Справа №: 716/1122/25
08.07.2025 місто Заставна
Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Вайновська О.Є., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, секретаря Заставнівської міської ради, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №654704 від 05.06.2025, приблизно о 21:00 годині 01.06.2025, ОСОБА_1 , знаходячись в місті Заставна Чернівецького району Чернівецької області, опублікував на власній сторінці «Руслан Леванін» в соціальній мережі «Facebook» відеозапис, в якому висловлювався нецензурною лайкою в бік правоохоронних органів та мешканців міста Заставна, чим порушив громадський порядок та вчинив неповагу до суспільства.
Дії ОСОБА_1 органом, що склав протокол, кваліфіковано за ст.173 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнав обставини, викладені в протоколі, пояснив, що дійсно записав на власний телефон відео, що містило нецензурну лексику, опублікував його на власній сторінці в «Facebook», але протягом години видалив. Додав, що йому соромно за свій вчинок перед мешканця міста Заставна.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього докази, приходжу до наступного.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Стаття 280 КУпАП, покладає на орган (посадову особу) обов'язок при розгляді справи з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган чи посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами (ст.251 КУпАП).
Дослідженням протоколу про адмінправопорушення серії ВАД №654704 від 05.06.2025 встановлено, що 01.06.2025, о 21:00 годині ОСОБА_1 , знаходячись в місті Заставна Чернівецького району Чернівецької області, опублікував на власній сторінці в «Facebook» відеозапис, в якому висловлювався нецензурною лайкою в бік правоохоронних органів та мешканців міста Заставна, чим порушив громадський порядок та вчинив неповагу до суспільства.
Статтею 173 КУпАП передбачена адміністративна відповідальності за дрібне хуліганство, тобто за нецензурну лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Тобто, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Нецензурна лайка у громадських місцях, під якою необхідно розуміти найбільш цинічні лайки, що належать, як правило, до сфери статевих відносин, непристойні висловлювання є найбільш розповсюдженою формою дрібного хуліганства.
Іншою формою цього правопорушенні є образливе ставлення до громадян, під яким необхідно розуміти докучливу поведінку; пов'язану з образливими діями, що зневажають честь і гідність людини та утискають будь-чию волю, до того ж у грубій розв'язній манері. Це може бути: хапання за одяг, насильницьке утримання за руки, демонстративне зривання головного убору, вимога дат цигарку або пускання в обличчя диму від неї, непристойна пропозиція дівчині та інші подібні дії. Для всіх цих випадків характерним є ігнорування волі та бажання оточення, прагнення нав'язати свою волю, а точніше свавілля.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце, яке дістало законодавче визначення як частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони (Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» від 22.09.2005 р. № 2899-IV).
Опосередковано поняття громадського місця визначено також у ст.178 КУпАП як вулиці, закриті спортивні споруди, сквери, парки, всі види громадського транспорту, включно з транспортом міжнародного сполучення.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу. Особа усвідомлює, що її дії протиправні, вона передбачає, що в результаті їх здійснення будуть порушені громадський порядок і прагне до цього. Елементом суб'єктивної сторони дрібного хуліганства є також мотив задоволення індивідуальних потреб самоствердження шляхом ігнорування гідності інших людей.
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення висловлення нецензурною лайкою в бік правоохоронних органів та мешканців міста Заставна ОСОБА_1 опублікував 01.06.2025 на власній сторінці «Руслан Леванін» в соціальній мережі «Facebook».
Наявність облікового запису ОСОБА_1 в соціальній мережі «Facebook» підтверджено фото облікового запису, який ідентифікується портретом ОСОБА_1 , зазначенням імені та прізвища користувача « ОСОБА_2 ».
Переглядом вмісту відеозапису, доданому до справи, встановлено, що він розміщений на відповідному обліковому записі, та що 01.06.2025 ОСОБА_1 поширював на свій сторінці в «Facebook» нецензурні вислови в бік правоохоронних органів та мешканців міста Заставна.
