Справа № 585/2599/25
Номер провадження 3/585/945/25
09 липня 2025 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Шульга В.О. розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , зареєстрованого АДРЕСА_2 , не працюючого,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
08.07.2025 року до Роменського міськрайонного суду Сумської області надійшов адміністративний матеріал за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
В протоколі зазначено, що 24.06.2025 року о 13:10 хв. гр. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою АДРЕСА_1 , вчинив акт домашнього насилля відносно матері гр. ОСОБА_2 , а саме лаявся грубою нецензурною лайкою від чого остання отримала психічну шкоду здоров'ю, вчинено повторно протягом року, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано: рапорт помічника чергового Роменського РВП ГУНП в Сумській області Головного управління національної поліції в Сумській області, довідку про результати розгляду матеріалів ЄО Роменського РВП від 24.06.2025 року № 81037 яка складена начальником СД Роменського РВП ГУНП в Сумській області С. Джафаровим, протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію від 24.05.2025 року, письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , постанова Роменського міськрайонного суду Сумської області від 05.07.2024 року.
Відповідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
В диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вказано - Вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Частиною 3 ст. 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Відповідно ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це.
В матеріалах справи маються пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з яких вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи в п'яному вигляді стукав в двері та вимагав матір ОСОБА_2 впустити його в будинок, в результаті чого виникла сварка та він вдарив її по голові і передпліччю дерев'яною палкою.
За таких обставин, в діях ОСОБА_1 можуть міститися ознаки складу кримінального правопорушення передбаченого ст. 125 чи ст. 126 КК України.
В матеріалах справи мається протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 24.06.2025 року, але дані про внесення повідомлення про вчинення кримінального правопорушення в ЄРДР та прийнятого уповноваженою особою процесуального рішення на підставі КПК України відсутні.
За відсутності рішення особи, уповноваженої на прийняття відповідного процесуального рішення, з якого би вбачалася відсутність в діях особи ознак складу кримінального правопорушення, при існуючих обставинах, суд не вбачає можливості вирішити питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
В зв'язку з вищевикладеним, адміністративну справу необхідно повернути для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, ч. 2 ст. 278 КУпАП, -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КпАП України повернути начальнику Роменського РВП ГУНП в Сумській області для усунення недоліків з направленням до суду в межах строку, встановленого ст. 38 КУпАП.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В.О. Шульга