Рішення від 11.07.2025 по справі 908/1311/25

номер провадження справи 7/87/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.07.2025 Справа № 908/1311/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Лєскіної Ірини Євгенівни, розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без (повідомлення) виклику представників сторін справу № 908/1311/25

за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04053915)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛОН» (69065, м.Запоріжжя, вул. Сортувальна, буд. 3, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 30850694)

про стягнення 74901,36 грн,

Без повідомлення (виклику) представників сторін.

Процесуальні дії у справі.

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (сформована в системі «Електронний суд» 06.05.2025, зареєстрована в канцелярії суду вх. № 1425/08-07/25 від 07.05.2025) Запорізької міської ради (надалі - ЗМР) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛОН» (надалі - ТОВ «ГЕЛОН») про стягнення 74901,36 грн заборгованості за договором оренди землі № 201404000100126 від 11.04.2024 за період з 03.04.2017 по 11.03.2022 та з 01.01.2023 по 31.08.2024.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.05.2025 наведену вище позовну заяву передано для розгляду судді Лєскіній І.Є. та присвоєно їй єдиний унікальний номер судової справи 908/1311/25.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем належним чином своїх договірних зобов'язань в частині оплати за оренду землі за період з 03.04.2017 по 11.03.2022 та з 01.01.2023 по 31.08.2024.

Позов заявлено на підставі ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України, ст.ст. 11, 16, 377, 509, 525, 526, 530, 759, 762, Цивільного кодексу України, ст.ст 83, 120, 206 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі».

Ухвалою суду від 12.05.2025 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1311/25, яке суд ухвалив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Установлено відповідачеві строк для надання суду відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Судом до матеріалів справи долучено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з якого вбачається, що місцезнаходженням відповідача є: 69065, м.Запоріжжя, вул. Сортувальна, буд. 3.

Ухвала суду від 12.05.2025 надіслана відповідачу поштовим відправленням за адресою місцезнаходження відповідача. Поштове відправлення на адресу відповідача, в якому містилася ухвала суду від 12.05.2025, було повернуто за зворотною адресою 02.06.2025 з довідкою АТ «Укрпошта» форми 20 «За закінченням терміну зберігання».

Відповідно до частини 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Згідно з частиною 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, окрім іншого, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження №11-268заі18), постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).

Також суд зазначає, що за змістом статей 2, 4 Закону України «Про доступ до судових рішень» вбачається, що кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.

З урахуванням наведеного, відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами Господарського суду Запорізької області по даній справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Відповідно до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Також судом враховано, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа «Скопелліті проти Італії» від 23.11.1993), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа «Папахелас проти Греції» від 25.03.1999).

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).

Роль національних суддів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі «Красношапка проти України», від 02.12.2010 «Шульга проти України», від 21.10.2010 «Білий проти України»).

Отже, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення, оскільки у відповідача було достатньо часу для подання як відзиву на позову заяву, так і доказів погашення спірної заборгованості, у разі їх наявності, чого відповідачем зроблено не було, будь-яких заперечень чи відомостей щодо викладених у позовній заяві обставин відповідачем суду також не повідомлено.

Ураховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 ГПК України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже, граничним строком розгляду цієї справи судом є 11.07.2025.

Оскільки розгляд справи здійснювався без виклику представників сторін, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України не проводилося.

Рішення у справі ухвалено судом 11.07.2025.

Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача.

Запорізька міська рада звернулась до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛОН» 74901,36 грн заборгованості за договором оренди землі № 201404000100126 від 11.04.2024 за період з 03.04.2017 по 11.03.2022 та з 01.01.2023 по 31.08.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем договірних зобов'язань в частині оплати за оренду землі за період з 03.04.2017 по 11.03.2022 та з 01.01.2023 по 31.08.2024.

Позов заявлено на підставі ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України, ст.ст. 11, 16, 377, 509, 525, 526, 530, 759, 762, Цивільного кодексу України, ст.ст 83, 120, 206 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі».

