03 липня 2025 рокуСправа №160/10783/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
14.04.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-2), в якій просить суд:
- рішення про відмову у перерахунку пенсії відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області від 12.03.2025 № 046550008487 щодо відмови зарахувати періоди роботи до спеціального стажу та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 - визнати протиправним та скасувати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 до спеціального стажу, що надає право на пенсію за вислугу років згідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»: з 06.09.1999 по 16.10.2024 (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача з музичної літератури в Міському комунальному закладі культури «Жовтоводська музична школа» та на підставі п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв'язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до ст. 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV). 05.03.2025 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення та виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню в розмірі 10 місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до п. 7.1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області від 12.03.2025 №046550008487 відмовлено у виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Вважає рішення щодо невиплати належної їй суми 10 місячних пенсій протиправним, а тому звернулася до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами з 02.05.2025 року.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та витребувано матеріали пенсійної справи позивача.
06.05.2025 від відповідача-2 надійшли копії матеріалів пенсійної справи позивача.
16.05.2025 в системі «Електронний суд» від відповідача-2 надійшов відзив. В обґрунтування заперечень представник відповідача посилався, що з 17.10.2024 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону №1058-IV. Страховий стаж ОСОБА_1 складає 40 років 11 місяців 4 дні, позивач продовжує працювати. 05.03.2025 ОСОБА_1 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою щодо призначення та виплати грошової допомоги відповідно пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області від 12.03.2025 № 046550008487 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав, оскільки заклад культури, де працювала позивач, не є загальноосвітнім навчальним закладом та не належить до навчальних закладів та дитячих установ. Також, представник відповідача-2 зауважує у відзиві, що органи Пенсійного фонду України наділені виключними дискреційними повноваженнями на прийняття рішення про призначення пенсії (здійснення перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший) та визначення підстав, за яких призначається (перераховується) пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні (перерахунку), та просив відмовити в задоволенні позову.
19.05.2025 представник позивача надав до суду відповідь на відзив, в якому зазначає, що підвідомчість освітніх закладів не впливає на дане питання і не може обмежувати педагогічних працівників у правах, та посилається на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 30 січня 2019 року у справі № 876/5312/17, що музичні школи входять до структури освіти України, а їх працівники мають право на отримання пенсії за вислугу років.
Відповідач-1 станом на 03.07.2025 року правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, про розгляд справи повідомлявся належним чином шляхом доставлення ухвали про відкриття спрощеного провадження від 18.04.2025 в його електронний кабінет системи «Електронний суд», про що в матеріалах справи міститься відповідна довідка.
За приписами п. 5, 7 ст. 18 КАС України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля). Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи.
Відповідач-1 має зареєстрований електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, тому суд вважає його належним чином повідомленого про розгляд цієї справи.
Згідно із ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалам.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває з 17.10.2024 на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до статті 26 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
29.01.2025 позивач звернулась до пенсійного органу з заявою №334 щодо виплати одноразової грошової допомоги згідно п. 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV. Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України прийнято рішення від 05.02.2025 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки на день досягнення пенсійного віку відсутні відомості про сплату внесків за даними Держаного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування, що підтверджують роботу в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на призначення даної грошової допомоги відсутнє. Рекомендовано звернутися за даним перерахунком після сплати внесків за IV квартал 2024 року.
05.03.2025 позивач звернулась до пенсійного органу з заявою № 691 про призначення/перерахунок пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами, в якій просить призначити грошову допомогу відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV. Подана позивачем заява № 691 була передана за принципом екстериторіальності на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.03.2025 №046550008487 відмовлено у виплаті ОСОБА_1 призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV. Це рішення мотивоване тим, що відповідно до наданих документів період роботи з 06.09.1999 по даний час на посаді викладача музичної літератури в дитячій музичній школі міського комунального закладу культури Жовтоводської музичної школи не підлягає зарахуванню до роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з тим, що заклад культури не є загальноосвітнім навчальним закладом. Тобто, на день досягнення пенсійного віку заявниця працювала в комунальному закладі культури, що не належить до навчальних закладів та дитячих установ, а відтак, пенсійним органом прийнято рішення відмовити заявниці у зв'язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку.
Отже спір між сторонами виник з приводу рішення відповідача щодо не призначення та не виплати позивачу грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі 10 місячних пенсій.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Відповідно до статті 51 Закону №1788-ХІІ, пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Відповідно до абзацу 8 статті 52 Закону №1788-ХІІ, право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55.
Згідно із пунктом «е» статті 55 Закону №1788 окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років. Право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.
Закон України від 05.09.2017 №2145-VІІІ «Про освіту» (далі - Закон №2145-VIII) регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.
За приписами п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону №2145-VIII, педагогічна діяльність - інтелектуальна, творча діяльність педагогічного (науково-педагогічного) працівника або самозайнятої особи у формальній та/або неформальній освіті, спрямована на навчання, виховання та розвиток особистості, її загальнокультурних, громадянських та/або професійних компетентностей.
Частиною першою статті 10 Закону №2145-VIII визначено, що невід'ємними складниками системи освіти є, зокрема, позашкільна освіта. Метою позашкільної освіти є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, технічної та іншої творчості, здобуття ними первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для їх соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності. Позашкільна освіта може здобуватися одночасно із здобуттям дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти (ч. 1-2 ст. 14 Закону №2145-VIII).
