01 липня 2025 року
м. Київ
cправа № 911/4610/15(910/549/23)
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Білоуса В. В. - головуючого, Васьковського О. В., Погребняка В. Я.
за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;
за участю представників сторін:
скаржника - Валентинова О. М.
ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" - адвокат Рожкова Л. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго"
на постанову Північного апеляційного господарського суду
від 26.03.2025
та на рішення Господарського суду Київської області
від 07.11.2024
у справі № 911/4610/15 (910/549/23)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги"
до Державного підприємства "Регіональні електричні мережі"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: 1. Державного підприємства "Добропіллявугілля-видобуток"; 2. Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго"
про визнання дій неправомірними та зобов'язання відновити становище, яке існувало до порушення
в межах справи № 911/4610/15
про банкрутство Державного підприємства "Регіональні електричні мережі",-
1. У провадженні Господарського суду Київської області на стадії судової процедури розпорядження майном боржника перебуває справа № 911/4610/15 про банкрутство Державного підприємства "Регіональні електричні мережі".
2. До Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" надійшла позовна заява про визнання дій Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" такими, що вчинені за відсутності належних повноважень та з порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії, та Кодексу комерційного обліку електричної енергії; зобов'язання Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання, шляхом проведення зняття (коригування, заміни) обсягів споживання Державним підприємством "Добропіллявугілля-видобуток" в період з 02.06.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі в реєстрі споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" з переведенням таких обсягів до реєстру споживачів постачальника "останньої надії".
3. Рішенням Господарського суду Київської області від 03.08.2023 у справі № 911/4610/15 (910/549/23) позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" № 28/1 від 02.01.2023 до Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" про визнання дій такими, що вчинені за відсутності належних повноважень та зобов'язання вчинити дії залишено без задоволення.
4. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.02.2024 рішення Господарського суду Київської області від 03.08.2023у справі № 911/4610/15 (910/549/23) залишено без змін.
5. Постановою Верховного Суду від 21.05.2024 постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.02.2024 та рішення Господарського суду Київської області від 03.08.2023 у справі № 911/4610/15 (910/549/23) скасовано, справу № 911/4610/15 (910/549/23) передано на новий розгляд до Господарського суду Київської області.
6. Ухвалою Господарського суду Київської області від 27.06.2024 прийнято заяву позивача про зміну предмету позову до розгляду. Отже, у подальшому судом розглядалися такі вимоги позивача: 1. Зобов'язати Державне підприємство "Регіональні електромережі" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", шляхом проведення зняття (коригування, зміни) обсягів споживання Державним підприємством "Добропіллявугілля-видобуток" в період з 02.06.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Marketmanagementsystem" (MMS) в реєстрі споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги»; 2.Стягнути з Державного підприємства "Регіональні електромережі" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" судовий збір у розмірі 5 368, 00 грн.
Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанцій
7. Рішенням Господарського суду Київської області від 07.11.2024 позовні вимоги задоволено.
8. Не погоджуючись із зазначеним рішенням місцевого господарського суду, Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" та Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" звернулися до Північного апеляційного господарського суду з апеляційними скаргами.
9. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 апеляційні скарги залишено без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.
Рух касаційної скарги
10. 14.04.2025 Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою від 14.04.2025 на постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 та на рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 у справі № 911/4610/15 (910/549/23), сформована в системі "Електронний суд" 14.04.2025.
11. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду касаційної скарги Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" у справі № 911/4610/15 (910/549/23) визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В.В., судді - Погребняка В.Я., судді - Васьковського О.В., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.04.2025.
12. Ухвалою Верховного Суду від 01.05.2025 касаційну скаргу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" від 14.04.2025 на постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 та на рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 у справі № 911/4610/15 (910/549/23) залишено без руху. Надано Державному підприємству зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" строк для усунення недоліків касаційної скарги щодо сплати судового збору шляхом надання суду оригіналу документу, що підтверджує доплату судового збору в розмірі 4 294,40 грн за подання касаційної скарги на постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 та на рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 у справі № 911/4610/15 (910/549/23).
13. 06.05.2025 від Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" до Верховного Суду надійшла заява про усунення недоліків касаційної скарги, до якої долучено документ (платіжна інструкція № 484 від 05.05.2025), що підтверджує доплату судового збору в розмірі 4 294,40 грн за подання касаційної скарги на постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 та на рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 у справі № 911/4610/15 (910/549/23).
14. Ухвалою Верховного Суду від 26.05.2025 відкрито касаційне провадження у справі № 911/4610/15 (910/549/23) за касаційною скаргою Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" від 14.04.2025 на постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 та на рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024; призначено розгляд касаційної скарги на 01.07.2025 о 10:30 год.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими аргументами особи, яка подала касаційну скаргу.
15. Не погоджуючись із вказаною постановою суду апеляційної інстанції Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" подало касаційну скаргу в якій останнє просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції і рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення яким відмовити у задоволенні позову.
16. Касаційну скаргу мотивовано наступним.
16.1 Рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 та постанова Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 у справі № 911/4610/15 (910/549/23) винесені з порушенням норм матеріального права, а саме: статті 16 ЦК України, статті 20 ГК України, ст. 53 Закону України "Про ринок електричної енергії", п.п. 6.2.4 та 6.2.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312, п.п. 9.14.1, 9.14.3 глави 9.14 розділу IX Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311, та процесуального права, а саме: ст.ст. 2 та 5, ч. 4 ст. 46, ст. 86, ч.ч. 1- 3 та 5 ст. 236 ГПК України.
16.2 Судами першої та апеляційної інстанцій при ухвалені оскаржуваних рішень не враховані правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 180/2161/19, від 28.09.2021 у справі № 902/743/18, від 03.11.2020 у справі № 906/46/17, від 13.02.2024 у справі № 910/14138/22, від 02.10.2024 у справі № 910/3532/23, від 17.11.2023 у справі № 910/12832/21, щодо належного способу захисту у справах, пов'язаних з даними комерційного обліку на ринку електричної енергії (спосіб захисту та належний відповідач).
