Рішення від 20.06.2025 по справі 916/4972/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"20" червня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/4972/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.

за участю секретаря судового засідання Кафланової А.С.,

розглянувши справу № 916/4972/24 в порядку загального позовного провадження

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор газотранспортної системи України» /ЄДРПОУ 42795490, адреса - 03065, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 44/

до відповідача: Акціонерного товариства “Одесагаз» /ЄДРПОУ 03351208, адреса - 65003, м. Одеса, вул. Одарія, буд. 1/

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Акціонерне товариство “Одеський припортовий завод» /ЄДРПОУ 00206539, адреса - 65481, Одеська обл., м. Южне, вул. Заводська, буд. 3/,

про стягнення 221 399 759,40 грн

за участі представників учасників справи:

від позивача: адвокат Кисіль Т.В. за довіреністю від 18.12.2024 № 991 (т.2, а.с. 122);

від відповідача: адвокат Веселов А.О. за довіреністю № 66/5 від 31.12.2024 (т.2, а.с. 229) та адвокат Сідєльніков А.В. за ордером № 1461647 від 28.12.2023 (т.2, а.с 39);

від третьої особи: не з'явився, про дату, час та місце судового засідання по суті повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу "Оголошення перерви (протокольно) одержувачу - АТ "Одеський припортовий завод" до його електронного кабінету: 28.05.2025 о 18:39 (т.2, а.с. 244).

ВСТАНОВИВ:

11.11.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю “Оператор газотранспортної системи України» (ТОВ “Оператор газотранспортної системи України», Оператор, Оператор ГТС, позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх.№5100/24/ до Акціонерного товариства “Одесагаз» (АТ “Одесагаз», Замовник, відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 221 399 759,40 грн за несанкціонований відбір природного газу (що включає, у тому числі вартість потужності точки виходу до газорозподільної системи) у вересні 2024 року.

Позовні вимоги обгрунтовуються посиланням на положення пункту 4 глави 1 розділу 11, пункту 1 глави 5 розділу 4, глави 3 розділу 1, глави 5 розділу 1, пункту 7 глави 6 розділу 12, пункти 9-10 глави 6 розділу 14 Кодексу газотранспортної системи України (кодексу ГСТ, ) ст. ст. 526, 530, 612 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст.1, 32, 59Закон України "Про ринок природного газу", порушення умов п. 2,5, 13.1., 15.3., 15.4. укладеного між сторонами у справі договору транспортування природного газу від 31.01.2020 № 1910000190.

Ухвалою суду від 18.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/4972/24; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначене підготовче засідання на 12.12.2024 р. о 10:00.

В порядку ст. 90 Господарського процесуального кодексу України позивачем були поставлені відповідачу наступні питання /т. 1, а.с. 13/:

"1. Чи має АТ "Одесагаз" доступ до інформаційної платформи?

2. Яку саме інформацію АТ "Одесагаз" подавало до інформаційної платформи у вересні 2024 року?

3. Чи надходив до АТ "Одесагаз" в інформаційній платформі акт про несанкціонований відбір та рахунок на їх оплату від позивача за вересень 2024 року?

4. Чи були у період вересня 2024 року у зоні ліцензійної діяльності АТ "Одесагаз" споживачі, які не перебували у Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника протягом розрахункового періоду?

5. Чи здійснювало АТ "Одесагаз" у період вересня 2024 року дії по припиненню (обмеженню) розподілу прородного газу споживачам за його відсутності в Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника?

6. Який фактичний обсяг природного газу в метрах кубічних, відібраний АТ "Одесагаз" з газопостачальної системи через точки виходу у вересні 2024 року?

7. Який обсяг забогованості перед ТОВ "Оператор ГТС України" за несанціонований відбір природного газу за вересень 2024 року відображено в обліку АТ "Одесагаз" на момент надання відповіді на це питання?

8. Чи відображено у бухгалтерському обліку АТ "Одесагаз" вчинені господарські операції, за результатами яких складено акт № 09-2024-1910000190-НВГ про несанкціонований відбір за газовий місяць вересень 2024 року від 30.09.2024?

9. Чи включено до складу податкового кредиту суми згідно податкової накладної від 30.09.2024 № 1807 на загальну суму 221399759,40 грн, яка була складена на підставі вчинених господарських операцій, за результатами яких складено акт № 09-2024-1910000190-НВГ про несанкціонований відбір за газовий місяць вересень 2024 року від 30.09.2024? Якщо включено, то в якому періоді та у відповідності до ч. 4 ст. 90 ГПК України надати документальне підтвердження (наприклад, додаток 1 до декларації з ПДВ за відповідний місяць тощо)?"

Підготовче судове засідання не відбулося у зв'язку із знаходженням головуючого судді Петренко Н.Д. на лікарняному з 11.12.2024.

09.12.2024 від АТ «Одесагаз» до суду надійшла заява /вх.№43929/24/ з доданими до заяви відповідями заступника Голови правління «Одесагаз» на питання, поставлені стороною позивача в порядку ст. 90 ГПК України (т.1, а.с. 194-196).

09.12.2024 представником АТ «Одесагаз» до суду подано клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору /вх.№43941/24/.

09.12.2024 судом отримано відзив АТ «Одесагаз» на позовну заяву /вх.№43944/24/ (т.1, а.с. 206-215).

09.12.2024 порядку ст. 90 ГПК України відповідачем у справі були поставлені позивачу наступні питання /т. 1, а.с. 253-254/:

1. Що стало причиної направлення до АТ "Одесагаз" 02.09.2024 "Повідомлення щодо споживачів у зоні ліцензійної діяльності Оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника/постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена Оператором ГТС/ постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання про відсутність підтвердженої номінації по постачальнику?

2. Чому у разі відмови суб'єкта, що приєднаний до точки виходу "ГРС Візирка - напрямок ОПЗ" смостійно припинити споживання природного газу з точки виходу з 08.09.2024, Оператор ГТС не здійснив примусове припинення (обмеження)?

3. Чи діяв договір транспортування природного газу між Оператором ГТС та АТ "Одеський припортовий завод", код ЄДРПОУ 00206539 у вересні 2024 року?"

16.12.2024 представником ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» до суду подано відповідь на відзив на позовну заяву /вх.№44778/24/ (т.2, а.с. 3-11).

16.12.2024 від ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» судом отримано заперечення проти клопотання АТ «Одесагаз» про залучення третьої особи /вх.№44780/24/.

23.12.2024 судом отримано заперечення АТ «Одесагаз» на відповідь на відзив /вх.№45632/24 та вх.№45635/24/ (т.2, а.с. 14-17).

Ухвалою суду від 23.12.2024 призначено підготовче засідання по справі 916/4972/24 на 24.01. 2025 р. о 13:00.

30.12.2024 від ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» судом отримано клопотання про долучення до матеріалів справи заяв свідків ОСОБА_1 від 20.12.2024 та ОСОБА_2 від 13.12.2024, в яких надано відповіді щодо запитань відповідача в порядку ст. 90 ГПК України /вх.№46372/24/.

В підготовчому судовому засіданні 24.01.2025 судом продовжено строк підготовчого судового засідання на 30 календарних днів та оголошено протокольну ухвалу про перерву в судовому засіданні та призначено розгляд справи на 07.02.2025 на 12.40.

В підготовчому судовому засіданні 07.02.2025 оголошено протокольну ухвалу про задоволення клопотання про залучення третьої особи, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача Акціонерне товариство “Одеський припортовий завод», код ЄДРПОУ 00206539. Зобов'язано позивача направити третій особі позовну заяву з додатками, докази направлення надати суду; третій особі запропоновано надати свою правову позицію по справі, оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого судового засідання на 05.03.2025 на 12:00.

03.03.2025 від АТ «Одесагаз» судом отримано клопотання про витребування доказів /вх.№6957/25/.

05.03.2025 від ТОВ «Оператор газотранспортної системи» судом отримано заперечення проти клопотання АТ «Одесагаз» про витребування доказів /вх.№7297/25/.

В підготовчому судовому засіданні судом оголошено протокольну ухвалу про розгляд справи протягом розумних строків та протокольну ухвалу про перерву в судовому засіданні та призначення розгляду справи на 11.03.2025 на 14:00.

У підготовчому засіданні 11.03.2025 судом постановлено протокольну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання АТ "Одесагаз" про витребування доказів та протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 19.03.2025 року на 14:30 год.

19.03.2025 представником АТ «Одесагаз» до суду подано додаткові пояснення у справі /вх.№8926/25 та вх.№8945/25/, а також клопотання про долучення доказів /вх.№8946/25 та вх.№8948/25/.

У підготовчому засіданні 19.03.2025 судом постановлено протокольну ухвалу про задоволення клопотання про поновлення строку на подання доказів та долучено до матеріалів справи додаткові докази і пояснення відповідача, постановлено протокольну ухвалу в порядку ст. 185 ГПК України про закриття підготовчого судового засідання та призначено судове засідання по справі для розгляду по суті на 23.04.2025 року о 14:00 год.

23.04.2025 від ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» судом отримано письмові пояснення /вх.№12974/25/.

У судовому засіданні 23.04.2025 судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 28.05.2025 року о 12:00 год.

В судовому засіданні 28.05.2025 судом оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні з розгляду справи по суті та призначено розгляд справи на 20.06.2025 на 12:30.

В судовому засіданні 20.06.2025 представник позивача Кисіль Т.В. подані письмові пояснення по справі щодо відсутності протиправності в діях (бездіяльності) ТОВ "Оператор ГТС України" здійснювати припинення несанкціонованого відбору споживачем з долученням поставнови Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.06.2025 у справі № 916/4242/24: позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідачів Веселов А.О. та ОСОБА_3 не заперечували щодо долучення поданої позивачем постанови Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.06.2025 у справі № 916/4242/24 та в задоволенні позовних вимог просили відмовити.

Від третьої особи будь-яких заяв щодо розгляду справи до суду не надійшло, причини неявки представника суду невідомі.

На підставі ч. ч. 1-3 ст. 202 ГПК України суд вважає можливим розглянути справу по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з метою надання доступу АТ «Одесагаз» до газотранспортної системи, між позивачем та відповідачем було укладено договір транспортування природного газу від 31.01.2020 №1910000190, за умовами якого позивач надавав відповідачу послугу транспортування природного газу.

У період вересня 2024 року з газотранспортної мережі здійснювався відбір природного газу споживачами, які перебувають у зоні ліцензійної діяльності АТ «Одесагаз» та були відсутні в Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника протягом розрахункового періоду/постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена Оператором ГТС/постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання.

Приписами пункту 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГTC визначено, що обсяг відборів природного газу в мережах оператора газорозподільних систем споживачів за їх відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника або після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу природного газу, а також відбору оператором газорозподільних систем за його відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, крім випадку закупівлі природного газу відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, є обсягом несанкціонованого відбору відповідного оператора газорозподільної системи.

