10 липня 2025 року
м. Київ
справа №380/11516/22
адміністративне провадження №К/990/27220/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів: Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №380/11516/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортес ЮА» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління ДПС у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення - рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фортес ЮА» звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління ДПС у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій ГУ ДПС у Донецькій області щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТЕС ЮА» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2021 року від'ємного значення з податку на додану вартість на підставі наказу від 07.02.2022 №194-п; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області №6075/13-01-07-07 від 08.09.2022 форми «В3», яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «ФОРТЕС ЮА» в бюджетному відшкодуванні податку на додану вартість по декларації за листопад 2021 року в сумі 16528353,00грн.
За результатами нового розгляду, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №6075/13-01-07-07 від 08.09.2022. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Головне управління ДПС у Львівській області 24.06.2025, тобто в межах строку на касаційне оскарження, (повний текст постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025 складено 26.05.2025) звернулось з касаційною скаргою до Верховного Суду.
Підставою для відкриття касаційного провадження у справі №380/11516/22 є посилання скаржником у касаційній скарзі на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права судом апеляційної інстанції.
Підставами касаційного оскарження скаржник визначає пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України, тобто, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу; пункт 1 частини другої статті 353 КАС України, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 328 цього Кодексу.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що суди попередніх інстанцій не дослідили зібрані у справі докази.
Крім того, підставою касаційного оскарження відповідач визначає пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, тобто, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах
Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції вбачає необхідність перевірки застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та дійшов висновку про відкриття касаційного провадження у цій справі.
Оглянувши касаційну скаргу та додані до неї матеріали судом встановлено, що скаргу подано з дотриманням інстанційної підсудності, порядку та строків касаційного оскарження, за формою і змістом відповідає вимогам статті 330 КАС України.
Перешкоди для прийняття касаційної скарги до провадження Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та відкриття касаційного провадження відсутні.
Частиною першою статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники справи мають право подати до суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом касаційної інстанції.
Разом з касаційною скаргою відповідач заявив клопотання про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №380/11516/22 до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.
В обґрунтування необхідності зупинення виконання судових рішень відповідач зазначає, що виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №380/11516/22 до вирішення справи Верховним Судом може призвести до значних втрат з Державного бюджету України.
Згідно із частиною першою статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Виходячи зі змісту наведених норм, зупинення виконання оскаржуваного судового рішення можливе лише за наявності для цього поважних причин й, при цьому, є правом, а не обов'язком суду касаційної інстанції.
Втім, належного обґрунтування мотивів у клопотанні не наведено, а отже - відсутні підстави для зупинення виконання оскаржуваних судових рішень. Заява відповідача про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №380/11516/22 до закінчення їх перегляду в касаційному порядку задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 248, 330, 334, 335, 338, 353, 355, 359, 375 КАС України, суд -
Прийняти до розгляду касаційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №380/11516/22 та відкрити по ній касаційне провадження.
Витребувати з Львівського окружного адміністративного суду справу №380/11516/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фортес ЮА» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління ДПС у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення - рішення.
Відмовити у задоволенні заяви Головного управління ДПС у Львівській області про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №380/11516/22.
Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Встановити строк для подання відзиву на касаційну скаргу протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.В. Хохуляк
Л.І. Бившева
Р.Ф. Ханова ,
Судді Верховного Суду