Відповідач правами, наданими процесуальним законом, зокрема, ст.ст. 42, 165, 169 ГПК України, не скористався, відзив на позов, жодних доказів суду не надав, позицію щодо предмету спору не висловив, участі у судових засіданнях не брав.

Керуючись положеннями ч. 9 ст. 165 ГПК України, суд вирішив справу за наявними матеріалами.

Обставини справи, встановлені судом, та докази, що їх підтверджують.

Між Запорізькою міською радою (далі за текстом - позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЕЛОН» (далі за текстом - відповідач, орендар) 11.04.2014 було укладено договір оренди землі №201404000100126, зареєстрований в Запорізькому міському управлінні юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 13.05.2014 за №5676570, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 421159354 від 04.04.2025.

Право оренди зареєстровано в Реєстраційній службі Запорізького міського управління юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, вчинено запис № 5676570 від 13.05.2014.

Згідно п. 1 Договору орендодавець, відповідно до рішення двадцять дев'ятої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №34/32 від 25 вересня 2013 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування складів, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сортувальна, 3.

Власником земельної ділянки загальною площею 0,0495 га, кадастровий номер 2310100000:04:025:0179 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сортувальна, 3 (далі - земельна ділянка) є територіальна громада міста Запоріжжя, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер інформаційної довідки №421159354 від 04.04.2025.

Відповідно до п.11 договору, договір укладено до 25 вересня 2032 року.

Пунктом 6 Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 383 743,80 гривні (триста вісімдесят три тисячі сімсот сорок три гривні 80 копійок), в цінах 2014 року.

Відповідно до п.12 договору, оренда плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 11 512,32 гривень (одинадцять тисяч п'ятсот дванадцять гривень 32 копійки), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2014 року. Згідно долученого до Договору оренди земельної ділянки Розрахунку розміру орендної плати земельної ділянки, її грошова оцінка проведена на 01.01.2014.

Так, згідно вказаного розрахунку:

- Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2014 становить 383 743,80грн.;

- Ставка земельного податку, встановлена Податковим кодексом України та складає 1% нормативно грошової оцінки земельної ділянки;

- Коефіцієнт для розрахунку розміру орендної плати становить 3;

- Розмір земельного податку становить 3 837,44грн.;

- Розмір орендної плати становить 11 512,32грн.

Відповідно до п.14 договору, орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Запорізька міська рада відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки, що є невід'ємною частиною договору № 201404000100126 від 11.04.2014, повністю виконала покладені на неї зобов'язання передбачені договором, та передала орендарю земельну ділянку загальною площею 0,0495га, кадастровий номер: 2310100000:04:025:0179 за адресою: м.Запоріжжя, вул. Сортувальна, 3, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується актом приймання передачі земельної ділянки, підписаним між сторонами без зауважень.

За таких умов, у відповідача виник обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою.

Відповідно до положень п.15 договору, розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі затвердження нової нормативно грошової оцінки землі.

На підставі умов договору оренди землі, відповідач повинен у повному обсязі сплачувати орендну плату у встановленому договором розмірі з урахуванням коефіцієнту щорічної індексації за попередній рік за наростаючим підсумком, оскільки вона є складовою орендної плати, а також з урахуванням нової НГО земельної ділянки при прийнятті Орендодавцем відповідного рішення про встановлення нової НГО та ставок орендної плати.

Запорізькою міською радою 30.06.2015 було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016.

Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015. року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року. 30.06.2015.

Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Запорізька міська рада 28.11.2018 прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564), яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6.

Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/upload/content/o_1ctv8454o1jog1o5810p7g8qq2tm6.pdf) річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:04:006:0029, наданої для розташування адміністративної будівлі та складів, яка відноситься до категорії земель: землі житлової та громадської забудови і становить 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними.

Відтак, у силу положень п. 12, 15 договору оренди землі із затвердженням Запорізькою міською радою нової нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя змінився розмір орендної плати за договором оренди землі №201404000100126.

З огляду на викладене Запорізька міська рада 14.03.2024 звернулася до ТОВ «ГЕЛОН» з претензією (вих.№01/02-11/0413), в якій просила сплатити заборгованість за договором оренди земельної ділянки №201404000100126 від 11.04.2014.

Відповідь на претензію в матеріалах справи відсутня.

З огляду на вказане, ТОВ «ГЕЛОН» за період з 03.04.2017 по 11.03.2022 та з 01.01.2023 по 31.08.2024 має заборгованість перед Запорізькою міською радою зі сплати орендної плати за договором оренди №20140001000126 від 11.04.2014 у сумі 74 901,36 гривня.

Відомості, щодо часткової сплати орендної плати відповідачем за договором оренди землі за спірний період у розмірі 153 678,11 грн підтверджуються листом ГУ ДПС у Запорізькій області 28.10.2024 №12198/5/08-01-04-01-05.

Станом на дату звернення позивача до суду зобов'язання відповідачем не виконані, орендна плата не сплачена. Доказів протилежного відповідач суду не надав.

Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при ухваленні рішення. Висновки суду.

Між позивачем та відповідачем виникли господарські відносини з виконання договору оренди земельної ділянки в частині виконання обов'язку щодо сплати орендної плати в належному розмірі.

Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України «Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Згідно ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).

Пунктом 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

У частині ч. 3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до пунктів 289.1, 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за певною формулою.

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим ніж установлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №320/5877/17 (пункт 71).

Отже, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку (вартість земельної ділянки), а інформація (дані), визначена у цьому витязі, є обов'язковою під час проведення розрахунку (визначення) орендної плати, суми, яку мав отримати власник земельної ділянки за звичайних умов.

За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

За правовим висновком, викладеним у п.п. 7.19, 7.25, 7.28 постанови Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, постанові судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, п.п. 38, 46, 51, 58 постанови Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, п.п. 5.7, 5.10 постанови Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанові Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

До позовної заяви було додано Витяг № НВ-2300162062024 від 28.11.2014 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:04:025:0179, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1441717,20 грн.

Також, у контексті наведеного предмету спірних правовідносин суд звертається до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.

Так, Велика Палата Верховного Суду у пунктах 101-103 постанови від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 зазначила:

«Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки».

Господарський суд зауважує, що зміни умов договору оренди землі в частині розміру орендної плати опосередковані прийняттям 30.06.2015 Запорізькою міською радою рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким передбачено введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя з 01.01.2016.

Таке рішення щодо введення нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок автоматично змінює права та обов'язки сторін договору оренди № 201404000100126 від 11.04.2014 в частині розміру орендної плати.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 25.09.2024 у справі №909/752/23.

Велика Палата Верховного Суду у пунктах 108-110 постанови від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 зазначила:

«Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності».

Відповідно до ст.ст. 24, 25 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку. Орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до п. 52 4 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020р. № 540-IX), не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. При цьому платники плати за землю (крім фізичних осіб), які відповідно до п. 286.2 ПКУ подали податкову декларацію, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов'язання із сплати плати за землю за податковий період березень 2020 року.

Отже, положеннями п. 52 4 підрозділу 10 розділу XX ПКУ передбачено, що плата за землю за березень 2020 року за земельні ділянки, що використовуються ними в господарській діяльності, не нараховується та не сплачується.

Позивач указав, що через відсутність витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі за кожен рік окремо та наявністю лише витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.11.2024, Запорізькою міською радою розрахунок нормативно грошової оцінки був визначений з врахуванням вимог ст.289 ПК України, тобто за період з 03.04.2017 по 11.03.2022 та з 01.01.2023 по 31.08.2024, шляхом здійснення арифметичних дій (ділення).

