Рішення від 08.07.2025 по справі 640/457/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2025 року Справа№640/457/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України (місце реєстрації: Україна, 03057, м.Київ, вул.Антона Цедіка, 13, код ЄДРПОУ 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН» (місцезнаходження: Україна, 02099, м.Київ, вул.Санаторна, буд.9, код ЄДРПОУ 37689420) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4206 від 09.08.2012 року,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з вищевказаним позовом.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що позивачем проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН», за результатами перевірки складено Акт №220 від 20.05.2021, яким виявлено порушення законодавства у сфері надрокористування, у зв'язку з чим позивачем винесено припис про їх усунення. Однак, у визначені строки відповідач не усунув виявлені порушення у повному обсязі, що стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Просив задовольнити позов.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 січня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/457/22 за позовом Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН» (адреса: 02099, м. Київ, вул. Санаторна, буд. 9, код ЄДРПОУ 37689420) про анулювання спеціальних дозволів на користування надрами; справа буде розглядатись одноособово суддею Абловим Є.В. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Справа № 640/457/22 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 року, справу №640/457/22 передано на розгляд судді Аканова О.О.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року прийнято до провадження справу №640/457/22; розгляд справи вирішено розпочати спочатку і здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06 лютого 2024 № 3564-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08 травня 2024 № 3684-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 23 липня 2024 № 3892-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 29 жовтня 2024 № 4024-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 січня 2025 № 4220-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16 квітня 2025 № 4356-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

09.08.2012 Товариству з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4206, з метою геологічного вивчення нафтогазових надр, у тому числі дослідно-промисловою розробкою родовищ вуглеводнів з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовища) Сухівського родовища, строком на 20 років.

Між Державною службою геології та надр України та Товариством з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН» укладено Угоду №4206 від 29 грудня 2016 про умови користування надрами з метою видобування. Предметом угоди є геологічне вивчення, в тому числі дослідно промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

17 жовтня 2017 року позивачем видано наказ №448, яким зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком у додатку до цього наказу, в якому в п.14 міститься Товариство з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН», підстава зупинення підпункт 1 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 №615, абзацу 2 частини 1 статті 26 Закону України "Про нафту і газ".

Наказом позивача №528 від 20 листопада 2020 затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2021 рік.

14 квітня 2021 року наказом позивача №291 наказано провести проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у травні 2021 року, згідно витягу з додатку Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН».

На адресу відповідача позивачем направлено повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр ТОВ “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН» у строк з 12 по 25 травня 2021 року, яке повернуто без вручення за закінченням терміну зберігання.

Позивачем видано направлення на проведення планової перевірки вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр відповідачем.

За результатами проведення планової перевірки Департаментом Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено Акт щодо додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр №220 від 20.05.2021 року.

За результатами проведення державного нагляду (контролю) встановлено наявність порушення вимог законодавства:

1. ТОВ «Інжинерно - Бурова група «ТРИТОН» не отримано документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, а саме під спорудження розвідувальної свердловини №2. (пункт 1.7, 4.2.7.1 Акту).

2. ТОВ «Інжинерно - бурова група «ТРИТОН» не дотримується вимог «Геологічного проекту на вивчення Сухівського родовища природного газу та нафти» 2018 та «Геологічного проекту пошуково - розвідувального буріння на нафту і газ на Сухівському родовище» 2018, в частині довивчення площі, шляхом проведення пошуково - розвідувальних робіт (не пробурена розвідувальна свердловина №2, кінцевий строк З квартал 2018 року). Не проведено сейсморозвідувальні роботи методом 3D (50 пог. км) з метою уточнення структурно - тектоничної будови площі (кінцевий строк 4 квартал 2017 року). (пункт 4.3, 4.3.1 - 4.3.2.3, 4.3.4. 7.1 Акту).

3. ТОВ «Інжинерно - бурова група «ТРИТОН» на ділянці надр, наданій у користування, не проводяться роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, а також пошук і розвідка нових покладів нафти і газу в межах ділянки: (не пробурена розвідувальна свердловина №2, кінцевий строк 3 квартал 2018 року); Не проведено сейсморозвідувальні роботи методом 31) (50 пог.км) з метою уточнення структурно - тектоничної будови площі. (пункт 4.7,4.9, 9.6,9.8, 9.9 Акту).

4. ТОВ «Інжинерно - бурова група «ТРИТОН» не виконуються Пункт 1 особливої вимоги спеціального дозволу на користування надрами №4206 від 09.08.2012: - Протягом семи років затвердити запаси вуглеводнів ДКЗ України; Товариством не проведені роботи для подачі звіте до ДКЗ України з метою затвердження запасів. (пункт 5.1, 9.8 Акту).

5. ТОВ «Інжинерно - бурова група «ТРИТОН» не виконуються Пункт 2 особливої вимоги спеціального дозволу на користування надрами №4206 від 09.08.2012: - не розроблено програму моніторингу, не узгоджено її з Держуправлінням охорони навколишньою середовища та забезпечити виконання (екологічна картка б/н Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області); (пункт 5.1, 9.8 Акту).

6. ТОВ «Інжинерно -бурова група «ТРИТОН» не виконуються Пункт 2 та Пункт 3 особливої вимоги спеціального дозволу на користування надрами №4206 від 09.08.2012: - Обов'язкове виконання обсягів та термінів викладених в Програмі робот (не виконано пункти 2.4.5.6.7.8.9,10,11.12.13.14 Програми робіт з геологічного вивчення, в тому числі дослідно - промислова розробка з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка) на Сухівському родовищі, і Додаток 2 до Угоди ). (пункт 5.1, 9.8 Акту).

7. ТОВ «Інжинерно -бурова група «ТРИТОН» не виконуються Пункт 7 особливої вимоги спеціального дозволу на користування надрами №4206 від 09.08.2012: - протягом одного місяця зареєструвати роботи форму 3-гр у ДНВП «Геоінформ Україна». Товариством отримано Спеціальний дозвіл на користування надрами No4206 від 09.08.2012 року (із змінами) 29.12.2016, форму 3-ГР зареєстровано 03.04.2017 №У-17-260/1, тільки через 4 місяці після отримання дозволу (пункт 5.1, 9.8 Акту).

8. Не виконується пункт 5.3 Угоди №4206 від 29.12.2016 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) на Сухівському родовищі в частині: - забезпечувати повноту геологічного вивчення, охорону надр ти довкілля в межах ділянки надр, наданої в користування, а також забезпечувати приведення порушених земель у стан, придатний для використання за призначенням, або придатний для використання, відповідно до Програми робіт: Не пробурена розвідувальна свердловина №2; Не проведено сейсморозвідувальні роботи методом 3D (50 пог.км) з метою уточнення структурно-тектоничної будови площі (пункт 6.1 Акту).

9. Не виконується пункт 5.3 Угоди No4206 від 29.12.2016 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) на Сухівському родовищі в частині: проводити та фінансування роботи у терміни та в межах, назначених Програмі робот: Не виконано пункти 2,4,5,6,7,8.9,10,11.12,13,14 Програми робіт з геологічного вивчення, в тому числі дослідно - промислова розробка з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка) на Сухівському родовищі, Додаток 2 до Угоди ). (пункт 6.1 Акту).

10. Не виконується пункт 5.3 Угоди №4206 від 29.12.2016 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) на Сухівському родовищі в частині: дотримуватися вимог законодавства України, чиних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами; Не дотримується вимог «Геологічного проекту на вивчення Сухівського родовища природного газу та нафти» 2018, «Геологічного проекту пошуково - розвідувального буріння на нафту і газ на Сухівському родовище» 2018 та Програми робіт. (пункт 6.1 Акту).

11. Не виконується пункт 5.3 Угоди No4206 від 29.12.2016 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) на Сухівському родовищі в частині: використовувати надра відповідно до мети, для якої їх було надано; На ділянці надр, наданій у користування, не проводяться роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, а також пошук і розвідка нових покладів нафти і газу в межах ділянки: (не пробурена розвідувальна свердловина №2, кінцевий строк 3 квартал 2018 року); Не проведено сейсморозвідувальні роботи методом ЗD (50 пог. км) з метою уточнення структурно - тектоничної будови площі, (пункт 6.1 Акту).

12. Не виконується пункт 5.3 Угоди №4206 від 29.12.2016 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) на Сухівському родовищі в частині: дотримуватись вимог та умов, передбачених Дозволом та цією Угодою; Товариством не виконуються особливі вимоги спеціального дозволу, а також вимоги передбачені Угодою про умови користування надрами та Програми робіт. (пункт 5.1,6.1.9.8 Акту).