Статтею 12 Закону України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 №1841-III (далі Закон №1841-III) та п. 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 06.05.2001 за № 433, передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Відповідно до ст. 21 Закону № 1841-III, право на пенсію за вислугою років мають педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 25.08.1982 позивач з 06.09.1999 і по теперішній час займає посаду викладача музичної літератури в Міському комунальному закладі культури «Жовтоводська музична школа». Вказаний навчальний заклад віднесено до закладу позашкільної освіти.
За приписами пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Так, умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (далі Порядок №1191).
За правилами пункту 5 Порядку №1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-ІV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-XII, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Таким чином, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з:
1) наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних визначених законодавством посадах;
2) вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також
3) неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV будь-якого іншого виду пенсії.
Відповідно до пункту 7 Порядку №1191, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Правову позицію щодо права особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій висловив Верховний Суд у справі №234/13835/17 від 13.03.2018 в якій зазначив, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV будь-якого іншого виду пенсії.
Аналогічна правова позиція також викладена Верховним Судом у постановах від 02.03.2020 по справі №175/4086/16-а, від 28.04.2020 по справі №678/941/17, від 12.03.2019 по справі №127/9277/17 та іншим.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з положеннями статті 62 Закону №1788-XII та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Отже, законодавець встановив, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, і лише у випадку відсутності останньої або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих, зокрема, за місцем роботи.
Судом досліджено записи у трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 25.08.1982, виданої на ім'я позивача, та встановлено наступне:
- з 15.11.1982 по 29.08.1983 перебувала на посаді музичного керівника в дитячому комбінаті № 32 при Південному радіозаводі м. Жовті Води;
- з 15.08.1987 по 05.03.1990 перебувала на посаді вчителя музики в середній школі № 94;
- з 05.03.1990 по 29.05.1992 перебувала на посаді музичного керівника в дитячих яслях-садку при Приладному заводі «Електрон»;
- з 01.06.1992 по 17.12.1998 перебувала на посаді музичного керівника дитячого садка № 34;
-·з 06.09.1999 і по теперішній час перебуває на посаді викладача з музичної літератури в Міському комунальному закладі культури «Жовтоводська музична школа».
Суд звертає увагу, що жодних зауважень щодо наявного у позивача страхового стажу в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-ХІІ та записів трудової книжки, які підтверджують наявність такого стажу відповідачем не зазначено.
При цьому, згідно наданого відповідачем-2 розрахунку при призначенні пенсії, загальний страховий стаж позивача на момент призначення пенсії складає 40 років 11 місяців 4 дні. Страховий стаж до 01.01.2004 становить 20 років 5 місяців 4 дні. Страховий стаж після 01.01.2004 становить 20 років 6 місяців 0 днів.
Зазначені вище докази у їх сукупності підтверджують, що на момент звернення позивача за виплатою грошової допомоги, визначеної пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону№1058-IV, остання працювала в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-ХІІ.
Матеріали справи свідчать, що правом на пенсію за вислугу років позивач не скористалася. Спір щодо таких обставин між сторонами відсутній.
Відтак, у спірних правовідносинах позивачем дотримано всіх умов, визначених пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, для нарахування та виплати їй грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області від 12.03.2025 за № 046550008487 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Так, судом встановлено, що дії Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області, які полягали у незарахуванні періоду роботи позивача з 06.09.1999 по 16.10.2024 на посаді викладача музичної літератури в Міському комунальному закладі культури "Жовтоводська музична школа" до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років згідно п. "е" ст. 55 Закону № 1788-ХІІ, призвели до порушення права ОСОБА_1 на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком.
Суд, приймаючи рішення про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області зарахувати спірні періоди роботи позивача до спеціального стажу та призначити їй пенсію за вислугою років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону № 1788-ХІІ, врахував, що такий спосіб захисту не є втручанням у дискреційні повноваження органів пенсійного фонду, оскільки розрахунок страхового та пільгового стажу судом не проводився.
При цьому суд зазначає, що оскільки оскаржуване рішення було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, то відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області права позивача не були порушені, а тому в задоволенні позовних вимог до відповідача-2 слід відмовити в повному обсязі.
Підводячи висновок викладеному, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області від 12.03.2025 № 046550008487 щодо відмови зарахувати періоди роботи до спеціального стажу та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 до спеціального стажу, що надає право на пенсію за вислугу років згідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»: з 06.09.1999 по 16.10.2024 (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача з музичної літератури в Міському комунальному закладі культури «Жовтоводська музична школа» та на підставі п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв'язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1211 грн 20 коп., що документально підтверджується квитанцією №0004-8394-4145-6463 від 13.04.2025 року.
Оскільки рішення саме Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області стало підставою для звернення до суду з цим позовом, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань саме з вказаного відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн, сплаченого позивачем за подання позовної заяви.
Відповідно до ч. 4 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області від 12.03.2025 № 046550008487 щодо відмови зарахувати періоди роботи до спеціального стажу та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 до спеціального стажу, що надає право на пенсію за вислугу років згідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»: з 06.09.1999 по 16.10.2024 (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача з музичної літератури в Міському комунальному закладі культури «Жовтоводська музична школа» та на підставі п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв'язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець