26 червня 2025 року Справа № 480/6653/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С.Іуткіної ,
представника позивача - Н.В. Бойко,
представника відповідача - Д.С. Свистун,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6653/24 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський Елеватор" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 584118280409 від 06.05.2024 прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області.
Вимоги обґрунтовує тим, що, реєстрація розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної здійснюється після отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). Тобто, можливість зареєструвати РК № 8379 від 30.04.2022 та РК № 9671 від 31.05.2022 з'явилась у позивача лише після їх фактичного отримання від постачальника 08.11.2022 та 15.11.2022 відповідно.
При цьому як вбачається з протоколів проходження електронних документів щодо реєстрації зазначених вище розрахунків коригування, позивачем було дотримано встановлені чинним законодавством строки для їх реєстрації.
Зазначає, що ТОВ "Глухівський Елеватор" з усією відповідальністю поставилось до своїх податкових зобов'язань, виконало усі зобов'язання в повному обсязі одразу, як тільки отримало можливість це зробити (тобто після одержання від постачальника розрахунків коригування), зареєструвавши РК № 8379 від 30.04.2022 та РК № 9671 від 31.05.2022 в строк, визначений п.201.10. ст. 201 ПК України.
Звертає увагу, що відправлення на реєстрацію в ЄРПН ПН № 14 від 31.10.2022 здійснювалось позивачем в період, коли в більшості регіонів України мали місце відключення електроенергії через військову агресію. Так, загальновідомим фактом є те, що в жовтні 2022 року енергетична система України зазнала величезних пошкоджень, у зв'язку з чим по всій країні почалися відключення електроенергії.
Так, зокрема, і 14.11.2022, і 15.11.2022 відключення електроенергії мали місце як в м. Києві, так і в Сумській області.
Враховуючи зазначене вище, вважає, що причиною неотримання позивачем квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної № 14 від 31.10.2022 міг бути технічний збій через відсутність електроенергії, на що позивач вплинути ніяк не міг.
Наголошує, що в діях позивача відсутні ознаки протиправності та вини, а тому позивачем не було вчинено порушення вимог п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Враховуючи наведене, просить адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 11.03.2025 клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський Елеватор" про зупинення провадження задоволено. Зупинено провадження в адміністративній справі № 480/6653/24 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський Елеватор" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення до набрання законної сили судовим рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду по справі № 200/4768/23.
Ухвалою суду від 04.06.2025 поновлено провадження у справі № 480/6653/24, призначено справу до судового розгляду в режимі відеоконференції.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечує, зазначає, що у зв'язку з встановленими контролюючим органом порушеннями граничного терміну реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН прийняте податкове повідомлення-рішення за ф. "Н" від 06.05.2024 № 584118280409 про застосування штрафних санкцій на загальну суму 36 234,21 грн. в тому числі у розмірах:
- 10 відс. від суми ПДВ, зазначеної у податковій накладній від 31.10.2022 № 14 на суму 35568,03 грн;
- 40 відс. від суми ПДВ, зазначеної у розрахунку коригування № 8379 від 30.04.2022 та № 9671 від 31.05.2022 на суму 666,18 гривень.
Обґрунтовуючи наявність підстав для скасування спірного податкового повідомлення-рішення позивач посилається на те, що розрахунки коригування до податкових накладних, по яким згідно висновків перевірки було встановлено порушення граничного строку реєстрації, були зареєстровані в межах 15-денного строку з дня їх отримання від постачальника, що свідчить про дотримання позивачем строку реєстрації розрахунків коригувань, який визначено у статті 192 ПК України.
Однак, в ході перевірки встановлено, що два розрахунки коригування № 8379 від 30.04.2022 та № 9671 від 31.05.2022) до податкових накладних, якими передбачалось зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, складені постачальником ТОВ "Глухівський Елеватор" - ПП "Укрпалетсистем" у квітні та травні 2022 року, а зареєстровані ТОВ "Глухівський Елеватор" лише у листопаді 2022 року. Зокрема, РК № 8379 від 30.04.2022 було фактично зареєстровано 09.11.2022, РК № 9671 від 31.05.2022 було фактично зареєстровано 16.11.2022.
Поряд з цим, позивач зазначає, що ним не було порушено вимог ПК України в частині вимог щодо строків реєстрації РК до ПН в ЄРПН, адже наведені розрахунки коригування було зареєсровано впродовж 15 календарних днів з дня отримання їх від постачальників.
На підтвердження зазначених тверджень надаються протоколи руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, а також відповідь ТОВ "М.Е.ДОК" - компанії, яка здійснює обслуговування програмного забезпечення, яким користується позивач для відправки звітності до контролюючого орану, яка містить відомості про дату отримання ТОВ "Глухівський Елеватор" розрахунків коригування від контрагнета-постачальника.
Однак представник зазначає, що за допомогою протоколів руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій не можна підтвердити дату отримання розрахунків коригування від постачальника, адже аналізуючи такі протоколи, які складені в довільній формі, по-перше, взагалі не уявляється можливим встановити джерело їх походження, зокрема незрозуміло оригінал якого документа став підставою для виготовлення відповідних копій на паперових носіях. А по-друге, зі змісту таких листів неможливо встановити, який саме документ з розширенням XML направлено.
Крім того, позивачем на розгляд заперечення не надавалась відповідь ТОВ "М.Е.ДОК" з відомостями про дату отримання ТОВ "Глухівський Елеватор" розрахунків коригування від контрагнета-постачальника.
Крім того, звертає увагу на те, що подана на реєстрацію податкова накладна № 14 датована 31.10.2022. Тобто 31.10.2022 є датою її складання. Водночас, згідно даних квитанції, надісланої за результатами автоматизованого моніторингу поданої позивачем податкової накладної, датою подання такої податкової накладної на реєстрацію є 16.11.2022. У задоволенні позову просить відмовити.
Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Головним управлінням ДПС у Сумській області проведено камеральну перевірку ТОВ "Глухівський Елеватор" з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за квітень, травень, червень, жовтень 2022 року.
За результатами камеральної перевірки складено акт від 25.03.2024 № 3039/А/18-28-04-09-02/34950527, яким встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині недотримання термінів реєстрації 4-х розрахунків коригування та однієї податкової накладної, в т.ч.:
РК № 8379 від 30.04.2022 на суму ПДВ (-) 545,94 грн, граничний термін реєстрації -15.07.2022, зареєстровано в ЄРПН 09.11.2022 з порушенням строку реєстрації на 117 календарних днів;
РК № 9671 від 31.05.2022 на суму ПДВ (-) 1119,50 грн, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, зареєстровано в ЄРПН 16.11.2022, з порушенням строку реєстрації на 124 календарних днів;
РК № 16657 від 30.06.2022 на суму ПДВ (-) 98,13 грн, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, зареєстровано в ЄРПН 09.11.2022, з порушенням строку реєстрації на 117 календарних днів;
РК № 16658 від 30.06.2022 на суму ПДВ (-) 81,06 грн, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, зареєстровано в ЄРПН 18.01.2023, з порушенням строку реєстрації на 187 календарних днів;
ПН № 14 від 31.10.2022 на суму ПДВ 355 680,25 грн, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, зареєстровано в ЄРПН 16.11.2023, з порушенням строку реєстрації на 1 календарний день.
Відповідальність за встановлені порушення передбачена пунктом 120.1.1 ст. 1201 ПК України.
06 травня 2024 року ГУ ДПС у Сумській області прийняте рішення податкове повідомлення-рішення, яким застосовано штраф за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, та разом з підпунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків до податкових накладних застосовано штраф у сумі 36 234, 21 грн.
Не погодившись з висновками акту камеральної перевірки, позивачем надано до ГУ ДПС у Сумській області заперечення від 15.04.2024 № 28 (вх. ГУ ДПС у Сумській області № 9768/6 від 17.04.2024).
За результатами розгляду заперечення висновок акту щодо встановлених порушень скасовано по 2-х розрахунках коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику у ЄРПН, складених за червень 2022 року на загальну суму ПДВ (- 179,19 грн). В іншій частині акту висновки залишено без змін. Відповідь про результати розгляду заперечення направлено позивачу листом від 01.05.2024 № 1180/12/18-28-04-02-05 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Згідно п.201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абз.1 п.201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Положенням абз.4 п.201.10 статті 201 ПК України передбачено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з абз.14 п.201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п.201.10 статті 201 ПК України.
Згідно п.120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже за порушення строків реєстрації податкових накладних до платника застосовується штраф за п.120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Предметом спору у даній справі є своєчасність виконання платником податку свого податкового обов'язку щодо дотримання термінів, зокрема реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування та правомірність притягнення платника податку до відповідальності за порушення строків реєстрації ПН/РК в умовах карантину та воєнного стану в Україні.
Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX "Про внесення змін до розділу XX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Отже розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Вказана правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 30.01.2024 у справі № 280/4484/23, від 06 лютого 2024 року справа № 160/10740/23.
Передбачена приписами пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДПС у строк, встановлений цією статтею.
Як зазначалося вище, зі змісту акту перевірки вбачається, що за результатами проведеної перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 ПКУ, в частині порушення термінів реєстрації чотирьох розрахунків коригування та однієї податкової накладної.
Так, в ході перевірки встановлено, що два розрахунки коригування № 8379 від 30.04.2022 та № 9671 від 31.05.2022) до податкових накладних, якими передбачалось зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, складені постачальником ТОВ "Глухівський Елеватор" - ПП "Укрпалетсистем" у квітні та травні 2022 року, а зареєстровані ТОВ "Глухівський Елеватор" лише у листопаді 2022 року. Зокрема, РК № 8379 від 30.04.2022 було фактично зареєстровано 09.11.2022, РК № 9671 від 31.05.2022 було фактично зареєстровано 16.11.2022.
Крім того, в ході перевірки встановлено, що податкова накладна № 14 від 31.10.2022 була фактично зареєстрована 16.11.2022, в той час як у відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України граничний строк реєстрації податкової накладної із датою складання - 31.10.2022, припадав на 15.11.2022 включно.
Поряд з цим, позивач зазначає про те, що податкова накладна № 14 від 31.10.2022 була подана ним на реєстрацію 14.11.2022 о 11:47.
Однак, як встановлено судом, подана на реєстрацію податкова накладна № 14 датована 31.10.2022. Тобто 31.10.2022 є датою її складання. Водночас, згідно даних квитанції, надісланої за результатами автоматизованого моніторингу поданої позивачем податкової накладної, датою подання такої податкової накладної на реєстрацію є 16.11.2022.
За таких обставин, спірне податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками перевірки та на підставі акту перевірки, суд вважає правомірним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства.
З урахуванням наведених вище обставин в їх сукупності, суд визнає про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський Елеватор" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30.06.2025.
Суддя М.М. Шаповал