Ухвала від 04.07.2025 по справі 760/14447/25

Справа №760/14447/25 1-кс/760/7520/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2025 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшої слідчої в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській обл. ОСОБА_2 , про тимчасовий доступ до речей та документів які містять охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.01.2025 під № 42025110000000013 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшої слідчої в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській обл. ОСОБА_2 , про тимчасовий доступ до речей та документів які містять охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.01.2025 під № 42025110000000013 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-2 КК України.

Подане клопотання обґрунтовується тим, що Слідчим управлінням ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025110000000013, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.01.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у березні 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 оголошено тендерну пропозицію щодо закупівлі послуг з ІНФОРМАЦІЯ_10).

Так, ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) як учасником вказаної тендерної пропозиції вказані умови, які передбачали найвищу вартість за надання послуг з ІНФОРМАЦІЯ_11, та найкоротші строки виконання робіт, терміном до кінця 2023 року.

ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) як учасником вказаної тендерної пропозиції вказані умови з поданою вартістю виконання контракту у розмірі ІНФОРМАЦІЯ_12 менше ніж в ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

За результатами оцінки наданих пропозицій, серед яких був ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з поданою вартістю виконання капітального ремонту ІНФОРМАЦІЯ_13 з доведенням до виду ІНФОРМАЦІЯ_14 становила ІНФОРМАЦІЯ_15 (з ПДВ, без встановленння приладів з поліпшеними характеристиками) та ІНФОРМАЦІЯ_16 менше ніж в іншого учасника, ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано переможцем ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та укладено державний контракт від ІНФОРМАЦІЯ_17

У подальшому, ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » і польська компанія « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (торговий реєстраційний номер НОМЕР_3 ) уклали зовнішньоекономічну угоду від ІНФОРМАЦІЯ_18 з обов'язковою умовою використання виробничих потужностей у Республіці Польщі та залучення українських субпідрядників.

У зв'язку із відсутністю необхідних виробничих і технологічних потужностей та фахової підготовки працівників для проведення ІНФОРМАЦІЯ_19 з доведенням до рівня ІНФОРМАЦІЯ_27, польське підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_4 » уклало з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) зовнішньоекономічний договір від ІНФОРМАЦІЯ_20 ІНФОРМАЦІЯ_13 у кількості ІНФОРМАЦІЯ_21 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), засновниками якого є громадяни України, які в свою чергу є беніфіціарами вказаної вище польської юридичної особи, що свідчить про фіктивність виконання послуг з ремонту іноземним підрядником, привласнення бюджетних коштів шляхом їх розміщення на банківських рахунках підконтрольних приватних установ.

Також, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що після проведення ІНФОРМАЦІЯ_22 передано кінцевому споживачу у незадовільному стані, про що направлені листи ІНФОРМАЦІЯ_23 до ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо виявлених пошкоджень у понад ІНФОРМАЦІЯ_24 тощо.

Крім того, за результатами проведених робіт суттєво змінено модифікацію, яка доведена до рівня ІНФОРМАЦІЯ_25, що є істотним відхиленням від умов зазначених у державному контракті та порушення строків державного замовлення, які постійно продовжуються додатковими угодами між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Крім того, встановлено, що для виконання зовнішньоекономічного договору польською компанією « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримало відкритий висновок ІНФОРМАЦІЯ_8 від 02.05.2022 № 30020100 на тимчасове вивезення розробленої за рахунок бюджетних коштів технічної документації ІНФОРМАЦІЯ_26, що є порушенням норми законодавства України про державний експортний контроль, адже розкриття технологій іноземцю є експортом та необхідно було отримати державним спецекспортером дозволу на експорт Технології.

По закінченню строку дозвільних документів на здійснення вказаної вище міжнародної передачі, ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не ввезено на територію України технічну документацію ІНФОРМАЦІЯ_27, іноземним підрядником продовжено надання послуги з ІНФОРМАЦІЯ_28 і використання вказаної вище технічної документації, що є фактом ознайомлення іноземними громадянами з Технологією за межами держави.

