про зміну способу і порядку виконання судового рішення
30 червня 2025 року Справа № 480/230/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.02.2023 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладену у листі від 22.12.2022 у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 згідно нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 11/51925/4308 від 09.12.2022 і зобов'язано провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 % грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 11/51925/4308 від 09.12.2022 із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
23.03.2023 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 % грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 11/51925/4308 від 09.12.2022 із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
У подальшому позивач подав до суду заяву, у якій просив суд змінити спосіб і порядок виконання рішення суду по справі № 480/230/23, а саме: в частині стягнення коштів, нарахованих за період в розмірі 235115,47 грн, змінити спосіб і порядок виконання рішення суду шляхом стягнення з ГУ ПФУ в Сумській області на користь позивача заборгованість в сумі 235115,47, нарахованих коштів.
Заява обґрунтована тим, що згідно ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Заявник вказує, що з дня набрання рішенням законної сили у цій справі сплинуло більше ніж двох місяці, що свідчить про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим.
Вказану заяву позивача призначено до розгляду в засіданні на 30.06.2025.
Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином. У заяві позивач просив здійснювати розгляд заяви за його відсутності.
У відповідності до ч.2 ст.378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи вказане, суд вважає можливим розгляд заяви здійснювати у відсутності позивача та представника відповідача.
Відповідно до вимог ч.13 ст.10 та ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви позивача з наданими доказами, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Приписами статті 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 № 4901-VI встановлено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України Про виконавче провадження з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом.
Втім, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті. Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.
Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб, а обов'язок державного виконавця - це звернення до суду та такий обов'язок виникає через два місяці з дня відкриття виконавчого провадження за умови, що рішення суду не виконане, а стягувач не чинить перешкоди провадженню виконавчих дій.
При цьому невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Як вбачається з листа відповідача, ГУ ПФУ в Сумській області на виконання рішення суду у цій справі здійснено перерахунок пенсії. Сума перерахованих коштів нарахована до виплати та становить 235115,47 грн, яка буде виплачена за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на що мету, оскільки згідно зі статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право па пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Також у вказаному листі було зазначено, що згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
З урахуванням вказаних норм представник відповідача у зазначеному листі вказав, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до Головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Судом встановлено, що рішення суду, яким зобов'язано відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, відповідачем не виконане більше ніж протягом 2 місяців з дня набрання судового рішення законної сили, а стягувач не чинить перешкоди провадженню виконавчих дій.
Також судом встановлено, що за приписами статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Таким чином, стягнення коштів може відбутись лише за рахунок коштів Державного бюджету України, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату поточних платежів.
Враховуючи викладене, та беручи до уваги, що судове рішення, яким зобов'язано орган Пенсійного фонду здійснити нарахування та виплату пенсії, не було виконано протягом 2 місяців з дня набрання ним законної сили, керуючись ч.3 ст.378 КАС України, суд визнає про задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення у цій справі.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.
Змінити спосіб виконання судового рішення від 23.06.2022 у справі № 480/230/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 коштів у розмірі 235115,47 гривень.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя М.М. Шаповал