13. ТОВ «Інжинерно - бурова група «ТРИТОН» не виконується Програма робіт з геологічного вивчення, в тому числі дослідно - промислова розробка з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка) на Сухівському родовищі, Додаток 2 до Угоди ), а саме не виконано пункти 2.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14 Програми. (Пункт 7.1 Акту).

14. ТОВ «Інжинерно - бурова група «ТРИТОН» протягом 180 календарних днів з моменту початку строку дії спеціального дозволу на користування надрами не розпочало користування нафтогазоносними надрами. На ділянці надр, наданій у користування, не проводяться роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, а також пошук і розвідка нових покладів нафти і газу в межах ділянки, дослідно - промислова розробка, промислова розробка. (Пункт 9,4, 9.6 Акту).

15. ТОВ «Інжинерно - бурова група «ТРИТОН» не усунені порушення викладені в Приписі від 26.10.2018 року №1167-14/06. (Пункт 10.1 Акту).

Відомості про підписання Акту керівництвом товариства в матеріалах справи відсутні.

За результатами позапланової перевірки відповідача винесено припис №220 від 21.05.2021, яким суб'єкта господарювання було зобов'язано у строк до 21.06.2021 усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали та документи, які підтверджують факт усунення порушень.

Листом позивача від 02.06.2021 повернуто заяву відповідача з доданими до неї документами щодо внесення змін до угоди про умови користування надрами до вирішення питання в судовому порядку.

16.06.2021 відповідачем на адресу позивача за вих.№01-16/06-21 направлено лист "Щодо усунення порушень на припис від 21.05.2021 №220", в якому просили посприяти у вирішенні питань на відповідній робочій комісії щодо відновлення дії спеціального дозволу та внесення змін до Програми робіт на відповідній робочій комісії. Після поновлення дії спеціального дозволу та внесення змін до Програми робіт буде вжито всі необхідні заходи щодо усунення виявлених під час позапланової перевірки порушень.

Наказом позивача від 06 серпня 2021 №557 поновлено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком наведеним у додатку 1 до цього наказу, зокрема, щодо відповідача. Зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком наведеним у додатку 2 до цього наказу, зокрема, щодо відповідача.

12.08.2021 за вих.№14262/01/02-21 листом "Про подальшу дію спеціального дозволу на користування надрами" позивачу повідомлено про прийняття наказу від 06 серпня 2021 №557.

28.09.2021 позивачем на адресу відповідача направлено лист №16952/01/02-21, в якому просили в 15 денний строк надати до Держгеонадр власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами за спеціальним дозволом на користування надрами №4206 від 09.08.2012.

Вказані листи повернуто з позначкою "Адресат відсутній".

У встановлений строк відповідачем порушення не усунуто, зазначених в приписі вимог не виконано.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб'єкт приватного права зобов'язаний добросовісно виконувати свої обов'язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.

У той же час, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно зі статтею 2 Кодексу України про надра його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Кодексу України про надра гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.

Згідно ч. 1 ст. 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; геологічного вивчення бурштиноносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ з подальшим видобуванням бурштину (промисловою розробкою родовищ); задоволення інших потреб.

Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Частиною другою статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) здійснювати підготовку і розкриття звітів (консолідованих звітів) про платежі на користь держави та інформації про укладені договори (угоди) щодо користування надрами в обсязі та у порядку, встановлених Законом України "Про забезпечення прозорості у видобувних галузях; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра передбачено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з частиною першою статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 затверджено Положення про Державну службу геології та надр України (далі - Положення №1174).

Згідно з пунктом 1 Положення №1174 Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, є уповноваженим органом з питань реалізації угод про розподіл продукції.

Відповідно до пункту 3 Положення №1174 основними завданнями Держгеонадра є, у тому числі, реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно із підпунктом 10 пункту 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. № 124 (далі - Порядок № 615).

Так, відповідно до пункту 10 Порядку № 615 (тут і далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування ділянкою, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Згідно із пунктом 21 цього ж Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Пунктом 22 Порядку №615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 6 вересня 2005 року № 2806-IV (далі - Закон № 2806-IV).

Частиною сьомою статті 4-1 Закону №2806-IV визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Відповідно до частин першої, другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктах 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Таким чином, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

З огляду на те, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, то у Держгеонадр наявні підстави для звернення стосовно припинення цього права в судовому порядку.