Відтак, у вересні 2024 року обсяги відборів споживачів, підключених до газорозподільної мережі АТ «Одесагаз» (з якими укладено договори на розподіл природного газу), які у вказаний період були відсутні в «Реєстрі споживачів постачальника» будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу споживачами), на підставі пункту 7 глави 6 розділу XII Кодексу ITC включаються в алокацію відповідного оператора газорозподільної системи, а саме: в алокацію АТ «Одесагаз».

За таких обставин у вересні 2024 року в алокацію відповідача покладено несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи України споживачів, які у вказаний період були відсутні в «Реєстрі споживачів постачальника» будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу споживачами), що включає, у тому числі вартість потужності точки виходу до газорозподільної системи, у зв'язку із чим у відповідача виник обов'язок сплатити позивачу плату за несанкціонований відбір, що включає, у тому числі вартість потужності точки виходу до газорозподільної системи.

Відтак, позивач стверджує, що АТ «Одесагаз», як суб'єкт ринку природного газу, допустило порушення законодавства, що регулює функціонування ринку природного газу, фактично здійснивши несанкціонований відбір природного газу із газотранспортної системи України за період вересня 2024 року.

За результатами аналізу даних, завантажених до інформаційної платформи самим АТ «Одесагаз» у формах (№ 2, № 3) та даних по формі 9 Оператор і визначив обсяги несанкціонованого відбору природного газу відповідача.

Відповідно до п. 4 гл. 1 розд. XII Кодексу ГTC відповідальність за своєчасність, повноту і достовірність інформації, що надається відповідно до цього розділу, несе той суб'єкт, на якого покладається обов'язок щодо надання інформації оператору газотранспортної системи відповідно до цього розділу.

Відтак несанкціонований обсяг природного газу (що включає, у тому числі вартість потужності точки виходу до газорозподільної системи) у період газового місяця вересня 2024 року, внесеного в алокацію АТ «Одесагаз» складає 10 606 962,23 куб м.

Позивач зауважує, що за період вересня 2024 року АТ «Одесагаз» використало на виробничо-технологічні витрати Оператора ГРМ природного газу в обсязі 2 957 766.21 куб м та на підтвердження правомірності споживання цих обсягів газу надало торгові сповіщення щодо набуття/відчуження права власності на природний газ за газовий місяць вересень 2024 року на 2 957 766,21 куб м.

Позивач зазначає, що враховуючи положення пункту 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГTC, у вересні 2024 року в алокацію відповідача було покладено несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи України споживачів, які у вказаний період були відсутні в “Реєстрі споживачів постачальника» будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу споживачами), що включає, у тому числі вартість потужності точки виходу до газорозподільної системи, в зв'язку з чим у відповідача виник обов'язок сплатити позивачу плату за несанкціонований відбір, що включає, у тому числі, вартість потужності точки виходу до газорозподільної системи.

З посиланням на положення абз. 1 п. 15.4. договору (в редакції додаткової угоди від 02.05.2023 № 5) зазначає, що Оператор ГТС складає і направляє відповідному оператору газорозподільної системи /прямому споживачу односторонній акт про насанкціонований відбір та рахунок на оплату у строк до 14 числа, місяця, наступного за місяцем здійснення несанкціонованого відбору, і, оператором було оформлено відповідний акт про несанкціонований відбір за газовий місяць вересень 2024 року на суму 221 399 759,40 грн, який, за твердженням позивача віповідно до п. 15.3. договору (в редакції додаткової угоди від 02.05.2023 № 5) прямий споживач або оператор газорозподільної системи, який здійснив несанкіонований відбір газу, зобов'язаний оплатити Оператору ГРС за несанціонований відбір. Керуючись п. 2.8. та п. 15.4. договору Оператор через інформаційну платформу направив АТ "Одесагаз" рахунок на оплату несанкціонованого відбору природного газу № 09-2024-1910000190-09-НВГ від 30.09.2023 за газовий місяць 2024 року на суму 221 399 759,40 грн., який відповідно до пбз. 2 п. 15.4 договору Оператор газорозподільної системи /прямий споживач зобов'язаний сплатити у срок до 20 числа, місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено несанкіонований відбір, тобто до 20.10.2024.

Відповідач не сплатив позивачу у повному обсязі плату за несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи за період вересня 2024 року, яка передбачена розділом XXI Кодексу ГТС (несанкціонований відбір природного газу) та приписами договору транспортування природного газу, у зв'язку із чим позивач вважає, що його права з 21.10.2024 є порушеними та звертається до місцевого господарського суду із позовом про стягнення з відповідача відповідної плати (плати за несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи України та потужності з точки виходу до газорозподільної системи).

У відзиві на позовну заяву АТ "Одесагаз" вказує, що Кодекс ГРМ трактує несанкціонований відбір природного газу, як відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Відповідно до Постанов НКРЕКП від 29.06.2017р. №841 «Про видачу ліцензії на розподіл природного газу АТ «Одесагаз» та від 31.05.20219р. №920 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29.06.2017р. №841» Відповідач здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу в межах території Одеси та Одеської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації Оператора ГРМ.

АТ «Одесагаз» посилається на те, що відповідач, як суб'єкт ринка природного газу, має статус «Оператор ГРМ» та діє виключно в інтересах третіх осіб (замовників, споживачів), а не своїх. В процесі здійснення господарської діяльності право власності на природний газ, який надходить до газорозподільної системи, АТ «Одесагаз» не переходить. Відповідач тільки виконує функції з контролю, регулювання, приладового обліку природного газу, спожитого кінцевими споживачами.

Відповідач зазначає, що вказаний в позовній заяві обсяг несанкціонованого відбору природного газу став наслідком дії (бездіяльність) суб'єкта ринку природного газу ТОВ «Оператор газотранспортної системи України». 02.09.2024 АТ «Одесагаз» отримало через Інформаційну платформу Оператора ГТС «Повідомлення щодо споживачів у зоні ліцензійної діяльності Оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника / постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС / постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання про відсутність підтвердженої номінації по постачальнику» щодо необхідності припинення/обмеження газопостачання АТ «Одеський припортовий завод» з газової доби 08 вересня 2024 року. Причина повідомлення, яку вказав позивач, - «код 2» - «постачальник споживача не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС».

Відповідач наголошує на тому, що зараз відсутні законодавчі акти, які встановлюють строки припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу споживачам. На виконання вищевказаного Оператор ГРМ 03.09.2024 направив ОПЗ відповідне письмове повідомлення про припинення газопостачання даному споживачу з 08.09.2024 разом із вимогою самостійно припинити споживання природного газу, тобто відповідач розпочав заходи із припинення (обмеження) газопостачання споживачу АТ «Одеський припортовий завод».

Оператор ГРМ має право (тобто не обов'язок) припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача згідно п. п. 2 пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ у разі отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача.

Також відповідач зауважує, що від Оператора ГТС на адресу відповідача не надходило документу, який міг надати право Оператору ГРМ на припинення (обмеження) газопостачання споживачу за ініціативою Оператора ГТС згідно діючого законодавства, а саме не надходило «Повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу» стосовно АТ «Одеський припортовий завод».

Пунктом 2 глави 1 розділу X Кодексу ГРС закріплено, що відповідальність за наявність підстав для припинення (обмеження) транспортування/ постачання природного газу несе ініціатор такого припинення (обмеження).

У період з 08 по 14 вересня 2024 відбулось чотири виїзди представників Оператора ГРМ на адресу АТ «Одеський припортовий завод» з метою перекриття вимикаючого пристрою на газопроводі, що розташований на території вищевказаного Споживача, з наступними результатами: 08.09.2024 о 15:00 - відмова в доступі на територію ОПЗ (складений Акт про недопуск на об'єкт споживача, проведено відеофіксацію); 09.09.2024 о 13:00 - відмова в доступі на територію ОПЗ (складений Акт про недопуск на об'єкт споживача, проведено відеофіксацію); 10.09.2024 о 16:50 - відмова в доступі на територію ОПЗ (складений Акт про недопуск на об'єкт споживача, проведено відеофіксацію); 13.09.2024р. о 09:00 - відмова в доступі на територію ОПЗ (складений Акт про недопуск на об'єкт споживача, проведено відеофіксацію);

Наявність несанкціонованого відбору природного газу з боку саме АТ «Одеський припортовий завод», а не Оператора ГРМ, було зафіксовано саме Оператором ГТС, про що він неодноразово вказував у своїх листах, зокрема листом від 11.09.2024р. №ТОВВИХ-24-1397.

Незважаючи на фіксацію Оператором ГТС несанкціонованого відбору природного газу по EIC-коду 56XO000005QEZ00O (тобто АТ «Одеський припортовий завод»), а не 56X250000000001K (тобто АТ «Одесагаз») - Оператором ГТС, та за наявності у власності позивача фізичної точки виходу з газотранспортної системи «ОПЗ (ГРС Визирка - напрямок ОПЗ) у порушення вимог підпункту 1 пункту 2 та пункту 12 глави 1 розділу Х Кодексу ГТС, не було виконано жодних самостійних дій щодо припинення (обмеження) транспортування природного газу з точці виходу з газотранспортної системи.

ГРС «Візирка - напрямок ОПЗ» належить позивачу, що підтверджується Актом №ЦО-4 від 12.12.2019 розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності. Тобто доступ до вхідної/вихідної засувної арматури газопроводу є тільки у працівників та посадових осіб Оператора ГТС.

Більш того, розуміючи, що єдиним можливим варіантом обмеження газопостачання такого Споживача (враховуючи недопуски на територію та специфіку виробничого процесу АТ «Одеський припортовий завод») залишалось поетапне зниження тиску газу на точці виходу з газотранспортної системи (ГРС «Візирка - напрямок ОПЗ») - 10.09.2024 року Оператор ГРМ звернувся до Оператора ГТС із листом №02/04-277 щодо необхідності зниження на точці виходу з газотранспортної системи (ГРС «Візирка - напрямок ОПЗ») на 0.2 кгс/см2. У зв'язку із виникненням непорозуміння при визначенні вихідних даних для зниження тиску (в листі АТ «Одесагаз» було вказане абсолютне значення тиску від якого необхідно було здійснити зниження), о 14:25 був направлений уточнюючий лист за тим самим номером. В свою чергу Оператор ГТС, не виконавши передбачений для нього обов'язок самостійно вжити заходи щодо унеможливлення несанкціонованого відбору - проігнорував і звернення відповідача. Об 11:44 11 вересня 2024 року на адресу Оператора ГТС за допомогою електронної пошти відповідачем був направлений черговий лист (вих.№02/04-280) щодо необхідності термінового вжиття відповідних дій з боку Оператора ГТС.

Відповідач вказує, що 11 вересня 2024 року о 16:27 на електронну пошту АТ «Одесагаз» надійшов лист від ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» вих.№ТОВВИХ-24-13975, зі змісту якого вбачається, що Оператор ГТС не має наміру вживати заходів зі зниження тиску на точці виходу з газотранспортної системи («ГРС Візирка - напрямок ОПЗ»), мотивуючи таку позицію тим, що він не має права втручатись у взаємовідносини між Оператором ГРМ та Споживачем, що розташований на території ліцензованої діяльності відповідного Оператора ГРМ. Окрім цього, в своєму листі Оператор ГТС чітко підтвердив, що несанкціонований відбір здійснює саме АТ «Одеський припортовий завод» по якому необхідно здійснити заходи з припинення (обмеження) газопостачання.

