 ідентифікаційний код 42259481

ідентифікаційний код 26357343

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

_____________ Богдан ШКАРБУТА ___________Олександр КОВАЛЕНКО

М.П. М.П.

"__" _____________ 20__ р. "__"________________20__р.

(дата підписання) (дата підписання)

1.4. У решті вимог позову відмовити.

2. Стягнути з Мошнівської сільської ради (19615, Черкаська область, Черкаський район, с.Мошни, вул.Максима Преснякова, будинок 13, код ЄДРПОУ 26357343) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мошниагроплюс" (м.Київ, вул.Рейтарська, будинок 17, код ЄДРПОУ 42259481) 7872,80 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду є невід'ємною частиною договору оренди землі та підставою проведення державним реєстратором реєстрації права оренди земельної ділянки.

Повне судове рішення складено і підписано 10.07.2025.

Суддя Г.М.Скиба