Верховним Судом України у постановах від 25 червня 2011 року у справі № 21-36а11, від 19 вересня 2011 року у справі № 21-164а11 та від 10 грудня 2013 року у справі № 21-450а13, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 10 травня 2018 року у справі № 802/4846/13-а, від 26 травня 2020 року у справі №460/1033/19 було зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку; у разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

У цій справі судом встановлено, що підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, наданого відповідачу та, як наслідок, звернення позивача до суду з позовом, стало неусунення відповідачем порушень, зазначених у приписі №220 від 21.05.2021.

Частиною першою статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V) встановлено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Суд звертає увагу на те, що припис Держгеонадр №220 від 21.05.2021 відповідачем не оскаржувався, доказів протилежного відповідачем не надано, а тому відповідно до статті 7 Закону №877-V припис є обов'язковим до виконання.

Крім того, відповідачем не оскаржувався наказ Держгеонадр від 06 серпня 2021 №557, яким відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та надано строк для усунення порушень.

Зважаючи на викладене, суд доходить висновку, що відповідачем порушено вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, що є підставою для припинення користування надрами відповідно до пункту 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра та статті 4-1 Закону №2806-IV.

Висновки суду у цій справі узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 27 липня 2022 року у справі №460/7845/20.

Також суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу, тому умови щодо їх використання є особливо суворими.

Зазначений підхід неодноразово застосовувався Верховним Судом у подібних правовідносинах, зокрема у постановах від 20 травня 2019 року у справі №826/11885/16, від 16 квітня 2020 року у справі №826/6766/18, від 16 квітня 2020 року у справі №826/7696/18, від 26 травня 2020 року у справі №460/1033/19, від 20 жовтня 2020 року у справі № 540/1296/19, від 8 жовтня 2021 року у справі №240/19318/20, від 11 листопада 2021 року у справі № 400/3035/19, від 16 листопада 2021 року у справі №360/1406/20 та від 1 лютого 2022 року справі №280/8281/20.

Розглядаючи цю справу, суд також враховує, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, Європейським судом з прав людини (далі також - Суд) у справі "Промислово-фінансовий Консорціум "Інвестиційно-металургійний Союз" проти України" (рішення від 26 червня 2018 року, заява №10640/05) було зазначено, що стаття 1 Першого протоколу до Конвенції включає в себе три норми: перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, носить загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає, що держави мають право, серед іншого, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Друга і третя норми, які стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, повинні тлумачитися у контексті загального принципу, закріпленого першою нормою (пункт 184).

Суд також зазначив, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання органу влади у мирне володіння майном має бути законним: друге речення першого пункту надає право на позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а другий пункт визнає, що держава має право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів". Більше того, верховенство права, один з основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції (пункт 185).

Крім того, Суд наголосив, що будь-яке втручання у здійснення права чи свободи, визнаних Конвенцією, має переслідувати законну ціль. Принцип «справедливого балансу», притаманний статті 1 Першого протоколу до Конвенції, сам по собі передбачає існування загального суспільного інтересу. До того ж, слід нагадати, що різні норми, закріплені у статті 1 Першого протоколу до Конвенції, не є окремими, тобто не пов'язаними між собою, та що друга і третя норми стосуються лише конкретних випадків. Одним із наслідків цього є те, що існування "суспільного інтересу", яке вимагається відповідно до другого речення, або "загального інтересу", посилання на яке міститься у другому пункті, випливає з принципу, встановленого у першому реченні, а отже втручання у здійснення права на мирне володіння майном у розумінні першого речення статті 1 Першого протоколу до Конвенції також повинно переслідувати мету у суспільному інтересі (пункт 187).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (місце реєстрації: Україна, 03057, м.Київ, вул.Антона Цедіка, 13, код ЄДРПОУ 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН» (місцезнаходження: Україна, 02099, м.Київ, вул.Санаторна, буд.9, код ЄДРПОУ 37689420) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4206 від 09.08.2012 року - задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4206 від 09.08.2012 наданого Товариству з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНО-БУРОВА ГРУПА “ТРИТОН» (місцезнаходження: Україна, 02099, м.Київ, вул.Санаторна, буд.9, код ЄДРПОУ 37689420).

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов