П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
09 липня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/12223/24
Перша інстанція: суддя Біоносенко В. В.,
повний текст судового рішення
складено 05.03.2025, м. Миколаїв
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Джабурія О.В.,
судді -Вербицької Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів в частині, -
У грудні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-1, РТЦК), військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач-2, ВЧ НОМЕР_1 ), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника РТЦК від 30.10.2024 року «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації» №298 в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, ОСОБА_1 , до військової частини НОМЕР_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира ВЧ НОМЕР_1 від 31.10.2024 року в частині призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що 30.10.2024 року прибув до РТЦК для звірки анкетних даних та повідомив, що є заброньованим за представництвом ХАЛО ТРАСТ в Україні, заява на бронювання пройшла погодження в Генеральному штабі Збройних Сил України та Мінекономіки України. До того ж позивач пояснив, що є хворим на радикуліт та проходить лікування в водолікарні при Миколаївський клінічний лікарні. Але, керівництво РТЦК відмовило позивачу в прийняті вищевказаної заяви. Позивач написав заяву з вимогою направити його на обстеження до відповідного ВЛК для встановлення факту захворювання позивача на ревматизм, але і в цьому разі заяву не було прийнято. В подальшому, діючи протиправно, ІНФОРМАЦІЯ_2 видав наказ від 30.10.2024 року №298, за яким позивач був призваний на військову службу під час проведення мобілізації та направлений для проходження військової служби до ВЧ НОМЕР_1 .
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла наступного.
З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , 1975 р.н., проживає в м. Миколаєві та перебуває на обліку, як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З 16.05.2024 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до представництва ХАЛО ТРАСТ в Україні на посаду слюсара з ремонту колісних транспортних засобів.
26.08.2024 року ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним до військової служби.
11.09.2024 року представництво ХАЛО ТРАСТ в Україні звернулось до Міністерства економіки України щодо бронювання військовозобов'язаних, які працюють в представництві, у тому числі ОСОБА_1 ..
13.09.2024 року Міністерство економіки України звернулось до Міністерства оборони України щодо погодження списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації, у тому числі і ОСОБА_1 ..
17.09.2024 року Міністерство оборони України листом за №220/13905/6 погодило список бронювання працівників представництва ХАЛО ТРАСТ в Україні, у тому числі і ОСОБА_1 ..
30.10.2024 року ОСОБА_1 був викликаний до РТЦК.
30.10.2024 року наказом начальника РТЦК №298 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації», ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час проведення мобілізації та направлений в команду для проходження військової служби до ВЧ НОМЕР_1 .
31.10.2024 року наказом командира ВЧ НОМЕР_1 від 31.10.2024 року ОСОБА_1 зарахований для проходження військової служби за мобілізацією до ВЧ НОМЕР_1 .
05.11.2024 року наказом Міністерства економіки України №25317 «Про бронювання військовозобов'язаних за Представництвом ОСОБА_2 в Україні», ОСОБА_1 разом з іншими, було заброньовано на період мобілізації та на воєнний час, з наданням відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації строком до 10.05.2025 року.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зробив висновок, що саме рішення Міністерства економіки України про бронювання військовозобов'язаного є підставою для надання центрами комплектування та соціальної підтримки військовозобов'язаному відстрочки, а оскільки таке рішення відносно позивача було прийнято лише 05.11.2024 року, то відповідач мав право на включення позивача до наказу РТЦК №298 від 30.10.2024 року про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації.
Колегія суддів при вирішенні даного спору виходить з наступного.
Указом Президента України від 24.02.2024 року №64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року.
Указом Президента України від 24.02.2024 року №69/2022, оголошено про проведення загальної мобілізації на території всієї України.
В подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався та діє на момент розгляду даної справи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу: на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.2, ч.3 ст.25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.
Відповідно до п.2 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №76 від 27.01.2023 року (в редакції станом на 30.08.2024 року, надалі - Порядок №76) бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Міноборони (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органі Міноборони, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони), в паперовій та/або електронній формі або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 року №650 «Деякі питання бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану».
Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Міністерства економіки України від 10.05.2024 року №12187 представництву ХАЛО ТРАСТ в Україні підтверджено статус критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Відповідно до п.9 Порядку №76 підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, банки та інші установи, державне регулювання діяльності яких здійснюється Національним банком, подають список центральному органу виконавчої влади або Національному банку, або відповідній обласній, Київській та Севастопольській міській держадміністрації (військовій адміністрації у разі її утворення), який прийняв рішення про визначення таких підприємств, установ та організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2.
Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, або обласна, Київська та Севастопольська міська держадміністрація (військова адміністрація у разі її утворення), або МЗС, Мінреінтеграції, Секретаріат Кабінету Міністрів України, органи, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, проводять перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, та подають його у строк не більш як п'ять робочих днів з дня отримання списку до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження.
Відповідно до п.10 Порядку №76, з метою погодження списки, подані в паперовій та/або в електронній формі, крім поданих засобами Порталу Дія відповідно до пунктів 4-9 цього Порядку, розглядаються щодо повноти заповнення та наявності обґрунтувань Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) у строк не більш як 10 робочих днів з дня їх отримання.
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) подає погоджені відповідно до абзацу першого цього пункту списки до Мінекономіки.
Відповідно до п.11 Порядку №76 за результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 10 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) Мінекономіки приймає у строк не більш як п'ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов'язаних.
Відповідно до п.12 Порядку №76, з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочки Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони).
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони).
Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа та організація видають військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.
Витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.
Витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки, відповідний підрозділ розвідувального органу Міноборони), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Отже, Порядком №76 встановлено конкретні строки та чіткій, недвозначний порядок здійснення бронювання військовозобов'язаних, згідно якого:
- підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, подають список військовозобов'язаних центральному органу виконавчої влади, який прийняв рішення про визначення таких підприємств, установ та організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
- центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, проводить перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, та подає його у строк не більш як 5 робочих днів з дня отримання списку до Міноборони для погодження;
- з метою погодження списки розглядаються щодо повноти заповнення та наявності обґрунтувань Міноборони у строк не більш як 10 робочих днів з дня їх отримання;
- Міноборони подає погоджені списки до Мінекономіки;
- за результатами перевірки списків щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Міноборони Мінекономіки приймає у строк не більш як 5 робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов'язаних;
- з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочки Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони;
- Міноборони у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;
- підприємство, установа та організація видають військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення;
- витяг підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки;
- витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку;
- підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку повідомлення про бронювання військовозобов'язаного для зарахування його на спеціальний військовий облік.
- територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, військовозобов'язаний вважається заброньованим з моменту прийняття рішення Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаних, в установлені Порядком №76 строки.
Як зазначено вище та вбачається з матеріалів справи:
- 11.09.2024 року представництво ХАЛО ТРАСТ в Україні звернулось до Міністерства економіки України щодо бронювання військовозобов'язаних, які працюють в представництві, у тому числі ОСОБА_1 ;
- 13.09.2024 року Міністерство економіки України звернулось до Міністерства оборони України щодо погодження списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації, у тому числі і ОСОБА_1 (тобто у строк не більш як 5 робочих днів з дня отримання списку, абз.37 п.9 Порядку №76);
- 17.09.2024 року Міністерство оборони України листом за №220/13905/6 погодило список бронювання працівників представництва ХАЛО ТРАСТ в Україні, у тому числі і ОСОБА_1 (тобто у строк не більш як 10 робочих днів з дня отримання списку, абз.1 п.10 Порядку №76);
- 05.11.2024 року наказом Міністерства економіки України №25317 «Про бронювання військовозобов'язаних за Представництвом Хало Траст в Україні», ОСОБА_1 разом з іншими, було заброньовано на період мобілізації та на воєнний час, з наданням відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації строком до 10.05.2025 року (тобто з порушенням строку у 5 робочих днів з дня отримання зазначених списків, абз.1 п.11 Порядку №76).
