Єдиний унікальний № 501/2543/25
Провадження № 3/501/708/25
03 липня 2025 року м. Чорноморськ
Чорноморський міський суд Одеської області, суддя Тюмін Ю.О.
Особа, стосовно якої розглядається справа:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Обставини, установлені під час розгляду справи:
23.05.2025 р. о 17:50 год. ОСОБА_1 в с. Малодолинське, вул. Незалежності, 14, в порушення п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, керувала транспортним засобом БМВ д.н.з. НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння із згоди водія у встановленому порядку проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосування приладу Драгер 6820 номер 0253, результат огляду - 1.04 проміле, крім того, ОСОБА_1 23.05.2025 р. о 17:50 год. с. Малодолинське, вул. Незалежності, 14, керуючи автомобілем засобом БМВ д.н.з. НОМЕР_1 в порушення п. 12.1 ПДР, не обрала безпечну швидкість руху, не впоралась з керуванням, в наслідок чого допустила наїзд на перешкоду у вигляді паркану, транспортний засіб отримав механічні пошкодження, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП.
Нормативні акти, що передбачають відповідальність за такі адміністративне правопорушення:
«Стаття 124 КУпАП. Порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна .
Порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Стаття 130. Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -
тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»
Мотиви суду:
Притягувана в судове засідання не з'явилась, не подала клопотання про відкладення судового засідання. Про час та місце розгляду справи був повідомлена належним чином, що підтверджується довідкою про доставку смс-повістки, а тому суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Зі змісту ч. 2 ст. 268 КУпАП слідує, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 , притягувана керувала транспортним засобом - автомобілем марки БМВ д.н.з. НОМЕР_1 23.05.2025 р. приблизно о 17:50 год., не впоралась з керуванням та допустила наїзд на паркан, перед тим, як сісти за кермо вживала алкогольні напої, а саме пляшку пива об'ємом 0,5 л.
Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним (12.1 ПДР).
Відповідно до п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
Відповідно до п. 2, 3, 5, 6 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого Постановою КМ № 1103 від 17 грудня 2008 р., огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність).
Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння.
Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Винуватість притягуваної підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення, відеозаписом до протоколу, схемою місця ДТП, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , висновком щодо результатів тестування алкотестером драгер № 360, актом огляду на стан сп'яніння.
Відеозапис, доданий до протоколу про адміністративні правопорушення містить вичерпні відомості для встановлення обставин керування транспортним засобом ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння. Так на відеозаписі зафіксовано, що притягувана виходить з салону автомобіля, який пошкодив паркан. Працівником поліції роз'яснено права притягуваній, на запитання поліцейського пояснила, що керувала транспортним засобом та вживала алкогольні напої, а саме пляшку пива, поліцейським роз'яснено необхідність та порядок проведення огляду на стан сп'яніння згідно з ознаками такого стану, а саме запаху алкоголю з порожнини роту, після чого запропоновано пройти огляд на місці, на що притягувана погодилась пройти огляд на місці. Далі працівником поліції надано трубку до алкотестеру для перевірки на цілісність, роз'яснено порядок проходження тестування, після чого ОСОБА_1 пройшла огляд на місці, результат якого склав 1,04 проміле, далі поліцейським роз'яснено допустиму норму, продемонстровано притягуваній результат та зафіксовано на відеозапис, роздруковано результати тестування та ознайомлено притягувану під підпис. На запитання поліцейського, чи погоджується притягувана з результатами тестування, остання повідомила, що погоджується. Далі поліцейським роз'яснено можливість пройти огляд у медичному закладі у разі незгоди з результатами огляду на місці, на що притягувана не виявила бажання проходити огляд в медичному закладі. Також зафіксовано, що керування транспортним засобом передано.
Відповідно роздруківки тестування на алкоголь до протоколу про адміністративне правопорушення від 12.05.2025 р. ОСОБА_1 перебувала у стані алкогольного сп'яніння, притягувану ознайомлено з результатами роздруківки, про що свідчить його підпис.
При накладенні стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, керуючись вимогами ч. 2 ст. 33 КУпАП, не враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Ч. 2 ст. 36 КУпАП передбачає, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Тому, відповідно до вимог ч. 2 ст.36 КУпАП стягнення слід накласти в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП та накласти адміністративне стягнення:
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік;
- за ст. 124 КУпАП у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік;
Остаточне стягнення на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП визначити в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП - у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
У разі несплати штрафу через п'ятнадцять днів з дня вручення порушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до статті 308 КУпАП, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби з метою стягнення подвійного розміру штрафу - 34 000 грн. та витрат на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.
Суддя Ю.О. Тюмін