Справа № 205/4251/15-к
1-в/0187/39/25
"10" липня 2025 р. Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючої судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Петриківка в залі суду подання начальника ВП № 3 Дніпровського РУП №2 ГУНП України в Дніпропетровській області про встановлення адміністративного нагляду щодо:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження: м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області; місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України (картка) НОМЕР_1 виданий 01.06.2022 органом 1214; РНОКПП НОМЕР_2 ; раніше судимий 03.01.2017 Ленінським районним судом м. Дніпропетровська за ч. 2 ст. 121 КК України до 7 років позбавлення волі;
30.06.2025 до Петриківського районного суду Дніпропетровської області звернувся начальник ВП № 3 Дніпровського РУП №2 ГУНП України в Дніпропетровській області з поданням про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 .
Подання обґрунтоване тим, що після звільнення з місць позбавлення волі (довідка про звільнення ДНП № 00136 видана 07.04.2020) ОСОБА_3 мешкав у м. Дніпро, де перебував на обліку як формально підпадаючий під адміністративний нагляд у ВП № 1 ДРУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області (Новокодацький район). У 2024 році прибув до селища Петриківка, на облік в поліції не став. 25.03.2025 взятий на облік до поліції як формально підпадаючий під адміністративний нагляд. Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_3 на шлях виправлення не став та продовжує скоювати правопорушення, зловживає алкогольними напоями, живе за рахунок випадкових заробітків. Всі адміністративні правопорушення вчиняє в стані алкогольного сп'яніння, на профілактичні бесіди не реагує.
03.05.2025 близько 18-00 години ОСОБА_3 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, в приміщенні гуртожитку ПТУ № 79 за адресою: селище Петриківка, проспект Петра Калнишевського, 73, виражався нецензурною лайкою в бік дітей та дорослих, погрожував фізичною розправою, душив неповнолітнього, внаслідок чого порушив громадський порядок і спокій громадян, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП. Згідно постанови Петриківського районного суду від 19.05.2025 визнано винним і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу - 119 грн.
21.05.2025 ОСОБА_4 винесено офіційне попередження про можливість встановлення йому адміністративного нагляду у відповідності з Законом України ''Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
21.05.2025 близько 00-00 години ОСОБА_3 керував мотоциклом Альфа» по проспекту Петра Калнишевського селища Петриківка, не маючи права керування транспортними засобами відповідної категорії, чим порушив вимоги п. 2.1а ПДР України, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
27.05.2025 близько 16:00 години ОСОБА_3 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, на подвір'ї гуртожитку ПТУ № 79 за адресою: селище Петриківка, проспект Петра Калнишевського, 73, виражався нецензурною лайкою в бік неповнолітньої, душив її та наніс декілька ударів долонею по обличчю, внаслідок чого порушив громадський порядок і спокій громадян, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
Згідно постанови Петриківського районного суду від 16.06.2025 визнано винним і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу - 40800 грн.
26.06.2025 ОСОБА_4 винесено офіційне попередження про можливість встановлення йому адміністративного нагляду у відповідності з Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
06.06.2026 близько 22-14 години ОСОБА_3 керував мопедом «Gantry» (без номерного) по Набережній Заводській м. Дніпро, в стані алкогольного сп'яніння та не маючи права керування транспортними засобами відповідної категорії, чим порушив вимоги п. 2.1а та п. 2.9а ПДР України, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП та ч. 1 ст. 130 КУпАП. Матеріал направлено до Новокодацького районного суду м. Дніпра, на розгляд та прийняття рішення.
За місцем проживання громадянин ОСОБА_3 характеризується негативно, зловживає спиртними напоями, неодноразово порушує громадський порядок, живе за рахунок випадкових заробітків, веде паразитичний спосіб життя, не має постійного місця проживання.
На підставі вищевикладеного, начальник ВП № 3 Дніпровського РУП № 2 ГУНП України в Дніпропетровській області просить про встановлення адміністративного нагляду у відношенні ОСОБА_3 та встановити наступні обмеження:
- заборонити покидати своє житло за адресою: АДРЕСА_2 , з 22.00 до 06.00 години (крім часу роботи);
- заборонити відвідувати ресторани, бари, кафе, магазини, торгові точки, де реалізуються на розлив спиртні напої;
- прибувати на відмітку до ВП № 3 ДРУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області один раз на місяць - кожного 1 та 15 числа місяця;
- зобов'язати з'являтись за вимогою поліції у вказаний строк та надавати усні та письмові пояснення за питанням, пов'язаними з виконанням адміністративного нагляду;
- без дозволу начальника відділення поліції змінювати місце проживання у межах одного населеного пункту або до іншого населеного пункту.
Представник органу поліції ОСОБА_5 підтримала подання та просила встановити нагляд строком на 1 рік.
ОСОБА_3 не заперечував проти задоволення подання, оскільки вважає, що це допоможе йому виправитися.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з вимогами п. «в» статті 3 Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Пунктом 2 ч.1 ст.5 вказаного Закону передбачено що адміністративний нагляд щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Суд, дослідивши матеріали справи, враховуючи, що ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став та продовжує скоювати правопорушення, вважає доцільним встановити за ним адміністративний нагляд.
Щодо 5 пункту заборон (Без дозволу начальника відділення поліції змінювати місце проживання у межах одного населеного пункту або до іншого населеного пункту) визначеного в поданні, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законопослушний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати таких правил:
а) прибути у визначений установою виконання покарань термін в обране ними місце проживання і зареєструватися в органі Національної поліції;
б) з'являтися за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;
в) повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання чи перебування, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах;
г) в разі від'їзду в особистих справах з дозволу поліцейського в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися у відповідному органі Національної поліції.
Таким чином, особа над якою встановлено нагляд, зобов'язана повідомляти ограни поліції про зміну місця свого проживання, та в разі виїзду з дозволу поліцейського в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися у відповідному органі Національної поліції.
В ст. 10 вказаного Закону визначено обмеження дій піднаглядних:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
З урахуванням вказаних обов'язків та заборон, відсутні підстави для визначення такого обмеження як - Без дозволу начальника відділення поліції змінювати місце проживання у межах одного населеного пункту або до іншого населеного пункту.
Керуючись ч. 1 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі», суд,-
Встановити адміністративний нагляд за ОСОБА_3 на 1 (один) рік, який рахувати з моменту його оголошення.
Встановити ОСОБА_3 такі обмеження:
1. Заборонити покидати своє житло за адресою: АДРЕСА_1 , з 22.00 до 06.00 години (крім часу роботи).
2. Заборонити відвідувати ресторани, бари, магазини, торгові точки, де реалізуються на розлив спиртні напої.
3. Прибувати на відмітку до ВП № 3 ДРУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області два рази на місяць - кожного 1 та 15 числа місяця.
4. Зобов'язати з'являтись за вимогою поліції у вказаний строк та надавати усні та письмові пояснення за питанням, пов'язаними з виконанням адміністративного нагляду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження та може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом семи днів через Петриківський районний суд Дніпропетровської області.
Суддя ОСОБА_1