Справа № 240/8271/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Лавренчук О.В.
Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.
07 липня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Смілянця Е. С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просив:
- визнати незаконним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке полягає у відмові в здійсненні перерахунку пенсії "Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000" з врахуванням довідки про заробіток № 01-19/137-Д від 07.12.2023 та довідки про заробіток № 02-24/Д/90 від 24.03.2023 відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії "Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000" з врахуванням довідки про заробіток № 01-19/137-Д від 07.12.2023 та довідки про заробіток № 02-24/Д/90 від 24.03.2023 відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.10.2024 у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою задовольнити вимоги позову у повному обсязі.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами адміністративного позову.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач із грудня 2022 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком.
З матеріалів справи вбачається, що 29.12.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії "Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000" (а.с. 129-130). До заяви додано:
- довідку про заробітну плату від 24.03.2023 №02-24/ОД/90 у якій міститься інформація про суми заробітної плати за січень 1988 року- червень 1994 року (а.с. 29);
- архівну довідку від 21.12.2023 №01-19/137-Д про заробітну плату за період травень 1989 року по червень 1994 року (а.с. 30).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву позивача та за результатами розгляду такої заяви прийнято рішення №3/03-16 від 04.01.2024 №063350022819. В рішенні вказано: "Відповідно до ст .40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством.
Розглянувши документи, які були надані заявником для перерахунку, встановлено, що довідки про заробітну плату №01-19/137-Д від 21.12.2023 не підлягає врахуванню, оскільки не підтверджена первинними документами та відсутній акт перевірки.
Враховуючи вищезазначене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в проведені перерахунку пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та 04.01.2024 винесено рішення про відмову у проведенні перерахунку, оскільки довідка на даний час не підтверджена первинними документами. Після проведення перевірки та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами заява про перерахунок пенсії буде розглянута повторно.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач вважає протиправною відмову в здійсненні перерахунку пенсії "Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000" з врахуванням довідки про заробіток №01-19/137-Д від 07.12.2023 та довідки про заробіток № 02-24/Д/90 від 24.03.2023. Просить позов задовольнити.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України визначені Законом України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (надалі - Закон № 1788) та Законом України від 09.07.2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п. 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п. 2.10 Порядку).
Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 року у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 року у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05 березня 2020 року у справі №539/3234/16-а.
Як видно з матеріалів справи, до заяви від 29.12.2023 позивачем було додано:
- довідку про заробітну плату від 24.03.2023 №02-24/ОД/90. (а.с. 29);
- архівну довідку від 21.12.2023 №01-19/137-Д (а.с. 30).
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновків про те, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Разом з цим, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Тобто при вирішенні питання про призначення пенсії органи Пенсійного фонду наділені широким спектром повноважень для перевірки наданих для призначення пенсії документів.
З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається наявність довідки про заробітну плату від 24.03.2023 №02-24/ОД/90 у якій міститься інформація про суми заробітної плати за січень 1988 року- червень 1994 року (а.с. 29).
Також в матеріалах пенсійної справи позивача міститься Акт від 18 липня 2023 року №0600-1002-1/3417 про результати перевірки достовірності документів про заробітну плату для обчислення пенсі ОСОБА_2 у висновку якого вказано: "За результатами перевірки даних, зазначених у довідці №02-24/ОД/90 встановлено розбіжності із даними первинних документів, а саме заниження (завищення) сум заробітної плати" (а.с. 94-96).
Додатком 1 акта є "Співставлення даних заробітної плати, зазначених у довідці від 24.03.2023 №02-24/ОД/90, із первинними документами ВАТ "Житомирський завод "Автозапчастина" по гр. ОСОБА_1 за період з січня 1988 року по червень 1994 року (а.с. 97). У додатку міститься інформація про невідповідність даних заробітної плати, зазначених у довідці від 24.03.2023 №02-24/ОД/90, із первинними документами за такі періоди: квітень, травень, липень - грудень 1993 року, червень 1994 року
Архівна довідка від 21.12.2023 №01-19/137-Д, щодо якої зазначає Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області у своєму рішенні від 04.01.2024, містить інформацію про заробітну плату ОСОБА_1 за період травень 1989 року по червень 1994 року.
Суд звертає увагу, що суми заробітної плати, що зазначені у довідці від 21.12.2023 №01-19/137-Д ідентичні сумам заробітної плати, що вказані у довідці від 24.03.2023 №02-24/ОД/90, по якій, як підтверджується матеріалами пенсійної справи, було здійснено перевірку достовірності та зроблено висновок про наявність розбіжностей з первинними документами (а.с. 30).
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Драчук Т. О. Смілянець Е. С.