Рішення від 12.01.2008 по справі 37/482-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27.12.07р.

Справа № 37/482-07

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ

до Дніпродзержинська міська Рада, м.Дніпродзержинськ

Третя особа на боці позивача : Дніпродзержинський міський центр зайнятості, м.Дніпродзержинськ

про визнання права власності

Суддя Кеся Н.Б.

Представники:

від позивача: Лісоволенко Р.М. дов № 53 від 13.09.2006 року

від відповідача: Білий Ю.М. дов № 536 від 16.02.2007 року

від 3-ї особи: Шленчак Ю.М. дов № 536 від 16.02.2007 року

Суть спору:

Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (далі -позивач) звернулася з позовом до Дніпродзержинської міської Ради (далі -відповідач) і просить суд визнати право державної власності на шість гаражів (Л-1, З-1, Ж-1, Є-1, Д-1, Г-1), навісу (К-1), прибудова (А-1), сарай (В-1), які розташовані за адресою: м.Дніпродзержинськ, вул.Медична, 6. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на наявність правових підстав для визнання права власності держави на об'єкти нерухомості, які були збудовані за рахунок Дніпродзержинського міського центру зайнятості, на земельній ділянці, що знаходиться в постійному користуванні зазначеного центру.

Відповідач в судовому засіданні вирішення даного спору залишив на розсуд суду.

Третя особа проти позову не заперечувала.

Заслухавши пояснення сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Листом від 27.09.2007року №3709 Дніпродзержинський міський центр зайнятості звернувся до регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (далі- регіональне відділення) з проханням пред'явити позов про визнання права державної власності на самовільно збудовані споруди, а саме, шість гаражів (Л-1, 3-1,Ж-1,Є-1, Д-1,Г-1), навіс (К-1) та прибудова (А-1), сарай (В-1), які розташовані на території Дніпродзержинського міського центру зайнятості по вул. Медичній,6 у м. Дніпродзержинську, та збудовані за кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Свідоцтва на право власності на вищевказані споруди не має.

Як вбачається з наданих центром зайнятості документів, рішенням від 18.08.1993 року № 354 виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради народних депутатів Дніпропетровської області було надано дозвіл на виконання проектно-розвідувальних робіт міському державному центру зайнятості населення на вільній території, що прилигає до приміщення по вул. Медичній,6 у м.Дніпродзержинську.

За поясненнями третьої особи, відповідач відмовився визнати право власності на побудовані спірні приміщення з посиланням на те, що відсутня відповідна комісія для вирішення цього питання.

Земельна ділянка, по вул.Медичній,6, на якій побудовано вищезазначені об'єкти, надана центру зайнятості для постійного користування для розміщення адміністративних будівель Дніпродзержинського міського центру зайнятості, про що свідчить державний Акт на право постійного користування землею, виданий Дніпродзержинською міською радою 31.07.1995 року.

Згідно технічного висновку №106 від 16.06.2005р. державного проектного інституту

"Дніпродзержинськгражданпроект" порушень стосовно будівлі вищезазначених об'єктів виявлено не було.

Із рішення господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.1997року у справі №16-176 за позовом ТОВ МПЗП «АСТЗК» до міського центу зайнятості м.Дніпродзержинська та обласного центру зайнятості, м.Дніпропетровськ, вбачається, що спірні приміщення збудовані за рахунок держави через міський центр зайнятості.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України підстави набуття права власності Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

В силу ст.376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Враховуючи наведені норми чинного законодавства, суд вважає за можливе задовольнити позов у повному обсязі, оскільки спірні приміщення збудовані за державні кошти і на земельній ділянці, що знаходиться в користуванні державної установи -міського центру зайнятості, який вважає позов обґрунтованим. Крім цього, суд не вбачає з факту побудови спірних об'єктів нерухомості порушення прав інших осіб.

Відповідно до ч.2 ст. 326 ЦК України, від імені та в інтересах держави Україна, право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Управління державним майном від імені народу здійснює відповідно Верховна Рада України і місцеві Ради народних депутатів України, а також уповноважені ними державні органи.

Державні органи, уповноважені управляти державним майном, вирішують питання створення підприємств і визначення цілей їх діяльності, реорганізацій і ліквідації, здійснюють контроль за ефективністю використання і схоронністю довіреного їм державного майна та інші дії відповідно до законодавчих актів України.

Стаття 116 Конституції України забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності, здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

Частиною 2 статті 141 ГК України визначено, що управління об'єктами державної власності відповідно до закону здійснюють Кабінет Міністрів України і, за його уповноваженням, центральні та місцеві органи виконавчої влади. У випадках, передбачених законом, управління державним майном здійснюють також інші суб'єкти.

Держава через уповноважені органи державної влади здійснює права власника також щодо об'єктів права власності Українського народу, зазначених у частині першій статті 148 цього Кодексу.

У зв'язку з наведеним суд вважає правомірним звернення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати право державної власності на шість гаражів (Л-1, 3-1, Ж-1, Є-1, Д-1, Г-1), навісу (К-1), прибудова (А-1), сарай (В-1), які розташовані за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул.Медична, 6.

Суддя Н.Б.Кеся