16.3 Судами попередніх інстанцій не враховано, що заява позивача від 26.06.2024 є саме заявою про зміну предмета позову, а не фактично заявою про відмову від частини позовних вимог, як зазначив суд апеляційної інстанції. Позивач здійснив зміну позовних вимог шляхом вилучення позовної вимоги про визнання дій відповідача такими, що вчинені за відсутності належних повноважень та з порушенням законодавства, а також вимоги про покладення обов'язку на відповідача перевести обсяги електричної енергії до реєстру споживачів постачальника "останньої наді". Господарський суд першої інстанції, приймаючи рішення за результатами розгляду позовних вимог з урахуванням вищевказаної заяви позивача про зміну предмета позову, помилково не врахував, що частина четверта статті 46 ГПК України надає позивачу право змінити предмет або підставу позову при новому розгляді справи тільки у разі зміни саме фактичних обставин справи, а не, як обґрунтовував позивач, з огляду на те, що зміна предмета позову є процесуальним правом позивача. Позивачем не доведено, а судом першої інстанції не встановлено, що фактичні обставини у цій справі, у розумінні частини четвертої статті 46 ГПК України, змінилися.
16.4 Заявлена позивачем у цій справі вимога про зобов'язання відповідача відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання, шляхом проведення зняття (коригування, заміни) обсягів споживання Державним підприємством "Добропіллявугілля-видобуток" в період з 02.06.2022 р. з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Marketmanagementsystem" (MMS) в реєстрі споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" з переведенням таких обсягів до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" не приводить до поновлення порушеного права позивача та у разі її задоволення, не може бути виконана.
16.5 Судами попередніх інстанцій залишено поза увагою те, що відповідач Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" не є АКО та АР, а ті функції, які виконував на роздрібному ринку як АКО, припинено з 01.07.2024 на підставі постанови НКРЕКП від 19.06.2024 № 1142, якою виключено пункт 10 із постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, яким передбачено зазначені повноваження відповідача.
17. Представник скаржника в судовому засіданні 01.07.2025 підтримала касаційну скаргу з підстав викладених у ній.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
18. Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" подано відзив на касаційну скаргу в якому останнє просить відмовити у задоволенні касаційної скарги та залишити без змін оскаржувані судові рішення.
19. Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" в судовому засіданні 01.07.2025 заперечила проти касаційної скарги з підстав викладених у відзиві.
Позиція Верховного Суду
19. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
20. Відповідно статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
21. Суд касаційної інстанції саме в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
22. Судами попередніх інстанцій встановлено, зокрема, наступне.
22.1 Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (позивач) є постачальником електричної енергії на підставі ліцензії з постачання електричної енергії споживачам відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 429 від 14.06.2018, а також відповідно до ст. 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" здійснює постачання електричної енергії як постачальник універсальних послуг.
22.2 Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" (відповідач) здійснює діяльність з розподілу електричної енергії споживачам на підставі ліцензії, яка видана Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1444 від 16.11.2018.
22.3 На виконання Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018, Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (позивач) уклало з оператором системи розподілу - Державним підприємством "Регіональні електричні мережі" (відповідач) публічний договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом приєднання до нього, згідно з умовами якого оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії за сукупністю споживачів, які входять до групи постачальника згідно з реєстром за ЕІС-кодами споживачів та їх точками вимірювання. Реєстр ведеться оператором системи в електронному вигляді. Оператор системи забезпечує надання послуг з розподілу (передачі) в обсязі, необхідному та достатньому для виконання постачальником функцій відповідного суб'єкта роздрібного ринку електричної енергії, та надання інших послуг, зокрема з відключення та підключення споживачів.
22.4 Відповідно до Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022 (із змінами) в Україні з 24.02.2022 введений воєнний стан.
22.5 Наказом Міністерства енергетики України "Щодо проведення розрахунків на ринку електричної енергії" № 104 від 04.03.2022 (далі - наказ №104) встановлено, що тимчасово на період дії воєнного стану в Україні та впродовж 30 днів після завершення воєнного стану споживачі електричної енергії, які станом на 01.03.2022 не перебували на постачанні постачальником "останньої надії" та яким припиняється постачання електричної енергії поточним постачальником, переводяться на постачання до електропостачальника, на якого покладено спеціальні обов'язки постачальника універсальних послуг (п. 1 наказу № 104). Пунктом 2 наказу № 104 встановлено, що електропостачальнику, на якого покладено спеціальні обов'язки постачальника універсальних послуг, необхідно здійснювати постачання електричної енергії такому споживачу з дня, наступного за днем припинення постачання попереднім постачальником. Згідно п. 4 наказу № 104 переведення споживача на постачальника універсальних послуг здійснює оператор системи розподілу шляхом зміни записів в реєстрах точок комерційного обліку постачальників електричної енергії. Відповідно до п. 6 наказу № 104 на споживачів електричної енергії, які станом на 01.03.2022 перебували на постачанні постачальником "останньої надії", норми цього наказу не поширюються.
22.6 30.03.2022 відповідач, враховуючи положення наказу № 104 та те, що на відповідній території постачальником універсальних послуг є позивач, листом № 17/494 повідомив останнього про зміну постачальника третьої особи 1, а саме з 01.04.2022 з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ" на позивача, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ" повідомило про припинення договору на постачання електричної енергії третій особі 1 з 01.04.2022.
22.7 У зв'язку з вищезазначеним, 01.04.2022 між позивачем як постачальником та третьою особою як споживачем укладено договір № 2014 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
22.8 Так, відповідно до вказаного договору Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (постачальник - позивач) продає електричну енергію Державному підприємству "Добропіллявугілля-видобуток" (споживач - третя особа 2) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
22.9 Згідно з п. 13.1 договору № 2014 від 01.04.2022 цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднання.
22.10 Зі змісту комерційної пропозиції, яка є додатком 2 до зазначеного договору вбачається, що споживач приєднався до комерційної пропозиції "Універсальна", якою передбачено (розділ 10 "Термін дії договору"), зокрема, що: для споживачів, які приєднались та/або приєднуються до умов цієї комерційної пропозиції на виконання вимог законодавства України та які не відповідають критеріям, що передбачені в цій комерційній пропозиції, договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк один календарний місяць, якщо постачальник не повідомить про продовження дії договору на наступний календарний місяць. Надання (направлення) споживачу повідомлення про продовження дії строку договору здійснюється постачальником не пізніше дати припинення договору. Направлення додаткового повідомлення про припинення договору у зв'язку із закінченням строку його дії, не вимагається та може бути надане постачальником за його бажанням. Договір може бути розірвано або припинені і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у порядку, визначеному законодавством України та цим договором, але в будь-якому випадку договір діє до повної оплати заборгованості по договору, включаючи штрафні санкції.
22.11 Наказом Міністерства енергетики України № 179 від 21.05.2022 "Про внесення змін до складу Робочої групи з підготовки узгоджених рішень в рамках процесу об'єднання ринків електричної енергії України з країнами що є членами Європейського Союзу чи Енергетичного співтовариства", а саме, пунктом 2, визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства енергетики України № 104 від 04.03.2022.
22.12 Позивачем були надіслані повідомлення № 2/1686 від 12.05.2022, № 2/1677 від 12.05.2022 на адресу оператора системи розподілу (відповідача) та постачальника "останньої надії" (третьої особи 2), в яких позивач, на виконання п. 3.2.15 ПРРЕЕ, повідомив їх про те, що має намір не продовжувати договірні відносини з клієнтами, наданими в додатку до цього листа, зокрема, з третьою особою 1, з 02.06.2022.
22.13 Також, з матеріалів справи, зокрема, листа НКРЕКП № 7204/20.4/7-22 від 28.07.2022, вбачається, що позивачем направлялося, а третьою особою 1 було отримано від позивача повідомлення щодо припинення з 02.06.2022 договору про постачання електричної енергії № 2014 від 01.04.2022. Хоча тексту такого повідомлення до матеріалів справи не додано, проте жоден із учасників справи не заперечує вказаного факту.
22.14 Листом № 17/743 від 02.06.2022 Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" (Східна філія), із посиланням на ст. 62 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п.1.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії №312 від 14.03.2018, повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", що відповідно до роз'яснень НКРЕКП № 01-10/820 від 28.07.2022 та задля дотримання вимог чинного законодавства, споживач - Державному підприємству «Добропіллявугілля-видобуток» залишається у постачальника універсальної послуги - Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги".
22.15 У відповідь на вищезазначений лист, позивач листом № 2033 від 10.06.2022 повідомив Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" (Східна філія) про те, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» в повному обсязі виконано вимоги, встановлені відповідними нормативними актами щодо здійснення порядку переведення споживача на постачальника «останньої надії», у зв'язку з чим він наполегливо рекомендує якомога швидше скоригувати дії Східної філії Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" та внести відповідні зміни на платформі MMS щодо об'єму електричної енергії ДП "Добропіллявугілля-видобуток".
22.16 Проте, як зазначає позивач, відповідач, всупереч вимогам пунктів 6.2.3 - 6.2.4 ПРРЕЕ, не виконав відповідні зміни в реєстрі споживачів позивача на платформі MMS та продовжив обліковувати обсяги споживання електроенергії третьою особою 1 за позивачем.
22.17 05.08.2022 позивачем на адресу Східної філії Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" направлено лист - повідомлення № 2/2574 про припинення договору про постачання електричної енергії, в якому, із посиланням на п.3.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії № 312 від 14.03.2018, повідомлено про закінчення строку дії договору про постачання електричної енергії постачальником з ДП "Добропіллявугілля-видобуток" з 27.08.2022.
22.18 Після повідомлення оператора системи розподілу (відповідач) та постачальника "останньої надії" (третя особа 2) про припинення договору від 01.04.2022 із споживачем (третя особа 1) з 02.06.2022 відповідач не забезпечив своєчасну зміну записів у реєстрах споживачів на платформі комерційного обліку MMS та дату початку постачання постачальником "останньої надії", тобто не перевів споживача - ДП "Добропіллявугілля-видобуток" в реєстр споживачів постачальника "останньої надії", чим фактично втрутився у договірні відносини постачальника (позивача) та споживача, штучно продовжуючи дію договору про постачання електричної енергії з ДП "Добропіллявугілля-видобуток" та фактично примушуючи сторін договору на укладення додаткової угоди щодо його припинення.
22.19 Вказана бездіяльність стала підставою для звернення позивача із даним позовом про зобов'язання відповідача вчинити дії, шляхом проведення зняття (коригування, зміни) обсягів споживання ДП "Добропіллявугілля-видобуток" в період з 02.06.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Marketmanagementsystem" (MMS) в реєстрі споживачів позивача.
23. Аргументи скаржника (пункти 16.1, 16.2, 16.4, 16.5 постанови) визнаються колегією суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду безпідставними та необґрунтованими, а тому відхиляються Судом з огляду на таке.
24. Основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними регулюються такими нормативно-правовими актами, зокрема, як Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, іншими нормативно-правовими актами.
25. Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
26. Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов'язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником "останньої надії".
27. Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ) визначає, зокрема, основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії.
28. Відповідно до статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" електропостачальник - це суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу; постачальник універсальної послуги - це визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який виконує зобов'язання щодо надання універсальної послуги; універсальна послуга - це постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цього Закону, на всій території України.
29. Згідно статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу (ОСР) - це юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
30. Статтею 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що адміністратор комерційного обліку електричної енергії (далі - адміністратор комерційного обліку або АКО) - це юридична особа, яка забезпечує організацію та адміністрування комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також виконує функції центральної агрегації даних комерційного обліку;комерційний облік електричної енергії - це сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
31. Відповідно до п. 10 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до запуску електронної платформи Датахаб (централізована платформа обміну інформацією з єдиною базою даних точок комерційного обліку та історією електропостачання) адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР.
32. Аналогічні положення містилися і у ККОЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у пункті 12.4.4 якого передбачено, що до запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб функції АКО з ведення реєстрів точок комерційного обліку (ТКО), адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії.
33. Крім того, Законом України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ на оператора системи розподілу також були покладені вимоги щодо виконання обов'язків постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії.
34. Згідно статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач - це фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
35. Статтею 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачальник "останньої надії" - це визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який за обставин, встановлених цим Законом, не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу.
36. Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач є постачальником електричної енергії на підставі ліцензії з постачання електричної енергії споживачам відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 429 від 14.06.2018, а також відповідно до статті 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ринок електричної енергії" здійснює постачання електричної енергії як постачальник універсальних послуг.
37. Також, судами встановлено, що відповідач є ліцензіатом з розподілу електричної енергії споживачам (постанова НКРЕКП від 16.11.2018 № 1444) та надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам, об'єкти енергоспоживання яких розташовані у Донецькій, Дніпропетровській, Луганській, Львівській та Волинській областях. Відповідач на момент виникнення спірних правовідносин виконував функції як оператора системи розподілу так і функції адміністратора комерційного обліку в межах території своєї ліцензованої діяльності. Третя особа-1 (ДП "Добропіллявугілля-видобуток") є споживачем у спірних правовідносинах.