Зазначені обставини сторонами по справі не заперечуються.
Отже, враховуючи строки передбачені Порядком №76, рішення Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаних мало бути прийнято не 05.11.2024 року а 23.09.2024 року, тобто в межах 5 робочих днів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що спірні правовідносини виникли через порушення уповноваженим державним органом, яким є Міністерство економіки, визначеного Порядком №76 строку у 5 робочих днів на прийняття рішення про бронювання позивача, внаслідок чого на момент виклику позивача 30.10.2024 року до РТЦК та винесення наказу начальника РТЦК №298 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації» від 30.10.2024 року, рішення про бронювання позивача було відсуне у відповідача, хоча повинно було бути вже винесено при дотриманні вимог Порядку №76.
Саме внаслідок недотримання Мінекономіки визначеного Порядком №76 строку на прийняття рішення про бронювання позивача, відповідач прийняв оскаржуваний наказ №298, яким ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час проведення мобілізації та направлений в команду для проходження військової служби до ВЧ НОМЕР_1 .
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Колегія суддів вважає, що спірні накази не відповідає в повній мірі всім критеріям, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, зокрема критеріям обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, так винесені без не врахували об'єктивно існуючих правових підстав для бронювання позивача.
При цьому, відповідачі не заперечують той факт, що на час винесення спірних наказів вже існували визначені законодавством підстави для прийняття Мінекономіки рішення про бронювання позивача, а також не заперечують і того факту, що на час прийняття спірних наказів вже сплили визначені Порядком №76 строки для прийняття уповноваженим державним органом рішення про бронювання позивача.
Прийняття відповідачами за таких обставин спірних наказів, безумовно порушують права та інтереси позивача, не відповідає принципу верховенства права, складовими елементами якого є принципів юридичної визначеності та належного урядування.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ), яким у пунктах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява №29979/04) підкреслено особливу важливість принципу “належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Згідно з висновком ЄСПЛ державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, пункт 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява №36548/97, пункт 58, «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява №32457/05, пункт 40, «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява №35298/04, пункт 67). Це є гарантією стабільності суспільних відносин, яка породжує у громадян впевненість у тому, що їх існуюче правове становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, тому саме на державний орган покладається обов'язок виправити свої помилки.
Враховуючи все вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про неправомірність спірних наказів, що в свою чергу є підставою для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції допустив неповне з'ясування фактичних обставин справи, та не давав їм належної правової оцінки, що мало наслідком прийняття помилкового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, внаслідок чого апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення - скасуванню, з прийняттям нового рішення про задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, враховуючи приписи ст.139 КАС України та правову позиція викладену Верховним Судом у постанові від 31.05.2023 року по справі №815/4246/17, колегія суддів зазначає, що за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів, апелянту мають бути відшкодовані понесені ним судові витрати, витрати на сплату судового збору в суді першої інстанції в сумі 2422,40 грн, та в суді апеляційної інстанції в сумі 4542,00 грн, всього - 6964,40 грн..
Керуючись ст.311, ст.315, ст.317, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30 жовтня 2024 року «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації» №298 в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, ОСОБА_1 , до військової частини НОМЕР_1 .
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 31 жовтня 2024 року в частині призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ) у відшкодування понесених судових витрат зі сплаченого судового збору в розмірі 3482,20 грн. (три тисячі чотириста вісімдесят дві гривні 20 коп.).
Стягнути з військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ) у відшкодування понесених судових витрат зі сплаченого судового збору в розмірі 3482,20 грн. (три тисячі чотириста вісімдесят дві гривні 20 коп.).
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Суддя-доповідач К.В. Кравченко
Судді О.В. Джабурія Н.В. Вербицька