Справа № 524/7708/25
Номер провадження 3/524/2448/25
04.07.2025 року суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області Олейнікова Г.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,за участю захисника Ульянова Р.А., потерпілої ОСОБА_2 , розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого фізичною особою-підприємцем, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ст.173-2 ч.2 КУпАП, -
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 13.06.2025 року, о 22 год. 40 хв., за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно колишньої дружини ОСОБА_2 у присутності неповнолітнього ОСОБА_3 , чим завдав шкоди психологічному здоров'ю.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнав та пояснив, що 13.06.2025 року, між ним та його колишньою дружиною ОСОБА_2 виникла звичайна побутова сварка. Ніяких претензій один до одного вони не мають.
Захисник Ульянов Р.А. в судовому засіданні пояснив, що сам факт вчинення домашнього насильства в присутності дитини, за відсутності діянь та наслідків передбачених ч.1 ст. 173-2 КУпАП стосовно такої дитини, не може свідчити про наявність у діях особи що притягається до адміністративної відповідальності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, та доданих до нього матеріалів, в якому зазначено, що ОСОБА_4 у присутності дитини вчиняв відносно своєї дружини домашнє насильство. При цьому протокол про адміністративне правопорушення не містить даних про те, що ОСОБА_4 вчиняв дії передбачені ст. 173-2 КУпАП саме стосовно свого сина ОСОБА_5 , як про це зазначено у ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, а також відсутні будь-які підтерджені доказами дані про те, що діяннями ОСОБА_6 була завдана шкода фізичному або психічному здоров?ю його сина. В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які докази того, що ОСОБА_4 по відношенню до неповнолітнього сина вчиняв діяння фізичного, психологічного чи економічного характеру, а також завдавав йому будь-якої шкоди, тому просить суд закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.173-2 ч.2 КУпАП.
Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що 13.06.2025 року між нею та ОСОБА_1 виникла побутова сварка, яка була вирішена, тому вважає, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 ч.2 КУпАП.
Суддя, вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, потерпілу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст.173-2 ч.2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого зазначеною статтею, полягає в умисному вчиненні будь-яких із зазначених в диспозиції дій, та передбачає існування обов'язкової ознаки настання фізичної чи психологічної шкоди, яка була завдана потерпілому.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Для наявності складу адміністративного правопорушення щодо вчинення домашнього насильства є обов'язковим одночасне існування вищевказаних ознак, у разі відсутності хоча б однієї із ознак дії особи не можна розцінювати як насильство.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22.05.2024 року за № 3733-ІХ статтю 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення викладено у новій редакції, яка набрала чинності з 19 грудня 2024 року.
Отже, з 19 грудня 2024 року вчинення домашнього насильства характеризується такою обов'язковою ознакою, як завдання наслідків у виді шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Стаття 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначає, що особою, яка постраждала від домашнього насильства - особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі; дитина, яка постраждала від домашнього насильства - особа, яка не досягла 18 років та зазнала домашнього насильства у будь-якій формі або стала свідком (очевидцем) такого насильства.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-IX від 22.05.2024 внесено зміни до ст. 269 КУпАП, відповідно до якої якщо адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173-2 або 173-6 цього Кодексу, було вчинено у присутності малолітньої чи неповнолітньої особи, така особа також визнається потерпілим, незалежно від того, чи було їй заподіяно шкоду таким правопорушенням, і на неї поширюються права потерпілого, крім права на відшкодування майнової шкоди.
Якщо правопорушення вчинено не стосовно малолітньої дитини, а тільки у її присутності, то вказана дитина визнається потерпілою і у працівників поліції не має необхідності складати окремий протокол, так як жодних дій по відношенню до дитини вчинено не було.
Отже, сам факт вчинення домашнього насильства в присутності дитини, за відсутності діянь та наслідків передбачених ч.1 ст. 173-2 КУпАП стосовно такої дитини, не може свідчити про наявність у діях особи що притягається до адміністративної відповідальності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, та доданих до нього матеріалів, вбачається , що ОСОБА_1 у присутності дитини ОСОБА_7 вчиняв відносно своєї дружини домашнє насильство.
При цьому протокол про адміністративне правопорушення не містить даних про те, що ОСОБА_1 вчиняв дії передбачені ч. ст.. 173-2 КУпАП саме стосовно дитини ОСОБА_8 , як про це зазначено у ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, а також те, що діяннями ОСОБА_1 була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю цієї дитини.
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які докази того, що ОСОБА_1 по відношенню до малолітньої дитини, вчиняв діяння фізичного, психологічного чи економічного характеру, а також завдання шкоди неповнолітній дитині.
Відповідно до ст. п.1 ч. 1 ст.247 провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-рп2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї грунтується на конституційних принципах і правових презумпціях , в тому числі і закріпленій в ст. 62 Конституції України.
У відповідності до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на викладене та на зазначений конституційний припис, за відсутності належних та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення приходжу до висновку, що в ОСОБА_9 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП
Керуючись ст. 173-2 ч.2, 245,247,250,251,276-280,283-285КУпАП, суддя,-
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 173-2 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, його законним представником, адвокатом, потерпілим, його представником в Полтавський апеляційний суд ,через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її винесення.
Головуючий суддя: Ганна ОЛЕЙНІКОВА