Разом з тим, під час виконання зовнішньоекономічної угоди, іноземний виконавець мав технологічні складнощі під час ІНФОРМАЦІЯ_29, у зв'язку з чим, в ході листування між ІНФОРМАЦІЯ_1 і ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », державний спецекспортер неодноразово отримував повідомлення щодо впровадження розроблених за бюджетні кошти зміни в конструкторську документацію до ІНФОРМАЦІЯ_27, які вивезені на територію іноземної держави без отримання дозвільних документів ІНФОРМАЦІЯ_9 з подальшою передачею польському підприємству, що підтверджується відображеними відомостями у складених компанією « ІНФОРМАЦІЯ_4 » сертифікатах відповідності, з доданими переліками внесених змін, відступів від вимог технічної документації та випробувань ІНФОРМАЦІЯ_27.

Таким чином, у органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що відомості, які містяться в документах та речах, мають значення для досудового розслідування кримінального провадження, а саме в:

- установчих документів (статуту з усіма змінам та доповненнями станом на 2022 - 2025 роки) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 );

- наказах на призначення, посадових інструкціях посадових ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), що брали участь у укладанні, підписанні договору комісії від ІНФОРМАЦІЯ_30 додатків, доповнень, додаткових угод до нього;

- договір комісії від ІНФОРМАЦІЯ_30 з усіма додатками, доповненнями, додатковими угодами,

- документах, що підтверджують факт виконання договору комісії від ІНФОРМАЦІЯ_30 з усіма додатками, доповненнями, додатковими угодами, а саме актів виконаних робіт форми КБ-2в та довідок форми КБ-3, актів прийому-передачі матеріальних цінностей, матеріальних та нематеріальних активів, актів приймання виконаних робіт, видаткових, прибуткових, товарно-транспортних накладних, документів щодо взяття на баланс матеріальних цінностей;

-документах, що підтверджують здійснення взаєморозрахунків по договору комісії від ІНФОРМАЦІЯ_30,

-документах щодо проведення переговірної роботи з визначення переможця на проведення капітального ремонту ІНФОРМАЦІЯ_13 з доведенням до виду ІНФОРМАЦІЯ_27, копії наказів про відрядження, відповідні службові записки, доповідні, технічні завдання, кошториси та інше;

-документах, на підставі яких було прийнято рішення щодо укладання державного контракту з ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на проведення капітального ремонту ІНФОРМАЦІЯ_13 з доведенням до виду ІНФОРМАЦІЯ_27;

-документах, що стали підставою для укладання державного контракту, зокрема: усе (без виключення) листування, комерційні пропозиції та інше;

-документах щодо необхідності закупівлі послуг з капітального ремонту та модернізації ІНФОРМАЦІЯ_13 за кордоном, копії можливих наявних рішень, наказів, висновків, розпоряджень тощо;

-усіх комерційних пропозицій від потенційних виконавців/постачальників (у т.ч. іноземних) надання послуги з капітального ремонту та модернізації ІНФОРМАЦІЯ_13 та направлені українському кінцевому споживачу;

мають значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, осіб причетних до вказаного кримінального правопорушення, та будуть використані, як докази у кримінальному провадженні, а також з метою надання документам належної правової оцінки, всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, необхідні для проведення допитів, та інших слідчих і процесуальних дій під час здійснення досудового розслідування та можуть бути використані як докази стороною обвинувачення для доказування події кримінального правопорушення, винуватості обвинуваченого та інших обставин, визначених ст. 91 КПК України.

03.07.2025 на адресу суду надійшла заява старшої слідчої в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській обл. ОСОБА_2 , про розгляд поданого клопотання без його участі, в якому він підтримав доводи, викладені в клопотанні.

Розглянувши дане клопотання слідчої, долучені до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Володільці інформації про час та місце розгляду клопотання слідчого не повідомлялись, у зв'язку з наявністю достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів відповідно до положень ч. 2 ст. 163 КПК України згідно з клопотанням, поданим слідчим.

Слідчий суддя, перевіривши клопотання на дотримання вимог Кримінального процесуального кодексу України, приходить до наступного.

Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).

