Рішення від 08.07.2025 по справі 500/757/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/757/25

08 липня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

визнати протиправним звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо оголошення в розшук як порушника військового обліку за ч.3 ст.210 КУпАП ОСОБА_1 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 прибрати статус того, що перебуває у розшуку як порушник військового обліку за ч.3 ст.210КУпАП щодо ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 протягом останніх 3 років проживає на території Норвегії, в 2025 році дізнався, що знаходиться в розшуку як порушник військового обліку.

09 січня 2025 року представником позивача було направлено адвокатський запит з метою уточнення обставин, що призвели до "розшуку" та перевірки наявності протоколу, постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до відповіді на адвокатський запит представника повідомлено, що з 02.12.2024 позивач перебуває у розшуку за зверненням до ГУНП в Тернопільській області за неявку за повісткою.

Позивач вважає дії щодо оголошення його в розшук протиправними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, оскільки він не знав про повістку від ТЦК, як і не отримав рекомендованого повідомлення в передбачений спосіб і помилково та передчасно був оголошений у розшук.

Ухвалою судді від 17.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

11.04.2025 до суду від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що відповідач ані на адвокатський запит, ані до суду так і не надав доказ направлення повістки позивачу (повістку, конверт, корінець рекомендованого відправлення та відмітку щодо відсутності позивача за зареєстрованою адресою).

19.06.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що 09 січня 2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 поштовим зв'язком поступив запит адвоката Голодняк Д.М. стосовно ОСОБА_1

30.01.2025 на адвокатський надано відповідь за вих. № 827 про те, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , значиться як особа що підлягає призову на військову службу під час мобілізації і з 02.12.2024 перебуває в розшуку за зверненням до ГУНП в Тернопільській області як такий, що не прибув по повістці до ТЦК.

Зазначено, що у зв'язку з тим, що громадянин ОСОБА_1 особисто не прибув до ТЦК та не був доставлений працівниками Національної поліції, адміністративна справа відносно нього не була заведена.

17 червня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 винесено постанову про закриття справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з закінченням термінів притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Ухвалою суду від 23.06.2025 продовжено процесуальний строк розгляду справи №500/757/25.

Інших заяв по суті до суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи учасників, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є громадянином України, з січня 2022 року проживає на території Норвегії.

На адвокатський запит представника позивача, відповідач листом від 30.01.2025 №827 повідомив, що 01.11.2024 ОСОБА_1 засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів була згенерована повістка для уточнення даних з датою прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 13.11.2024, спосіб доставки - Укрпоштою. Рекомендоване відправлення не вручене ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою, та після закінчення терміну зберігання повернуте Укрпоштою до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Вказано, що ОСОБА_1 , рішенням призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 №2 від 30.01.2024 відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 18 та абзацу 8 частини 3 статті 16 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнений від призову на строкову військову службу по досягненні 27-річного віку, та переданий на військовий облік військовозобов'язаних, як такий що ухилявся від призову та не з'являвся за викликом до ТЦК та СП.

Зазначено, що 02.12.2024 ОСОБА_1 був переданий в розшук Національної поліції через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів як порушник правил військового обліку.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Насамперед суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так у відзиві на адміністративний позов представник відповідача вказує на те, що 17 червня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 винесено постанову про закриття справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з закінченням термінів притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Зазначає, що у зв'язку з прийняттям такої постанови, найближчим часом оператором буде внесено в систему АІТС "Оберіг" відомість про зняття військовозобов'язаного ОСОБА_1 з розшуку.

Тому представник вважає, що на даний час відсутній спір між сторонами та просить залишити адміністративний позов без розгляду.

Проте суд зауважує, що підставою для звернення до суду із даним позовом слугувала незгода позивача із діями відповідача щодо звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо оголошення в розшук як порушника військового обліку за ч.3 ст.210 КУпАП ОСОБА_1 , оскільки він не знав про повістку від ТЦК, як і не отримав рекомендованого повідомлення в передбачений спосіб.

Тому під час розгляду даної справи судом буде надано оцінку діям відповідача на предмет відповідності чинному законодавству щодо дотримання порядку як вручення повістки позивачу так і самого звернення щодо оголошення в розшук.

З урахуванням наведеного відсутні підстави для залишення адміністративного позову без розгляду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-ХП (далі - Закон № 3543-ХІІ).

Згідно зі статтею 1 Закону 3543-Х1І мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Стаття 22 Закону №3543-XII передбачає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Серед іншого, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (частина третя статті 22 Закону №3543-ХІІ).

За змістом частини п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин. Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, шо забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 9 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:

здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);

забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних" та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України;

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;

виконують інші функції відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок - №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема,

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20);

виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пункт 56 цього ж Порядку визначає повноваження Національної поліції, яка за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює, адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Додатком 2 до Порядку №1487 визначені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, пунктом і яких передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів:

3) не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки - без дозволу відповідного керівника);

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки;

5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

6) особисто прибувати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки;

11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, шо підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.

Відповідно до пункту 2 Правил, якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України.

Наведені нормативно-правові акти чітко регламентують як повноваження районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, так і обов'язки військовозобов'язаних щодо виконання військового обов'язку. Крім того, визначають органи та установи, які залучаються при організації та веденні військового обліку військовозобов'язаних.

З наведених вище норм вбачається, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки з метою виконання покладених на них завдань звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП (порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу; порушення законодавства про оборону. Мобілізаційну підготовку та мобілізацію) з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач вказує на те, що він не знав про повістку від ТЦК, як і не отримав рекомендованого повідомлення в передбачений спосіб. Тому на його переконання він помилково та передчасно був оголошений у розшук.

Поряд із цим, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи відповідач здійснив виклик військовозобов'язаного, відповідно до вимог Порядку, за допомогою повістки надісланої листом з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яку військовозобов'язаний не отримав за відсутністю за місцем проживання.

Суд зауважує, що зазначене відповідно до Порядку, розцінюється як належне вручення повістки та дає право відповідачу для звернення до органів Національної поліції для доставлення позивача, як особи, яка скоїли адміністративне правопорушення.

Окрім того, як слідує із матеріалів справи, повістка була згенерована 01.11.2024, 02.12.2024 позивач був переданий в розшук, натомість позивачем було уточнено свої дані через застосунок призовників, військовозобов'язаних та резервістів Резерв+ лише 01.02.2025.

Отже суд не вбачає протиправності у діях відповідача щодо звернення до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про оголошення в розшук як порушника військового обліку за ч.3 ст.210 КУпАП ОСОБА_1 , оскільки позивач свого обов'язку щодо уточнення даних про місце проживання не виконав, натомість відповідач, на момент виникнення спірних правовідносин, діяв у межах та у спосіб визначений чинним законодавством.

Тому суд приходить до висновку, що дана позовна вимога є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Також не підлягає задоволенню і позовна вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 прибрати статус того, що перебуває у розшуку як порушник військового обліку за ч.3 ст.210КУпАП щодо ОСОБА_1 , оскільки згідно із Положенням від 23.02.2022 № 154 повноваженнями як вносити осіб у розшук так і виключати такі дані районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не наділені.

З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 08 липня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.