Рішення від 08.07.2025 по справі 360/1045/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

08 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1045/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) до Відокремленого підрозділу Громадської організації «Національна платформа «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Служба безпеки України, про заборону (примусовий розпуск) громадської організації,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - позивач) до Відокремленого підрозділу Громадської організації «Національна платформа «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області (далі - відповідач, ВПГО «НП «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Служба безпеки України (далі - третя особа, СБУ), в якому позивач просить суд заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) ВПГО «НП «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області.

Позовні вимоги Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) мотивовані тим, що 03 березня 2025 року на адресу управління надійшов лист Служби безпеки України від 06 лютого 2025 року № 78/3/33-1799 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України за № 22752-08-25) щодо заборони діяльності Відокремленого підрозділу Громадської організації «Національна платформа «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області.

З листа Служби безпеки України від 06 лютого 2025 року № 78/3/33-1799 вбачається, що Головним управлінням СБУ в Донецькій та Луганській областях в ході виконання заходів з протидії злочинам проти основ національної безпеки України, отримані дані, які свідчать про системне використання спецслужбами, державними та неурядовими організаціями держави-агресора РФ громадсько-політичних утворень України для здійснення деструктивного впливу на громадську думку та штучної дестабілізації громадсько-політичної ситуації в Україні.

Окремі ознаки здійснення вище зазначеної деструктивної діяльності спостерігаються у діяльності ВПГО «НП «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області, зареєстрована в Міністерстві юстиції України у червні 2021 року ідентифікаційний код 41840163, юридична адреса: Луганська область, Сватівський район, м. Сватове, вул. Трударів, 23, керівником якого є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За отриманими даними, керівник цієї громадської організації Русанова Л. П., з початку відкритої збройної агресії та повномасштабного вторгнення держави-агресора РФ на території України, активно співпрацює з окупаційною владою. Встановлено, що з квітня 2022 року Русанова Л. П. обіймає посаду голови адміністрації Сватівського району т. зв. «ЛНР», а з жовтня 2023 року обрана та по теперішній час обіймає посаду голови адміністрації муніципального округу муніципального утворення «Сватівський муніципальний округ» т. зв. «ЛНР». У ході протиправної діяльності Русанова Л. П., вчиняє дії з розбудови та ставлення окупаційних органів влади на тимчасово окупованій території Сватівського району Луганської області.

Під час збройної агресії Російської Федерації проти України, що підтверджується постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року № 129-VIII «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою агресором», постановою Верховної Ради України від 27 квітня 2015 року № 337-VIII «Про заяву Верховної ради України «Про відсіч збройної агресії Російської Федерації та подолання її наслідків»», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», діяльність вище зазначеного відокремленого підрозділу громадського об'єднання в умовах дії правового режиму воєнного стану може використовуватись для здійснення антиукраїнської діяльності, спрямованої на політичне та громадське сприяння функціонуванню окупаційної адміністрації РФ та діяльності військових формувань країни-агресора РФ на тимчасово окупованій території Луганської області, носити виключно деструктивний характер, сприяти інформаційній діяльності держави-агресора РФ, а також створювати підґрунтя для подальшого залучення громадян до вчинення радикальних дій на шкоду державній безпеці України.

Станом на лютий 2025 року у відношенні керівника ВПГО «НП «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області Русанової Л. П. в судових інстанціях здійснювались слухання кримінальних справ за кримінальними провадженнями № 42022132590000009 від 28 березня 2022 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частинами другої, п'ятої, шостої статті 111-1 КК України та № 22023130000000907 від 14 листопада 2023 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 111-1 КК України.

Враховуючи обставини звинувачення ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених статтею 111-1 КК України, діяльність очолюваного нею ВПГО «НП «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області (ідентифікаційний код 41840163) використовувалась та у подальшому може бути використана в інтересах держави-агресора РФ, що згідно до законодавства України є підставою для заборони її діяльності у судовому порядку.

Ухвалою суду від 06 травня 2025 року відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні); залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - СБУ; запропоновано відповідачу подати до суду відзив; запропоновано третій особі подати до суду письмові пояснення щодо заявленого позову.

Місцезнаходженням ВПГО «НП «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області є тимчасово окупована територія України, а саме: вул. Трударів, 23, м. Сватове, Сватівський район, Луганська область, 92603, у зв'язку з чим повідомлення відповідача про відкриття провадження у даній справі здійснено з особливостями, визначеними законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції».

Надіслання судом процесуальних документів в адміністративній справі відповідачу за його місцем проживання рекомендованим листом з повідомленням про вручення на територію Луганської області неможливе через тимчасову окупацію та ведення на цій території бойових дій.

Суд вважає за необхідне застосувати постанову Верховної Ради України від 25 травня 2015 року № 462-VIII «Про Заяву Верховної Ради України «Про відступ України від окремих зобов'язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод», яка, серед іншого, передбачає відступ від зобов'язань України за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року № ETS N005 (ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР), яка гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Відповідно до підпункту 20 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції».