Відповідач зазначає, що в листі від 11.09.2024р. (вих.№02/04-280) був зазначений повний перелік документально підтверджених дій з боку АТ «Одесагаз» для вирішення питання припинення (обмеження) газопостачання та вказано на те, що єдиним дієвим кроком у даній ситуації залишається зниження тиску на точці виходу з газотранспортної системи з урахуванням специфіки функціонування вищевказаного Споживача та без негативних наслідків для суміжних Споживачів послуги розподілу природного газу.

Відповідач звертає увагу на те, що позивач, користуючись своїм монопольним положенням, в розпорядженні якого, крім іншого, є наступні монопольні функції: - адміністрування Інформаційної платформи на підставі даних якої здійснюються взаєморозрахунки між учасниками ринку природного газу; - облік переданого до суміжних суб'єктів ринку природного газу обсягів; - можливість самостійно припинити споживання природного газу з точки виходу з газотранспортної системи «ГРС Візирка - напрямок ОПЗ» (або не вчиняти таких дій); - одноособове підтвердження (чи не підтвердження) номінацій постачальників; - одноособове здійснення нарахувань обсягів транспортування та одноособове нарахування заборгованості за надані (згідно даний Інформаційної платформи, що знаходиться у розпорядженні цього ж суб'єкта) послуги в тому числі компенсацію вартості природного газу за несанкціонований відбір за цінами, що в будь якому випадку значно перевищують ринкові; умисно, із порушенням чинного Законодавства та нормативних документів, вчинив дії, що призвели до безпідставного нарахування відповідачу якби за несанкціонований відбір природного газу, який той не робив та не мав можливості зробити.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що відповідач не навів у відзиві на позовну заяву обґрунтованих підстав, які б спростовували аргументи, викладені у позовній заяві, не надав належних та допустимих доказів, які б підтверджували викладені у відзиві на позовну заяву заперечення відповідача.

Позивач стверджує, що основна заборгованість, яка виникла за Договором транспортування природного газу від 31.01.2020 № 1910000190, виникла саме у зв'язку із господарською діяльністю АТ «Одесагаз» як Оператора газорозподільної мережі.

Дійсно, за період газового місяця вересня 2024 року ТОВ «Оператор ГТС України» інформувало Оператора ГРМ - АТ «Одесагаз» шляхом направлення йому через Інформаційну платформу повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності АТ «Одесагаз», які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника. Із розрахунку № 2 обсягів відборів споживачів, які відсутні в реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника, що виникли на території ліцензійної діяльності АТ «Одесагаз» вбачається, що у зоні ліцензійної діяльності АТ «Одесагаз», окрім АТ «Одеський припортовий завод» є ряд інших споживачів, якими здійснено несанкціонований відбір природного газу. При цьому позивач зауважує, що обсяги відборів споживачів, які приєднані до мереж Оператора ГРМ (зокрема і відповідача) надаються Оператору ГТС самим Оператором ГРМ - АТ «Одесагаз», тобто інформацію щодо правомірності відображення таких відборів несе саме відповідач як оператор ГРМ.

Таким чином, враховуючи положення пункту 7 глави 6 Розділу XII Кодексу ГТС, весь обсяг несанкціонованого відбору природного газу споживачами, які перебувають в зоні ліцензійної діяльності АТ «Одесагаз» та яких не внесено до Реєстру споживачів будь-якого постачальника відносяться у алокацію оператора газорозподільної системи АТ «Одесагаз».

Щодо тези відповідача про прямий обов'язок Оператора ГТС України припинити (обмежити) транспортування природного газу у точці входу до газотранспортної системи або точці виходу з газотранспортної системи у випадку несанкціонованого відбору природного газу (крім оператора газорозподільної системи) позивач зауважує, що Оператор ГТС у випадках несанкціонованого відбору природного газу зобов'язаний припинити (обмежити) транспортування природного газу замовнику послуг транспортування крім оператора газорозподільної мережі (тобто оператору правові підстави для припинення транспортування природного газу для відповідача у Оператора ГТС були відсутні).

Також позивач вказує, що твердження відповідача про безпідставність нарахування плати за несанкціонований відбір природного газу у спірний період вересня 2024 року, оскільки такий відбір не здійснювався є необґрунтованим та не підтверджується жодним належними і допустимими доказами, які долучені до відзиву на позовну заяву.

В запереченнях на відповідь на відзив відповідач наголошує на тому, що порядок врегулювання небалансів та обмеження або припинення транспортування природного газу між АТ «ОПЗ» та ТОВ «Оператор ГТС України» визначені умовами Договору № 2002000031 від 04.02.2020 року.

20 вересня 2024 року ТОВ «Оператор ГТС України» направило лист № ТОВВИХ-24-14404 «Щодо збитків держави у зв'язку з проблемами газопостачання АТ «Одеський припортовий завод»» на адресу Фонду державного майна України та зареєстрованого за № 10-07-25765 від 23.09.2024 року. Із зазначеного листа вбачається, що позивач починаючи з 28 серпня 2024 року був обізнаний, що АТ «ОПЗ» здійснювало несанкціонований відбір природного газу з ГТС позивача, а також про те, що ТОВ «Укрнафтогазбуріння» з яким АТ «ОПЗ» уклало договір постачання природного газу, не забезпечило ресурс для здійснення поставки газу. Позивач поінформував АТ «ОПЗ» про відсутність діючого постачальника та необхідність самостійного припинення газопостачання з 08.09.2024 року. Також, позивач зазначив, що АТ «Одеський припортовий завод» у зв'язку з укладенням договору з постачальником газу, що не забезпечив ресурс газу для здійснення постачання, та через несанкціонований відбір газу, використало близько 22,1 млн куб.м. газу Оператора ГТС.

Відповідач наголошує на тому, що з огляду на існування всіх підстав, визначених підпунктом 1 пункту 2 глави 1 розділу X Кодексу ГТС, позивач був зобов'язаний припинити (обмежити) транспортування природного газу в точці виходу з газотранспортної системи у зв'язку з його відбором АТ «ОПЗ». Неприпинення транспортування природного газу позивачем свідчить про його санкціонування споживання протранспортованого природного газу АТ «ОПЗ». Обов'язку з припинення/обмеження газопостачання Оператором ГРМ ні Кодексом ГТС ні Кодексом ГРМ не передбачено.

Відповідач зазначає, що транспортування газу включає у себе 3 складові частини: приймання-передачу газу на точках входу в ГТС; переміщення газу магістральними газопроводами та передачу газу замовнику після його транспортування на точках виходу з ГТС. Газ надходить у суміжну газорозподільну систему відповідача виключно через запірну арматуру газорозподільних станцій (ГРС), які перебувають у володінні і користуванні позивача. Відкриття вентиля на ГРС має наслідком подачу (закачування) газу у суміжний газопровід поза волею відповідача. Обсяг подачі газу регулюються позивачем мірою відкриття вентиля на ГРС і тиском газу. Ці обставини спростовують доводи позивача про відбір газу з газотранспортної системи відповідачем.

AT «Одесагаз» звертає увагу на те, що фізично не може відбирати газ з ГТС. Постачальники (замовники послуг транспортування газу) передають природний газ позивачу на вході в газотранспортну систему. Після його транспортування на виході з газотранспортної системи позивач фактично отриманий на вході обсяг природного газу закачує у розподільні газопроводи Оператора ГРМ для його подальшого розподілу споживачам постачальників (замовників послуг транспортування газу), яким цей газ належить на праві власності. Позивач подає (закачує) у ці газопроводи тільки ті обсяги газу, які йому на вході в ГТС передали постачальники для транспортування своїм споживачам.

В процесі здійснення господарської діяльності право власності на природний газ, який надходить до газорозподільної системи АТ «Одесагаз» не переходить. Відповідач тільки виконує функції з контролю, регулювання, приладового обліку природного газу, спожитого кінцевими споживачами. З огляду на те, що позивач самостійно закачує газ у газорозподільчі мережі відповідача і не обмежує його транспортування, відповідач не може здійснювати безпідставного та/або несанкціонованого відбору природного газу. В даному випадку АТ «Одесагаз» не є учасником правовідносин, що виникли між ТОВ «Оператор ГТС України» та АТ «ОПЗ» і відповідач не має обов'язку щодо поновлення порушеного права позивача у разі якщо воно має місце.

В додаткових поясненнях у справі від 19.03.2025 АТ «Одесагаз» зазначає, що після відмови у судовому засіданні 11.03.2025 року у задоволенні клопотання про витребування доказів по справі від Оператора ГТС, а саме копії договору транспортування природного газу № 41001771 від 22.09.2023 року укладеного між ТОВ «Оператор ГТС України» (ЄДРПОУ 42795490) та ТОВ «Укрнафтогазбуріння» (ЄДРПОУ 45324493), відповідач, здійснивши релевантний пошук в Єдиному державному реєстрі судових рішень за номером договору транспортування природного газу №41001771 від 22.09.2023 року виявив, що 20.02.2025 року Господарським судом Львівської області було ухвалене рішення по справі № 914/2853/24, яким задоволені позовні вимоги та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтогазбуріння" (79039, місто Львів, вулиця Золота, будинок 42, ідентифікаційний код 45324493) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (03065, місто Київ, проспект Гузара Любомира, будинок 44, ідентифікаційний код 42795490) грошові кошти в розмірі 48168278,01 грн та 722524,17 грн витрат по сплаті судового збору.

Господарським судом Львівської області було встановлено, що 22.09.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» (оператор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрнафтогазбуріння» (замовник) укладено договір № 41001771 транспортування природного газу, відповідно до пункту 2.1. якого оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу (далі - послуга) на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в цьому договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні. За результатами співставлення остаточної інформації про подачі/відбори відповідачем газу до/з газотранспортної системи у вересні 2024 року оператор встановив у відповідача наявність негативних щодобових небалансів, які підлягають врегулюванню.

Відповідно до пункту 11.4. договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби). Оператором було оформлено відповідний акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць вересень 2024 року, а саме: акт N 09-2024-41001771 від 30.09.2024 за газовий місяць вересень 2024 року на суму 203328136,38 грн. Керуючись пунктами 2.8. та 9.3. договору оператор через інформаційну платформу направив відповідачу рахунок на оплату щодобових небалансів, а саме рахунок N 09- 2024-41001771 від 30.09.2024 на суму 203328136,38 грн. Відправлення акта врегулювання щодобових небалансів та рахунку на оплату підтверджується "Реєстром файлів відправлених з Інформаційної платформи", відповідно до якого оператором направлено відповідачу 14.10.2024 акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць вересень 2024 року та рахунок па оплату за добовий небаланс за вересень 2024 року.

У відповідності до пункту 8.3. договору позивачем було направлено в інформаційній платформі відповідачу:

- рахунок N 09-2024-41001771/1200000 від 30.09.2024 на оплату за перевищення договірної потужності за вересень 2024 року на загальну суму 3223106,92 грн;

- звіт про використання замовленої потужності ТзОВ "Укрнафтогазбуріння" за газовий місяць вересень 2024 року.