38. Відповідно до розпорядження кабінету Міністрів України № 1023-р від 12.12.2018 третя особа-2 (Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго") є постачальником "останньої надії" з 01.01.2019 до 31.12.2024; територією провадження діяльності зазначеного підприємства визначено територію України, крім території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
39. Відповідно до статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
40. Згідно статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за договором постачання електричної енергії споживачу. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. Регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником "останньої надії".
41. Права та обов'язки електропостачальника визначені статтею 57 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 5.2 ПРРЕЕ, а права та обов'язки споживача - статтею 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 5.5 ПРРЕЕ.
42. Статтею 62 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, до яких належать, зокрема, виконання функцій постачальника універсальних послуг та виконання функцій постачальника "останньої надії".
43. Відповідно до статті 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. Постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та/або малому непобутовому споживачу, який знаходиться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії. Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
44. У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі указів Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та 65/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію" Міністерством енергетики України був прийнятий наказ "Щодо проведення розрахунків на ринку електричної енергії" № 104 від 04.03.2022, яким на постачальника універсальних послуг, з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, були покладені спеціальні обов'язки.
45. Так, згідно пункту 1 наказу № 104 тимчасово на період дії воєнного стану в Україні та впродовж 30 днів після завершення воєнного стану споживачі електричної енергії, які станом на 01.03.2022 не перебували на постачанні постачальником "останньої надії" та яким припиняється постачання електричної енергії поточним постачальником, переводяться на постачання до електропостачальника, на якого покладено спеціальні обов'язки постачальника універсальних послуг.
46. Пунктом 2 наказу № 104 встановлено, що електропостачальнику, на якого покладено спеціальні обов'язки постачальника універсальних послуг, необхідно здійснювати постачання електричної енергії такому споживачу з дня, наступного за днем припинення постачання попереднім постачальником.
47. Згідно пункту 4 наказу № 104 переведення споживача на постачальника універсальних послуг здійснює оператор системи розподілу шляхом зміни записів в реєстрах точок комерційного обліку постачальників електричної енергії.
48. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 30.03.2022 відповідач, враховуючи положення наказу № 104 та те, що на відповідній території постачальником універсальних послуг є позивач, листом № 17/494 повідомив останнього про зміну постачальника третьої особи-1, а саме з 01.04.2022 з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНОЛЛ" на позивача, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНОЛЛ" повідомило по припинення договору на постачання електричної енергії третій особі-2 з 01.04.2022.
49. Судами встановлено, що у зв'язку з вищезазначеним, 01.04.2022 третя особа-1 приєдналося до публічного договору позивача про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах комерційної пропозиції "Універсальна" шляхом направлення заяви-приєднання з переліком об'єктів та точок комерційного обліку споживача.
50. Так, відповідно до вказаного договору Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (постачальник, позивач) продає електричну енергію ДП "Добропіллявугілля-видобуток" (споживач, третя особа-1) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Цей договір про постачання електричної енергії постачальником електричної енергії універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Положенням про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, шляхом приєднання споживача до цього договору згідно із заявою-приєднанням, яка є додатком до цього договору.
51. Як встановлено судами попередніх інстанцій, договірні відносини між позивачем та третьою особою-1 виникли на виконання вказівки чинних на той час норм законодавства, а саме наказу "Щодо проведення розрахунків на ринку електричної енергії" № 104 від 04.03.2022, який втратив чинність 21.05.2022 згідно наказу Міністерства енергетики України № 179 від 21.05.2022.
52. Так, судами встановлено, що відповідно до п. 6.1 договору від 01.04.2022 споживач має право: вільно обирати іншого електропостачальника або достроково розірвати цей договір відповідно до процедури, встановленої цим договором; оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії постачальник, що порушують права споживача та брати участь у розгляді цих скарг відповідно до порядку, визначеного чинним законодавством та цим договором. Згідно п. 7.1 договору від 01.04.2022 постачальник має право ініціювати припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством. Відповідно до п. 13.1 договору від 01.04.2022 цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднання.
53. Судами попередніх інстанцій встановлено, що зі змісту комерційної пропозиції, яка є додатком 2 до договору від 01.04.2022 вбачається, що споживач приєднався до комерційної пропозиції "Універсальна", якою передбачено (розділ 10 "Термін дії договору"), зокрема, що: для споживачів, які приєднались та/або приєднуються до умов цієї комерційної пропозиції на виконання вимог законодавства України та які не відповідають критеріям, що передбачені в цій комерційній пропозиції, договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк один календарний місяць, якщо постачальник не повідомить про продовження дії договору на наступний календарний місяць. Надання (направлення) споживачу повідомлення про продовження дії строку договору здійснюється постачальником не пізніше дати припинення договору. Направлення додаткового повідомлення про припинення договору у зв'язку із закінченням строку його дії, не вимагається та може бути надане постачальником за його бажанням. Договір може бути розірвано або припинені і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у порядку, визначеному законодавством України та цим договором, але в будь-якому випадку договір діє до повної оплати заборгованості по договору, включаючи штрафні санкції. Згідно з п. 13.8 договору від 01.04.2022 усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо повідомлення здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур'єром або особисто під підпис за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Дата отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв'язку, у якому обслуговується одержувач. Додатками до договору можуть бути передбачені інші способи направлення повідомлень. Всі додатки до договору є його невід'ємною частиною. У розділі 12 "Інші умови" комерційної пропозиції визначено, що постачальник може інформувати, попереджати, повідомляти споживача, з яким укладено договір, про закінчення терміну дії, розірвання або припинення дії договору, зміну тарифів, суми до сплати по рахунках, виставлених згідно з умовами договору, строки їх оплати, про відключення за несплачену заборгованість, надавати рахунки на оплату та іншу інформацію, яка стосується взаємовідносин сторін або може бути корисною для споживача, шляхом направлення відповідної інформації будь-яким із наступних способів, зокрема, засобами електронного зв'язку на електронну адресу, вказану у заяві-приєднання до умов договору або заяві-приєднання до умов Додатку "Умови електронного обміну інформацією" до договору про постачання електричної енергії або зазначену у будь-якому іншому додатку до укладеного між сторонами договору, вказану у листуванні між сторонами, як інформація для здійснення зв'язку або зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі суперечностей (невідповідності) будь-якої з умов договору умовам, викладеним в цій комерційній пропозиції, застосовуються умови цієї комерційної пропозиції.
