Рішення від 10.07.2025 по справі 380/7137/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2025 рокусправа № 380/7137/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з позовом до Управління Служби безпеки України у Львівській області (вул. Д. Вітовського, 55, м. Львів, 79011; код ЄДРПОУ 20001591) в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Львівській області, які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, вказаних у довідці від 18.12.2024 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 2023 року;

- зобов'язати Управління Служби безпеки України у Львівській області оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 шляхом внесення до складу довідки від 18.12.2024 № 62/21-913-1 відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби (100%) та премії (115%) у грошовому виразі, обчислених, виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних у довідці від 18.12.2024 № 62/21-913-1, для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії за вислугу років.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Управлінням Служби безпеки України у Львівській області на виконання рішення суду по справі № 380/10789/23 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 рок. Однак, у довідці надбавку за особливості проходження військової служби та премію відповідач вказав у фактичних розмірах, які не відповідають вимогам чинного законодавства України. Вважаючи такі дії, протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.

Ухвалою суду від 15 квітня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 10 липня 2025 року відмовлено у задоволені клопотання відповідача про закриття провадження у справі.

Управління Служби безпеки України у Львівській області (далі - відповідач) подало відзив (вх. №3541 від 29.04.2025). Просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що позивач, усвідомлюючи зміст та правові наслідки виданої довідки у справі №380/14515/24, протягом майже чотирьох місяців не скористався належними процесуальними механізмами контролю за виконанням судового рішення, а натомість, з метою уникнення правових наслідків власної бездіяльності, ініціював новий адміністративний спір. Задоволення позовних вимог у справі №380/7137/25 суперечитиме принципу правової визначеності як складовій верховенства права та призведе до неправомірного втручання суду у повноваження позивача щодо реалізації права на контроль за виконанням судового рішення. У зв'язку з цим дії Управління вважаються законними, здійсненими у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а позовні вимоги - безпідставними, такими, що не підлягають задоволенню, а провадження у справі підлягає закриттю.

Позивач через канцелярію суд подав відповідь на відзив ( вх.№37424 від 06.05.2025). Вказує про те, що як вбачається зі змісту довідки № 62/21-913-1 від 18.12.2024, відповідач на виконання рішення суду у справі № 380/14515/24 зазначив середні розміри надбавки за особливості проходження служби - 100%, та премії - 115%, що відповідає відсотковим значенням, визначеним наказом Центрального управління СБУ від 19.01.2023 № 5/ДСК. Водночас, у грошовому виразі вказані надбавки розраховані арифметично невірно: зокрема, надбавка 100% мала б становити 13?935,00 грн, однак зазначена як 9135,00 грн, а премія 115% мала б становити 8889,50 грн, проте вказана як 5830,50 грн. Крім того, у довідці відсутнє обов'язкове розкриття складових грошового забезпечення, з яких ці надбавки обчислюються, що суперечить Додатку 2 до Порядку № 45 (у редакції до внесення змін Постановою № 103). Таким чином, відповідач допустив порушення встановленого порядку оформлення та розрахунку показників у довідці, що свідчить про її невідповідність вимогам чинного законодавства.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Управління Служби безпеки України у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.01.2024 року у справі № 380/10789/23, підготував довідку № 62/21-913-1 від 18.12.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

Так, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 01.01.2023 року грошове забезпечення позивача становить - 29673.50 грн., зокрема:

- посадовий оклад 8 тарифний розряд - 7730,00 грн.;

- оклад за військовим званням - 1560,00 грн.;

- надбавка за вислугу років 50% - 4645,00 грн.;

- надбавка за особливості проходження служби 100 % - 9135 грн.,

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 773,00 грн.

- премія 115% - 5830,50 грн.

Однак, у довідці надбавку за особливості проходження військової служби та премію відповідач вказав у фактичних розмірах, які не відповідають вимогам чинного законодавства України.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.

Суд при вирішенні справи керується такими нормами права.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

На підставі частин 2, 3 вказаної норми до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 серпня 2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (далі - Постанова №704).

Пунктом 2 Постанови №704 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 30.01.2007 №3-1 (далі Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.01.2024 у справі № 380/10789/23 Управління Служби безпеки України у Львівській області, підготувало довідку № 62/21-913-1 від 18.12.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Проте, при виготовленні цієї довідки відповідачем невірно здійснено арифметичний розрахунок.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), Міністру оборони України, як керівнику державного органу, надано право установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Тобто, відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу.

Суд зазначає, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби у довідці № 62/21-913-1 від 18.12.2024 року становить 100 відсотків, але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно.

Відповідно до довідки, виданої станом на 01.01.2023 року, загальна сума посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу становить 13 935 грн. (7730,00 + 1560,00 + 4645,0). Виходячи з арифметичного розрахунку - 100 відсотків від суми 13 935 грн., становить 13 935 грн.

Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження служби повинен становити 13 935 грн., замість 9135, 00 грн.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 Міністру оборони України, як керівнику державного органу, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів.

Тобто, розмір премії розраховується від розміру посадового окладу.

Відсотковий розмір премії у довідці становить 115 відсотки, але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно.

Відповідно до довідки, виданої станом на 01.01.2023 року, розмір посадового окладу становить 7730,00 грн.

Виходячи з арифметичного розрахунку - 115 відсотки від суми 7730,00 грн., становить 8?889,50 грн.

Таким чином, розмір премії повинен становити 8?889,50 грн., замість 5930,50 грн.

З огляду на вказане, відповідач під час складання довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2023 року неправильно здійснив арифметичні розрахунки, що призвело до неправильного розрахунку розміру грошового забезпечення позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії Управління Служби безпеки України у Львівській області, які виразились у зменшенні, у довідці № 62/21-913-1 від 18.12.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, розмірів надбавки за особливості проходження військової та премію у грошовому виразі, є протиправними.

Відповідно до частини 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії- задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Львівській області, які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, вказаних у довідці від 18.12.2024 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 2023 року.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України у Львівській області оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 шляхом внесення до складу довідки від 18.12.2024 № 62/21-913-1 відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби (100%) та премії (115%) у грошовому виразі, обчислених, виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних у довідці від 18.12.2024 № 62/21-913-1, для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії за вислугу років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України у Львівській області 1211 грн 20 коп сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Реквізити сторін справи :

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Управління Служби безпеки України у Львівській області (вул. Д. Вітовського, 55, м. Львів, 79011; код ЄДРПОУ 20001591).

СуддяКухар Наталія Андріївна