22.10.2024 ТОВ «Оператор ГТС України» направило ТОВ «Укрнафтогазбуріння» лист N ТОВВИХ-24-16014 щодо зарахування грошових коштів у вигляді фінансового забезпечення у розмірі 158382965,29 грн.

Зважаючи на часткове зарахування грошових коштів у вигляді фінансового забезпечення у розмірі 158382965,29 грн. позивач стверджує, що станом на 22.10.2024 у відповідача існує заборгованість перед оператором ГТС у розмірі 48168278,01 грн (203328136,38 грн + 223106,92 грн - 158382965,29 грн = 48168278,01 грн).

При цьому відповідач зазначає, що право на звернення до суду гарантується. Відповідач також звертає увагу суду і учасників справи, що новими процесуальними кодексами введено нову процесуальну категорію, як "завідомо безпідставний позов", що віднесено до різновиду зловживання процесуальними правами та вважає поданий позов таким, що має штучний характер і є безпідставним.

Зазначає, що ТОВ «Оператор ГТС України» був обізнаний про те, що у вересні 2024 року ТОВ «Укрнафтогазбуріння» здійснювало постачання природного газу АТ «ОПЗ», що підтверджується листом № ТОВВИХ-24-14404 від 20 вересня 2024 року від ТОВ «Оператор ГТС України» «Щодо збитків держави у зв'язку з проблемами газопостачання АТ «Одеський припортовий завод»» направленого на адресу Фонду державного майна України та зареєстрованого за № 10-07-25765 від 23.09.2024 року.

ТОВ «Оператор ГТС України» був обізнаний про те, що ним укладені договори транспортування природного газу №41001771 від 22.09.2023 року з ТОВ «Укрнафтогазбуріння» та № 2002000031 від 04.02.2020 року з АТ «ОПЗ», якими визначено плату за несанкціонований відбір природний газу, вартість щодобових небалансів та порядок розрахунку за них. ТОВ «Оператор ГТС України» був обізнаний про те, що він має фінансове забезпечення надане ТОВ «Укрнафтогазбуріння» у розмірі 158382965,29 грн. зарахування яких він здійснив до звернення до суду.

Підсумовує, що таким чином ТОВ «Оператор ГТС України» усвідомлював безпідставність позову до АТ «Одесагаз» переслідуючи мету одержати подвійне стягнення з

підприємств які не пов'язані договірними відносинами одне з одним, але пов'язані з позивачем, а відтак даний позов є завідомо безпідставним в силу положень ст. 43 ГПК України.

Також, АТ «Одесагаз» вважає за необхідне зазначити про те, що остаточна алокація АТ «Одеський припортовий завод» (EIC-код 56XO000005QEZ00O) за вересень 2024 року склала 21 462 587,00 м3 природного газу, що підтверджується даними інформаційної платформи та Формою № 8в-НКРЕКП-газ-моніторинг за вересень 2024 року затвердженою Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.07.2016 року № 1234. Окрім того, відповідно до Форми № 8в-НКРЕКП-газ-моніторинг за вересень 2024 року:

- фактичні втрати та виробничо-технологічні витрати природного газу АТ «Одесагаз» склали 2 957,76621 тис.м3 та були придбані у ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», що підтверджується Актами приймання - передачі природного газу №№ 16037, 16038 від 30 вересня 2024 року до Договору купівлі-продажу природного газу № 101/ПГ-3282-ОГРМ 21 червня 2022 року;

- витрати природного газу на власні потреби склали 2,69000 тис.м3 та були придбані у ТОВ «Ю-ГАЗ» що підтверджується Актами приймання - передачі спожитого природного газу від 30.09.2024 року до Договору № 1449 від 22.10.2022 року;

- об'єм/обсяг негативного небалансу 0,751 тис.м3.

Заступник Голови правління АТ «Одесагаз» на запитання позивача в порядку статті 90 ГПК України надав наступні відповіді:

Чи має АТ «Одесагаз» доступ до інформаційної платформи?

АТ «Одесагаз» у відповідності до договору транспортування природного газу №190000190 від 31.01.2020 року отримало доступ до інформаційній платформі ТОВ «Оператор ГТС України», власником та адміністратором якої є також ТОВ «Оператор ГТС України».

Яку саме інформацію АТ «Одесагаз» подавало до інформаційної платформи у вересні 2024 року?

АТ «Одесагаз», як Оператор ГРМ, на протязі звітного періоду, в тому числі в вересні 2024 року, подавало до інформаційної платформи дані щодо попередніх об'ємів добового споживання природного газу по кожному споживачу. По закінченню звітного періоду Оператор ГРМ передає на інформаційну платформу дані щодо остаточної алокації по кожному споживачу у звітному періоді.

Чи надходив до АТ «Одесагаз» в інформаційній платформі акт про несанкціонований відбір та рахунок на їх оплату від Позивача за вересень 2024 року?

АТ «Одесагаз» отримано через інформаційну платформу акт про несанкціонований відбір за газовий місяць вересень 2024 року та рахунок, які оформлені в односторонньому порядку з боку ТОВ «Оператор ГТС України». Ці документи були повернуті на адресу ініціатора у зв'язку із тим що підґрунтям для таких нарахувань були неправомірні дії ТОВ «Оператор ГТС України».

Чи були у період вересня 2024 року у зоні ліцензійної діяльності АТ «Одесагаз» споживачі, які не перебували у Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника протягом розрахункового періоду?

Дані щодо споживачів, які не перебували у Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника у вересні 2024 року були сформовані одноособово ТОВ «Оператор ГТС України» та передані до АТ «Одесагаз» через Інформаційну платформу, яку адмініструє ТОВ «Оператор ГТС України».

До повноважень АТ «Одесагаз» не відносяться функції визначення споживачів такими, які не перебувають у Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника протягом розрахункового періоду.

Чи здійснювало АТ «Одесагаз» у період вересня 2024 року дії по припиненню (обмеженню) розподілу природного газу споживачам за його відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника?

AT «Одесагаз», в разі отримання відповідного повідомлення (Форма №9) з інформаційної платформи ТОВ «Оператора ГТС України», виконувало дії передбачені пунктом 2 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. за №2493, який передбачає обов'язок Оператора ГРМ протягом двох робочих днів проінформувати такого споживача про відсутність у нього постачальника з певної дати та можливі наслідки для нього і за необхідності розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку газопостачання на об'єкти такого споживача.

Який фактичний обсяг природного газу в метрах кубічних, відібраний AT «Одесагаз» з газотранспортної системи через точки виходу у вересні 2024 року?

AT «Одесагаз» не здійснює відбір природного газу з газотранспортної системи через точки виходу, в тому числі не здійснював і в вересні 2024 року.

Природний газ, що належить третім особам передається ТОВ «Оператор ГТС України» до газорозподільних систем AT «Одесагаз» для подальшого розподілу кінцевим споживачам (власникам/покупцям такого природного газу).

Обсяг природного газу, що передається AT «Одесагаз», визначає ТОВ «Оператор ГТС України», самостійно та одноособово здійснює його облік на підставі належних ТОВ «Оператор ГТС України» засобів вимірювальної техніки, самостійно та одноособово визначає загальний обсяг природного газу, що був переданий до газорозподільної системи через точки виходу з газотранспортної системи та самостійно та одноособово вносить відповідні дані до Інформаційної платформи, адміністрування якої здійснює також ТОВ «Оператор ГТС України».

Природний газ, який фактично споживає AT «Одесагаз» для забезпечення власних потреб (в тому числі в вересні 2024 року) отримується нашим підприємством від конкретно визначеного постачальника природного газу на підставі укладеного договору купівлі-продажу природного газу. Обсяг природного газу, що був спожитий для забезпечення власних потреб AT «Одесагаз» в вересні 2024 року становив 2 690,00 м.куб.

Природний газ, який закуповується AT «Одесагаз» для покриття виробничо-технологічних втрат та витрат природного газу під час надання споживачам послуги з розподілу природного газу не споживається напряму AT «Одесагаз» та є супутніми витратами технологічного процесу. Такий обсяг також отримується від конкретно визначеного постачальника природного газу на підставі господарського договору. Обсяг природного газу, який був поставлений згідно вищевказаного договору на покриття виробничо-технологічних втрат та витрат природного газу в вересні 2024 року становив 2 957 766,21 м. куб.

Таким чином, загальний обсяг природного газу, який був спожитий AT «Одесагаз» в якості газу на власні потреби, та використаний у виробничій діяльності нашого підприємства в якості газу для покриття виробничо- технологічних втрат та витрат в вересні місяці 2024 року становив 2 960 456,21 м. куб.

Який обсяг заборгованості перед ТОВ «Оператор ГТС України» за несанкціонований відбір природного газу за вересень 2024 року відображено в обліку AT «Одесагаз» на момент надання відповіді на це питання?

У бухгалтерському обліку АТ «Одесагаз» рахується кредиторська заборгованість перед надавачем послуги «несанкціонований відбір природного газу», «фактично використана потужність» у сумі 15 740,08 гривень, яка не підтверджена первинним документом, який може відповідати вимогам розділу III Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Чи відображено у бухгалтерському обліку АТ «Одесагаз» вчинені господарські операції за результатами яких складено акт №09-2024- 1910000190-НВГ про несанкціонований відбір за газовий місяць вересень 2024 року від 30.09.2024р.?

У бухгалтерському обліку АТ «Одесагаз» відображені витрати за послугами «несанкціонований відбір природного газу», «фактично використана потужність» на загальну суму 15 740,08 гривень, які не підтверджені первинним документом, який може відповідати вимогам розділу III Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»

Чи включено до складу податкового кредиту суми згідно податкової накладної від 30.09.2024 №1807 на загальну суму 221 399 759,40 грн, яка була складена на підставі вчинених господарських операцій, за результатами яких складено акт №09-2024-1910000190-НВГ про несанкціонований відбір за газовий місяць вересень 2024року від 30.09.2024р. ? Якщо включено, то в якому періоді та у відповідності до ч. 4 ст. 90 ГПК України надати документальне підтвердження (наприклад, додаток 1 до декларації з ПДВ за відповідний місяць тощо)?

АТ «Одесагаз» не включало до складу податкового кредиту суми згідно податкової накладної від 30.09.2024 №1807 на загальну суму 221 399 759,40 грн., у зв'язку з відсутністю таких підстав, згідно із статтею 198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями).

Від ТОВ «Оператор ГТС України» на запитання відповідача в порядку статті 90 ГПК України були надані наступні відповіді:

Начальник центральної диспетчерської служби оперативно-диспетчерського управління ТОВ «Оператор ГТС України» Качур В.В. надав відповідь на питання 2. Чому у разі відмови суб'єкта, що приєднаний до точки виходу «ГРС Візирка - напрямок ОПЗ», самостійно припинити споживання природного газу з точки виходу з 08.09.2024, Оператор ГТС не здійснив примусове припинення (обмеження)?

Відповідь на питання 2. Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу X Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493, Оператор газотранспортної системи зобов'язаний припинити (обмежити) транспортування природного газу в точці входу до газотранспортної системи або точці виходу з газотранспортної системи у випадку несанкціонованого відбору природного газу (крім оператора газорозподільної системи).

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням Правил безпеки систем газопостачання та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу.

Відтак, примусове припинення (обмеження) транспортування природного газу було неможливим в силу вимог Кодексу ГТС.

Заступник директора комерційного - начальник управління регуляторної діяльності ТОВ «Оператор ГТС України» Приймак В.В. надала відповіді на 1 та 3 питання.

Питання 1. Що стало причиною направлення до AT «Одесагаз» 02.09.2024 «Повідомлення щодо споживачів у зоні ліцензійної діяльності Оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника / постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС / постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання про відсутність підтвердженої номінації по постачальнику?.

За результатами опрацювання номінацій замовників послуг транспортування на газову добу 03.09.2024 Оператор ГТС 02.09.2024 о 17:51 сформував та надіслав AT «Одесагаз» Повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника / постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС / постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання - (Forma_9_2_4036731 _20240903_56X250000000001K.XLS.p7s).

Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС у разі відхилення оператором газотранспортної системи номінації замовника послуг транспортування на відповідну точку виходу до прямого споживача та/або газорозподільної системи або якщо така номінація не була подана оператору газотранспортної системи у встановлений строк, інформаційна платформа, з урахуванням вимог цього Кодексу та за відсутності споживача(-ів) у реєстрі іншого постачальника(-ів), інформує відповідного оператора газорозподільної системи (оператора газотранспортної системи по прямих споживачах) про відсутність замовленого постачальником обсягу транспортування природного газу для потреб споживача(-ів), за виключенням того (тих) споживача(-ів), який(-і) підлягає(-ють) автоматичній реєстрації в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» в порядку, передбаченому пунктом 2 цієї глави.

Оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах) виходячи з інформації про споживачів, яким не замовлені постачальником обсяги транспортування природного газу для їх потреб, зобов'язані протягом двох робочих днів наступної доби з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них замовлених постачальником обсягів транспортування природного газу з певної дати та можливі для них наслідки та зобов'язані розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу на об'єкти таких споживачів.

Згідно абз.2 п. 7 гл. 6 розд. XII Кодексу ГТС обсяг відборів природного газу в мережах оператора газорозподільних систем споживачів за їх відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника або після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу природного газу, а також відбору оператором газорозподільних систем за його відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, є обсягом несанкціонованого відбору відповідного оператора газорозподільної системи.

Питання 3. Чи діяв договір транспортування природного газу між Оператором ГТС та AT «Одеський припортовий завод», код ЄДРПОУ 00206539, у вересні 2024 року?

Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України «Про ринок природного газу» транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.1 глави 1 розділу VIII Кодексу ГТС документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування є договір транспортування природного газу.

Між замовником послуг транспортування природного газу AT «Одеський припортовий завод» та ТОВ «Оператор ГТС України» існують договірні взаємовідносини наявний укладений договір транспортування природного газу від 04.02.2020 № 2002000031 в Типовій формі, затвердженій постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497 (далі-Договір).

Відповідно до п.17.1. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Так, у вересні 2024 року діяв вказаний договір від 04.02.2020 № 2002000031 укладений між AT «Одеський припортовий завод» та ТОВ «Оператор ГТС України».

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

У відповідності до пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газорозподільної системи - це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Відповідно до п. 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 29.06.2017 № 841 "Про видачу ліцензії на розподіл природного газу ПАТ "Одесагаз" йому видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Одеса та Одеської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПАТ "Одесагаз".

На підставі постанови НКРЕКП від 31.05.2019 № 920 "Про внесення змін до поставови НКРЕКП від 29.06.2017 № 814 внесено зміни, де абревіатуру "ПАТ" змінено абревіатурою "АТ", у тексті постанови слова "Публічне акціонерне" у всіх відмітках замінено словами "Акціонерне".

Відповідно до п. 1 постанови НКРЕКП від 24.12.2019 № 3011 "Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ "Оператор ГТС України" останньому видано ліценцію на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу.

Пунктом 2.2. Ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, затверджених постановою НКРЕКП 16.02.2017 № 201, визначено, що господарська діяльність з транспортування природного газу здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газотранспортної системи, Кодексу газосховищ, Кодексу газорозподільних систем, Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.

Приписами п. 3 глави 1 Кодексу ГТС визначено, що дія Кодексу поширюється на всіх суб'єктів ринку природного газу України (якими є позивач і відповідач): операторв суміжних систем, гадовидобувних підприємств, у т.ч. виробників біометану, завмовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності, а також операторів торгових платформ.

Відповідно до пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС:

алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників;

договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги);

замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу.

небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації;

несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу у таких випадках:

за відсутності споживача в Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника протягом розрахункового періоду;

за відсутності Оператора ГРМ у Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника протягом розрахункового періоду, крім випадку закупівлі природного газу відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу;

після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам;

шляхом самовільного під'єднання до газотранспортної системи та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку прямого споживача;

шляхом самовільного відновлення споживання природного газу прямого споживача;

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 №329-VIII: оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників);

оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників);

постачальник природного газу (далі - постачальник) - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу;

Реєстр споживачів постачальника - перелік споживачів, які в інформаційній платформі закріплені за певним постачальником у розрахунковому періоді;

споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини

Доступ суб'єктів ринку природного газу до газотранспортної системи здійснюється на принципах надання оператором газотранспортної системи доступу до приєднання виключно на договірних засадах.

З метою надання доступу до газотранспортної системи між ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (Оператор) та АТ "Одесагаз" (Замовник) був укладений Договір транспортування природного газу від 31.01.2020 за №190000190 /т.1 а.с.37-49/ та в подальшому додаткові угоди до нього /т.1 а.с.50-69/.

Відповідно до п. 17.1. Договору цей договір набирає чинності з дня його укладання, поширює дію на відносини, що склались між Сторонами з 01 січня 2020 року та діє до 31 грудня 2022 року, а в частині розрахунків до їх повного виконання.

Цей Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік. якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

З матеріалів справи вбачається, що вказаний договір є чинним на теперішній час та діяв також в період вересня 2024 року.

Відповідно до п. 2.1. Договору Оператор надає Замовнику послугу транспортування природного газу на умовах, визначених у Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлені в Договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Сторонами у Договорі також було узгоджено, що послуги за цим договором надаються на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим Договором. Замовник погоджується з тим, що обов'язковою умовою надання послуги є доступ Замовника до інформаційної платформи на підставі Правил надання доступу до інформаційної платформи, розміщених на веб-сайті Оператора, та надає згоду на їх застосування та дотримання. Замовник усвідомлює, що порушення ним зазначених Правил позбавляє його права пред'являти претензії до Оператора з приводу якості послуги та покладає на нього зобов'язання із відшкодування Оператору шкоди або збитків, завданих такими діями або бездіяльністю Замовника (п. 2.2. Договору).

Згідно із п. 2.5. Договору Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати Послуги на умовах, зазначених у Договорі.

Оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати Послуги на умовах, зазначених у Договорі (п. 2.6. Договору).

Пунктом 2.8. Договору передбачено, що взаємовідносини між Відповідачем та Оператором при забезпеченні послуг транспортування газу здійснюються сторонами через інформаційну платформу Оператора відповідно до вимог Кодексу ГTC.

У пункті 4.1. Договору зазначено, що Замовник зобов'язаний здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному Кодексом та цим Договором; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.

Відповідно до пункту 9.1. сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу.

Відповідно до пункту 9.2. у разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу. У разі виникнення у Замовника позитивного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу Оператору в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.

Також, пунктом 15.1. передбачено, що транспортування природного газу обмежується або припиняється у порядку, передбаченому Кодексом.

Відповідно до абз. 1 п. 15.4. Договору (в редакції додаткової угоди від 02.05.2023 № 5) Оператор газотранспортної системи складає та направляє відповідному оператору газорозподільної системи/прямому споживачу односторонній акт про несанкціонований відбір та рахунок на оплату у с трок до 14 числа місяця, наступного за місяцем здійснення несанкціонованого відбору.

Відповідно до н. 15.3. Договору (в редакції додаткової угоди від 02.05.2023 № 5) прямий споживач або оператор газорозподільної системи, який здійснив несанкціонований відбір газу, зобов'язаний оплатити оператору газотранспортної системи плату за несанкціонований відбір.

У відповідності до абз. 2 п. 15.4. Договору (в редакції додаткової угоди від 02.05.2023 № 5) Оператор газорозподільної системи/прямий споживач зобов'язані сплатити Оператору плату за несанкціонований відбір у строк до 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено несанкціонований відбір.».

Судом встановлено, що предметом позову у даній справі є стягнення 221 399 759,40 грн оплати за несанкціонований відбір природного газу у вересні 2024 року.

З матеріалів справи вбачається, що Оператором 30.09.2024 було оформлено Акт №09-2024-1910000190-НВГ про несанкціонований відбір за газовий місяць вересень 2024 року відповідно до глави 1 розділу ХХІ Кодексу газотранспортної системи у тому, що АТ «Одесагаз» здійснено несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи ТОВ «Оператор ГТС України» на суму 221 399 759,40 грн /т.1 а.с.98-99/.

Керуючись п. 2.8. та 15.4. Договору Оператор через інформаційну платформу направив Відповідачу рахунок на оплату несанкціонованого відбору природного газу: рахунок № 09-2024-1910000190-09-1ІВГ від 30.09.2023 за газовий місяць вересень 2024 року на суму 221 399 759,40 гри.

Відправлення акту про несанкціонований відбір та рахунку па оплату за спірний період АТ «Одесагаз» підтверджується «Реєстром файлів відправлених з Інформаційної платформи».

В ході судового розгляду справи судом досліджено відповідні розрахунки обсягів переданого природного газу за вересень 2024 року /т.1 а.с.102-107/.

Так, зокрема з Розрахунку №2 обсяги відборів споживачів, які відсутні в «Реєстрі споживачів постачальника» будь-якого постачальника, що виникли на території ліцензійної діяльності ОДЕСАГАЗ АТ (несанкціонований відбір природного газу споживачами, підключеними до газорозподільної мережі) за вересень 2024 року /т.1 а.с.103-105/ вбачається, що весь обсяг несанкціоновано відібраного природного газу приходиться на ЕІС-код споживача - третьої особи АТ «Одеський припортовий завод».

З матеріалів справи вбачається, що між AT «Одеський припортовий завод» та ТОВ «Оператор ГТС України» укладений договір транспортування природного газу від 04.02.2020 № 2002000031 в Типовій формі, затвердженій постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497 /т.2 а.с.70-89/.

За цим Договором Оператор надає Замовнику послугу транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлені в цьому Договорі вартість такої Послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні (п.2.1.Договору).

Відповідно до п.17.1. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Таким чином, у вересні 2024 року договір від 04.02.2020 № 2002000031, укладений між AT «Одеський припортовий завод» та ТОВ «Оператор ГТС України», був чинним, що також підтверджується стороною позивача у відповідях на питання в порядку ст. 90 ГПК України (т.2, а.с. 70-95).