При цьому, у постановах від 16.11.2022 у справі № 922/519/20 та від 10.01.2024 у справі № 712/7879/22 Верховний Суд указував, що витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (у відкритому доступі за посиланням: https://land.gov.ua/vyznacheno-koefitsiient-indeksatsii-normatyvnoi hroshovoi-otsinky-zemel-za-2022-rik/), на виконання статті 289 Податкового кодексу України, повідомлено, зокрема, про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок: за 2017, 2018, 2019 та 2020 роки - 1,0; за 2021 рік - 1,1 (для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення); за 2022 рік - 1,15 (крім сільськогосподарських угідь).

Відповідно до даних з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2023-rik/) значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051.

Позивачем розрахована заборгованість з орендної плати відповідача наступним чином.

Згідно Витягу із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок №НВ-2300162062024 від 28.11.2024, НГО земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:04:025:0179, в цінах 2024 року становить 1 441 717,20 грн.

Розмір орендної плати за 2024 рік складає: НГО в цінах 2024 року * 3% = 1 441 717,20 грн. * 0,03 = 43 251,52грн; оскільки позивачем заявляється вимога про стягнення з ТОВ «ГЕЛОН» заборгованості за період з 01.01.2024 по 31.08.2024, то розмір орендної плати за вказаний період розраховується наступним чином: 43 251,52грн./12міс.*8міс. = 12 28 834,32грн.

Розмір орендної плати за період з 01.01.2024 по 31.08.2024 складає: 28 834,32грн.

Розмір НГО в цінах за 2023 рік буде складатись з частки НГО в цінах 2024 року та Кі за

2023 рік: 1 441 717,20грн./1,051 = 1 371 757,56грн.

Розмір орендної плати за 2023 рік складає: НГО в цінах за 2023 рік *3% =1 371 757,56грн./1,051*0,03= 41 152,73грн.

Розмір НГО в цінах за 2022 рік буде складатись з частки НГО в цінах 2023 року та Кі за 2022 рік: 1 371 757,56грн./1,15 = 1 192 832,66грн.

Розмір орендної плати за 2022 рік складає: НГО в цінах за 2022 рік *3% =1 192 832,66грн.*0,03 = 35 784,98грн; оскільки позивачем заявляється вимога про стягнення з ТОВ «ГЕЛОН» заборгованості за період з 01.01.2022 по 11.03.2022 (включно), то розмір орендної плати за вказаний період розраховується наступним чином: 35 784,98грн./12міс. = 2 982,08грн. - за 1 місяць; 2 982,08грн./30 = 99,40грн. - за 1 день.

Розмір орендної плати за період з 01.01.2022 по 11.03.2022 складає: 6 958,00грн. = 99,40грн. *70 днів.

Розмір НГО в цінах за 2021 рік буде складатись з частки НГО в цінах 2022 року та Кі за 2021 рік: 1 192 832,66грн./1,1 = 1 084 393,33грн.

Розмір орендної плати за 2021 рік складає: НГО в цінах за 2021 рік *3% =1 084 393,33грн.*0,03 = 32 531,80грн.

Розмір НГО в цінах за 2020 рік буде складатись з частки НГО в цінах 2021 року та Кі за 2020 рік: 1 084 393,33грн./1 = 1 084 393,33грн.

Розмір орендної плати за 2020 рік складає: НГО в цінах за 2020 рік *3% =1 084 393,33грн.*0,03 = 32 531,80грн; оскільки Законом України №540-ІХ від 30.03.2020 (п.52-4) плата за землю за березень 2020 року не нараховується за всі земельні ділянки державної та комунальної форми власності (пільга через COVID-19), то відповідач повинен був сплачувати орендну плату за 11 місяців 2020 року.

Розмір орендної плати за 11 місяців 2020 року складає 32 531,80грн (розмір оренди 2020 рік) /12*11 = 29 820,82 грн.

Розмір НГО в цінах за 2019 рік буде складатись з частки НГО в цінах 2020 року та Кі за 2019 рік: 1 084 393,33грн./1 = 1 084 393,33грн.

