Справа № 500/1702/25
10 липня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.03.2025 № 961170194666 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу";
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з дати звернення 11.03.2025 з визначенням розміру пенсії відповідно до поданих заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області з врахуванням вказаних сум у довідках.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач з 2009 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". З 2020 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області як отримувач пенсії по віку по нормах Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".
11.03.2025 позивач звернулася до територіального управління ПФУ за місцем проживання із заявою про переведення на пенсію по віку згідно Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889 - VIII, який набув чинності 1 травня 2016 року.
Зв результатами розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії від 20.03.2025 року № 961170194666 у зв'язку із тим, що позивачці призначалась раніше пенсія як державному службовцю за Законом України від 16.12.1993 №3723 "Про державну службу".
Позивач вважає таку відмову в перерахунку пенсії неправомірною, що і слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою судді від 31.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
01.04.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що на призначення пенсії за Законом №889-VIII "Про державну службу" (зі змінами) мають право особи, яким не призначались пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ.
Також Закон України №889-VIII "Про державну службу" (зі змінами) не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсії (за новими довідками), а тільки поновлення в розмірі раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.
При поновленні пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" її розмір пенсії становить 9338,78 грн, що є меншим ніж позивач отримує зараз, а саме: 16374,45 грн.
Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в поновленні раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з недоцільністю перерахунку.
04.04.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що Конституційний Суд рішенням №3-р/2022 від 23 грудня 2022 року визнав неконституційним підпункт 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону №3723-XII.
Разом з тим, пунктом 2 рішення Конституційного Суду від 23.12.2022 №3-р/2022 також встановлено, що підпункт 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889- VIII, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022 зі змінами.
Відповідно до статті 151-2 Конституції України, рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Оскільки на час розгляду даної справи в Україні запроваджено та діє воєнний стан, то вказане рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 №3-р/2022 не змінює нормативно-правого регулювання спірних правовідносин та не дає підстав для висновку щодо наявності у позивачки підстав для проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області перерахунку розміру пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Отже, на даний час підпункт 1 пункту 2 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII не втратив чинності, та підлягає застосуванню.
Таким чином, на переконання представника, станом на час звернення позивачки із заявою від 11.03.2025 року до пенсійного органу були відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії з врахуванням довідок №0603-07-163 та 0603-07-164 від 30.12.2024 року, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Ухвалою суду від 08.04.2025 відмовлено в задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 04.04.2025 про розгляд справи у судовому засіданні із повідомленням сторін.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено ОСОБА_1 з 14.07.2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримувала пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року. Відповідно до заяви позивачки 11.06.2020 року її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
11.03.2025 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015.
До заяви надано, зокрема: довідку від 30.12.2024 № 0603-07-164 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, довідку від 30.12.2024 № 0603-07-163 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 31.12.2023, видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.03.2025 року №961170194666 позивачці відмовлено в перерахунку пенсії.
В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що на призначення пенсії за Законом України №889-VIII "Про державну службу" (зі змінами) мають право особи, яким не призначались пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ.
Також Закон України №889-VIII "Про державну службу" (зі змінами) не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсії (за новими довідками), а тільки поновлення в розмірі раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.
При поновленні пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" її розмір пенсії становить 9338,78 грн, що є меншим ніж позивач отримує зараз, а саме: 16374,45 грн.
Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в поновленні раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з недоцільністю перерахунку.
Не погодившись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом №3723-ХІІ.
Частина 1 ст.37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Проте, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі Закон №76-VIII), яким, зокрема, ст.37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 законодавець делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у п.4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики (п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865).
З 01.05.2016 постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 втратила чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до п.6 застосовується з 01.12.2015, виключено п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а п.5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Слід зазначити, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за ст.37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція ст.37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
10.12.2015 прийнято Закон №889-VIII, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням. Закон №889-VIII набув чинності 01.05.2016, а положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п.10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).
Натомість, у ст.90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих, державних службовців до яких не віднесено.
Як встановлено судом, з 14.07.2009 позивач отримувала пенсію за нормами Закону № 3723-ХІІ.
З 11.06.2020 позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.
З метою переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", позивач 11.03.2025 звернулася до відповідача із відповідною заявою та доданими документами.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, розглянувши заяву позивача, прийняло оскаржуване рішення про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відмова вмотивована тим, що пенсія, призначена на підставі Закону № 3723-ХІІ, перерахунку на підставі оновлених довідок не підлягає.
Ключовим у цій справі є питання права осіб, які бажають перейти з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію відповідно до ст.37 Закону 3723-XII, яка їм вже призначалась до цього, на перерахунок цієї пенсії на підставі нових довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за посадою, з якої ці особи вийшли на пенсію.
Між тим, як Закон № 889-VІІІ, так і Закон № 1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючих службовців. Не передбачає таких підстав і ст.37 Закону № 3723-ХІІ.
Враховуючи пряму дію закону в часі, до правовідносин щодо перерахунку пенсій застосовується законодавство, чинне на час, коли здійснюється перерахунок, а не те, яке діяло на час призначення пенсії.
За приписами п.4-7 розділу XV Закону №1058-IV особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Суд звертає увагу на те, що вперше пенсія за віком згідно з Законом №3723-XII призначена позивачу з 14.07.2009, а тому відсутні підстави вважати, що в межах спірних правовідносин йдеться про призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу", вперше.
Враховуючи, що з 11.06.2020 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, останній має право на переведення його на пенсію за віком відповідно до норм Закону №3723-XII, проте, на умовах, передбачених п.4-7 розділу XV Закону №1058-IV. Тобто, за бажанням позивача йому може бути поновлена виплата пенсії державного службовця, проте, в розмірі, який був встановлений до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.
Суд також враховує, що у заяві до пенсійного органу позивач просила здійснити перерахунок пенсії державного службовця, надаючи нові довідки щодо заробітної плати.
Однак позивач помилково не враховує, що з 01.12.2015, початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, якою п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 виключено, а п.5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом №889-VIII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за ст.37 Закону №3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 555/2183/16-а, від 26.02.2020 у справі № 508/808/16-а, від 28.10.2020 у справі № 826/16182/18, від 22.04.2021 у справі № 712/10182/17, від 03.11.2021 у справі №373/2149/16-а.
Водночас Рішенням Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), пп.1 п.2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі ст.37 Закону № 3723-XII.
Згідно із п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022 пп.1 п.2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022 зі змінами.
Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022 встановлено Верховній Раді України внормувати перерахунок розмірів пенсій суб'єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі ст.37 Закону № 3723-XII, з урахуванням приписів Конституції України та цього Рішення.
До законодавчого врегулювання порядку перерахунку пенсій державним службовцям на виконання Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022, суд не має підстав для висновку про протиправність дій відповідача та спонукання останнього до вчинення дій по перерахунку пенсії, оскільки до повноважень суду віднесено лише контроль легальності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, проте не віднесено встановлення нових норм права, у тому числі за аналогією закону, що заборонено ч.6 ст.7 КАС України.
Аналогічні правові висновки щодо застосування зазначених норм права були викладені Верховим Судом, зокрема, у постановах від 28.02.2023 у справі № 520/6418/21 та від 19.03.2025 у справі №300/936/23.
Таким чином, встановлені судом обставини справи та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать, що оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії, не передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, з огляду на що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 10 липня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження: майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344).
Головуючий суддя Баб'юк П.М.