54. Як встановлено судами попередніх інстанцій, на офіційному сайті позивача у розділі для бізнесу за посиланням: https://dn.yasno.com.ua/business/postachalnik_universalnoi_poslugi, розміщено публічні договірні документи щодо постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги споживачам, які не відносяться до індивідуальних побутових споживачів. На цій же сторінці є окремий розділ, в якому розміщена історія щодо термінів публікації та періоду дії всіх редакцій договору і додатків до нього, зокрема і комерційної пропозиції "Універсальна".
55. Отже, судами встановлено, що на момент виникнення спірних правовідносин між позивачем та третьою особою-1 діяла комерційна пропозиція, яка є додатком 2 до договору від 01.04.2022, що була опублікована 31.03.2022 і почала діяти 20.04.2022, а для третьої особи-1 - з 01.04.2022, відповідно до якої договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк один календарний місяць, якщо постачальник не повідомить про продовження дії договору на наступний календарний місяць. Надання (направлення) споживачу повідомлення про продовження дії строку договору здійснюється постачальником не пізніше дати припинення договору. Направлення додаткового повідомлення про припинення договору у зв'язку із закінченням строку його дії, не вимагається та може бути надане постачальником за його бажанням. Договір може бути розірвано або припинені і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у порядку, визначеному законодавством України та цим договором.
56. Також, судами попередніх інстанцій встановлено, що матеріалами справи підтверджується, що позивач не направляв третій особі-1 будь-якого повідомлення про продовження строку дії договору від 01.04.2022. При цьому, 09.08.2022 Державним підприємством "Добропіллявугілля-видобуток" направлено на адресу Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" лист № 01-10/532, у якому повідомлено про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" та Державне підприємство "Добропіллявугілля-видобуток" дійшли згоди припинити дію договору № 2014 від 01.04.2022 в частині постачання електричної енергії з 27.08.2022.
57. Пунктом 3.2.15 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі закінчення строку дії договору про постачання електричної енергії або дострокового його розірвання (за ініціативою електропостачальника) електропостачальник не пізніше ніж за 20 календарних днів до передбачуваного дня припинення дії договору та постачання електричної енергії повинен повідомити про це споживача, відповідного (відповідних) оператора (операторів) системи та постачальника "останньої надії", на території діяльності якого розташовані електроустановки такого споживача, із зазначенням дати припинення постачання електричної енергії споживачу. Споживач після отримання повідомлення електропостачальника має право ініціювати зміну електропостачальника у порядку, встановленому в розділі VI цих Правил.
58. Отже, вказаною нормою ПРРЕЕ встановлено обов'язок електропостачальника у визначений строк повідомити споживача, відповідного оператора системи розподілу та постачальника "останньої надії" про припинення дії договору та постачання електричної енергії, розірвання договору із зазначенням дати припинення постачання електричної енергії споживачу. При цьому, окремі вимоги щодо форми такого повідомлення, його змісту чи порядку направлення зазначена норма ПРРЕЕ не містить. Разом з тим, вказана норма ПРРЕЕ не містить повноважень, прав інших учасників постачання електричної енергії щодо перевірки, надання оцінки на предмет законності вказаному повідомленню електропостачальника про припинення дії договору із споживачем, про що також зазначено в постанові Верховного Суду від 23.05.2024 у справі № 911/4610/15 (911/1417/23).
59. Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач надіслав повідомлення № 2/1677 від 12.05.2022, № 2/1686 від 12.05.2022 на адресу оператора системи розподілу (відповідача) та постачальника "останньої надії" (третьої особи-2), в яких на виконання п. 3.2.15 ПРРЕЕ позивач повідомив їх про те, що має намір припинити договірні відносини з третьою особою-1 з 02.06.2022, в додаток до листів направив уточнюючий реєстр клієнтів, з якими не продовжені договірні відносини з 02.06.2022, серед яких Державне підприємство "Добропіллявугілля-видобуток".
60. Судами втсановлено, що позивачем, відповідно до умов договору, було проінформовано третю особу 1 про зміну комерційної пропозиції "Універсальна" шляхом опублікування відповідної інформації на своєму офіційному сайті у мережі Інтернет, а третьою особою 1, в свою чергу, не надано позивачу письмової заяви про незгоду/неприйняття змін у встановлений договором та п. 3.2.4 ПРРЕЕ строк.
61. За наведених обставин, обґрунтованими є висновки судів попередніх інстанцій про виконання позивачем обов'язку, встановленого п. 3.2.15 ПРРЕЕ, щодо повідомлення у визначений строк споживача, відповідного оператора системи розподілу та постачальника "останньої надії" про припинення дії договору від 01.04.2022 та постачання електричної енергії, із зазначенням конкретної дати (02.06.2022) передбачуваного припинення постачання електричної енергії споживачу.
62. Згідно статті 64 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 3.4.2, п. 3.4.4 ПРРЕЕ постачальник "останньої надії" надає послуги з постачання електричної енергії споживачам у разі: необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання (припинення) договору з попереднім електропостачальником; в інших випадках, передбачених правилами роздрібного ринку. Постачальник "останньої надії" здійснює постачання з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.
63. Як встановлено судами попередніх інстанцій, докази на підтвердження вчинення третьою особою-1 дій зі зміни електропостачальника у порядку, встановленому в розділі VI Правил, після отримання повідомлення електропостачальника, суду не надано.
64. Відповідно до п. 6.2.2 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) датою зміни електропостачальника вважається дата зміни реєстрів точок комерційного обліку електропостачальників згідно з Кодексом комерційного обліку.
65. Згідно п. 6.2.3 ПРРЕЕ початком постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вважається дата припинення постачання електричної енергії споживачу попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.
66. Пунктом 6.2.4 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що початком постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" є дата припинення постачання електричної енергії споживачу попереднім електропостачальником, яка визначається відповідно до вимог пунктів 6.2.2 та 6.2.3 цієї глави. Адміністратор комерційного обліку повідомляє постачальника "останньої надії" в одноденний термін про перелік споживачів (за формою згідно з додатком 8 до цих Правил), які переходять до постачальника "останньої надії", не пізніше дати такого переходу.