Судом встановлено, що 03.09.2024 АТ «Одесагаз» направило АТ «Одеський припортовий завод» Повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №266 /т.1 а.с.226/, яким відповідно до п. 1 гл.7 розд. VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. за №2494, зі змінами та доповненнями, а саме у зв'язку із неподачею/відхиленням номінації пропонує у термін до 07 години 08 вересня 2024 року самостійно відключити від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання АТ «Одеський припортовий завод».

Також вказаним повідомленням роз'яснено третій особі, що у разі невиконання цієї вимоги розподіл природного газу підприємству буде припинено в примусовому порядку. З метою запобігання аваріям, травматизму, пошкодженню обладнання, негативному впливу на навколишнє природне середовище до настання зазначеного в повідомленні строку припинення розподілу природного газу АТ «ОПЗ» зобов'язано підготувати газоспоживче обладнання до зупинення (обмеження).

Стороною відповідача суду також надані акти про недопуск співробітників АТ «Одесагаз» до засувки на території АТ «ОПЗ», а саме 08.09.2024, 09.09.2024, 10.09.2024 та 13.09.2024 /т.1 а.с.227-230/.

10.09.2024 АТ «Одесагаз» звернулося до ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» з листом, вих.№02/04-277 /т.1 а.с.233/, в якому зазначило, що у зв'язку з отриманням з інформаційної платформи ТОВ «ОГТСУ» Повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника / постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС / постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання про відсутність підтвердженої номінації по постачальнику для споживача АТ «Одеський припортовий завод» з 08.09.2024 АТ «Одесагаз» 03.09.2024 направив відповідне повідомлення про припинення газопостачання даному споживачу. При виїзді для проведення відключення представникам АТ «Одесагаз» 08.09.2024 було відмовлено в доступі до вимикаючого пристрою про що складено акт про відмову в доступі. При повторному виїзді на адресу споживача 09.09.2024 представникам АТ «Одесагаз» знову було відмовлено в доступі для проведення припинення газопостачання.

В зазначеному листі АТ «Одесагаз» звертається щодо обмеження споживання АТ «Одеський припортовий завод» шляхом зниження тиску газу з 14:00 на ГРС Візирка - напрямок ОПЗ з 10.7 кгс/см.кв. до 10.5 кгс/см.кв. Про подальше пониження тиску АТ «Одесагаз» повідомить окремим листом.

Листом від 11.09.2024 №02/04-280 /т.1 а.с.234-235/ АТ «Одесагаз» звернулось до ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» з проханням терміново, з 13:00 11.09.2024 знизити тиск на ГРС «Візирка» - напрямок ОПЗ на 0,2 кгс/см.кв. При цьому відповідачем було зазначено, що відсутність дій з боку ТОВ «ОГТСУ» буде розцінена як перешкоджання діям Оператора ГРМ з виконання заходів з припинення (обмеження) газопостачання відповідному Споживачу.

У відповідь на листи АТ «Одесагаз» № 02/04-277 від 10.09.2024 та № 02/04-280 від 11.09.2024 ТОВ «Оператор ГТС України» листом №ТОВВИХ-24-13975 від 11.09.2024 /т.1 а.с.236/ повідомило наступне: "Регламентом функціонування газотранспортної системи України, який визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України, є Кодекс газотранспортної системи, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС).

Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС у разі відхилення оператором газотранспортної системи номінації замовника послуг транспортування на відповідну точку виходу до прямого споживача та/або газорозподільної системи або якщо така номінація не була подана оператору газотранспортної системи у встановлений строк, інформаційна платформа, з урахуванням вимог цього Кодексу та за відсутності споживача(-ів) у реєстрі іншого постачальника(-ів), інформує відповідного оператора газорозподільної системи (оператора газотранспортної системи по прямих споживачах) про відсутність замовленого постачальником обсягу транспортування природного газу для потреб споживача(-ів), за виключенням того (тих) споживача(-ів), який(-і) підлягає(-ють) автоматичній реєстрації в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» в порядку, передбаченому пунктом 2 цієї глави.

Оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах) виходячи з інформації про споживачів, яким не замовлені постачальником обсяги транспортування природного газу для їх потреб, зобов'язані протягом двох робочих днів наступної доби з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них замовлених постачальником обсягів транспортування природного газу з певної дати та можливі для них наслідки та зобов'язані розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу на об'єкти таких споживачів.

Оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах) виходячи зінформації про споживачів, яким не замовлені постачальником обсяги транспортування природного газу для їх потреб, зобов'язані протягом двох робочих днів наступної доби з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них замовлених постачальником обсягів транспортування природного газу з певної дати та можливі для них наслідки та зобов'язані розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу на об'єкти таких споживачів.

За результатами опрацювання номінацій замовників послуг транспортування на газову добу 03.09.2024 Оператор ГТС 02.09.2024 о 17:51 сформувало та надіслало АТ «Одесагаз» Повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника / постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС / постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання - (Forma_9_2_4036731_20240903_56X250000000001K.XLS.p7s). Зокрема, згідно з даного повідомлення о 07:00 08.09.2024 АТ «Одесагаз» мало припинити газопостачання споживачу АТ «Одеський припортовий завод» (EIC-код 56XO000005QEZ00O).

Вищенаведені обставини визнаються і не заперечуються АТ «Одесагаз», про що зазначається в листі № 02/04-277 від 10.09.2024 р.

Разом з тим, АТ «Одесагаз» вказує на необхідність зменшення вихідного тиску на ГРС Візирка для обмеження газопостачання споживача АТ «Одеський припортовий завод» (EIC-код 56XO000005QEZ00O), який приєднаний до мереж АТ «Одесагаз» та несанкціоновано споживає газ з 07:00 08.09.2024 р. у зв'язку з тим, що АТ «Одесагаз» не виконало робіт щодо припинення газопостачання.

У зв'язку з цим Оператор ГТС повідомляє наступне.

АТ «Одесагаз» є оператор газорозподільної системи - суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.

З метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 37 цього Закону, оператор газорозподільної системи зобов'язаний, зокрема:

вживати заходів з метою забезпечення безпеки постачання природного газу, в тому числі безаварійної та безперебійної роботи газорозподільної системи;

вживати інших заходів, необхідних для безпечної та стабільної роботи газорозподільної системи, що передбачені цим Законом або не суперечать законодавству.

Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРМ), визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

У відповідності з пункт 3 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ взаємовідносини між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами регулюються цим Кодексом.

Згідно з пунктом 2 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ, споживач зобов'язаний допустити представників Оператора ГРМ на власні об'єкти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу. При отриманні від Оператора ГРМ письмової вимоги про самостійне обмеження або припинення споживання (відбору) природного газу споживач зобов'язаний виконати вимогу Оператора ГРМ та самостійно обмежити або припинити споживання (відбір) природного газу.

Пунктом 5 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.

При несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об'єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.

Відповідно до положень пункту 9 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затверджено постановою КМ України від 8 грудня 2006 р. № 1687, представники органів внутрішніх справ сприяють безперешкодному доступу працівників та посадових осіб уповноваженого підприємства до вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності) та виконанню ними робіт щодо припинення (обмеження) газопостачання.

Вказаним листом АТ «Оператор ГТС України» інформує, що чинним законодавством не передбачено використання газорозподільних станцій (ГРС), як об'єкту газотранспортної системи, для цілей припинення (обмеження) газопостачання споживачів, приєднаних до газорозподільних мереж.

Позивач вважає, що вчинення таких дій Оператором ГТС суперечить Правилам безпечної експлуатації магістральних газопроводів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27 січня 2010 року № 11, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19 квітня 2010 р. за № 292/17587, та Правилам безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від15.05.2015 № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 р. за № 674/27119.

З огляду на зазначене, твердження щодо перешкоджання з боку ТОВ «Оператор ГТС України» у вжитті заходів з припинення (обмеження) газопостачання споживача, приєднаного до газорозподільної мережі АТ «Одесагаз», про що йдеться в листі № 02/04-280 від 11.09.2024, АТ «Оператор ГТС України» вважає безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Враховуючи вищенаведене та відсутність правових підстав вчинення ТОВ «Оператор ГТС України» заходів щодо припинення несанкціонованого відбору природного газу споживачами, які знаходяться на території ліцензованої діяльності операторів газорозподільних систем, ТОВ «Оператор ГТС України» вимагає від АТ «Одесагаз» вчинити відповідні дії щодо припинення газопостачання несанкціонованого споживача АТ «Одеський припортовий завод» (EIC-код 56XO000005QEZ00O), приєднаного до мереж АТ «Одесагаз», в порядку, визначеному законодавством.

Також 20 вересня 2024 року ТОВ «Оператор ГТС України» направило лист № ТОВВИХ-24-14404 «Щодо збитків держави у зв'язку з проблемами газопостачання АТ «Одеський припортовий завод»» на адресу Фонду державного майна України та зареєстрованого за № 10-07-25765 від 23.09.2024 року.

Із зазначеного листа вбачається, що позивач починаючи з 28 серпня 2024 року був обізнаний, що АТ «ОПЗ» здійснювало несанкціонований відбір природного газу з ГТС позивача, а також про те, що ТОВ «Укрнафтогазбуріння» з яким АТ «ОПЗ» уклало договір постачання природного газу, не забезпечило ресурс для здійснення поставки газу. Позивач поінформував АТ «ОПЗ» про відсутність діючого постачальника та необхідність самостійного припинення газопостачання з 08.09.2024 року. Також, позивач зазначив, що АТ «Одеський припортовий завод» у зв'язку з укладенням договору з постачальником газу, що не забезпечив ресурс газу для здійснення постачання, та через несанкціонований відбір газу, використало близько 22,1 млн куб.м. газу Оператора ГТС. /т.2, а.с. 35/.

Листом №ТОВВИХ-24-15659 від 15.10.2024 «Щодо несанкціонованого відбору природного газу за вересень 2024 року» /т.1 а.с.161/ ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» повідомило АТ «Одесагаз», що за результатом здійснення остаточної алокації щодобових подач та відборів замовників послуг транспортування природного газу у період газового місяця вересня 2024 року, зокрема, у точках виходу до газорозподільної системи АТ «Одесагаз», зі сторони АТ «Одесагаз» було допущено факт несанкціонованого відбору природного газу з газотранспортної системи Оператора ГТС.

Також в листі зазначено, що на підставі вищенаведеного та відповідно до глави 1 розділу XXI Кодексу ГТС, Оператором ГТС було складено та направлено AT «Одесагаз» через електронну канцелярію Інформаційної платформи Оператора ГТС відповідний акт про несанкціонований відбір та рахунок на оплату, а саме:

- Акт № 09-2024-1910000190-НВГ від 30.09.2024 про несанкціонований відбір за газовий місяць вересень 2024 року на суму 221 399 759,40 грн з ПДВ;

- Рахунок №09-2024-1910000190-09-НВГ від 30.09.2024 на суму 221 399 759,40 грн з ПДВ.

Зазначене вище зобов'язання, за твердженням позивача, виникло з причини несанкціонованого відбору AT «Одесагаз» природного газу з газотранспортної системи Оператора ГТС загальним обсягом 10 606 962,23 куб.м.

