Рішення від 10.07.2025 по справі 500/3015/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3015/25

10 липня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлене листом від 01.04.2025 № 8556, про відмову у наданні статусу учасника бойових дій громадянину ОСОБА_1 ;

зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про надання статусу учасника бойових дій громадянину ОСОБА_1 із урахуванням довідок форми, затвердженої додатком 6 до Порядку № 413, та інших поданих документів, а також виключно на підставі Переліку територій, визначеного наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 (чинного нормативного акту, прийнятого на виконання постанови КМУ № 1364);

зобов'язати відповідача внести відповідні відомості до облікових документів ОСОБА_1 та оформити йому посвідчення учасника бойових дій.

В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що 11.03.2025 ОСОБА_2 - мати ОСОБА_3 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про надання статусу учасника бойових дій за безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України ОСОБА_1 .

Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.04.2025 вих. 8556 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій колишньому військовослужбовцю ОСОБА_1 . З цією відмовою позивач не погоджується, через що звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами, одночасно цією ухвалою зобов'язано відповідача у строк для подання відзиву подати до суду всі матеріали, які стосуються предмета позову.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, у якому він зазначає, що у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» 01.04.2025 надано відповідь на звернення ОСОБА_4 , яке надійшло у березні 2025 року, щодо надання її сину статусу учасника бойових дій. До відповіді додано витяг з протоколу №10 засідання Комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 22.12.2023, відповідно до якого Комісією прийнято рішення про відмову у наданні статусу учасника бойових дій позивачу.

Відповідач вказує, що рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається відповідними комісіями або міжвідомчою комісією у відповідності до пункту 19 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413. ІНФОРМАЦІЯ_2 лише приймає заяву та формує пакет необхідних документів, які скеровуються до ІНФОРМАЦІЯ_3 і Комісії. ІНФОРМАЦІЯ_2 не вбачає в своїх діях порушення чинного законодавства щодо розгляду звернення громадянина та надання відповіді за наслідками її розгляду від 01.04.2025 №8556. В задоволені позовних вимог просить відмовити повністю (а.с.42-45).

Ухвалою суду від 27.06.2025 відмовлено у задоволенні клопотань, поданих представником позивача адвокатом Гелецькою Іриною Олександрівною, про залучення в якості співвідповідачів ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) і ІНФОРМАЦІЯ_5 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та про зміну предмета позову.

01.07.2025 відповідачем на виконання вимог ухвали надана копія заяви матері позивача.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, суд встановив такі обставини

ОСОБА_1 на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 призваний у Збройні Сили України на військову службу по мобілізації 01.03.2022 до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

06.10.2023 солдат ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за підпунктом «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (у зв'язку із наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи II групи), про що свідчить витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по особовому складу) № 6-РС від 06.10.2023 (а.с.26).

Наказом № 249 від 06.10.2023 солдата ОСОБА_1 виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_6 та всіх видів забезпечення (а.с.24-25).

22.12.2023 згідно з витягом з протоколу №10 Комісія Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ухвалила рішення: відмовити у наданні статусу учасника бойових дій солдату запасу ОСОБА_1 , колишньому стрільцю групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно-постової роти Військової служби правопорядку (а.с.31).

11.03.2025 ОСОБА_2 , діючи по довіреності від імені сина, звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про надання статусу учасника бойових дій за безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України її сину ОСОБА_1 (а.с.62).

01.04.2025 ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 надано відповідь на її звернення листом за № 8556, до якої додано копію витягу із протоколу № 10 засідання Комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 22.12.2023 (а.с.30).

Позивач, вважаючи протиправним рішення відповідача, оформленого листом від 01.04.2025 № 8556, щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551-ХІІ) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Пункт 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-ХІІ встановлює, що учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Процедура надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначена Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).

Відповідно до пункту 11 Порядку №413 (в редакції на час подання заяви ОСОБА_4 ) для надання статусу учасника бойових дій заявник подає комісії (міжвідомчій комісії) заяву.

Заява може подаватися:

у паперовій формі за формою згідно з додатком 8:

безпосередньо комісії (міжвідомчій комісії), у тому числі шляхом надсилання засобами поштового зв'язку;

через центр (заявниками з числа осіб, зазначених у пунктах 21 та 25 частини першої статті 6 Закону);

в електронній формі заявниками з числа осіб, зазначених у пункті 19 частини першої статті 6 Закону засобами Порталу Дія (для законних представників або уповноважених осіб зазначених осіб за наявності технічної можливості) або засобами Реєстру.

Подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія може громадянин України, засобами Реєстру - громадянин України, іноземець або особа без громадянства (за наявності реєстраційного номеру облікової картки платника податків).

Заявники, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій яким приймається відповідними комісіями розвідувальних органів, можуть подавати заяву на адресу такої комісії виключно у паперовій формі за формою згідно з додатком 8.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 413 рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається:

комісіями - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону;

міжвідомчою комісією - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 21 і 25 частини першої статті 6 Закону.

У спірному випадку предметом позову у цій справі є оскарження рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.04.2025 № 8556 (яке по суті є відповіддю на звернення матері позивача ОСОБА_5 ). З цього приводу суд зазначає наступне.

Питання надання позивачу статусу учасника бойових дій вже було предметом розгляду компетентним органом - Комісією Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Відповідно до змісту рішення прийнятого цією Комісією по матеріалах ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформленого протоколом від 22.12.2023 №10, ОСОБА_1 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій через те, що у зазначені в довідках періоди вказані в них населені пункти не входили до визначених наказами Головнокомандувача Збройних Сил України районів ведення воєнних (бойових) дій (а.с.31).

З огляду на те, що питання надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 вже розглядалося з прийняттям відповідного рішення компетентним органом, таке рішення (яке безпосередньо впливає на права та інтереси позивача) не оскаржене та не скасоване, то суд погоджується з поясненнями відповідача, що заява матері позивача підлягала розгляду у відповідності до положень Закону України «Про звернення громадян» з наданням відповіді про вже прийняте Комісією Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій рішення від 22.12.2023 №10.

Преамбулою Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) визначено, що цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Частиною 1 статті 1 даного Закону встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Як встановлено частиною 1 статті 20 Закону № 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

ІНФОРМАЦІЯ_2 не є суб'єктом, який вирішує питання надання статусу учасника бойових дій у відповідності до Порядку №413, бо такі рішення приймаються відповідними комісіями (міжвідомчими комісіями). Рішення стосовно відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій відповідач не приймав. А тому правомірно на заяву ОСОБА_5 - матері ОСОБА_1 від 07.03.2025 роз'яснив про повернення ІНФОРМАЦІЯ_7 документів, які надсилалися для прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій колишньому військовослужбовцю ОСОБА_1 , з зазначенням підстав вказаних у рішенні Комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (оформленому протоколом №10 від 22.12.2023).

При цьому судом встановлено, що саме рішенням Комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, оформленого протоколом №10 від 22.12.2023, відмовлено ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій. Однак у спірному випадку позивачем не оскаржено рішення, яким безпосередньо порушено його права, натомість ОСОБА_1 оскаржує відповідь на звернення, яке містить лише інформаційний характер та не порушує права позивача.

Окрім цього, суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Суд звертає увагу, що фактична незгода позивача зі змістом відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.04.2025 не може свідчити про порушення його прав.

ІНФОРМАЦІЯ_2 права позивача не порушені, бо такий суб'єкт владних повноважень не приймав і не приймає рішення про надання чи відмову у наданні статусу учасника бойових дій.

Оскільки у цій справі предметом оскарження не є рішення Комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яке оформлене протоколом №10 від 22.12.2023, а лише лист за результатами розгляду заяви поданої від імені позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 , то варто зазначити, що питання про відмову визнання учасником бойових дій не може вирішуватись і цим обставинам не може бути надана оцінка судом в межах спірних правовідносин, адже предметом даного адміністративного позову є оскарження відповіді на звернення від 01.04.2025, однак не рішення про відмову у наданні статусу учасника бойових дій, оформлене протоколом №10 від 22.12.2023.

При цьому позивач не позбавлений права оскаржити відповідне рішення Комісії (у даному випадку рішення Комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, оформлене протоколом №10 від 22.12.2023), яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, звернувшись до належного відповідача і обґрунтувавши причини пропуску строку звернення до суду.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За обставин цієї справи суд не встановив порушень прав позивача діями чи рішеннями відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

У зв'язку з відмовою в позові відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 10 липня 2025 року.

Суддя Чепенюк О.В.