67. Отже, з вищезазначеного вбачається, що пунктом 3.2.15 ПРРЕЕ тому і передбачено одночасне повідомлення адміністратора комерційного обліку та постачальника "останньої надії", оскільки відповідно до пунктів 6.2.3 - 6.2.4 ПРРЕЕ з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником розпочинається постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" та вважається укладеним договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем. Датою зміни електропостачальника вважається дата зміни реєстрів точок комерційного обліку електропостачальників згідно з Кодексом комерційного обліку.
68. Тому правильними є висновки судів попередніх інстанцій про те, що всупереч пунктів 6.2.3 - 6.2.4 ПРРЕЕ відповідач не виконав з 02.06.2022 зміни в реєстрі споживачів позивача на платформі адміністратора комерційного обліку MMS та продовжив обліковувати обсяги споживання третьою особою-1 за позивачем.
69. З огляду на викладене, правильними є висновки судів попередніх інстанцій про те, що відповідач не виконав діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, зокрема пунктів 3.2.15., 6.2.3., 6.2.4. ПРРЕЕ та п. 2.2.2. ККОЕЕ, не забезпечив своєчасну зміну записів у реєстрах споживачів на платформі комерційного обліку MMS та дату початку постачання постачальником "останньої надії", тобто не перевів споживача - третю особу-2 в реєстр споживачів постачальника "останньої надії", чим втрутився у договірні відносини позивача та третьої особи-1, та фактично продовжив договірні відносини на підставі договору про постачання електричної енергії з третьою особою-1. Водночас, у відповідача, згідно діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, були відсутні повноваження на вчинення дій у вигляді відмови від зміни записів у реєстрі точок комерційного обліку споживачів позивача.
70. При цьому, Законом України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ на оператора системи розподілу були покладені вимоги щодо виконання обов'язків адміністратора комерційного обліку (АКО) та постачальника послуг комерційного обліку (ППКО).
71. Відповідач як адміністратор комерційного обліку відповідно до статті 53 Закону України "Про ринок електричної енергії" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів: 1) здійснює адміністрування відносин щодо комерційного обліку електричної енергії шляхом забезпечення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії, а також контролю за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог кодексу комерційного обліку; 2) координує інформаційний обмін на ринку електричної енергії шляхом визначення регламентів та протоколів інформаційної взаємодії учасників ринку щодо обміну даними комерційного обліку електричної енергії; 3) отримує від постачальників послуг комерційного обліку дані комерційного обліку електричної енергії, визначає їхню придатність до використання та забезпечує центральну агрегацію; 4) надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; 5) створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії; 6) здійснює інші функції, передбачені правилами ринку та кодексом комерційного обліку. Адміністратор комерційного обліку має інші повноваження, права та обов'язки, передбачені цим Законом, правилами ринку, кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
72. Пунктом 2.2.1 ККОЕЕ передбачено, що права, обов'язки і відповідальність АКО визначаються Законом України "Про ринок електричної енергії", ПРРЕЕ, цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
73. Згідно з п. 2.2.2 ККОЕЕ АКО, крім вищезазначених, виконує функції, зокрема: контролю за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог цього Кодексу; адміністрування процесу зміни інформації про учасників ринку та постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії, які пов'язані з точкою комерційного обліку; нагляду за відповідністю стану комерційного обліку на ринку електричної енергії вимогам цього Кодексу; нагляду за дотриманням нормативних документів та законодавства, які застосовуються згідно з цим Кодексом.
74. Отже, з вищезазначеного вбачається, що адміністрування інформації під час проведення процедури зміни постачальника електричної енергії для споживача є законодавчо встановленою функцією відповідача. При цьому, слід зазначити, що вищевказаними положеннями передбачено здійснення адміністратором комерційного обліку контролю за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог не всього законодавства про ринок електричної енергії, а лише вимог ККОЕЕ.
75. Відповідно до п. 10 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до запуску електронної платформи Датахаб (централізована платформа обміну інформацією з єдиною базою даних точок комерційного обліку та історією електропостачання) функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР.
76. Аналогічні положення містилися і у ККОЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у пункті 12.4.4 якого було встановлено, що до запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб функції АКО з ведення реєстрів точок комерційного обліку (ТКО), адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії.
77. Інформація про систему Датахаб знаходиться на сайті ПрАТ "НЕК "Укренерго" за посиланням https://ua.energy/uchasnikam_rinku/administrator-komertsijnogo-obliku/.
78. Як правильно встановлено судами попередніх інстанцій, наразі зміна постачальника та повідомлення про розірвання (припинення) договору між постачальником та споживачем здійснюється через систему Датахаб. При цьому безпосередня участь у цьому процесі оператора системи чи адміністратора комерційного обліку не передбачена.
79. Так, згідно Інструкції по роботі з процесом "Закінчення дії договору про постачання електроенергії" в ПП "Датахаб" ПрАТ "НЕК "Укренерго" визначено, що після створення заявки в системі постачальником, споживач автоматично у визначену дату переводиться на постачання до постачальника "останньої надії". Тобто на сьогоднішній день реалізований механізм припинення договірних відносин між постачальником та споживачем, який виключає можливість стороннього впливу третіх осіб на відповідні взаємовідносини та повністю відповідає положенням ККОЕЕ та ПРРЕЕ.
80. Судами встановлено, що на момент виникнення спірних правовідносин відповідач як адміністратор комерційного обліку виконував функції з ведення реєстрів точок комерційного обліку, адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку.
81. Відповідно до статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачальник послуг комерційного обліку - це суб'єкт господарювання, який надає послуги комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до вимог цього Закону.
82. Згідно статті 74 Закону України "Про ринок електричної енергії" комерційний облік на ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог цього Закону, кодексу комерційного обліку та правил ринку.
83. Оператор системи передачі та оператори систем розподілу мають зареєструватися в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку електричної енергії.
84. Пунктом 2.3.11 ПРРЕЕ та п. 2.1.1 ККОЕЕ передбачено, що комерційний облік на роздрібному ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку та цих Правил.
85. Відповідно до п. 2.1.3 ККОЕЕ надання послуг комерційного обліку здійснюється ППКО на конкурентних засадах за умови реєстрації ППКО та реєстрації його автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії АКО в порядку, установленому цим Кодексом.
86. Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідач зареєстрований як ППКО у Реєстрі постачальників послуг комерційного обліку адміністратора комерційного обліку - ПрАТ "НЕК "Укренерго" за посиланням https://ua.energy/uchasnikam_rinku/administrator-komertsijnogo-obliku/reyestr-ppko-ta-protsedura-yih-reyestratsiyi.
87. Згідно з п. 2.1.7 ККОЕЕ відповідач виконує такі функції:
- установлення, налаштування (зокрема параметризація), заміна, розвиток, введення та виведення з експлуатації, а також технічна підтримка та обслуговування засобів комерційного обліку електричної енергії (ЗКО), їх програмного та апаратного забезпечення
- адміністрування точок комерційного обліку (ТКО), пов'язаних з ними ЗКО, областей комерційного обліку, учасників ринку та ППКО;
- зчитування результатів вимірювань (первинних даних комерційного обліку) та даних про стан ЗКО, контроль якості зчитування, формування первинних даних комерційного обліку та їх передача оператору даних комерційного обліку (ОДКО - функція (роль), яку виконує постачальник послуг комерційного обліку електричної енергії у процесі надання послуг (виконання робіт) із формування та керування даними, зокрема їх обробки, перевірки, валідації, зберігання, архівування та передачі валідованих даних комерційного обліку АКО, учасникам ринку та споживачам);
- отримання даних від оператора зчитування даних з лічильників (ОЗД);
формування, обробка, перевірка, валідація, зберігання, архівування та передача валідованих даних комерційного обліку АКО, суміжним операторам даних комерційного обліку, учасникам ринку та споживачам.
88. Отже, правильними є висновки судів попередніх інстанцій про те, що відповідач станом на момент виникнення спірних правовідносин виконував функції: оператора системи розподілу електричної енергії (ОСР); постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії, що в свою чергу, виконує функції оператора зчитування даних з лічильників (ОЗД) та оператора даних комерційного обліку (ОДКО); адміністратора комерційного обліку. Разом з тим, у зв'язку із запуском електронної платформи Датахаб, відповідач зберіг за собою функції оператора системи розподілу електричної енергії та постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії, а отже їх права та обов'язки.
89. Відповідно до п. 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 1470 від 27.12.2017, до обов'язків оператора системи розподілу електричної енергії належить забезпечувати та здійснювати комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
90. Отже, судами попередніх інстанцій обґрунтовано зазначено про те, що відповідач і як оператор системи розподілу і як постачальник послуг комерційного обліку електричної енергії продовжує здійснювати роботу з ведення реєстрів точок комерційного обліку, агрегації даних комерційного обліку за місцем провадження ним господарської діяльності з розподілу електричної енергії.
91. Згідно з п. 9.1.1, п. 9.1.2 ККОЕЕ обмін даними комерційного обліку електричної енергії між АКО (станом на дату ухвалення рішення суду - ПрАТ "НЕК "Укренерго"), ППКО (відповідач) та учасниками ринку здійснюється на договірних засадах у вигляді електронних документів. Обсяг, формат та порядок обміну (передачі/отримання) даних комерційного обліку визначається регламентами та протоколами інформаційного обміну АКО, а також укладеними договорами між відповідними сторонами інформаційного обміну. Дані комерційного обліку електричної енергії надаються винятково стороні договору та в обсязі, визначеному його умовами.
92. На офіційному сайті ПрАТ "НЕК "Укренерго" (АКО) за посиланням: https://ua.energy/electricity-market/komertsijnij-oblik/pro-nadannya-danyh-komertsijnogo -obliku-postachalnykamy-poslug-komertsijnogo-obliku/, міститься Порядок підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії, відповідно до п. 1.1 якого постачальники послуг комерційного обліку (ППКО) мають забезпечити щоденне завантаження даних комерційного обліку електричної енергії на платформу Датахаб адміністратора комерційного обліку (АКО).
93. Отже, судами попередніх інстанцій правомірно зазначено про те, що відповідач продовжує щоденне завантаження даних комерційного обліку електричної енергії на платформу Датахаб.
94. Відповідно до п. 1.4 Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії дані комерційного обліку в системі MMS в залежності від дати надання та цільового призначення класифікуються по версіям та релізам, зокрема, останній реліз ДКО версії 3 - використовується для розрахунків другого врегулювання з АР за небаланси, коригувальних розрахунків з ОСП за послуги передачі та диспетчеризації, коригувальних розрахунків з ОСР за послуги розподілу.
95. Пунктом 5.2 вказаного Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії передбачено, що ППКО, в разі отримання рішення за суперечкою, або отримання уточненої інформації щодо його ТКО, та виникнення необхідності формування оновлених валідованих даних комерційного обліку, звертаються до АКО шляхом надання відповідного звернення на адресу: datahub@ua.energy, з зазначенням причини коригування, точки комерційного обліку та періоду, за який буде перезавантажено дані. При цьому ППКО має забезпечити інформування всіх заінтересованих сторін, яких стосуються такі зміни, та надання до АКО оновленої звітної документації згідно з пунктами 4.9-4.10 цього Порядку.
96. Згідно з п. 5.3 Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії уточнені валідовані дані комерційного обліку приймаються АКО до прийняття адміністратором розрахунків рішення щодо проведення чергового врегулювання, про що адміністратор розрахунків повідомляє учасників ринку засобами електронного зв'язку.
97. Таким чином, відповідач продовжує здійснювати комерційний облік електричної енергії та забезпечувати обмін даними комерційного обліку, здійснює коригування даними комерційного обліку і може коригувати дані за інші періоди, що вже минули.
98. Враховуючи наведене суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, обґрунтовано дійшов висновку про задоволення позовної вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" про зобов'язання Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", шляхом проведення зняття (коригування, зміни) обсягів споживання Державним підприємством "Добропіллявугілля-видобуток" в період з 02.06.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Marketmanagementsystem" (MMS) в реєстрі споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги".
99. Окрім того, як зазначено у відзиві на касаційну скаргу, наголошено представником позивача в судовому засіданні 01.07.2025 та не заперечено представником скаржника, відповідачем вже фактично виконано рішення суду першої інстанції та здійснено відповідні коригування обсягів споживання.