Згідно з частиною першою статті 12-1 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають електронного кабінету, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають електронного кабінету, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади України з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України з урахуванням вимог, визначених Законом України «Про доступ до судових рішень», у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення (частина друга статті 12-1 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Повідомлення про постановлення ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі розміщено 22 травня 2025 року на офіційному вебсайті Луганського окружного адміністративного суду adm.lg.court.gov.ua (розділ «Громадянам», підрозділ «Судові виклики, повідомлення та рішення для учасників справи, з якими відсутній зв'язок (з 24.02.2022)»).

Таким чином, судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про постановлення ухвали про відкриття провадження у справі та можливість надання відзиву на позовну заяву.

Відповідач правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, не скористався.

У частині шостій статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

04 червня 2025 року від третьої особи надійшли пояснення щодо позову, в яких зазначено, що СБУ вважає обґрунтованими і такими, що відповідають діючому законодавству України позовні вимоги Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо заборони діяльності вищезазначеної громадської організації.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступне.

ВПГО «НП «Жінки за мир», ідентифікаційний код 41840163, місцезнаходження відокремленого підрозділу: вул. Трударів, 23, м. Сватове, Сватівський район, Луганська область, 92603, види економічної діяльності: 94.99 Діяльність інших громадських організацій, н. в. і. у. (основний) 94.99 Діяльність інших громадських організацій, н. в. і. у.; керівник: Русанова Людмила Павлівна.

Відповідно до листа Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях від 06 лютого 2025 року № 78/3/33-1799, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України за № 22752-08-25, Головним управлінням СБУ в Донецькій та Луганській областях в ході виконання заходів з протидії злочинам проти основ національної безпеки України, отримані дані, які свідчать про системне використання спецслужбами, державними та неурядовими організаціями держави-агресора РФ громадсько-політичних утворень України для здійснення деструктивного впливу на громадську думку та штучної дестабілізації громадсько-політичної ситуації в Україні.

Окремі ознаки здійснення вище зазначеної деструктивної діяльності спостерігаються у діяльності ВПГО «НП «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області, керівником якого є громадянка України ОСОБА_1 .

За отриманими даними, ОСОБА_1 , з початку відкритої збройної агресії та повномасштабного вторгнення держави-агресора РФ на території України, активно співпрацює з окупаційною владою. Встановлено, що з квітня 2022 року Русанова Л. П., обіймає посаду голови адміністрації Сватівського району т. зв. «ЛНР», а з жовтня 2023 року обрана і по теперішній час обіймає посаду голови адміністрації муніципального округу муніципального утворення «Сватівський муніципальний округ» т. зв. «ЛНР». У ході протиправної діяльності Русанова Л. П., вчиняє дії з розбудови та ставлення окупаційних органів влади на тимчасово окупованій території Сватівського району Луганської області.

Станом на лютий 2025 року у відношенні керівника відокремленого підрозділу ВПГО «НП «Жінки за мир» у місті Сватове Луганської області Русанової Л. П. в судових інстанціях здійснювались слухання кримінальних справ за кримінальними провадженнями № 42022132590000009 від 28 березня 2022 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частинами другою, п'ятою, шостою статті 111-1 КК України та № 22023130000000907 від 14 листопада 2023 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 111-1 КК України.

Враховуючи обставини звинувачення ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених статтею 111-1 КК України, діяльність очолюваного нею ВПГО «НП «Жінки за мир» у місті Сватове Луганської області використовувалась та у подальшому може бути використана в інтересах держави-агресора РФ, що згідно до законодавства України є підставою для заборони її діяльності у судовому порядку.

Також, члени зазначеного відокремленого підрозділу громадської організації з метою посилення впливу проросійських настроїв серед населення України проводять активну антиукраїнську пропагандистську діяльність, шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною та РФ та безпосередньо приймають участь в діяльності незаконних органів влади створених на тимчасово окупованій території Сватівського району Луганської області.

З урахуванням вказаного, відповідно до Конституції України, законів України «Про громадські об'єднання» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», Кодексу адміністративного судочинства України, СБУ просило ініціювати процедуру заборони діяльності ВПГО «НП «Жінки за мир» у місті Сватове Луганської області, шляхом його примусового розпуску (ліквідації).

Згідно з витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань номер КП № 22023130000000907 від 14 листопада 2023 року ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 111-1 КК України, а саме: за фактом обрання громадянки України ОСОБА_1 на посаду до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме обрання на посаду «глава Сватовского муниципального округа» (мовою оригіналу).

Листом Міністерства юстиції України від 17 лютого 2025 року № 23154/22752-08-25/19.2.1 направлено для розгляду та вжиття відповідних заходів лист Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях від 06 лютого 2025 року № 78/3/33-1799 (вх. № 22752-08-25 від 11 лютого 2025 року) щодо заборони діяльності ВПГО «НП «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), яке є належним суб'єктом державної реєстрації.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У подальшому, законами України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено відповідні Укази Президента України та востаннє продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

Законом України від 22 березня 2012 року № 4572-VI «Про громадські об'єднання» (далі - Закон № 4572-VI) визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.

Статтями 36, 37 Конституції України регламентовано, що громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей. Утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.