Положеннями пункту 7 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що до правопорушень на ринку природного газу належить, несанкціонований відбір природного газу.

Враховуючи вищезазначене, ТОВ «Оператор ГТС України» звертає увагу AT «Одесагаз» на виконання умов договору від 31.01.2020 № 1910000190 (розділ XV Договору), положень Кодексу ГТС та наполягає здійснити AT «Одесагаз» оплату вартості несанкціонованого відбору природного газу з газотранспортної системи на суму 221 399 759,40 грн з ПДВ у термін до 20.10.2024.

У разі невиконання вищенаведеного зобов'язання AT «Одесагаз», Оператор ГТС звернеться за захистом порушених майнових прав до господарського суду.

У відповідь на вих.№ТОВВИХ-24-15659 від 15.10.2024 АТ «Одесагаз» направило відповідь, вих.№04/349 від 18.10.2024 «Щодо повернення документів» /т.1 а.с.163/, якою повідомило ТОВ «Оператор ГТС України», що підґрунтям для виникнення таких нарахувань стали неправомірні дії ТОВ «Оператор ГТС України», які йдуть у супереч із положеннями підпункту 1 пункту 2 глави 1 розділу X Кодексу ГТС, що тягне за собою порушення з боку ТОВ «Оператор ГТС України» п.п 2 п. 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу», підпункту 22 пункту 2.3 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу.

При цьому АТ «Одесагаз» зазначило, що ТОВ «Оператор ГТС України» неодноразово, протягом вересня місяця, було повідомлено про необхідність виконати покладені на Оператора ГТС обов'язки, але всі такі звернення в частині вжиття безпосередніх заходів було проігноровано. У зв'язку із вищевказаним АТ «Одесагаз» повернув надіслані документи без розгляду.

Також матеріали справи містять рішення Господарського суду Львівської області від 20.02.2025 у справі № 914/2853/24 /згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 01.04.2025/ та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.06.2025 у справі № 916/4240/24.

Так, рішенням Господарського суду Львівської області по справі № 914/2853/24 від 20.02.2025 року, встановлене наступне: "22.09.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (оператор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрнафтогазбуріння" (замовник) укладено договір №41001771 транспортування природного газу, відповідно до пункту 2.1. якого оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу (далі - послуга) на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в цьому договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Згідно із пунктом 17.1. договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31 грудня 2023 року. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Сторонами у договорі також було узгоджено, що послуги за цим договором надаються па умовах, визначених у Кодексі ГТС, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (пункт 2.2. договору).

Згідно із пунктом 2.5. договору замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги па умовах, зазначених у договорі.

Пунктом 2.8. договору передбачено, що взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування газу за договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора та аукціонні платформи (у частині розподілу потужності на міждержавних з'єднаннях) відповідно до вимог Кодексу ГТС. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюємся наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи та/або до аукціонної платформи замовник зобов'язуємся дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою та/або аукціонною платформою, визначеного Кодексом.

Як зазначено у позовній заяві, за результатами співставлення остаточної інформації про подачі/відбори відповідачем газу до/з газотранспортної системи у вересні 2024 року оператор встановив у відповідача наявність негативних щодобових небалансів, які підлягають врегулюванню.

Відповідно до пункту 11.4. договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Оператором було оформлено відповідний акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць вересень 2024 року, а саме: акт №09-2024-41001771 від 30.09.2024 за газовий місяць вересень 2024 року на суму 203328136,38 грн.

Сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у замовника добового небалансу оператор здійснює купівлю/продаж природного газу замовника в обсягах добового небалансу (пункт 9.1. договору).

Відповідно до пункту 9.2. договору у разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється у розділі XIV Кодексу.

Згідно із пунктом 9.3. договору у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс.

Керуючись пунктами 2.8. та 9.3. договору оператор через інформаційну платформу направив відповідачу рахунок на оплату щодобових небалансів, а саме рахунок №09-2024-41001771 від 30.09.2024 на суму 203328136,38 грн.

Відправлення акта врегулювання щодобових небалансів та рахунку на оплату підтверджується «Реєстром файлів відправлених з Інформаційної платформи», відповідно до якого оператором направлено відповідачу 14.10.2024 акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць вересень 2024 року та рахунок па оплату за добовий небаланс за вересень 2024 року.

Відповідно до пункту 9.3. договору замовник має оплатити рахунок на оплату за щодобовий небаланс у термін до 5 робочих днів.

При цьому, положеннями пункту 9.6. договору передбачено, що розбіжності щодо вартості щодобових небалансів підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку замовник зобов'язаний сплатити у строк, визначений пунктом 9.3. цього договору, визначається заданими оператора ГТС.

Як зазначив позивач, в порушення умов пункту 9.3. договору відповідач не виконав свої зобов'язання та не здійснив оплату за щодобові негативні небаланси вересня 2024 року.

Крім цього, відповідно до пункту 4.1. договору замовник зобов'язаний:

- не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому Договорі;

- здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або плати за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями, та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним у газотранспортну систему, у порядку, визначеному цим договором та кодексом.

Відповідно до пункту 3.2. договору позивач має право стягувати із відповідача додаткову плату у разі перевищення розміру договірної потужності та/або за недотримання вимог щодо якості газу, який передається ним в газотранспортну систему, та/або плату за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями в порядку, визначеному цим договором.

Вартість перевищення замовленої потужності за кожний день газового місяця розраховується для кожного дня перевищення за формулою наведеною в пункті 8.3. договору.

Згідно з умовами пункту 8.3. договору позивач за результатами остаточної алокації відборів та подач відповідача здійснив розрахунок вартості плати за перевищення потужності у відповідному розрахунковому місяці, а саме:

- за вересень 2024 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності її розмірі 10816,37577 тис куб м всього на загальну суму 3223106,92 грн.

Відповідно до пункту 8.3. договору підставою для плати за перевищення замовленої потужності є рахунок на оплату за перевищення замовленої потужності та звіт оператора про використання замовленої потужності замовником, що містить розрахунок перевищення розміру договірних потужностей, які надаються замовнику до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, на його електронну адресу.

У відповідності до пункту 8.3. договору позивачем було направлено в інформаційній платформі відповідачу:

- рахунок №09-2024-41001771/1200000 від 30.09.2024 на оплату за перевищення договірної потужності за вересень 2024 року на загальну суму 3223106,92 грн;

- звіт про використання замовленої потужності ТзОВ «Укрнафтогазбуріння» за газовий місяць вересень 2024 року.

Позивачем направлено відповідачу акт наданих послуг (перевищення замовленої (договірної) потужності) та замовленої (договірної) потужності.

Вищевказані акти підписані обома сторонами шляхом накладення електронного цифрового підпису.

Відповідно до пункту 8.3. договору замовник зобов'язаний здійснити оплачу вартості перевищення договірної потужності у строк до двадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем.

Однак, як стверджує позивач, відповідач у строки встановлені пунктом 8.3. договору не оплатив на користь позивача вартість перевищення договірної потужності за вересень 2024 року в загальній сумі 3223106,92 грн, чим порушив умови пунктів 2.5. та 8.3. договору.

15.10.2024 позивач направив відповідачу лист щодо виконання грошового зобов'язання з оплати послуг за вересень 2024.

22.10.2024 ТзОВ «Оператор ГТС України» направило ТзОВ «Укрнафтогазбуріння» лист №ТОВВИХ-24-16014 щодо зарахування грошових коштів у вигляді фінансового забезпечення у розмірі 158382965,29 грн.

Зважаючи на часткове зарахування грошових коштів у вигляді фінансового забезпечення у розмірі 158382965,29 грн, позивач стверджує, що станом на 22.10.2024 у відповідача існує заборгованість перед оператором ГТС у розмірі 48168278,01 грн (203328136,38 грн + 3223106,92 грн - 158382965,29 грн = 48168278,01 грн).

Таким чином, враховуючи наведене, позивач звернувся до Господарського суду Львівської області та просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 48168278,01 грн.».

У позовній заяві ТОВ «Оператор ГТС України» зазначає, що обсяг природного газу (що включає в тому числі вартість потужності точки виходу до газотранспортної системи) у період газового місяця вересня 2024 року внесеного в алокацію АТ «Одесагаз» складає 10 606 962,23 куб м.

Зазначений обсяг природного газу в розмірі 10 606 962,23 куб м. складається з обсягу 10 606 211,23 куб м. фактично спожитого АТ «Одеський припортовий завод» ЕІС-код №56XO000005QEZ00O в період з 08.09.2024 року по 14.09.2024 року та обсягу 751,00 куб м. інших споживачів спожитого в період з 01.09.2024 року по 30.09.2024 року.

Відповідно до остаточної алокації АТ «Одесагаз» АТ «Одеський припортовий завод» ЕІС-код №56XO000005QEZ00O в період вересня 2024 року фактично спожив 21 462 587,00 куб м. природного газу.

Вказані обсяги цілком відповідають обсягам, зазначеним у звітах (алокаціях) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, які складені і підписані відповідачем як оператором газорозподільної мережі та пітверджені матеріалами справи.

Специфіка правового оформлення господарських відносин з приводу аспектів функціонування ринку природного газу, а також підстав виникнення та змісту господарських зобов'язань, які виникають на ринку природного газу, полягає у тому, що в окресленій сфері відносин застосовуються приписи спеціального законодавства, умови типових договорів.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2497 затверджено Типовий договір транспортування природного газу та встановлено обов'язок відповідних суб'єктів господарювання привести свої договірні відносини у відповідність із положеннями Типового договору.

Отже, основою правового регулювання відносин з транспортування природного газу є передусім положення Закону України "Про ринок природного газу", Кодексу ГТС, у тому числі щодо питань ціноутворення, яким має відповідати також договірне регулювання.

Як встановлено з матеріалів справи, ТОВ "Оператор ГТС України" є оператором ГТС, який відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України "Про ринок природного газу" на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію ГТС з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу.

Пунктами 7, 45 ч.1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що газотранспортна система - технологічний комплекс, до якого входить окремий магістральний газопровід з усіма об'єктами і спорудами, пов'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька таких газопроводів, якими здійснюється транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу; транспортування природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої ГТС, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу.

В силу приписів ч.1,2 ст.32 Закону України "Про ринок природного газу", транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом ГТС та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор ГТС зобов'язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору ГТС встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором. Оператор ГТС має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів транспортування природного газу із замовниками.

Регламентом функціонування ГТС України є Кодекс ГТС, затверджений постановою НКРЕКП №2493 від 30.09.2015, який визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування ГТС України.

Згідно ч.4 глави 3 розділу І Кодексу експлуатацію ГТС здійснює виключно оператор ГТС.

Відповідно до п.2 глави 1 розділу IV Кодексу ГТС правовідносини між оператором ГТС та оператором установки LNG / оператором газосховища / газовидобувним підприємством / оператором газорозподільної системи / прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП №2497 від 30.09.2015 року.

Згідно з абз.36 п.5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС договір транспортування - це договір, укладений між оператором ГТС та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор ГТС надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору ГТС вартість отриманих послуг (послуги).