Обставини щодо наявності облікового запису в соціальній мережі «Facebook», щодо публікації 01.06.2025 відеозапису, що містить нецензурні висловлювання визнані ОСОБА_1 в ході розгляду справи.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінюючи надані докази суд вважає встановленим, що 01.06.2025 ОСОБА_1 опублікував на власній сторінці « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в соціальній мережі «Facebook» відеозапис, що містить висловлювання нецензурною лайкою в бік правоохоронних органів міста Заставна та мешканців міста Заставна.
Така поведінка ОСОБА_1 могла б свідчити про наявність в його діях ознак дрібного хуліганства, що полягають у нецензурній лайці та можуть порушити спокій громадян, оскільки посягають на систему врегульованих правовими та іншими соціальними нормами відносини, які складаються в процесі спілкування людей і мають на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя тощо.
Водночас, як зазначалося, обов'язковою ознакою об'єктивної сторони дрібного хуліганства є «громадське місце». Відсутність хоча б однієї ознаки об'єктивної сторони не утворює в діях ОСОБА_1 складу адмінправопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Загальновідомим є факт що «Facebook» є соціальною мережею.В національному законодавстві поняття «соціальна мережа» не має чіткого визначення і жоден нормативно-правовий акт не відносить соціальні мережі до «громадського місця» в класичному його розумінні.
Згідно з ч.1 та 2 ст.22 Закону України «Про інформацію» масовою інформацією є інформація, що поширюється з метою її доведення до необмеженого кола осіб.
Засоби масової інформації - засоби, призначені для публічного поширення друкованої або аудіовізуальної інформації.
Відповідно до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» аудіовізуальна інформація це будь-які сигнали, що сприймаються зоровими і слуховими рецепторами людини та ідентифікуються як повідомлення про події, факти, явища, процеси, відомості про осіб, а також коментарі (думки) про них, що передаються за допомогою зображень та звуків.
Закону України «Про телекомунікації» визначив, що інтернет це всесвітня інформаційна система загального доступу, яка логічно зв'язана глобальним адресним простором та базується на інтернет-протоколі, визначеному міжнародними стандартами.
Аналізуючи вказані норми законодавства можна дійти висновку про те, що інформація, яка поширюється через мережу Інтернет, орієнтована на необмежене коло осіб, та, відповідно, є масовою інформацією.
Розміщення інформації на веб-сторінці, яка, відповідно до загальних положень Закону України «Про авторське право і суміжні права»,єскладовою частиною веб-сайту (сукупність даних, електронної (цифрової) інформації, зокрема об'єктів авторського права та/або суміжних прав тощо, пов'язаних між собою і структурованих у межах адреси веб-сайту та/або облікового запису власника такого веб-сайту, доступ до яких здійснюється через адресу в мережі Інтернет, що може складатися з доменного імені, записів про каталоги або виклики та/або числової адреси за Інтернет-протоколом) є способом поширення масової інформації.
Статтею 62 ч.3 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з п.2 ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.
Враховуючи, що «громадське місце», тобто реальне, матеріальне місце, яке можна відвідати та де можна перебувати фізично (вулиці, парки, магазини, транспорт), є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП - дрібне хуліганство, а під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 висловлювався нецензурною лійкою в бік правоохоронних органів та мешканців місті Заставна у соціальній мережі, тобто у цифровому середовищі, яке на даний час законодавством не віднесено до поняття «громадського місця», з урахуванням принципів і загальних засад КУпАП, принципу презумпції невинності особи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня ознака об'єктивної сторони адмінправопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Особу може бути визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення виключно в разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, тобто наявність усіх необхідних елементів об'єктивних та суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як правопорушення. Відсутність одного з елементів юридичних ознак складу правопорушення не утворює складу правопорушень. Відсутність будь-якої ознаки об'єктивної сторони складу правопорушення виключає наявність самого складу правопорушення, а отже, і відповідальність за вчинене діяння.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин відсутності в діях ОСОБА_1 обов'язковиої ознаки об'єктивної сторони адмінправопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, в його діях відсутній склад вказаного адмінправопорушення, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Враховуючи, що суддею не прийнято постанову про накладення адмінстягнення на ОСОБА_1 , відповідно до ст.40-1 КУпАП, не покладається судовий збір.
За таких обставин, керуючись ст.ст.7, 40-1, 221, 245, 247, 249, 251, 252, 279, 280, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.173 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Олена ВАЙНОВСЬКА