Відповідно до частин першої-третьої статті 4 Закону № 4572-VI утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду російської імперської політики та її символіки, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, порушення рівноправності громадян залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками; поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України; пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну, забороняються. Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Пунктом 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228 (далі - Положення № 228) визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

Згідно з пунктом 14 частини першої статті 1 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755-IV) суб'єктами державної реєстрації є: Міністерство юстиції України - у разі державної реєстрації політичних партій, всеукраїнських професійних спілок, їх об'єднань, всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців; відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, постійно діючих третейських судів, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації, всеукраїнських творчих спілок, символіки громадських формувань; територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

Згідно зі статтею 25 Закону № 4572-VI припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, шляхом саморозпуску або реорганізації шляхом приєднання до іншого громадського об'єднання такого самого статусу; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання. Припинення діяльності громадського об'єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 4572-VI громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Судом установлено, що в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях наявна інформація, що засновник відповідача здійснює свою діяльність із порушенням чинного законодавства України.

Так, наявні в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях дані свідчать, що спецслужбами, урядовими та недержавними структурами РФ, окрім відкритих військових дій щодо України, використовуються інструменти т. зв. «м'якої сили» у вигляді наявного потенціалу проросійської спрямованості.

Також, ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях встановлено, що з використанням легалізованих громадсько-політичних об'єднань, науково-експортного, освітянського середовища, інших інформаційних майданчиків формуються механізми впливу на громадську думку з метою дестабілізації ситуації державі, а саме окремі ознаки вищезазначеного спостерігаються в діяльності керівника відповідача - ОСОБА_1 .

Крім того, ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 111-1 КК України, та обвинувальний висновок направлено до суду.

Доказів на спростування встановлених судом обставин та жодних пояснень на спростування доводів позивача відповідачем до суду не подано.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до пункту 5 Керівних принципів щодо заборони та розпуску політичних партій та подібних заходів, ухвалених Венеціанською Комісією на її 41 пленарній сесії (Венеція, 10-11 грудня 1999 року), заборона чи розпуск політичних партій як дуже далекосяжний захід повинен застосовуватися з крайньою стриманістю. Перш ніж звертатися до компетентного судового органу щодо заборони чи розпуску партії, уряд чи інший орган влади повинен оцінити, беручи до уваги ситуацію в конкретній країні, чи ця партія дійсно становить небезпеку вільному і демократичному політичному порядку або правам окремих осіб і чи таку небезпеку не можна усунути іншими, менш радикальними заходами.

Виходячи із основних позицій практики Європейського суду з прав людини за результатами розгляду справ щодо обмеження свободи об'єднань, основними критеріями обґрунтованості таких обмежень є встановлення таких обмежень законом, зазначені обмеження повинні переслідувати законні цілі та бути необхідними у демократичному суспільстві.

Як зазначив Конституційний Суд України у Рішенні від 16 липня 2019 року № 9-р/2019 (щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»), з огляду на історію становлення української незалежної держави, історичний контекст та загрози, що постали перед нею у зв'язку з тимчасовою окупацією частини її території, Україна має право обстоювати конституційні принципи, у тому числі й шляхом заборони пропаганди тоталітарних режимів.

Також згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно із частиною другою статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян (пункт 7); примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян (пункт 8).

Судом установлено, що в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях наявна інформація, що відповідач здійснює свою діяльність із порушенням чинного законодавства України.

Доказів на спростування встановлених судом обставин та жодних пояснень на спростування доводів позивача відповідачем суду не надано.

Відповідно до статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2229-ХІІ «Про Службу безпеки України» на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.

Статтею 24 цього Закону визначено обов'язки Служби безпеки України.

Так, Служба безпеки України відповідно до своїх основних завдань зобов'язана: здійснювати контррозвідувальні заходи з метою попередження, виявлення, припинення і розкриття будь-яких форм розвідувально-підривної діяльності проти України (пункт 4); забезпечувати захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності України від протиправних посягань з боку окремих осіб та їх об'єднань (пункт 5); здійснювати відповідно до законодавства профілактику правопорушень у сфері державної безпеки (пункт 8).

Враховуючи, що в діях керівника та одного з засновників відповідача Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях виявлено ознаки порушення статей 36, 37 Конституції України, статті 4 Закону № 4572-VI, діяльність відповідача суперечить основним засадам діяльності громадської організації, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення повністю.

В силу положень пункту 2 частини другої статті 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення, крім іншого, про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання.

Відтак, рішення суду про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) ВПГО «НП «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області належить до негайного виконання.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 296, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (ідентифікаційний код 43315602, місцезнаходження: пров. Музейний, 2д, м. Київ, 01001) до Відокремленого підрозділу Громадської організації «Національна платформа «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області (ідентифікаційний код 41840163, місцезнаходження юридичної особи: вул. Трударів, 23, м. Сватове, Сватівський район, Луганська область, 92603), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Служба безпека України (ідентифікаційний код 00034074, місцезнаходження: вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601), про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання.

Заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) Відокремлений підрозділ Громадської організації «Національна платформа «Жінки за мир» у м. Сватове Луганської області (ідентифікаційний код 41840163).

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Кисіль