Згідно п. 5 глави 1 Розділу VIII Кодексу ГТС України несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу у таких випадках:

за відсутності споживача в Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника протягом розрахункового періоду;

за відсутності Оператора ГРМ у Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника протягом розрахункового періоду, крім випадку закупівлі природного газу відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу;

після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам;

шляхом самовільного під'єднання до газотранспортної системи та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку прямого споживача;

шляхом самовільного відновлення споживання природного газу прямого споживача.

Також, з матеріалів справи вбачається, що протягом розрахункового періоду в Реєстрі споживачів постачальника були відсутні споживачі, що були підключені до газорозподільної системи, зокрема третя особа АТ «Одеський припортовий завод», з якою у позивача на той період були наявні договірні правовідносини на підставі договору від 04.02.2020 №2002000031.

Згідно з п. 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС алокація відборів природного газу споживача можлива тільки на замовника послуг транспортування природного газу, що є діючим постачальником такого споживача згідно з даними Реєстру споживачів постачальника, та відноситься на нього оператором газотранспортної системи до моменту припинення постачання природного газу такому споживачу в установленому порядку, крім випадків, передбачених нижче.

Обсяг відборів природного газу в мережах оператора газорозподільних систем споживачів за їх відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника або після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу природного газу, а також відбору оператором газорозподільних систем за його відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, крім випадку закупівлі природного газу відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, є обсягом несанкціонованого відбору відповідного оператора газорозподільної системи.

У разі відбору природного газу прямим споживачем за відсутності у нього діючого постачальника (якщо прямий споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) весь обсяг відбору газу є обсягом несанкціонованого відбору прямого споживача.

У разі письмової вимоги замовника послуг транспортування природного газу, що є постачальником, або оператора газотранспортної системи до оператора газорозподільної системи про припинення розподілу природного газу споживачу замовника, яка подається в установленому законодавством порядку, алокація фактичного обсягу споживання природного газу таким споживачем після строку, установленого законодавством на припинення розподілу природного газу такому споживачу, здійснюється на оператора газорозподільної системи з урахуванням положень цього пункту.

У разі письмової вимоги замовника послуг транспортування природного газу, що є постачальником, до оператора газотранспортної системи про припинення транспортування природного газу прямому споживачу замовника, яка подається в установленому законодавством порядку, фактичний обсяг споживання природного газу таким прямим споживачем після строку, установленого законодавством на припинення транспортування природного газу такому прямому споживачу, є обсягом несанкціонованого відбору прямого споживача.

У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу XXI Кодексу ГТС у випадку несанкціонованого відбору природного газу з газотранспортної системи оператор газотранспортної системи стягує плату за несанкціонований відбір, що включає, у тому числі вартість потужності точки виходу до газорозподільної системи/прямого споживача.

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПТЕСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках:

відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді;

відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача;

3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;

4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»;

5) розірвання договору розподілу природного газу;

6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;

7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;

9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;

10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);

11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об'єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проєктній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання;

12) в інших випадках, передбачених законодавством.

Якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об'єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ.

Якщо буде здійснюватися припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об'єкт споживача, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), то Оператор ГРМ має надати рекомендованим поштовим відправленням або з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу споживачу не менше ніж за 10 днів до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу).

Абзацем другим пункту 7 глави 6 розділу XII передбачено, що обсяг відборів природного газу в мережах оператора газорозподільних систем споживачів за їх відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника або після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу природного газу, а також відбору оператором газорозподільних систем за його відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, крім випадку закупівлі природного газу відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, є обсягом несанкціонованого відбору відповідного оператора газорозподільної системи.

Абзац другий пункту 7 глави 6 розділу XII передбачає, що алокація відборів природного газу споживача (в даному випадку АТ «Одеський припортовий завод») є обсягом несанкціонованого відбору відповідного оператора газорозподільної системи (в даному випадку АТ «Одесагаз») за умови відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника або після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу природного газу або відбору оператором газорозподільних систем за його відсутності в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника.

Пунктом 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС передбачено, що постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року N 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника "останньої надії", не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Пунктом 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС передбачено, що з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником "останньої надії" та випадків, передбачених цією главою) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем.

У абзаці четвертому пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС зазначено, що постачальник, за винятком постачальника зі спеціальними обов'язками, має право визначити по споживачу, крім побутового, в інформаційній платформі кінцеву дату постачання природного газу такому споживачу (з якої споживач буде виключений з Реєстру споживачів такого постачальника) та/або визначити періоди постачання природного газу такому споживачу.

У абзаці дев'ятому пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС визначено, що постачальник, який у заброньованому за ним періоді постачання природного газувиходить із ініціативою відмовитись на інформаційній платформі від споживача (виключити споживача із Реєстру постачальника) або скоротити період постачання йому природного газу, має право це зробити, але за умови, що дата виключення споживача із Реєстру постачальника або відповідно кінцева дата постачання природного газу споживачу може бути не раніше ніж через десять днів для бюджетних установ та організацій, п'ять днів по споживачах, які належать до підприємств металургійної та хімічної промисловості, та три дні по інших споживачах) після дати ініціювання таких змін на інформаційній платформі.

ТОВ «Оператор ГТС України» не довів та не надав докази того, що АТ «Одеський припортовий завод» не перебував в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, у тому числі Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтогазбуріння" з яким 22.09.2023 року було укладено договір №41001771 транспортування природного газу які і є відповідальними за обсяги споживання природного газу споживачем.

У главі 3 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено порядок урегулювання замовником небалансів. Так, у разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання остатнього небалансу за цей газовий місяць (пункт 4 зазначеної норми).

Відповідно до підпункту 2 пункту 7 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС негативний місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований у строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором ГТС за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування в рамках послуги балансування для покриття ним неврегульованого обсягу природного газу.

Матеріалами справи підтверджено, що у вересні 2024 року ТОВ "Укрнафтогазбуріння" було замовником послуг транспортування природного газу для АТ «Одеський припортовий завод» та у разі виникнення негативного місячного небалансу врегульовується оператором ГТС за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування в рамках послуги балансування для покриття ним неврегульованого обсягу природного газу.

Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу X Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи має право припинити (обмежити) транспортування природного газу в точці входу до газотранспортної системи або точці виходу з газотранспортної системи у випадках:

1) визнання аварійним стану систем газопостачання;

2) невідповідності якості природного газу на точці входу.

Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу X Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи зобов'язаний припинити (обмежити) транспортування природного газу в точці входу до газотранспортної системи або точці виходу з газотранспортної системи у випадках:

1) несанкціонованого відбору природного газу (крім оператора газорозподільної системи);

2) відсутності договірної потужності у точці входу/виходу;

3) направлення замовником послуг транспортування повідомлення/доручення про припинення (обмеження) транспортування природного газу до точки виходу, в якій споживач, що порушує умови договору на постачання, одержує природний газ;

4) недостатності фінансового забезпечення у замовника послуг транспортування, невиконання умов договору транспортування природного газу;

5) в інших випадках, передбачених законодавством.

У пункті 8 глави 1 розділу X Кодексу ГТС зазначено, що у разі виникнення випадку, зазначеного в пункті 1 цієї глави, оператор газотранспортної системи має право надіслати, а у разі виникнення випадку, зазначеного в пункті 2 цієї глави, зобов'язаний надіслати операторам газорозподільної системи, у газорозподільній зоні яких розташовані споживачі відповідного замовника послуг транспортування, повідомлення про припинення (обмеження) подачі природного газу відповідним споживачам.

При цьому оператори газорозподільної системи, у газорозподільній зоні яких розташовані споживачі відповідного замовника послуг транспортування, не пізніше одного дня з моменту отримання від оператора газотранспортної системи повідомлення про припинення (обмеження) подачі природного газу зобов'язані повідомити таких споживачів та розпочати дії з припинення (обмеження) розподілу природного газу в порядку, визначеному чинним законодавством.

Абзацем четвертим пункту 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС передбачено, що у разі письмової вимоги замовника послуг транспортування природного газу, що є постачальником, або оператора газотранспортної системи до оператора газорозподільної системи про припинення розподілу природного газу споживачу замовника, яка подається в установленому законодавством порядку, алокація фактичного обсягу споживання природного газу таким споживачем після строку, установленого законодавством на припинення розподілу природного газу такому споживачу, здійснюється на оператора газорозподільної системи з урахуванням положень цього пункту.

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПТЕСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках:

відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді;

відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 липня 2009 року № 338, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 липня 2009 року за № 703/16719 встановлена форма повідомлення про припинення постачання природного газу.

ТОВ «Оператор ГТС України» не довів та не надав докази того, що направляв на адресу АТ «Одесагаз» повідомлення про припинення (обмеження) подачі природного газу АТ «Одеський припортовий завод».

Отже посилання позивача на порушення АТ «Одесагаз» строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам є недоведеним.

Крім того законодавством не визначені конкретні строки для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам.

Також з матеріалів справи вбачається, що 04.02.2020 року між Акціонерним товариством «Одеський припортовий завод» та ТОВ «Оператор ГТС України» був укладений Договір транспортування природного газу № 2002000031 (т.2, а.с. 70-95).

Цим Договором визначено плату за несанкціонований відбір природний газу, вартість щодобових небалансів та порядок розрахунку за них.

У пункті 4.1. зазначено, що Замовник зобов'язаний здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному Кодексом та цим Договором; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.

Відповідно до пункту 9.1. сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу.

Відповідно до пункту 9.2. у разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.

У разі виникнення у Замовника позитивного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу Оператору в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.

Також, пунктом 15.1. передбачено, щотранспортування природного газу обмежується або припиняється у порядку, передбаченому Кодексом.

З огляду на зазначене, обсяг відборів природного газу в обсязі 10 606 211,23 куб м. фактично спожитого АТ «Одеський припортовий завод» ЕІС-код №56XO000005QEZ00O в період з 08.09.2024 року по 14.09.2024 року не є обсягом несанкціонованого відбору АТ «Одесагаз», а тому у суду відсутні правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог.

Згідно зі ст. 73, 74, 76 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи, а вірогідні докази - це ті, які на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Матеріали справи не містять доказів, які були б відхилені судом.

За правилами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

При цьому доказами, згідно з частиною першою статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема письмовими, речовими та електронними доказами, відповідно до частини другої наведеної норми. Докази, які надаються учасниками справи до суду, мають відповідати встановленим критеріям належності, допустимості, достовірності та достатності, що визначені статтями 76 - 79 ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи принципи змагальності сторін та диспозитивності господарського судочинства суд не збирає докази за власною ініціативою та ухвалює рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, так як не обґрунтовані та не доведені.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову, судовий збір в порядку ст. 129 ГПК України позивачу не відшкодовується.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 74-75, 129, 237-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор газотранспортної системи України» до акціонерного товариства “Одесагаз», за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача: Акціонерне товариство “Одеський припортовий завод», про стягнення 221 399 759,40 грн - відмовити в повному обсязі.

2. Покласти судові витрати на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 30 червня 2025 р.

Суддя Н.Д. Петренко