Розмір орендної плати за 2019 рік складає: НГО в цінах за 2019 рік *3% =1 084 393,33грн.*0,03 = 32 531,80грн.

Розмір НГО в цінах за 2018 рік буде складатись з частки НГО в цінах 2019 року та Кі за 2018 рік: 1 084 393,33грн./1 = 1 084 393,33грн.

Розмір орендної плати за 2018 рік складає: НГО в цінах за 2018 рік *3% =1 084 393,33грн.*0,03 = 32 531,80грн.

Розмір НГО в цінах за 2017 рік буде складатись з частки НГО в цінах 2018 року та Кі за 2017 рік: 1 084 393,33грн./1 = 1 084 393,33грн.

Розмір орендної плати за 2017рік складає: НГО в цінах за 2017 рік *3% =1 084 393,33грн.*0,03 = 32 531,80грн; оскільки позивачем заявляється вимога про стягнення з ТОВ «ГЕЛОН» заборгованості за період з 03.04.2017, то розмір орендної плати за період з 03.04.2017 по 31.12.2027 розраховується наступним чином: 32 531,80грн./12міс = 2 710,98грн. - за 1місяць; тому за 8 місяців розмір орендної плати складатиме 21 687,84грн. 2 710,98грн./30 = 90,37грн. - за 1день; тому за 28 днів розмір орендної плати складатиме 2 530,36грн.

Отже, за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 розмір орендної плати складає: 24 218,20грн. = 21 687,84грн.+ 2 530,36грн.

Загалом відповідач за період з 03.04.2017 по 11.03.2022 та з 01.01.2023 по 31.08.2024 повинен був сплатити орендну плату за користування земельною ділянкою кадастровий номер 2310100000:04:025:0179 у сумі 228 579,47 гривень.

Згідно з розрахунком заборгованості, наданим Департаментом фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради, ТОВ «ГЕЛОН» за період з 03.04.2017 по 31.08.2024 за користування земельною ділянкою кадастровий номер 2310100000:04:025:0179 було сплачено орендної плати на суму 153 678,11гривень.

З огляду на викладене вище, ТОВ «ГЕЛОН» за період з 03.04.2017 по 11.03.2022 та з 01.01.2023 по 31.08.2024 має заборгованість перед Запорізькою міською радою зі сплати орендної плати за договором оренди №20140001000126 від 11.04.2014 у сумі 74 901,36 грн.

Зазначений розрахунок зроблено на підставі Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 6 «Про встановлення податку на майно в частині сплати за землю», рішення Запорізької міської ради від 28.11.2018 №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.11.2024 №НВ-2300162062024, листа ГУ ДПС у Запорізькій області №12198/5/08-01- 04-01-05 від 28.10.2024, листа державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2024 № 6-28-0.222-600/2-24.

Заперечень на наданий позивачем розрахунок, контррозрахунок відповідач суду не наддав.

Згідно зі ст. 1291 Конституції України, ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами ст. ст. 13 та 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 78 ГПК України визначено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, ураховуючи вище встановлені обставини, предмет та визначені позивачем підстави позову, принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Судові витрати.

Відповідно п. 2 ч. 1, п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Судовий збір у сумі 2422,40 грн покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 15, 20, 24, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 129, 130, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛОН» (69065, м.Запоріжжя, вул. Сортувальна, буд. 3, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 30850694) на користь Запорізької міської ради заборгованість за договором оренди землі №201404000100126 від 11.04.2014 за період з 03.04.2017 по 11.03.2022 та з 01.01.2023 по 31.08.2024 у сумі 74 901 (сімдесят чотири тисячі дев'ятсот одна) гривня 36 копійок на розрахунковий рахунок UA508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛОН» (69065, м.Запоріжжя, вул. Сортувальна, буд. 3, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 30850694) на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 02140892, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви у сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 11.07.2025.

Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя І.Є. Лєскіна