Зокрема, питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відносяться і тимчасовий доступ до речей і документів, регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 - тимчасовий доступ до речей і документів Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до п.16 листа ВССУ від 05.04.2013 року № 223-558/0/4-13 «Про деякі питання здійснення слідчим суддею першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження»: «Слідчі судді мають враховувати, що однорідні питання, які потрібно з'ясувати в рамках одного кримінального провадження шляхом застосування одного або різних видів заходів забезпечення, пов'язаних між собою (при цьому необхідність з'ясування таких питань обґрунтовується однаковими обставинами), можуть ініціюватися слідчим (прокурором) у рамках одного клопотання та вирішуватися слідчим суддею в одній ухвалі. Такий підхід доцільно застосовувати для розгляду клопотань про надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться в операторів і провайдерів телекомунікацій та містять інформацію про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалість, зміст, маршрути передавання тощо (ст. 159, п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК)».

А саме, у випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до ч. 4 ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Вимогами ч. 5 ст.132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Частиною 4 ст. 132 КПК України передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Так, з метою всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме до інформації, яка знаходиться у оператора телекомунікаційного рухомого (мобільного) зв'язку, забезпечивши таким чином виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування.

На підставі викладеного, з метою отримання повної інформації, що має значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб, керуючись ст.ст. 40-1, 131, 132, 159-160, 162 ч.1 п.7 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшої слідчої в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській обл. ОСОБА_2 , про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Зобов'язати службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) надати старшій слідчій в ОВС слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_2 , слідчому в ОВС ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , старшому слідчому в ОВС слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 , слідчій в ОВС слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_5 , слідчому в ОВС слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_6 , слідчому слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_7 , старшому слідчому слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_8 , старшому слідчому слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_9 , тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, та перебувають у володінні, тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, та перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), а саме:

- установчих документів (статуту з усіма змінам та доповненнями станом на 2022 - 2025 роки) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 );

- наказах на призначення, посадових інструкціях посадових ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), що брали участь у укладанні, підписанні договору комісії від ІНФОРМАЦІЯ_30 додатків, доповнень, додаткових угод до нього;

- договір комісії від ІНФОРМАЦІЯ_30 з усіма додатками, доповненнями, додатковими угодами,

- документах, що підтверджують факт виконання договору комісії від ІНФОРМАЦІЯ_30 з усіма додатками, доповненнями, додатковими угодами, а саме актів виконаних робіт форми КБ-2в та довідок форми КБ-3, актів прийому-передачі матеріальних цінностей, матеріальних та нематеріальних активів, актів приймання виконаних робіт, видаткових, прибуткових, товарно-транспортних накладних, документів щодо взяття на баланс матеріальних цінностей;

-документах, що підтверджують здійснення взаєморозрахунків по договору комісії від ІНФОРМАЦІЯ_30,

-документах щодо проведення переговірної роботи з визначення переможця на проведення капітального ремонту ІНФОРМАЦІЯ_13 з доведенням до виду ІНФОРМАЦІЯ_27, копії наказів про відрядження, відповідні службові записки, доповідні, технічні завдання, кошториси та інше;

-документах, на підставі яких було прийнято рішення щодо укладання державного контракту з ДП ДГЗП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на проведення капітального ремонту ІНФОРМАЦІЯ_13 з доведенням до виду ІНФОРМАЦІЯ_27;

-документах, що стали підставою для укладання державного контракту, зокрема: усе (без виключення) листування, комерційні пропозиції та інше;

-документах щодо необхідності закупівлі послуг з капітального ремонту та модернізації ІНФОРМАЦІЯ_13 за кордоном, копії можливих наявних рішень, наказів, висновків, розпоряджень тощо;

-усіх комерційних пропозицій від потенційних виконавців/постачальників (у т.ч. іноземних) надання послуги з капітального ремонту та модернізації ІНФОРМАЦІЯ_13 та направлені українському кінцевому споживачу; з можливістю вилучення (здійснення виїмки) їх копій в т.ч. на електронний носій інформації (диск).

Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.

Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1