100. Крім того, висновки у наведених скаржником постановах Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 180/2161/19, від 28.09.2021 у справі № 902/743/18, від 03.11.2020 у справі № 906/46/17, від 13.02.2024 у справі № 910/14138/22, від 02.10.2024 у справі № 910/3532/23, від 17.11.2023 у справі № 910/12832/21 не можуть вважатися в цьому випадку подібними через те, що на висновки у вказаних справах скаржник послався, виокремивши їх із контексту вказаних судових рішень, не урахувавши викладених в рішеннях правових позицій Верховного Суду стосовно спірних правовідносин та предмету спору, в контексті досліджуваних судами доказів та встановлених фактичних обставин у вказаних справах та сукупності встановлених обставин у справі № 911/4610/15 (910/549/23).
101. З огляду на викладене, аргументи скаржника (пункти 16.1, 16.2, 16.4, 16.5 постанови) визнаються колегією суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду безпідставними та необґрунтованими, а тому відхиляються Судом.
102. Аргументи скаржника (пункт 16.3 постанови) визнаються колегією суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду безпідставними та необґрунтованими, а тому відхиляються Судом з огляду на таке.
103. Як вбачається з матеріалів справи, при новому розгляді справи, позивач подав заяву від 26.06.2024 про зміну предмета позову, яка була прийнята судом першої інстанції, про що постановлено ухвалу від 27.06.2024.
104. У вказаній заяві позивач просив вважати позовними вимогами: Зобов'язати Державне підприємство "Регіональні електромережі" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", шляхом проведення зняття (коригування, зміни) обсягів споживання Державним підприємством "Добропіллявугілля-видобуток" в період з 02.06.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Marketmanagementsystem" (MMS) в реєстрі споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги".
105. В ухвалі від 27.06.2024, суд першої інстанції встановив, що позивач не змінюючи підстав позову змінив предмет позову, а у відповідності до статей 14, 46 Господарського процесуального кодексу України зміна предмету позову є процесуальним правом позивача.
106. Відповідно до частин третьої, четвертої статті 46 Господарського процесуального кодексу України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У разі направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції зміна предмета, підстав позову не допускаються, крім випадків, визначених цією статтею. Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною третьою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв'язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - після початку першого судового засідання при первісному розгляді справи.
107. Разом з тим, згідно частини другої статті 46 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
108. Суд апеляційної інстанції обґрунтовано зазначив про те, що при новому розгляді справи, позивач фактично відмовився від частини позовних вимог, а саме від позовної вимоги про визнання дій відповідача такими, що вчинені за відсутності належних повноважень та з порушенням законодавства, а також від вимоги про покладення обов'язку на відповідача перевести обсяги електричної енергії до реєстру споживачів постачальника "останньої надії". При цьому, позивач не змінював, ані предмет позову, ані підстав позову, тобто не посилався на нові обставини в обґрунтування позову.
109. Відтак, дії суду першої інстанції про прийняття заяви позивача про зміну предмета позову від 26.06.2024, яка є фактично заявою про відмову від частини позовних вимог, є такими, що відповідають положенням частин третьої, четвертої статті 46 Господарського процесуального кодексу України, позаяк позивач відмовився від частини позовних вимог, не змінюючи предмету та підстав позову.
110. Разом з тим, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду вважає за необхідне зазначити про те, що відповідно до пункту 1 частини другої статті 46 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
111. Відповідно до частини третьої статті 191 Господарського процесуального кодексу України у разі відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.
112. Відтак, в цьому випадку судам належало постановити ухвалу про закриття провадження у справі щодо відповідної частини позовних вимог, від яких фактично в цьому випадку відмовився позивач.
113. Відповідно до статті 309 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.
114. Під правовим пуризмом у практиці ЄСПЛ розуміється невідступне слідування вимогам процесуального закону при вирішенні питання щодо застосування чи скасування таких, що набрали законної сили, судових рішень без врахування того, чи призведе це у подальшому до реального, а не формального усунення допущених судових помилок; надмірно формальне, бюрократичне застосування правових норм й вчинення дій, що мають юридичне значення, безвідносне врахування їх доцільності, виходячи з обставин конкретної справи й необхідності забезпечення ефективного захисту прав, свобод та інтересів в цивільному або іншому судочинстві, що призводить до порушення права на справедливий судовий розгляд (рішення ЄСПЛ у справі "Салов проти України").
115. Згідно з практикою ЄСПЛ при застосуванні процедурних правил варто уникати як надмірного формалізму, який буде впливати на справедливість процедури, так і зайвої гнучкості, яка призведе до нівелювання процедурних вимог, встановлених законом, та порушення принципу правової визначеності (рішення ЄСПЛ у справі "Волчлі проти Франції", "ТОВ "Фріда" проти України").
116. Аналіз наведеного свідчить, що не може бути скасовано правильне по суті і законне судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
117. Скасування судового рішення лише з підстав встановлення факту процесуального порушення, яке жодним чином не вплинуло та не могло вплинути на законність і обґрунтованість судового рішення є нічим іншим ніж проявом правового пуризму.
118. З наведеного убачається, що саме по собі не закриття судами попередніх інстанцій провадження у цій справі в частині позовних вимог, від яких фактично відмовився позивач, в цьому випадку, не змінює мотивів з яких виходили суди під час ухвалення рішень та не впливає на законність ухвалених рішень, а тому вказане не може бути самостійною підставою для їх скасування.
119. Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
120. Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, позиція суду касаційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006). Зокрема, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
121. У справі, що розглядається, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку, що скаржнику було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в касаційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків судів першої та апеляційної інстанцій.
122. Відповідно до статті 309 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.
123. Відповідно до діючого законодавства обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими у судовому засіданні.
124. Оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції та рішення суду першої інстанції таким вимогам закону відповідають.
125. Рішення суду має прийматися у цілковитій відповідності з нормами матеріального та процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних та допустимих доказів у конкретній справі.
126. Вказані вимоги судами першої та апеляційної інстанцій при ухваленні оскаржуваних рішення та постанови були дотримані.
127. Оскільки підстав для скасування постанови суду апеляційної інстанції та рішення суду першої інстанції немає, то судовий збір за подачу касаційної скарги покладається на скаржника.
Керуючись статтями 240, 300, 301, 304, 308, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України від 15.01.2020 № 460-IX, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду,
1. Касаційну скаргу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" від 14.04.2025 на постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 та на рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 у справі № 911/4610/15 (910/549/23) залишити без задоволення.
2. Постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 та рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 у справі № 911/4610/15 (910/549/23) залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий В. В. Білоус
Судді О. В. Васьковський
В. Я. Погребняк