05.12.07р.
Справа № А16/373-07
За позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод", м.Дніпропетровськ
про стягнення 1 781 285 грн. 30 коп.
Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.
Секретар судового засідання БЕЗРЕБРА А.Ю.
Представники сторін:
від позивача: Григору О.О., провідний спеціаліст, довіреність від 08.08.2007 року №03-06/0994
від відповідача: Сорокін В.В., представник, довіреність від 29.12.2006 року
Позивач просить стягнути з відповідача 1683793 грн. 28 коп. - адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця, 97492,02 грн. -пені, всього 1 781 285 грн. 30 коп., судові витрати по справі покласти на відповідача.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідачем за даними звіту про працевлаштування інвалідів за 2006 рік (форма 10-ПІ річна) не виконано норму закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів».
Відповідач у відгуку на позов (вх.№21103 від 05.12.2007р.) позовні вимоги не визнає та просить в позові відмовити, посилаючись не те, що підприємством у 2006 році вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення порушення порядку здійснення господарської діяльності у вигляді невиконання нормативу працевлаштування інвалідів на підприємстві. В свою чергу це є законними підставами для звільнення підприємства від застосування до нього адміністративно-господарських санкцій. Відповідач зазначає, що у 2006 році наказом №537 від 30.12.2005 року було створено та введено до штатного розкладу підприємства 114 робочих місць для інвалідів, своєчасно надавало до центру зайнятості Звіт про наявність вакансій за формою №3-ПН, в якому зазначалося про наявність на підприємстві вакансій для працевлаштування інвалідів та звітувало про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Дослідивши матеріали, вислухавши пояснення представників, господарський суд, -
- згідно із частиною 1 статті 19 Закону України від 21.03.1991р. №876ХІІ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі -Закон) для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця;
- відповідно до звіту відповідача -Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод" про зайнятість та працевлаштування інвалідів від 31.01.2007р. за 2006р. (форма №10-ПІ) середньооблікова чисельність штатних працівників відповідача становила 4381 працівника, у зв'язку з чим норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у відповідності до статті 19 Закону становить 175 робочих місця;
- згідно звіту, наданого відповідачем позивачу 31.01.2007р., у відповідача у 2006році були працевлаштовані 71 інвалід;
- відповідно до статті 18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- таким чином, створеним робочим місцем є те, яке введено в дію шляхом працевлаштування інваліда; згідно чинного законодавства відповідач повинен відповідно до 4-х відсоткового нормативу створити робочі місця для праці інвалідів, інформувати центри зайнятості та відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо наявності вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів;
- у відповідності з пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002р. №1434, у складі Мінпраці діє Фонд соціального захисту інвалідів, як урядовий орган державного управління;
- пунктом 3 цього Положення передбачено, що одним з основних завдань Фонду є здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів;
- відповідно до підпункту 3 пункту 4 та підпункту 3 пункту 5 зазначеного Положення Фонду надано право здійснювати контроль за своєчасним перерахуванням підприємствами сум штрафних санкцій за недодержання ними нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів та проводити перевірки підприємств щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів;
- як вбачається з матеріалів справи наказом №537 від 30.12.2005 року відповідач створив на підприємстві 114 робочих місць для працевлаштування інвалідів на виконання вимог Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»;
- відповідач протягом 2006 року подавало до Ленінського районного центру зайнятості Звіти про наявність вакансій (форма №3-ПН), в яких зазначало про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів (копії Звітів знаходяться в матеріалах справи);
- відповідач протягом 2006 року звертався до Ленінського районного центру зайнятості (лист №62/юр-3-44 від 10.05.2006 року), Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (лист №62-3-45 від 10.05.2006 року), Дніпропетровського обласного центру медико-соціальної експертизи (лист №62/юр-3-42 від 05.05.2006 року) з проханням сприяння працевлаштування інвалідів на підприємство;
- крім того, відповідачем надавалися оголошення в газети "Трудовые резервы" та "Днепр вечерний" про наявність вакантних місць для інвалідів;
- відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості;
- отже, з урахуванням того, що відповідач вживав всі заходи для працевлаштування інвалідів, вина відповідача у незайнятості вакантних місць інвалідами відсутня, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 94, 160-163, 186,254 пунктом 6 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В позові відмовити.
Постанова може бути оскаржена у порядку і строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили у відповідності до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО
Дата складання постанови у повному обсязі -29.12.2007р.